سیم و کابل

کابل جوش چیست ؟ و ویژگی هایی آن

جوشکاری الکتریکی برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم توسعه یافت، در طول جنگ جهانی دوم اهمیت تجاری در صنعت کشتی سازی پیدا کرد و امروزه یک فرآیند مهم برای ساخت سازه های فلزی و وسایل نقلیه باقی مانده است.

کابل جوش نوعی کابل برق است که برای جوشکاری الکتریکی استفاده می شود. این کابل برای پرکردن شکاف های جوش کاری استفاده می شود و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. به طور خلاصه می توان گفت که این کابل یکی از شاخه های کابل های برق است و برای جوش دادن مدارهای الکتریکی استفاده می شود.

کابل های جوش انواع مختلفی دارند که کیفیت این کابل های جوشکاری تاثیر زیادی در فرآیند جوشکاری دارد. این نوع کابل بسته به کاربرد باید دارای خواص ویژه ای باشد. در ادامه مطلب به صورت کامل با کابل جوش آشنا خواهیم شد. همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

کابل جوش چیست؟

کابل جوش از نظر جوشکاران الکتریکی، کابلی است که برای استفاده در مدارهای جوشکاری الکتریکی استفاده می شود . کابل جوش متشکل از یک رسانای استاندارد در سایز 8 AWG تا 500 kcmil است . دارای یک لایه از EPDM یا عایق حرارتی نئوپرن است . این عایق دماهای 90 درجه سانتی گراد تا 150 درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند . کابل جوش یک ترموست است . دلیل ترموست یا ترموپلاستیک بودن آن تحمل بهتر در مواجه با پاشیدگی های جوش است .

بطور عمده کابل جوش دارای نرخ 600 ولت است . این نرخ تا 100 ولت قابل افزایش است . کابل جوش به انعطاف و دوام آن شهرت دارد . بسیاری از کارهای جوشکاری دستی یا اتوماتیک نیازمند این است که کابل جوش بطور مداوم روی سطوح ناصاف و زبر کشیده شود .

✔ حتما بخوانید:  کابل هوایی چیست؟ آشنایی با انواع کابل هوایی

کابل جوشکاری

انواع مختلف کابل جوش

2 نوع اصلی کابل جوشکاری وجود دارد. یک کابل جوشکاری کلاس K ، که دارای رشته یا استرند های 30 awg است . این نوع کابل جوش، معمول ترین کابل جوشکاری است . دارای جلد قرمز یا مشکی است . یک کابل جوشکاری کلاس M ، که 34 awg است . این نوع کابل بسیار بادوام تر و منعطف تر است . داراری جلد فلوئورسنت است . قیمت این نوع کابل حدود 20 تا 40 درصد بیشتر از کابل نوع اول است .

سایزهای مختلف کابل جوشکاری

سازندگان کابل ها ، یا کتابچه های راهنمای جوشکاری ، سایز های پیشنهادی را مشخص می کنند . کاربران نهایی، قدرت جوشکاری ، نرخ خروجی ، چرخه وظیفه و طول مدار را باید برای انتخاب مناسب سایز مد نظر قرار دهند . جدول زیر یک نمونه از سایز کابل های جوشکاری است .

طول. بین 150 تا 200 فوت (AWG) طول. بین 100 تا 150 فوت (AWG) طول. بین 50 تا 100 فوت (AWG) طول . حداکثر تا 50 فوت (AWG) چرخه وظیفه (%) نرخ ماشین جوشکاری (آمپر)
2 3 4 8 20 100
2 3 4 5 20 180
2 3 4 4 30 180
1 2 3 3 50 200
1 2 2 2 60 200
1 2 3 4 20 225
1 2 3 3 30 250
0/2 0/1 0/1 0/1 60 300
0/3 0/2 0/2 0/2 60 400
0/3 0/2 0/2 0/2 60 500
0/4 0/3 0/3 0/3 60 600
0/4 0/3 0/3 60 650

کابل جوش

کاربرد کابل جوش

این کابل برای پر کردن فضای خالی استفاده می‌شود و اصلی‌ترین جز فرایند جوشکاری است. یکی از عوامل مهم که در این فرایند باید در نظر گرفت، مقدار مصرف انرژی یا برق است. کیفیت کابل جوشکاری نیز در این عامل، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. هرچه کیفیت کابل بهتر باشد، در عین افزایش کیفیت جوش، مصرف انرژی نیز کاهش خواهد یافت.

از کابل جوشکاری، برای ایجاد اتصال دائم استفاده می‌شود. این کابل نه تنها برای اتصال تجهیزات فلزی، بلکه برای اتصال دائم سرامیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها و دیگر مواد نیز به کار گرفته می‌شود. به دلیل قابلیت اتصال مواد مختلف، از این کابل در صنایع خودروسازی، کشتی‌سازی، صنعت حمل‌ونقل و نوارهای نقاله استفاده می‌گردد.

✔ حتما بخوانید:  کابل برق سه فاز چیست؟

مقاومت بالای عایق و رسانایی خوب فلز این کابل باعث شده تا کاربرد کابل جوش افزایش یابد. از این کابل می‌توان به عنوان کابل ارت نیز استفاده کرده و باعث تضمین ایمنی شد. در مواقع ضروری نیز می‌توان از کابل‌های جوشکاری استفاده کرد.

کابل جوشکاری چه تفاوتی با کابل های دیگر دارد؟

کابل جوشکاری از کابل های دیگر منعطف تر و بادوام تر است , همان طور که می دانید در جوشکاری قوس الکتریکی نیاز است که کابل در محیط و در دور تا دور محل کار پخش شود بنابر این دوام و انعطاف پذیری بالا در این میان بسیار حائز اهمیت است و همچنین تعداد رشته زیاد، نظم و عایق مناسب مواردی هستند که باعث می شوند انعطاف کابل بیشتر شود.

کابل جوش اصلی ترین وسیله مورد نیاز در فرآیند جوشکاری است که در کلاس ها و رده های مختلفی تولید می شود و کاربرد های متفاوتی دارند.

ویژگی های کابل جوش چیست؟

کابل جوش به دلیل استفاده مستقیم در فرایند جوشکاری، تاثیر زیادی بر روی کیفیت جوش و مصرف انرژی خواهد داشت. کابل جوش مشخصات خاصی دارد و به دلیل اهمیت بالای این کابل، باید مشخصات آن را مورد بررسی قرار داد.

اولین ویژگی کابل جوشکاری که مهم‌ترین ویژگی آن نیز نامیده می‌شود، قدرت کابل جوش است. قدرت کابل جوش به حداکثر میزان جریانی گفته می‌شود که کابل بدون هیچ مشکلی آن را از خود عبور می‌دهد. قدرت کابل جوشکاری را با مقدار جریان یا درجه آمپر مشخص می‌کنند.

یکی از عوامل تاثیرگذار در قدرت کابل جوشکاری، سطح مقطع سیم یا کابل است که در کنار عواملی مانند طول، مقدار مقاومت سیم، مقدار مقاومت حرارتی و دمای محیط باید مورد بررسی قرار گیرند.

ویژگی دوم، طول کابل است و این ویژگی رابطه عکس با مقدار جریان عبوری و قدرت کابل دارد. هر چه طول یک کابل کمتر باشد، جریان بیشتری را انتقال می‌دهد. در صورتی که طول کابل جوش استفاده شده طولانی باشد، افت ولتاژ را شاهد خواهیم بود. افت ولتاژ به دلیل ایجاد اختلاف ولتاژ بین دو سر سیم ایجاد می‌شود و این اختلاف ولتاژ، ناشی از مقاومت داخلی سیم در مقابل جریان است.

✔ حتما بخوانید:  کابل فشار قوی و انواع آن

کابل جوشکاری

موارد تاثیرگذار بر قیمت کابل جوش

مهم ترین دلیلی که بر نحوه قیمت گذاری کابل جوش تاثیر می گذارد ، مواردی شامل مشخصات و جنس این سیم هاست , همانند سایر سیم ها ، جنس آلیاژ سیم اولین عامل تعیین کننده در قیمت آن است.

قیمت کابل جوش مس اصولا گرانتر از کابل جوش آلومینیوم است زیرا مقاومت کم سیم جوش مسی باعث می شود تا بازدهی بیشتری نسبت به سیم جوش آلومینیومی داشته باشد.

دلیل دیگری که بر قیمت کابل جوش تاثر میگذارد قطر سطح مقطع کابل جوش است , کابل های جوش دارای قطر سطح مقطع مختلفی (10-20-35-50-70-96) هستند.

کابل جوش

نکات مهم در خرید کابل جوش

بسته به نوع کاربرد کابل جوشکاری، باید نکاتی را در مورد کابل رعایت کنید. اولین نکته، مربوط به طول مدار جوش است. طول مدار جوش، به مسیری اشاره دارد که برق در آن جریان پیدا می‌کند. برای افزایش دقت جوشکاری، طول کابل الکترود، گیرنده الکترود و کابل کار را نیز در محاسبه طول مدار جوش در نظر می‌گیرند. با آگاهی از طول مدار جوش، می‌توانید کابل مناسب با طول بهینه را انتخاب کنید.

مورد بعدی، مربوط به منبع انرژی یا برق جوشکاری است. پیش از این در بخش کابل جوش چیست اشاره کردیم که این کابل، وظیفه انتقال جریان را بر عهده دارد. این دستگاه نیز وظیفه دارد تا برق مورد نیاز برای فرایند جوشکاری را تامین کند. نوع منبع تغذیه یا برقی که استفاده می‌کنید، تاثیر زیادی در نوع کابل جوشکاری خواهد داشت.

توان خروجی ترانس یا منبع تغذیه نیز در نوع کابل جوش موثر است. توان خروجی ترانس، به بیشترین مقدار جریان عبوری یا مصرفی دستگاه است که در نهایت بر روی طول و قطر کابل جوشکاری تاثیرگذار است.

دقت داشته باشید که هر چه طول کابل شما بیشتر شده و قطر آن کاهش یابد، قدرت و توان کابل نیز کاهش خواهد یافت. به دلیل ایجاد خطرات جدی و آسیب‌های سنگین به دستگاه و خود کابل، بهتر است کابل را بسته به توان خروجی ترانس انتخاب کنید؛ در این صورت، کابل شما به راحتی جریان ترانس را از خود عبور داده و دچار مشکل نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.