رپورتاژ آگهی

چیلر چیست و طرز کار آن چگونه است؟

چیلر چیست ؟

چیلر واژه ای انگلیسی به معنای سیستم خنک کننده است و در واقع سیستمی است که گرما را از یک منبع به منبع دیگر منتقل می کند. سیستم های خنک کننده چیلر متشکل از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور با خنک کردن گاز فشرده و گرم شده در کمپرسور در کندانسور کار می کنند. سپس در اثر فشار گاز عبوری از شیر انبساط دمای آن کاهش یافته و به حالت مایع در می آید. در حین عبور از اواپراتور، گرمای مایع خنک شده را گرفته و با فشار کم به صورت گاز به کمپرسور می‌آید و دوباره فشرده می‌شود. سیستم کار به همین ترتیب ادامه دارد.

چیلر چیست

انواع چیلرهای رایج در بازار

برای پاسخ به این سوال که سیستم چیلر چگونه کار می کند لازم است ابتدا انواع چیلرها را جداگانه بررسی کنیم.

چیلر هوا خنک

سیستم های خنک کننده چیلر با توجه به ویژگی های مختلف آنها دسته بندی می شوند. بزرگترین تمایز این است که منبع گرما چیست. اگر گرما به هوا پرتاب شود به آن چیلر هوا خنک و اگر به داخل آب پرتاب شود به آن چیلر آب خنک می گویند. سیستم های چیلر هوا خنک به شکل انرژی گاز مبرد موجود در چیلر که از طریق اواپراتور و کمپرسور به دست می آید، روی کویل های هوا خنک کار می کنند. در کمپرسور فشرده شده و مبرد گازی با دمای بالا به کندانسور ارسال می شود. با کمک فن ها، انتقال حرارت با تامین جریان هوا روی سطح باتری صورت می گیرد. خنک سازی با انتقال گرما از گاز به هوا تکمیل می شود.

چیلر آب خنک

سیستم های خنک کننده چیلر آب خنک، برخلاف منطق عملکرد چیلر هوا خنک، گاز داغ موجود در مدار کندانسور را با آب خنک می کنند. مبدل های حرارتی پوسته و لوله یا صفحه ای که از آب به جای کویل های هوا خنک استفاده می کنند، برای خنک کردن گاز استفاده می شوند.

چیلر چیست

طرز کار سیستم چیلر

باید به این نکته توجه داشت که در زمان تامین آب خنک کننده نیاز به یک منبع آب برای گردش در کندانسور در سیستم های چیلر آب خنک وجود دارد. منابع آبی می تواند رودخانه، دریا، برج خنک کننده یا خط آب استاندارد باشد. در سیستم های چیلر آب خنک، عموماً در مکان هایی استفاده می‌شود که فضایی که سیستم در آن قرار می‌گیرد محدود است، جایی که هزینه های انرژی مهم است اما هزینه‌های آب کم است.

از آنجایی که مدل های چیلر آب خنک توانایی کار در داخل خانه را به ندرت دارند، زمانی که بخواهید نزدیک به منطقه خنک کننده مورد نظر قرار گیرند، باید راه حل انتقال آب را در نظر داشته باشید. از سیستم های چیلر آب خنک می توان برای تهویه مطبوع وسایل نقلیه دریایی نیز استفاده کرد.

باید توجه داشت که سیستم های چیلر آب خنک ۶۵ درصد حجم کمتری نسبت به دستگاه چیلر با ظرفیت مشابه دارند، زیرا حجم دستگاه را به حداقل می رساند. در عین حال به دلیل افزایش عملکرد عملکرد کمپرسور، برق کمتری مصرف می کند و عملکرد بالایی را ارائه می دهد.

چیلر عمدتاً در تأسیسات تولیدی صنعتی، صنایع غذایی و دارویی، تأسیسات تولید پلاستیک، تأسیسات تولید لوازم آرایشی، سردخانه ها، هتل ها و بیمارستان ها استفاده می شود. با این حال، سیستم چیلر مناسب برای هر منطقه استفاده باید به طور خاص برای آن انتخاب شود.

 

اگر پاسخ سؤالات خود را در مورد چیستی چیلر و نحوه عملکرد سیستم چیلر دریافت نکرده اید و یا قصد خرید چیلر را دارید، می توانید با تماس با مرکز فروش و خدمات مجموعه سرماسازان جام جم از تیم های ما پشتیبانی رایگان دریافت کنید.

تلفن: ۲۱۶۰۰ – ۰۲۱

ایمیل: info@sarmasazan.co

واتس اپ: ۰۹۱۲۰۱۹۱۳۸۶

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.