دکوراسیون

گابیون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

گابیون چیست؟

گابیون (به انگلیسی: gabion) یا تورسنگ، به قفسی توری گفته می شود که درون آن را از قلوه‌ سنگ و قطعات مختلف به صورت خشکه‌ چینی پر می ‌کنند. در قدیم نیز تورسنگ را به شکل سبد استوانه ‌ای شکل بدون ته می ‌ساختند که از خاک پر کرده و برای جان پناه به کار می ‌بردند و به این کار سَلّه ‌اندازی نیز می ‌گفتند. سله واژه‌ای بود که برای زنبیل ها و سبدهای بزرگ به ‌کار می ‌رفت. در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

گابیون

موارد استفاده ی گابیون

از گابیون در جنبه ی تزئینی و برای زیبایی محیط استفاده می شود. قفس های گابیون در اشکال مختلف می سازند و با سنگ هایی در رنگ ها و اندازه های مختلف پر می شوند. از جنبه ی تزئینی گابیون که بگذریم، موارد عمرانی را هم باید به کاربردهای این محصول اضافه کرد. در سد سازی، فنس کشی و حصار کشی از گابیون استفاده می شود.

گابیون ها از نظر اقتصادی در مصارف حصار کشی بسیار به صرفه هستند و به همین دلیل است که از محبوبیت زیادی برخوردارند. از دیگر موارد کاربرد گابیون می توان به مهار دیوارهای سنگی، پوشش کف آبراهه ها، مهار سنگ های متمرکز و … اشاره کرد.

با توجه به کاربرد توری های گابیون، بایستی آن را از جنبه های مختلفی از قبیل خصوصیات رفتاری، شکل پذیری، استحکام، طراحی و محاسبه سازه ها مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

گابیون

از گابیون در مهندسی سازه همچون: سدسازی، پوشش کف آبراهه‌ها، موج‌شکن، مقاوم سازی بناهای سست، مهار دیوارهای سنگی، به عنوان فنس و حفاظ و … و در راه سازی به منظور جاده سازی، مهار سنگ های متمرکز بر راه ها استفاده می شود. گابیون ها در ایجاد دیوارهای محافظ و یا دیوار حائل، محوطه سازی، نماسازی، مبلمان شهری و … نیز نقشی بزرگ ایفا می کنند.

✔ حتما بخوانید:  پارتیشن چیست؟ آشنایی با انواع پارتیشن

همچنین گابیون ها در ساخت ساختمان ها نیز کاربرد داشته و برخی از این نوع ساختمان ها تماماً بر اساس گابیون ساخته شده و به طور کامل بار ساختمان را بر دوش می کشند. گابیون ها امروزه برای تزیین و زیبایی در نمای خارجی ساختمان ها نیز کاربرد داشته و خصوصاً در مراکز تجاری از دیوارهای گابیونی استفاده می شود.

اما استفاده از گابیون به همین جا ختم نشده و قطعاً شما نیز بارها دیده اید، مبلمان شهری و سنگی که از گابیون ها ساخته شده و بسیاری از عناصر تزیینی دیگر که توسط آن ها زیبایی خاصی به چهره های شهری داده شده است.

گابیون

مشخصات فنی گابیون:

  • نوع مفتول: گالوانیزه گرم
  • قطر مفتول: ۲.۵ الی ۵ میلیمتر
  • چشمه گابیون: شش ضلعی ۸×۸ ، ۸×۱۰ ،۱۰×۱۲
  • چشمه گابیون مترز ۵×۶ مخصوص کف آبراهه ها
  • عرض رول ها: ۱- ۱.۵ – ۲- ۲.۵ و ۳ متر

گابیون

مزایای گابیون:

  • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه
  • کاربری فراوان در دنیا
  • قابل استفاده در بسیاری از زمینه ها
  • داشتن نقش سازه ای و غیر سازه ای

امروزه از گابیون ها و سبدهای سنگی در طرح های مختلف معماری و محوطه سازی نیز استفاده می شود و از این جهت نیز کاربرد دیگری یافته اند.

گابیون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.