مهندسی برق

خانه هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

خانه هوشمند

خانه هوشمند فناوری جدیدی است که در چند سال اخیر به‌شدت به آن پرداخته‌شده است. در واقع به خانه‌هایی که دستگاه‌های مورد استفاده در آن به‌وسیله اینترنت کنترل می‌شوند را خانه هوشمند می‌نامند. فرقی نمی‌کند که یک لامپ روشن شود یا ماشین لباسشویی شروع به کار کند. در این خانه‌ها می‌توان از طریق اینترنت حتی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را نیز کنترل کرد.

فناوری خانه هوشمند چیست؟

فناوری خانه هوشمند که در برخی از کشورها با نام اتوماسیون خانگی نیز شناخته می‌شود یکی از تکنولوژی‌های نوظهور است که با همه‌گیر شدن اینترنت و هوشمند شدن وسایل و تجهیزات خانه‌ها به منازل مردم راه پیداکرده است. هدف اصلی این فناوری ایجاد آرامش و امنیت بیشتر برای ساکنان خانه‌ها است.

خانه هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

درواقع با استفاده از فناوری خانه هوشمند شما کنترل دقیق‌تر و بهتری روی سیستم‌ها و وسایل خانگی دارید. این کنترل بهتر و بیشتر باعث که شما در مصرف انرژی صرفه‌جویی‌های قابل‌توجهی داشته باشید. وسایل داخل خانه با استفاده از برنامه‌های هوشمند و هوش مصنوعی پیشرفته از راه دور کنترل می‌شوند. درواقع خانه هوشمند به‌عنوان بخشی از پروژه اینترنت اشیا در دنیا شناخته می‌شود. در این پروژه شما می‌توانید اشیا پیرامون خود را به‌وسیله ارتباط از طریق اینترنت کنترل کنید.

بخش‌های مختلف خانه هوشمند و کاربرد آن‌ها

در فناوری خانه هوشمند شما می‌توانید بخش‌های مختلفی از خانه خود را کنترل کنید. این بخش‌ها شامل وسایل ارتباطی از قبیل تلفن و تلویزیون شده تا بخش‌های تأسیساتی و حتی بخش‌های مختلف آشپزخانه را شامل می‌شود.
برخی از بخش‌هایی که به‌وسیله اینترنت اشیا در فناوری خانه هوشمند قابل‌استفاده هستند را می‌توان شامل موارد زیر دانست

• کنترل سیستم روشنایی خانه

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که به‌وسیله فناوری خانه هوشمند می‌توان نظارت دقیقی روی آن‌ها داشت بخش روشنایی خانه است. در این سیستم شما می‌توانید از راه دور سیستم روشنایی و لامپ‌های درون خانه را کنترل کنید. درصورتی‌که به مسافرت رفته باشید و یا از خانه خارج‌شده باشید می‌توانید لامپ‌های اضافی را خاموش‌کنید. حتی این فناوری یک‌قدم به جلو حرکت کرده است و شما می‌توانید بخش روشنایی داخل خانه را زمانی که در منزل هستید به‌وسیله گوشی تلفن همراه خودتنظیم کنید.

✔ حتما بخوانید:  کنتاکتور برق چیست؟ و چگونه کار می کند؟

درصورتی‌که نیاز به روشنایی کمتر و نور ملایم‌تری دارید می‌توانید به‌راحتی و با برنامه مخصوص نور خانه خود را تنظیم کنید. همچنین می‌توانید برنامه‌های خاصی را برای روشنایی خانه در طول شبانه‌روز تعیین کنید از نور نمای ساختمان گرفته تا نورهای مربوط به اتاق‌خواب کودک و بخش‌های مهم خانه را به‌راحتی در کنترل خود داشته باشید.

• سیستم گرمایشی و سرمایشی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای اینترنت اشیا در فناوری خانه هوشمند کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی از راه دور است. به‌این‌ترتیب شما به‌راحتی می‌توانید در زمانی که در خانه نیستید سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه خود را تنظیم کنید تا حداقل انرژی مصرف شود و چند ساعت قبل از بازگشت شما به منزل می‌توانید این سیستم‌ها را روشن و یا خاموش‌کنید تا خانه در هنگام ورود شما دمای مناسبی داشته باشد. همچنین می‌توانید بر اساس برنامه‌ریزی ، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خانه را به نحوی تنظیم کنید تا مناسب‌ترین دما را بر اساس دمای بیرون از خانه در فصل‌های مختلف برای شما محیا کند.

خانه هوشمند

• سیستم امنیتی هوشمند

یکی دیگر از موارد مهم فناوری خانه هوشمند در اختیار گرفتن سیستم امنیتی خانه است. شما به‌راحتی می‌توانید در مسافرت‌ها و تعطیلات سیستم نظارتی خانه خود را کنترل کنید. می‌توانید از باز شدن و بسته شدن درب‌های امنیتی مطمئن شوید. بخش‌هایی که مربوط به مراقبت از حیوانات خانگی است را فعال کنید.

آلارم ها و سنسورهای هوشمند را نظارت و کنترل کنید. حتی در صورت ورود سارقین می‌توانید سیستم امنیتی خانه را طوری تنظیم کنید که بلافاصله به پلیس اطلاع دهید. حتی می‌توانید سیستم‌ها را طوری تنظیم کنید که بین ساکنان خانه فقط حیوانات خانگی، همسایه‌ها و سارقین تفاوت قائل شود.

• هوشمند سازی آشپزخانه و اتاق نشیمن

شما می‌توانید با استفاده از فناوری خانه هوشمند به‌ راحتی کنترل آشپزخانه و اتاق نشیمن خود را در اختیار بگیرید. زمانی که در خانه نیستید تلویزیون خود را روشن کنید تا برنامه مورد علاقه شما را به‌ صورت خودکار ضبط کند. ماشین لباسشویی را روشن کنید. مایکروفر را روشن کرده و غذای داخل آن را گرم‌کنید تا زمانی که به منزل می‌رسید یک غذای گرم برای شما آماده باشد. حتی می‌توانید برنامه‌ریزی سیستم صوتی خود را به نحوی انجام دهید تا در روزهای مشخص پلی لیست مشخصی از آهنگ‌های شما را پخش کند.

✔ حتما بخوانید:  کابل برق چیست؟ و انواع کابل برق

خانه هوشمند

این مثال‌ها بخشی کوچکی از این فناوری بی‌نظیر است. تمام این موارد باعث می‌شود که ساکنان خانه‌ها با آرامش بیشتری وارد خانه شوند. اساس فناوری خانه هوشمند ایجاد محیطی امن و آسایشی مناسب برای ساکنان خانه است تا به استفاده از تکنولوژی بتوانند به‌راحتی به فعالیت‌های روزانه خود رسیده و کمترین زمان و انرژی را صرف کارهای اضافی داخل خانه کنند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.