رپورتاژ آگهی

یو پی اس چیست؟

یو پی اس چیست؟

یو پی اس از جمله ابزارهای ارزشمندی است که با توجه به وظایف حائز اهمیتی که بر عهده دارد، امکان محافظت از وسایل الکتریکی مختلف را در مراکز حیاتی و حساس و البته بسیاری از منازل به وجود خواهد آورد. این ابزارهای مفید که به عنوان منبع تغذیه‌ی بدون وقفه هم شناخته می‌شوند در زمان قطعی برق با ورود به مدار و تامین برق مصرفی مورد نیاز ابزارهای مختلف الکتریکی، از خاموش شدن این ابزارها و ایجاد اختلال در بسیاری از امور روزانه جلوگیری به عمل خواهند آورد. به همین دلیل لازم است اماکن مختلفی چون بیمارستان‎‌ها، بانک‌ها و مخابرات‌‎ها و… برای جلوگیری از ایجاد وقفه در بسیاری از کارهای خود، از یک یو پی اس قدرتمند بهره‎‌مند باشند.

یو پی اس

چگونگی عملکرد یو پی اس‎‌ها

  یو پی اس‌‎‌‎ یا Uninterruptible power supply با هدف تامین توان الکتریکی و جلوگیری از ایجاد وقفه، جلوگیری از رسیدن اختلالات موجود در برق شهری به دستگاه‌‎‎های مهم و حیاتی، ثابت نگهداشتن میزان فرکانس و ولتاژ و در ابعاد بسیار متفاوتی با توان‎‌های مختلفی متناسب برای اماکن مختلف، تولید شده و در مراکز فروش در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. این وسیله در مدت زمانی که جریان برق برقرار بوده و با قطعی برق رو به رو نیستیم به ذخیره‎‌ی انرژی در باتری خود و کنترل نوسانات موجود در جریان برق پرداخته و در صورت افت جریان با تقویت آن منجر به کارکرد بدون وقفه‎‌ی دستگاه‎‌ می‌شود. همچنین  زمانی که در جریان برق شاهد افزایش ولتاژ و امکان سوختن دستگاه و آسیب به آن وجود دارد یو پی اس‎‌ با کنترل نوسانات و کاهش آن‎‌ها از آسیب‌های احتمالی جلوگیری به عمل خواهد آورد. از طرفی نیز با استفاده از یو پی اس‎‌ها می‌توان در زمان قطعی برق از خاموش ماندن دستگاه‎‌های مختلف جلوگیری کرده و امکان کارکرد بدون وقفه را در آن‎ها به وجود آورد.

اجزای یو پی اس‎‌ها

به طور کلی یو پی اس‎‌ها از اجزای متفاوتی چون باتری، شارژر و مبدل بهره‌مندند که توجه به هر یک از این موارد در هنگام خرید یو پی اس حائز اهمیت بوده و تعیین کننده‎‌ی کیفیت ups خریداری شده می‎‌باشد.

باتری ‎‌UPS

باتری‎‌ یو پی اس مهم‌‎ترین جزء این وسیله بوده که وظیفه‌‎‎‌ی ذخیره‌‎ی انرژی را برعهده داشته و در مدل‎‌های متفاوتی با طول عمر کم تا زیاد تولید می‌شود. این باتری‎‌ها می‌توانند از جنس نیکل کادمیوم و یا اسید سرب باشند که نوع اسید سربی آن به دلیل مقرون به صرفه بودن، متداول‎‌تر بوده و به عنوان مناسب‎‌ترین باتری شناخته می‌شود. باتری‌‎های اسید سربی یو پی اس، می‌توانند در دو حالت تر و یا خشک تولید شوند که نوع خشک آن به دلیل مراقبت‌‎های کمتری‌‎ که به نسبت نوع تر احتیاج دارد از طرفداران بیشتری بهره‎‌مند است. البته توجه شود که عوامل متعددی چون شرایط نگهداری و دما به شدت بر روی باتری و طول عمر آن تاثیرگذار بوده و در زمانی که شرایط مناسبی برای نگهداری باتری فراهم نباشد ممکن است از دوام این گونه باتری‎‌ها نیز کاسته شود.

اینورتر

اینورتر با قابلیت متناوب سازی جریان برق ذخیره شده در باتری یو پی اس، از خاموش شدن سیستم‌‎های مختلف برقی و از کار افتادن آن‎‌ها جلوگیری کرده و سبب می‌شود تا همانند حالت عادی سیستم‎‌ها به کار خود ادامه دهند. بنابراین اینورتر را می‌توان مبدل جریان مستقیم به متناوب دانست که می‌تواند در حالت‌های متفاوتی چون خروجی مربعی و سینوسی کامل و مشابه سینوسی موجود باشد. در میان اینورترهای مختلف یو پی اس نوع مربعی آن به عنوان ارزان‎‌ترین و ساده‎‌ترین حالت اینورتر و نوع شبه سینوسی آن به عنوان اینورتری با عملکردی مشابه با شبکه‌‎ی برق شهری و مناسب برای تجهیزات الکترونیکی شناخته می‌شود. اینورترهای سینوسی کامل در میان اینورترهای مختلف موجود، کاملا مشابه با شبکه‎‌ی برق شهری عملکرده و در نتیجه برای راه اندازی تجهیزات پزشکی، چاپگر لیزر و دیگر دستگاه‌‎هایی که به شکل موج برق شهری حساسند، بسیار مناسب خواهند بود. چرا که این اینورتر با تامین برقی کاملا مشابه با برق شهری هیچگونه حساسیتی را در دستگاه‎‌های مهم و حیاتی ایجاد نکرده و امکان کارکرد صحیح آن‌‎ها را در زمان قطعی برق به وجود خواهد آورد.

یو پی اس

شارژر‎‌های یو پی اس‌‎ها

یکی دیگر از اجزای اصلی یو پی اس شارژر آن بوده که وظیفه‌‎ی تامین شارژ مورد نیاز باتری را برعهده دارد. بنابراین از آنجایی که شارژر و باتری در ارتباط با یکدیگر هستند، نیاز است ولتاژ این دو جزء متناسب با یکدیگر باشند. ارتباط بین باتری و شارژر به قدری حائز اهمیت بوده که خرابی شارژر و یا مشکلات دیگر در آن منجر به کاهش عمر باتری خواهد شد. 

انواع یو پی اس ها

به طور کلی یو پی اس‎‌ها را از لحاظ نحوه‌‎ی عملکرد می‌توان در سه دسته‎‌ی آفلاین، آنلاین و لاین اینتراکتیو تقسیم کرد.

  • یو پی اس آفلاین؛ یو پی اس‌‎های آفلاین تنها در مواقع قطعی جریان برق وارد عمل شده و به تامین انرژی برق مورد نیاز دستگاه‎‌های مختلف می‌پردازند.
  • یو پی اس‎‌های آنلاین؛ یو پی اس‌‎ آنلاین از گران‌قیمت‎‌ترین و بهترین یو پی اس‌ها هستند که برخلاف نوع آفلاین نه تنها در زمان قطعی برق بلکه در زمان برقراری آن نیز در حال کار بوده و جریان برق را تحت کنترل خود در می‎‌آورد.
  • یو پی اس‎‌های لاین اینتراکتیو؛ یو پی اس‌‎های لاین اینتراکتیو، در مدیریت قطع برق لحظه‌‎ای عملکرد خوبی را داشته و به عنوان یک دستگاه مبدل دو طرفه (هم به عنوان اینورتر وهم به عنوان شارژر) کار خواهد کرد.

نکاتی در خصوص خرید یو پی اس‎‌ها

 در خرید یوپی اس‎‌ها همواره نکات حائز اهمیتی مطرح می‌شود که با در نظر گرفتن این نکات می‌توان محصولاتی با کیفیت بهتر و دوام بیشتری را تهیه نموده و از ضررهای مالی ناشی از در نظر گرفتن موارد متعدد جلوگیری به عمل آورد.

یو پی اس

  • توجه به توان مصرفی؛ یکی از مهم‎‌ترین نکاتی که قبل از مراجعه به مراکز خرید و فروش یو پی اس می‎‌بایست به آن توجه شود، میزان توان مصرفی مورد نیاز می‌‎باشد. برای محاسبه‎‌ی توان مصرفی می‌‎بایست مجموع توان دستگاه‎‌های مورد استفاده را در نظر گرفت تا بر اساس آن به انتخاب متناسب‎‌ترین دستگاه پرداخت. در صورتی که توان مصرفی کمتر از اندازه‎‌ی مورد نیاز باشد، میزان برق ذخیره شده در زمان قطعی برق خیلی زود به اتمام رسیده و نمی‌توان در ساعات طولانی‎‌تری از این برق ذخیره شده استفاده نمود.
  • قابلیت تنظیم پارامترها؛ پارامترهای مختلف یو پی اس می‌توانند به صورت خودکار توسط کارخانه‎‌جات تولیدی و یا توسط کاربران تنظیم شوند. بنابراین در صورتی که  کاربر تمایل داشته باشد که پارامترهای مختلف دستگاه را بر اساس نیاز خود تنظیم کند، می‌‎بایست به سراغ آن دسته از یو پی اس‎‌هایی که اجازه‎‌ی چنین امکانی را به وی می‌دهند رفته و از میان آن‌‎ها مناسب‎‌ترین گزینه را از مراکز فروش یو پی اس برگزیند.
  • انتخاب بهترین مرکز جهت تهیه‎‌ی یو پی اس‎‌های مورد نیاز؛ یکی از نکاتی که در تهیه‌‎ی یوپی اس حائز اهمیت بوده و تعیین کننده‌‎ی کیفیت خرید است، انتخاب بهترین فروشگاه می‎‌باشد. بهترین فروشگاه معمولا به مرکزی اتلاق می‌شود که محصولات خود را با کیفیت و قیمت متناسبی ارائه داده و از پشتیبانی کاملا مناسبی به جهت تعمیر یو پی اس و یا رفع ایرادات به وجود آمده در دستگاه‎‌های مختلف خود بهره‌مند باشد.

جهت خرید یو پی اس‎‌های دلخواه خود می‌توانید به سایت شرکت رسام یوپی اس ارائه دهنده‎‌ی خدمات متنوع در زمینه‎‌ی مشاوره خرید و تعمیرات تخصصی و تامین یو پی اس‎‌های مختلف در برندهای متفاوت ایرانی و خارجی و همچنین عرضه کننده‎‌ی باطری‎‌های شارژر و سولار مراجعه نمایید. برای ورود به سایت رسام و استفاده از خدمات آن و یا مشاهده‎‌ی محصولات این شرکت می‌توانید از آدرس https://rasamups.com استفاده کنید.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.