نرم افزارنرم افزار مهندسی

اتوکد چیست صدور مجوز اتوکد تریک هیجان انگیز اتوکد

آشنایی با اتوکد برای معماری و مهندسی

اتوکد ممکن است پیشگام برنامه های طراحی به کمک کامپیوتر نباشد، اما بدون شک، بهترین نسخه شناخته شده معماری است، به طوری که در کنار سایر برنامه های شرکت خود، Autodesk، به عنوان همکار تبدیل شده است. اگر بخواهیم در چند کلمه اتوکد را تعریف کنیم که اتوکد چیست، می‌توان گفت که این نرم‌افزار از نوع CAD است که برای طراحی و مدل‌سازی دو بعدی و سه بعدی طراحی شده است. این امکان ایجاد و اصلاح مدل های هندسی با ظرفیت تقریبا بی نهایت برای توسعه انواع ساختارها و اشیاء را فراهم می کند.

مقالات متنوعی در سایت کلوپ معماری وجود دارد. با مراجعه به سایت می توانید تمامی مقالات را به صورت رایگان در اختیار داشته باشید.

این توانایی کار در زمینه های مختلف باعث شده است که اتوکد از کاربرد سنتی خود در دنیای معماری و مهندسی فراتر رفته و وارد دنیای گرافیک و طراحی داخلی شود.

در حال حاضر اتوکد دارای ابزارهای کمکی تخصصی فراوانی است که انواع زمینه های صنعتی مرتبط با طراحی دو بعدی و مدل سازی سه بعدی را پوشش می دهد.

اولین قدم های اتودسک

در سال 1982 بود که گروهی از برنامه نویسان به رهبری جان واکر اولین نسخه اتوکد را توسعه دادند، نرم افزاری که مایکل ریدل، یکی دیگر از اعضای آن تیم، قبلا ساخته بود.

در زمانی که کامپیوترها و نرم افزارها هنوز در حال راه اندازی بودند، محبوبیت اتوکد باعث شد تا این شرکت به طور پیوسته تا به امروز رشد کند.

✔ حتما بخوانید:  آموزش نصب و کرک اتوکد 2023

اتوکد

در آن سال‌ها، اتودسک خروج جان واکر و ورود کارول بارتز را تجربه کرد که باعث شد شرکت موفقیت خود را چند برابر کند و نفوذ اتوکد در بازار غیرقابل انکار شد.

امروزه Autodesk تعداد زیادی ابزار نرم افزاری متمرکز بر طراحی، مدل سازی، رندرینگ و برنامه های کاربردی را ارائه می دهد.

اتوکد 2023

در حال حاضر، اتوکد در حال اصلاح ویژگی های خود برای طراحی دو بعدی و سه بعدی، تعامل آن با فضای ابری و سازگاری آن با سایر برنامه ها و گسترش قابلیت های خود است. این امکان فراهم شده است تا بتوانیم انواع مدل های 2 بعدی و 3 بعدی را ترسیم کنیم. لازم به ذکر است بدون داشتن اطلاعات و مهارت های فنی نمی توانیم شروع به طراحی کنیم. از همین رو می توانیم آموزش اتوکد را به صورت پروژه محور و رایگان دنبال کنیم.

طراحی دو بعدی با اتوکد

در آخرین نسخه، اتوکد به طور قابل توجهی عملکردهای طراحی دو بعدی را بهبود بخشیده است و دقت ابزارها را با بهبود برخی گزینه ها بهبود بخشیده است.

 • ایجاد ابعاد به صورت خودکار
 • فرم های قابل پیوند با برنامه های صفحه گسترده
 • ذخیره نماهای سفارشی
 • بلوک های پویا
 • امکان استخراج داده ها از اشیا، بلوک ها و ویژگی ها
 • ایجاد ماتریس

طراحی سه بعدی در اتوکد

برای مدل سازی سه بعدی، Autodesk بر بهبود رندر و سازگاری با سایر برنامه هایی که مکمل اتوکد هستند تمرکز کرده است.

 • مدل سازی سه بعدی واقعی تر
 • فایل های ابری نقطه ای را ضمیمه کنید
 • از نورپردازی واقعی در رندرها استفاده کنید
 • ایجاد نقشه های مقطعی
 • رندر مستقیم در فضای ابری

بهترین ویژگی های اتوکد

اتودسک با پیگیری دقیق جدیدترین فناوری‌ها، تلاش‌های خود را بر روی سازگاری بین دستگاه‌ها و کار فزاینده در فضای ابری متمرکز کرده است.

 • ذخیره سازی ابری و پرس و جو
 • پشتیبانی از چند دستگاه
 • بخش اندازه گیری سریع
 • تاریخچه پیشرفت فایل
 • بلوک پالت
 • عملکرد بهبود یافته
 • ویژگی های نوآورانه اتوکد
 • نحوه عملکرد اتوکد
✔ حتما بخوانید:  نرم افزار صورت وضعیت و تعدیل 1397 Excel

اتوکد

اتوکد در لایه ها با تصاویر برداری کار می کند، اگرچه تصاویر بیت مپ نیز می توانند وارد شوند، که باعث می شود مستقیماً به برنامه های سبک فتوشاپ یا ایلاستریتور فکر کنیم.

با این حال، کل رابط آن برای طراحی پلان ها و سازه ها طراحی شده است و به شرح زیر تقسیم می شود:

منطقه گرافیکی: جایی که ما طرح های خود را انجام خواهیم داد.

روبان گزینه ها: جایی که ما متداول ترین اقدامات را در محیط کار خود پیدا می کنیم.

نوار وضعیت: که در آن اطلاعات مربوط به مختصات، دکمه‌های کنترل شبکه یا حالت ارتومتریک و سایر موارد را به صورت برداری پیدا می‌کنیم.

خط فرمان: برای تعامل با برنامه توسط دستورات برای دریافت محاسبات یا اطلاعاتی که ممکن است به آن نیاز داشته باشیم و اتوکد به طور خودکار جمع آوری می کند استفاده می شود.

نوع فایل ها

اتوکد با نوع فایل بومی خود به نام DWG کار می کند که شامل تمام اطلاعات مربوط به طرح ها، هندسه ها و تصاویر فایل اصلی است.

محبوبیت گسترده این نرم افزار منجر به توسعه ابزارهای دیگری برای تجسم و حتی باز کردن فایل های بومی اتوکد، از طریق یک سیستم تبادل اطلاعات به نام DXF (Drawing eXchange File) شده است. نرم افزار اتوکد بهترین گزینه برای انجام پروژه اتوکد معماری می باشد. اتوکد به ما کمک می کند تا هر آنچه برای ایجاد نقشه ها و طراحی های مختلف، قابلیت هایی که احتیاج داریم برای ما فراهم کرده است. کلوپ معماری خدمات متوعی جهت انجام پروژه در اختیار کاربران قرار داده است.

سازگاری با سایر برنامه ها

علاوه بر فرمت معمول DWG، اتوکد همچنین به شما امکان می دهد با استفاده از سیستم برداری خود، به برنامه های دیگر متمرکز بر طراحی گرافیکی مانند Adobe Illustrator یا Corel Draw صادر کنید.

به همین ترتیب، ما همچنین می توانیم به موازات دیگر برنامه های نوع CAD کار کنیم.

✔ حتما بخوانید:  کلید های میانبر Photoshop ، InDesign ، Illustrator برای معماران

بلوک ها و کتابخانه ها

در اتوکد، بلوک یک عنصر ساختمانی است که می تواند از یک کتابخانه در یک طرح درج شود.

آنها می توانند از انواع مختلف مبلمان گرفته تا ساختارهای پیچیده تر مانند اسلب، پله، کارهای چوبی و غیره را نشان دهند. استفاده از بلوک ها به منظور صرفه جویی در زمان در هنگام گنجاندن اشیایی که دائماً تکرار می شوند یا به تعداد زیادی از آنها نیاز داریم (مثلاً در طراحی پلان یک خانه، درها و پنجره ها) در طراحی معمول است.

دستورات اتوکد

یکی از راه‌های افزایش سرعت در انجام پروژه معماری، فرمان‌هایی هستند که می‌توانند در قسمت‌های مختلف صفحه، از داک گرفته تا شناور، قرار بگیرند.

دستوراتی هستند که به شما امکان می‌دهند به سرعت عملیات‌ها را انجام دهید، از ذخیره کارتان گرفته تا گرد کردن لبه‌های یک شی، درج آیتم‌ها یا ایجاد کمان. تعداد دستورات موجود بسیار زیاد است و به راحتی در وب یافت می شود.

اتوکد

برخی از مفیدترین آنها عبارتند از:

 • AREA: برای محاسبه مساحت و محیط جسمی که انتخاب می کنید.
 • CHSPACE: با این دستور می توانید اشیاء موجود در مدل را از فضای کاری وارد کنید و آنها را به صورت خودکار مقیاس بندی کنید.
 • MULTIPLE: همان عمل را تکرار کنید تا زمانی که تصمیم به لغو فرمان بگیرید.
 • OOPS: آخرین عناصری را که حذف کرده اید بازیابی می کند.
 • EXTEND: برای طولانی کردن یک شی تا زمانی که به لبه های شیء دیگر برخورد می کند.

الزامات و مجوزهای اتوکد

اتوکد یک برنامه سخت است که برای توسعه کامل پتانسیل خود یا حتی استفاده از آن به یک کامپیوتر قدرتمند و قدرتمند نیاز دارد.

صدور مجوز

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، صدور مجوز است.

مانند بسیاری از برنامه های دیگر، در یک روند رو به افزایش، اتوکد با یک سیستم مجوز سالانه کار می کند تا امکان استفاده از آن را فراهم کند.

✔ حتما بخوانید:  دانلود CSI SAP2000 Ultimate v20.1.0

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.