دادچی

مهندسی عمران

پلاستر سیمان چیست؟

پلاستر سیمان

پلاستر نوعی لایه پوششی است که در زمان بازسازی ساختمان به دیوار، ستون، سقف و کف اضافه می شود. در واقع پلاستر لایه ای اضافه است که به جهت محافظت بیشتر به تمام دیوارها در یک ساختمان اضافه می شود.

هدف اصلی استفاده از پلاستر در بازسازی ساختمان محافظت است. ترکیبات پلاستر بسته به هدف و کاربرد آن متفاوت هستند، به بیان دیگر ترکیبات آن بسته به جایی که در آن استفاده می شود تفاوت دارد. انواع پلاستر شامل پلاستر پایه گچی، پلاستر پایه سیمانی و پلاستر پایه آهکی هستند.

در بازسازی ساختمان و برای پوشش دیوارهای داخلی از پلاستر پایه گچی استفاده می شود. پلاستر گچی زیبایی به ساختمان می دهد و مقاومت آن در برابر سرما و گرما بالا است. گچ به شکل یک پودر خشک تولید می شود و با آب مخلوط می شود تا خمیر به وجود آمده بلافاصله قابل استفاده باشد.

واکنش گچ با آب گرما را از طریق کریستالی شدن آزاد می کند و گچ هیدراته آن را سخت می کند. در گذشته در زمان بازسازی ساختمان پلاستر و پوشش گچی یکی از لایه های پوششی اصلی بوده است. برای صاف کردن سطوح نمای داخلی هم از پلاستر گچی استفاده می شود.

پلاستر سیمان

پلاستر سیمانی عموما برای دیوارهای خارجی ساختمان استفاده می شود. پلاستر سیمانی از نفوذ رطوبت و تاثیر عوامل محیطی بر روی بدنه سازه جلوگیری می کند. پلاستر سیمانی در واقع مخلوطی است از سیمان و ماسه تمیز شسته شده با آب که پس از کروم بندی دیوارها به شکل پاششی یا پرتابی روی دیوارهای سفالی یا آجری و یا سطوح مش بندی شده قرار داده می شود.

مطالب پیشنهادی:
انواع ماسه و کاربردهای آن

پلاستر پایه سیمانی، علاوه بر داشتن مزایایی مانند پوشاندن حفره های موجود در دیوارها و ایجاد استحکام مناسب، به عنوان پوششی مطلوب و قابل قبول به جای پلاستر پایه گچی در محیط های مرطوب هم استفاده می شود. با تغییر در نوع سیمان و یا افزودن برخی مواد دیگر می توان در خواص مورد نیاز این پلاستر تغییر ایجاد کرد.

انواع پلاستر

 1. پایه گچی
 2. پایه آهکی
 3. پایه سیمانی

عمل آوری پلاستر سیمان

عمل آوری پلاستر سیمان یک مرحله ضروری است.

 • زیرا به کاهش ترک خوردگی سطحی و افزایش مقاومت دیوار کمک می کند.
 • عمل آوری باید بعد از گذشت ۲۴ ساعت انجام شود.
 • سطح آن باید به مدت ۷ روز مرطوب نگه داشته شود.
 • همچنین باید بین پوشش اول و دوم فاصله ۷ روز وجود داشته باشد.
 • هر روکش باید حداقل ۵ روز به طور مداوم مرطوب نگه داشته شود.
 • در آخر اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از روکش بعدی ، روکش پایه به طور مساوی مرطوب شده باشد.
 • در شرایط آب و هوایی سرد ، دوره عمل آوری طولانی تر لازم است.
 • در شرایط آب و هوایی داغ/ گرم ، مرطوب و کم باد، روند عمل آوری باید به محض اینکه شواهدی از تنظیم بودن نسبت های ملات سیمان آشکار شد ، آغازشود.
این مطلب چقدر مفید بود؟


تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا