مهندسی فناوری اطلاعات

چت جی پی تی (ChatGPT) چیست؟

هوش مصنوعی روز به روز در حال پیشرفت است و شاهد تولید محصولات جالب و بعضا ترسناک با هوش مصنوعی هستیم. اکنون آخرین موفقیت در این زمینه چت بات به نام «ChatGPT» است. این چت بات توسط OpenAI توسعه یافته است. ایلان ماسک یک کارآفرین است که یکی از بنیانگذاران آن است اما چرا این چت بات در سال های اخیر اینقدر مورد توجه قرار گرفته است؟

بر اساس نتایج تحقیقاتی، بازار جهانی چت بات (chatbot) تا سال ۲۰۲۶ به ۱۰.۵ میلیارد دلار یعنی رشد ۲۳.۵ درصدی خواهد رسید. با این حال، با توجه به اینکه آخرین نوآوری هوش مصنوعی یعنی چت جی پی تی، یک میلیون کاربر در هفته اول رونمایی به دست آورده، به نظر می‌رسد که این بازار با سرعت بیشتری توسعه پیدا کند.

چت جی پی تی

ChatGPT چیست ؟

ChatGPT یک ربات گفتگوی مبتنی بر هوش مصنوعی نمونه اولیه است که می تواند زبان طبیعی انسان را درک کند و متن نوشته شده توسط انسان بسیار دقیق تولید کند. در واقع ChatGPT آخرین نسخه GPT است، خانواده ای از هوش مصنوعی با قابلیت تولید متن. به زودی نسخه حرفه ای این هوش مصنوعی با عملکردهای جدیدی عرضه خواهد شد که البته رایگان نخواهد بود.

چت جی پی تی (ChatGPT) از کجا آمده است؟

در واقع شرکت OpenAI در سانفرانسیسکو، این ابزار هوش مصنوعی را برای پاسخگویی مکالمه وار به سوالات پیچیده طراحی کرده است. این فناوری انقلابی، آموزش دیده تا پرسش و پاسخ‌های انسانی را درک کند.

شرکت OpenAI یک مدل یادگیری عمیق و مشهور به نام دال-ای ( DALL·E) دارد که از روی دستورالعمل‌های متنی به نام prompt به تولید تصویر می‌پردازد. مدیرعامل این شرکت، سام آلتمن است که قبلاً رئیس شرکت Y Combinator بود.

مایکروسافت، شریک و سرمایه گذار یک میلیارد دلاری در این شرکت است. آنها به طور مشترک، پلتفرم هوش مصنوعی Azure را توسعه دادند.

بسیاری از کاربران از توانایی چت جی پی تی در ارائه پاسخ‌های با کیفیت، شگفت زده شده‌اند. چون این احساس را القا می‌کند که شاید در نهایت، این فناوری بتواند نحوه تعامل انسان‌ها با کامپیوترها را مختل کرده و نحوه بازیابی اطلاعات را تغییر دهد.

ChatGPT

این چت بات مبتنی بر مدل زبان بزرگ (large language model) است. مدل‌های زبانی بزرگ، وظیفه پیش بینی کلمه بعدی درون یک سری کلمات را انجام می‌دهند.

یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی (Reinforcement Learning with Human Feedback) که به اختصار RLHF نامیده می‌شود، یک لایه آموزشی اضافی است که از بازخورد انسانی برای کمک به ChatGPT استفاده می‌کند. این چت بات با کمک این نوع از یادگیری، توانایی پیروی از دستورات و تولید پاسخ‌های رضایت‌بخش برای انسان را پیدا می‌کند.

چت جی پی تی چگونه کار می‌کند؟

این چت‌بات که با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی توسعه پیدا کرده است، از طریق یک رابط کاربری گفت‌وگو‌ محور، به سؤالات پاسخ داده و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار از طریق یک نمونه عظیم از اطلاعات اینترنت آموزش داده شده است.

به گفته OpenAI، این ابزار با تمرکز روی سادگی در استفاده توسعه پیدا کرده است: «قالب گفت‌وگو محور این قابلیت را به ChatGPT داده تا بتواند به سؤالات بعدی کاربران هم جواب دهد، اشتباهات خود را بپذیرد و به چالش بکشد و همچنین درخواست‌های نامناسب را رد کند.»

ChatGPT

چه کارهایی با ChatGPT ممکن است؟

چت جی پی تی علاوه بر مکالمه انسانی، برای کارهای زیر هم قابل استفاده است:

تولید محتوا

می‌توان از این ابزار برای تولید محتوا استفاده کرد، یعنی به راحتی محتوا را بر اساس یک درخواست می‌نویسد. به عنوان مثال، این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند آهنگی را بر اساس دستور کاربر بنویسد. علاوه بر این، می‌تواند به کاربران کمک کند تا سبک نوشتاری خوشان را بهبود دهند.

هنر هوش مصنوعی

هنر پردازی با هوش مصنوعی از زمان معرفی DALLE-2 ،Midjourney و سایر ابزارهای هنری، در خط مقدم خلق تصاویر هنری قرار گرفته است. فناوری رو به رشد ChatGPT هم پتانسیل بسیار زیادی در تهیه سناریوهای واقعیت افزوده (AR) با جزئیات فراوان دارد.

کدنویسی و رفع باگ

فناوری چت جی پی تی قادر به پردازش کد، کدنویسی و کمک به برنامه نویسان برای رفع باگ کدها است. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای تولید کوئری‌های SQL استفاده کرد. از آنجایی که دانش SQL برای دانشمندان داده ضروری است، استفاده از ChatGPT برای تقویت مهارت‌های SQL می‌تواند این موقعیت شغلی را ارتقاء دهد.

توضیح و آموزش

این ابزار به خوبی می‌تواند کلمات، کدها و حتی علم فیزیک را توضیح دهد. همانطور که قابلیت‌ مربی هوش مصنوعی در ChatGPT در سال‌های آینده، توسعه و بهبود می‌یابد، می‌تواند به طرز چشمگیری نحوه تعامل دانشجویان با دنیای بیرون را تغییر دهد.

در نتیجه، این ابزار تأثیر زیادی بر صنعت فناوری آموزشی خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌های فناوری، هم اکنون می‌توانند اصول یک موضوع علمی را با این ابزار، آموزش دهند و از آن به عنوان بستری برای پرسیدن سؤال و رفع تردیدهای دانشجویان استفاده کنند.

مدیریت و دستکاری داده‌ها

مرتب‌سازی، مدیریت و سازمان‌دهی داده‌های ساختار نیافته، دشوار است. با کمک این چت بات می‌توانید داده‌های بدون ساختار را با کمک دستکاری داده‌ها به یک فرمت ساختار یافته تبدیل کنید. به عنوان مثال، از این ابزار برای افزودن داده‌ها به جدول، ایجاد ایندکس‌ها و درک کوئری‌های JSON استفاده نمایید.

چت جی پی تی

مزایای Chat GPT چیست ؟

در ادامه این بخش مهم‌ترین مزایای ChatGPT فهرست شده‌ است.

 • چت جی پی تی درکی عمیق را نه تنها از زبان نوشتاری، بلکه نسبت به زبان‌های برنامه نویسی نیز ارائه می‌دهد. ChatGPT می‌تواند چالش‌ها و مسائل کد نویسی را حل کند و حتی برخی از اثبات‌های ریاضی را هم می‌تواند انجام دهد.
 • چت‌بات یا ربات گفتگویChat GPT‌ امکان مکالمه با هوش مصنوعی را به‌گونه‌ای بی‌نقص و طبیعی فراهم می‌کند.
 • استفاده از فناوری ChatGPT حداقل در زمان انتشار این مطلب رایگان است و تنها نیاز به ثبت‌نام (با شماره موبایل غیرایرانی) وجود دارد.
 • اگرچه چت جی پی تی هنوز به بلوغ کامل و لازم نرسیده، اما در هر صورت همچنان بسیار قابل تحسین و واقعاً امیدوار‌کننده است.
 • Chat GPT چت‌باتی زیرک، تطبیق‌پذیر و چندمنظوره است که می‌توان از آن به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای تسهیل فرایند تولید محتوا و حتی به منظور بهبود جریان‌های کاری توسعه نرم‌افزار استفاده کرد.

معایب ChatGPT چیست ؟

در این بخش بارزترین نقاط ضعف و معایب ChatGPT را فهرست کرده‌ایم.

 • چت جی پی تی لحن بیان متقاعدکننده‌ای دارد، حتی وقتی در حقیقت اشتباه می‌کند. در واقع ممکن است ChatGPT پاسخی را تولید کند که درست به نظر می‌رسد، اما در واقعیت چنین نیست. بسته به سطح دانش کاربر، ممکن است تشخیص این مسئله دشوار باشد. تجزیه و تحلیل جواب‌های Chat GPT برای اینکه بفهمیم چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه است، امری زمان‌بر خواهد بود.
 • اگر زیاد از ChatGPT استفاده کنید، متوجه الگوها و اصطلاحات خاصی خواهید شد که در متن تکرار می‌شوند. این ممکن است به تولید محتوای تکراری بیانجامد یا محتوایی ارائه شود که به لحاظ ساختاری خودش را تکرار می‌کند.
 • گاهی اوقات چت جی پی تی از کار باز می‌ایستد یا به اصطلاح قفل می‌کند (فریز می‌شود) و به وضوح نمی‌داند چطور به سوالات شما پاسخ بدهد. اما با تغییر یکی دو کلمه در سوال، در نهایت پاسخی را تولید خواهد کرد.
 • به لطف رایگان بودنش، تقاضای بالایی برای استفاده از ChatGPT وجود دارد، این مسئله می‌تواند به از دسترس خارج شدن ChatGPT به دلیل حجم زیاد درخواست منجر شود یا سرعت عمل آن را با اختلال همراه کند (ممکن است پیش از آنکه بتوانیم آن را تست کنیم ناچار شویم تا ۴ ساعت منتظر بمانیم، البته منطقی است که OpenAI نسبت به میزان تقاضا منابع محاسباتی و ظرفیت ChatGPT را افزایش دهد).
 • به طور کلی، چت جی پی تی به تازگی ارائه شده است و به هیچ وجه حتی نزدیک به شکل نهایی خودش هم نیست. ممکن است Chat GPT دارای سوگیری‌هایی باشد و جانبدارانه عمل کند، هنوز نمی‌تواند برای شفاف‌سازی پرسش‌های ما سوال بپرسد و همچنین ممکن است خروجی‌های طول و درازی را ارائه دهد.
 • ChatGPT در ایران به سادگی قابل دسترس نیست و مانند بسیاری از خدمات خارجی تحت تحریم یا شاید هم فیلترینگ قرار دارد و برای استفاده از آن به ناچار باید از روش‌های مختلف دور زدن محدودیت‌ها استفاده کرد.

سوالات متداول ChatGPT

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک مدل زبانی آموزش دیده برای تولید متن است. ChatGPT با استفاده از یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی استفاده می‌کند. از آن می‌توان برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها مانند دستیاران هوش مصنوعی مبتنی بر زبان، ربات‌های گفتگو، تولید محتوا در حوزه‌های مختلف، نوشتن خودکار و غیره استفاده کرد.

✔ کدام شرکت ChatGPT را خلق کرده است؟

این چت‌بات جدیدترین دستاورد شرکت تحقیقاتی OpenAI است که ایلان ماسک یکی از بنیان‌گذاران آن محسوب می‌شود و البته مایکروسافت هم در آن سرمایه‌گذاری کرده است و احتمالاً این سرمایه‌گذاری را ادامه می‌دهد.

✔ چطور از ChatGPT استفاده کنیم؟

دسترسی پیدا کردن به ChatGPT ساده است (البته نه برای کاربران داخل ایران). در حال حاضر ChatGPT به رایگان برای همه از طریق ثبت‌نام در دسترس قرار دارد.

آیا استفاده از ChatGPT رایگان است؟

بله؛ با مراجعه به وب‌سایت OpenAI می‌توانید به‌صورت رایگان از چت جی‌پی‌تی استفاده کنید، هرچند در آینده نسخه پولی آن با قابلیت‌های بیشتر هم از راه می‌رسد.

✔ مزایا و معایب ChatGPT چیست؟

دستیار مجازی ChatGPT یک مدل زبانی ستودنی و قابل ستایش است که می‌تواند به گونه‌ای منحصربفرد و بی‌مانند متن و کدهای برنامه نویسی تولید کند. چت جی پی تی در یافتن پاسخ برای سوالاتِ چالش‌بر انگیز، به خوبی عمل می‌کند و می‌تواند پاسخ‌ها را به گونه‌ای متقاعد‌ کننده و باور پذیر ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.