رپورتاژ آگهی

فلاشینگ چیست؟ انواع فلاشینگ + فلاشینگ ساز

فلاشینگ چیست؟ انواع فلاشینگ + فلاشینگ ساز

برای افزایش استحکام و مقاومت سازه ها از مصالح مختلفی استفاده میشود. یکی از این مصالح فلاشینگ است که در طرح و رنگ های مختلف به ساختمان زیبایی می بخشد در ادامه  به معرفی کامل آن خواهیم پرداخت.

ورق هایی از جنس مختلف که بر روی آن ها خم کاری انجام می شود تا قابل استفاده در سازه باشد را فلاشینگ میگویند. فلاشینگ ها در قسمت های مختلف ساختمان استفاده میشوند، هدف از نصب چنین قطعاتی در ساختمان آب بندی، غبار بندی،درزبندی و کاور کردن سازه است که به زیبایی ساختمان می افزاید. فلاشینگ بام از جمله فلاشینگ های پرکاربرد است .

جنس فلاشینگ

فلاشینگ ها  از ورق های روغنی، سیاه، گالوانیزه، گالوانیزه رنگی، استیل ،آلومینیوم، فولاد و آهن با ضخامت های مختلف ساخته می شود. با توجه به کاربرد فلاشینگ ها جنس و ضخامت آن ها متفاوت خواهد بود.

انواع فلاشینگ

فلاشینگ ها تنوع بسیار زیادی دارند که با توجه به نوع کاربرد و نیاز سازه قابل تولید هستند.

فلاشینگ نبشی

فلاشینگ نبشی یک نوع فلاشینگ در دنیای فلاشینگ ها است.که  خم کاری آن ها 90 درجه (شکل L مانند) میباشد. این فلاشینگ در زیر و روی کار استفاده میشود، در هنگام نصب ساندویچ پانل های دیواری، توسط فلاشینگ ها نبشی چهارچوب و جایگاهی برای قرارگیری ساندویچ پانل ها در زیرکار تعبیه میشود.  فلاشینگ های نبشی در محل رسیدن دو دیوار به هم یا تقاطع بین دیوار و سقف که روی کار محسوب میشود نیز استفاده میشوند.

فلاشینگ یو

فلاشینگ یو با خم کاری 90 درجه (شکل U)پرمصرف ترین و محبوب ترین نوع فلاشینگ محسوب میشود. از این فلاشیگ برای پوشش دور تا دور سقف و کاور کردن ساندویچ پانل های دیواری و سقفی استفاده میشود. برای ساخت دیوار هایی با ارتفاع کم به جای آهن کشی میتوان از این فلاشینگ استفاده کرد.

فلاشینگ

فلاشینگ تاج

این فلاشینگ زاویه های مختلفی طی خمکاری به خود میگیرد و شکل خاصی دارد، بجز شکل نوع نصب این فلاشینگ ها نیز مخصوص است. در سقف های شیروانی که دو شیب دارند در محل به هم رسیدن دو شیب فلاشینگ تاج به منظور آب بندی و استحکام سازه کار گذاشته میشود. ابتدا از فوم درزگیر برای پوشش قطعه های به کاربرده شده در سقف استفاده میشود، سپس فلاشینگ زیرتاج را بر روی فوم درزگیر قرار میدهند، فلاشینگ زیرتاج قطعه ای با یک خم کاری در وسط است که برای پوشش بیشتر زیر تاج تعبیه میشود و در انتها فلاشینگ تاج نصب میشود که با زیبایی خود تاثیر بسیار زیادی بر نمای سازه میگذارد. میتوان گفت نمای کلی این ساختار فلاشینگ تاج است.

فلاشینگ سه پله

فلاشینگ سه پله، نوعی دیگر از فلاشینگ ها با دو خم کاری 90 درجه است و شکلی شبیه به Z از حروف انگلیسی را دارد. از این فلاشینگ در اطراف فلاشینگ آبراه سقف استفاده میشود، در واقع برای اتصال کامل فلاشینگ آبراه به ساختمان و خروج درست بارش ها از ساختمان وجود فلاشینگ سه پله ضروری است.

فلاشینگ آبرو

نوعی دیگر از فلاشینگ ها ، فلاشینگ آبرو میباشد،که برای ساختمان ها ضروری هستند، دلیل استفاده از این فلاشینگ تخلیه آب ها ناشی از بارش از سقف ساختمان و انتقال آن ها به خارج از سازه است. استفاده از ورق گالوانیزه برای ساخت فلاشینگ آبرو مناسب تر است. برای کارایی بهتر و خروج صحیح بارش ها از ساختمان، در اطراف فلاشینگ های آبرو، فلاشینگ سه پله تعبیه میشود. بجز فلاشینگ سه پله نحوه اتصال این قطعات به هم در کارآمدی این فلاشینگ تاثیر بسزایی دارد. قطعات فلاشینگ آبرو توسط جوشکاری به هم متصل میشوند و این مرحله اهمیت بالایی در انتقال درست آب دارد.

فلاشینگ نما

فلاشینگ نما نوعی دیگر از فلاشینگ ها است وهمانطور که از اسم آن پیدا است  در نمای ساختمان استفاده می شود.  فلاشینگ نما معمولا از جنس ورق گالوانیزه، آلومینیوم و روغنی با ضخامت های مختلف تولید میشود، قیمت فلاشینگ های ساخته شده با ورق روغنی ارزان تر بوده اما فلاشینگ های ساخته با آلومینیوم کیفیت بالاتری دارند. فلاشینگ ها هلالی، پله دار، آینه ای از انواع فلاشینگ های نما هستندکه با توجه به شکلشان در نقاط مختلف ساختمان مانند پنجره، پشت بام و دیوار استفاده میشوند.

هدف از تولید این فلاشینگ افزایش عمر نمای ساختمان، محافظت از دیوارها و نمای ساختمان در مقابل بارش ها، درزبند و رطوبت گیر و کاور کردن بخش هایی از ساختمان است.

فلاشینگ نما درپیشانی ساختمان، سقف نورگیر، آبچگان برای بارش ها، اجرای سقف شیروانی ، روی دیوار و همچنین در سقف مکان های باز مانند سوله و انبار مورد استفاده قرار میگیرد.

فلاشینگ

نحوه ساخت و اجرای فلاشینگ ها

فلاشینگ ها در اندازه های مشخصی از قبل ساخته شده و آماده استفاده هستند اما می توان آن ها را به صورت سفارشی با جنس، اندازه، ضخامت، طرح و رنگ دلخواه تهیه کرد.

جنس و ضخامت ورق فلاشینگ باتوجه به جایگاه نصب و کاربرد آن انتخاب میشود، سپس با استفاده از دستگاه های اتوماتیک و پیشرفته، برش کاری بر روی ورق ها انجام میشود. ورق های برش داده شده توسط دستگاه های مخصوص به خم کاری، با زاویه های مورد نیاز خم کاری میشوند و در نهایت طی این فرایند فلاشینگ تولید میشود.

به طور کلی می توان گفت فلاشینگ ها به دو صورت متصل و جدا از هم تولید میشوند

  • نوعی از فلاشینگ ها در جهت سرعت بخشیدن به کار ها به صورت آماده و متصل به هم تولید میشوند و تنها کاری که توسط فلاشینگ کار بر روی آن ها باید انجام شود، نصب فلاشینگ است.
  • نوع دیگر از فلاشینگ ها تولیدی باید در محل نصب به هم متصل شوند این قطعات قبل از نصب توسط یک لایه ضدزنگ پوشش داده میشوند، سپس رنگ آمیزی شده و بعداز طی این مراحل قطعات فلاشینگ توسط فلاشینگ کار درمحل نصب جوش یا پرچ میشوند.

نکاتی در باره نصب فلاشینگ ها

  • با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه زیرسازی هایی مانند استفاده از قوطی و نبشی در کارگذاری فلاشینگ لازم است. زیرسازی مقاومت و استحکام فلاشینگ ها را افزایش میدهند.
  • قبل از نصب فلاشینگ نیاز به زیرسازی با سیمان است.
  • توسط سیمان مقداری شیب به محل نصب فلاشینگ باید داده شود.

مزایای استفاده از فلاشینگ ها

  • فلاشینگ ها آب بند، درزبند، غبار بند هستند که باعث طول عمر ساختمان می شود.
  • نصب آسان و سریع فلاشینگ ها دلیل دیگری برای انتخاب فلاشینگ ها است.
  • رنگ بندی و طرح های بیشمار فلاشینگ
  • فلاشینگ ها در مناطق بادخیز از پیچیدن باد در سقف جلوگیری کرده و مقاومت سقف های شیروانی در باد های شدید را به مقدار چشمگیری افزایش میدهند.
توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.