سیم و کابل

سیم برق NYAF چیست؟

سیم برق NYAF

سیم برق NYAF به پرفروش ترین و رایج ترین سیم برق بازار گفته می شود که از هسته مسی افشان و یک عایق از جنس پی وی سی تشکیل شده است که در اصطلاح به آن سیم برق افشان قابل انعطاف مسی گفته می شود. سیم برق افشان به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالا، قیمت مناسب و وجود هادی و رسانای مسی در صنایع گوناگونی نظیر خودرو سازی، ماشین سازی و برق کشی ساختمان و … استفاده می شود.

اگر این سوال در ذهن شما مطرح است که عبارت NYAF چیست، پاسخ این است که یک سازمان استاندارد آلمانی به نام VDE ساختار سیم و کابل برق را با استفاده از حروفی به مخاطبین اعلام می کند. در واقع VDE حروفی را تعیین نموده که هر یک از این حروف بیان کننده اطلاعاتی نظیر جنس و نوع هادی، عایق و روکش، زره و … در سیم و کابل های برق است.

این استاندارد اعلام می کند که اگر عبارتی با حرف N شروع شود نشان می دهد که شما در حال خواندن حروف استاندارد VDE هستید. بنابراین با در نظر گرفتن این استاندارد متوجه می شویم که NYAF به معنی سیم با هادی افشان مسی و عایق از جنس PVC می باشد. در صفحه استاندارد VDE می توانید کلیه معانی حروف را بر این اساس مطالعه نمایید.

کاربرد سیم افشان NYAF

همانطور که پیش تر ذکر شد از سیم برق افشان در صنایع گوناگونی استفاده می شود. یکی از رایج ترین محل های استفاده از سیم برق افشان در سیم کشی های برق ساختمانی می باشد. سیم برق افشان به دلیل سهولت در نصب و انعطاف پذیری بالا همواره یکی از سیم های محبوب تکنسین های برق ساختمانی بوده است. از دیگر محل هایی که از این سیم ها استفاده می شود صنایع خودرو سازی است که به جهت برق کشی های داخلی خودروها و کلیه محل هایی که در مجاورت حرارت و قرار ندارند استفاده می شود. در صنایع دیگر نیز همچون ماشین آلات صنعتی و کارخانه ها می توان به وفور استفاده از سیم برق افشان را در محل های متعدد مشاهده نمود.

✔ حتما بخوانید:  کابل فشار ضعیف و انواع آن

مشخصات سیم NYAF

سیم برق NYAF

از اشتراک همه سیم های مسی NYAF می توان به هادی افشان مسی و عایق PVC آن ها اشاره نمود. اما موارد دیگری که از لحاظ فنی می توان در نظر داشت عبارتند از:

سطح ولتاژ در سیم برق هایی با مقاطع نیم (۰/۵)، هفتاد و پنج صدم (۰/۷۵) و یک (۱) مقدار ۳۰۰/۵۰۰ ولت و از مقطع ۱/۵ به بالا ۴۵۰/۷۵۰ می باشد.

مقدار تحمل جریان در مسافت های مختلف بر اساس سطح مقطع در هر سیم با سیم دیگر متفاوت است.

سیم برق افشان مسی از نوع NYAF توسط شرکت های سازنده با متراژ ۱۰۰ متری عرضه می شوند.

انواع سیم افشان مسی NYAF

سیم برق افشان NYAF بر اساس استاندارد در تمامی رنگبندی های اعلام شده قابل ارائه می باشد. رنگ های رایجی که شرکت های تولید کننده برای این دسته از سیم ها در نظر می گیرند عبارتند از: قرمز، مشکی، آبی، سفید، زرد، سبز، قهوه ای و (ارت که به صورت زرد با خط سبز یا بلعکس) تولید می شود.

انواع سیم برق افشان NYAF با مقاطع زیر به تولید می رسند:

۰.۵، ۰/۷۵، ۱، ۱/۵، ۲/۵، ۴، ۶، ۱۰، ۱۶، ۲۵، ۳۵، ۵۰، ۷۰، ۹۵، ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۸۵، ۲۴۰، ۳۰۰

 

منبع: barghsan (لینک)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.