مهندسی کامپیوتر

آدرس 192.168.1.1 چیست؟

آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱

اگر در دنیای امروز، سیر استفاده از اینترنت خانگی به صورت فزاینده‌ای رو به افزایش بوده است. برای فراهم کردن اینترنت در خانه به مودم یا روتر نیاز دارید. قطعا برای تنظیم اولیه این سرویس‌های برای شما هم پیش آمده که به آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ مراجعه کنید. اما این آدرس چیست و چرا در اکثر مودم‌ها مشترک می‌باشد. در این مقاله کمی بیشتر با این آدرس آشنا می‌شویم.پس در ادامه همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

IP چیست؟

ابتدا لازم است با مفهوم و معنی IP مخفف عبارت (Internet Protocol) به طور مختصر آشنا شویم. هر فردی که به واسطه هر دستگاهی اعم از گوشی، کامپیوتر و … به اینترنت وصل می‌شود یک شناسه‌ی عددی دارد. فرد به واسطه اون شناسه عددی در دنیای اینترنت شناخته می‌شود. اصولا دنیای اینترنت بدون IP غیر ممکن خواهد بود. برای مثال شما در دنیای واقعی می‌خواهید برای فردی بسته‌ای بفرستید. حتما لازم است کد پستی آن را داشته باشید. در دنیای اینترنت برای این که میان کاربر با کاربران دیگر و حتی سرور‌ها ارتباط بر قرار شود نیاز هست تا هر دستگاهی که به اینترنت وصل می‌شود یک IP منحصر به فرد داشته باشد.

آدرس 192.168.1.1

آدرس IP خصوصی یا Private IP Address چیست؟

آدرس‌های خصوصی در حقیقت آدرس‌هایی هستند که توسط گروه ISG (Internet Standards Group) تدوین شده‌اند. این آدرس‌ها معمولا جهت استفاده در شبکه‌های محلی نظیر شبکه‌های LAN کاربرد دارند. آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و تعدادی از آدرس‌های دیگر در این دسته قرار می‌گیرند. چنین آدرس‌هایی که به آن‌ها رزرو شده هم می‌گویند، توسط عموم مردم قابل استفاده نبوده و تنها جهت رسیدن به اهداف مشخصی طراحی شده‌اند. بعنوان مثال، از آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ گرفته تا آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۲۵۵.۲۵۵ همگی رزرو شده‌اند.

البته بهتر است بدانید که IP های دیگری نیز وجود دارند که به عنوان آدرس پیش‌فرض مودم و روتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با اینکه اکثر مودم‌ها و روترهای موجود در بازار ایران از آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ استفاده می‌کنند اما بنا بر تصمیم شرکت سازنده، آدرس‌های ۱۹۲.۱۶۸.۲.۱ و یا ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ نیز ممکن است به عنوان آدرس پیش‌فرض دستگاه تعیین شده باشند.

آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ چیست؟

همانطور که گفته شد، آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ در زمره آدرس‌های خصوصی یا رزرو شده قرار دارد. ممکن است سوال پیش بیاید که چرا این آدرس در تمامی روترها یکسان است و چرا همه مودم‌هایی که از این ادرس استفاده می‌کنند به عنوان یک دستگاه و یک شناسه شناخته نمی‌شوند؟ می‌توان گفت که بیشتر سرویس‌های اینترنت خانگی از آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ بهره می‌برند، اما موضوع به این سادگی که تصور می‌شود نیست. فرایند IP دهی در بستر اینترنت تا حدودی پیچیده است و تنها به چند آدرس خاص منتهی نمی‌شود. آدرس‌های مشابهی با ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ وجود دارند که تنها ممکن است در اعداد آخر با یکدیگر تفاوت داشته باشند اما همگی برای اعمال تنظیمات مودم و روتر استفاده می‌شوند. برای مثال، علامت X در آدرسی نظیر ۱۹۲.۱۶۸.۱.X شامل اعدادی از ۲ تا ۲۵۵ بوده و جهت پیکربندی روتر به‌کار می‌رود.

چطور به آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ برویم؟

ابتدا با مطالعه دفترچه راهنمای مودم و یا بررسی اطلاعات هک شده در پشت دستگاه اطمینان حاصل کنید که مودم شما از آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ استفاده می‌کند. پس از انجام این‌کار، کافی است صفحه مرورگر (کروم، فایرفاکس، اکسپلورر یا سایر موارد) یکی از دستگاه‌های موردنظر خود (گوشی، کامپیوتر، تبلت و …) را باز کنید. در قسمت نوار جستجو، آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را بدون هیچ پسوند یا پیشوند اضافه تایپ کرده و سپس گزینه جستجو یا Enter را بزنید. پس از باز شدن این صفحه، از شما خواسته می‌شود که نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) خود را وارد کنید. معمولا در مودم‌های TP-Link، D-Link و سایرین نام کاربری و رمز عبور به شرح زیر است که البته در برخی از دستگاه‌ها تنها کلمه administrator در هر دو بخش باید با حروف کوچک وارد شود.

آدرس 192.168.1.1

Username: admin

Password: admin

 

همیشه بایستی این احتمال را در نظر گرفت که سازنده دستگاه، نام کاربری و رمز عبور متفاوتی را برای ورود به صفحه تنظیمات قرار داده باشد. از این‌رو، حتما بایستی اطلاعات درج شده در پشت دستگاه مودم را که شامل شماره سریال، مشخصات، سری ساخت و … است به دقت مطالعه کنید. در غیر این صورت، با پشتیبانی مودم تماس بگیرید.

چگونه آدرس IP مودم را پیدا کنیم؟

اگر پس انجام مراحل فوق و ورود به آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ باز هم هیچ صفحه‌ای برای شما نمایش داده نشد، ممکن است دستگاه شما از یک آدرس IP دیگری برای تنظیمات خود استفاده کند. بنابراین برای پیدا کردن این آدرس باید روش دیگری را امتحان کنید.

برای انجام این کار، ابتدا بایستی کابل شبکه را به کامپیوتر شخصی متصل کرده و وارد بخش خط فرمان ویندوز یا cmd شوید. با فشردن کلیدهای ترکیبی Windows + R پنجره برنامه Run باز شده و به بخش مورد نظر هدایت می‌شوید. یا اینکه با رفتن به نوار جستجو در منوی Start و تایپ کلمه Run برای ورود به این برنامه اقدام کنید.

پس از ورود به برنامه run، کلمه cmd را در کادر open تایپ کرده و کلید Enter را بزنید. با باز شدن پنجره جدید، فهرستی از مشخصات و آدرس‌‌های مختلف پدیدار می‌شود. پس در زیر قسمت”Ethernet adapter” عبارت Default Gateway را پیدا کنید.

آدرس 192.168.1.1

آدرس IP دستگاه شما در بخش جلویی این عبارت قرار گرفته است. این آدرس را کپی کنید تا برای ورود به صفحه تنظیمات مودم از آن بهره بگیرید.

 

جستجو کاربران برای این مطلب:

  • ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ admin
  • ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ admin password
  • ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ admin
  • ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ login
  • ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱
  • ۱۹۲.۱۶۸.۱۱
  • ۱۹۲.۱۶۸.۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.