مهندسی برق

پودر سفید داخل کابل برق

پودر سفید داخل کابل برق چیست؟

یکی از مواردی که شاید با آن برخورد داشته اید پودر سفید داخل کابل برق است. این پودر سفید رنگ انواع مختلفی دارد که ممکن است از لحاظ ظاهری با یکدیگر تفاوتی نداشته باشند اما در عمل هر یک از این پودر ها نقش متفاوتی را در ساختمان یک کابل ایفا می کنند. برخی افراد عقیده دارند که این پودر ها در کابل برق سبب جلوگیری از آتش سوزی می شوند و برخی دیگر نیز به غلاف کشی آسان کابل اشاره می کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی علت استفاده از پودر در کابل برق به صورت کامل پردازیم. پس در ادامه همراه پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

به طور کلی ۴ نوع پودر در ساختار کابل ها استفاده می شود:

• پودر تالک
• پودر اکسید منیزیم
• پودر قابل تورم
• پودر گچ

*ممکن است پودرهای دیگری توسط تولید کنندگان سیم و کابل در ساختار کابل ها در دنیا استفاده شود. در این قسمت به رایج ترین پودرها که توسط تولید کنندگان سیم و کابل به صورت عمومی استفاده می شود اشاره می کنیم.

پودر تالک 

پودر تالک یکی از رایج ترین پودرهای استفاده شده در کابل های برق است که عمده افراد آن را از نزدیک مشاهده کرده اند. پودر تالک در واقع همان پودر بچه معروف است که نقش آن جلوگیری از چسبیدن عایق و روکش در هنگام تولید کابل است. از آنجایی که معمولاً جنس عایق و روکش کابل های برق با یکدیگر یکسان است در هنگام تولید کابل های برق، زمانی که قرار است روکش نهایی کابل بر روی سیم ها کشیده شود با توجه به حرارت دستگاه اکسترودر و مایع بودن گرانول پی وی سی ممکن است حرارت روکش نهایی باعث ذوب شدن عایق سیم ها و چسبیدن آن ها به روکش شود. ضمن اینکه این حرارت ممکن است با ذوب کردن عایق سیم ها سبب اتصال کوتاه سیم های درون کابل شود.

✔ حتما بخوانید:  چگونه مهندس برق شویم؟

پودر سفید داخل کابل برق

مزیت های استفاده از پودر تالک در کابل برق:

  • غلاف کشی آسان کابل
  • جلوگیری از چسبیدن عایق و روکش در هنگام تولید
  • پر کننده قسمت های خالی اطراف سیم ها در کابل

پودر اکسید منیزیم در کابل برق

از پودر اکسید منیزیم (به انگلیسی: Magnesium Oxide) با فرمول شیمیایی MgO عموماً در کابل های عایق معدنی MI استفاده می شود. این پودر به صورت فشرده شده با ظاهری شبیه به گچ قسمت های اطراف سیم های یک کابل برق را به صورت کامل احاطه می کند. پودر اکسید منیزیم ضمن اینکه سبب بالا رفتن مقاومت حرارتی کابل برق می شود سبب جلوگیری از رسیدن رطوبت و پوسیدگی به کابل می شود. برخی از مزایای استفاده از پودر اکسید منیزیم داخل کابل برق به شرح زیر می باشد:

  1. عبور جریان های بالا از یک کابل سبب ایجاد حرارت می شود به همین دلیل استفاده از این پودر داخل کابل برق سبب هدایت حرارتی از داخل کابل به بیرون می شود و از آسیب دیدن کابل در اثر گرما جلوگیری نماید.
  2. این پودر به دلیل خاصیت هدایت الکتریکی، به عنوان یک عایق الکتریکی بسیار خوب در یک کابل به شمار می آید.
  3. پودر اکسید منیزیم با جلوگیری از گسترش آتش از حریق جلوگیری می نماید.
  4. پودر اکسید منیزیم باعث انعطاف پذیری کابل برق می شود.

پودر سفید داخل کابل برق

پودر قابل تورم

پودر قابل تورم یا Swellable Powder یکی دیگر از پودرهای مورد استفاده در کابل برق است که در مواجهه با آب یا رطوبت افزایش حجم می دهد و حالت ژله ای پیدا می کند. در واقع این پودر قابل تورم با واکنش نشان دادن نسبت به مایعات می تواند از نفوذ آب به هادی جلوگیری نماید.

پودر گچ در کابل برق

در برخی از کابل ها از گچ برای ایجاد مقاومت در برابر آتش استفاده می شود. برای جلوگیری از آتش سوزی سیم، در برخی از کابل های برق از پودر گچ استفاده می شود.

✔ حتما بخوانید:  آیا می دانید دلیل استفاده توپ روی سیم برق چیست

 

منبع: barghsan

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.