دکوراسیون

لمبه چوبی چیست؟ هر آنچه باید در مورد لمبه بدانید

لمبه چوبی از محبوب ترین متریال ها برای استفاده در دکوراسیون داخلی و یا فضای بیرونی ساختمان‌های ایرانی است. لمبه چوبی معمولاً از برش‌های چوب کاج ساخته می‌شوند. چوب کاج به واسطه ارزان بودن و مقاومت در برابر رطوبت و حشرات یکی از مناسب‌ترین گونه‌های چوب برای ساخت لمبه است. در این نوشته به معرفی لمبه چوبی و هر آنچه باید در مورد لمبه بدانید می‌پردازیم.پس در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

لمبه از چه چوبی ساخته می شود؟

برای ساخت لمبه محدودیتی وجود ندارد و با هرچوبی میتوان لمبه را ساخت.
اما برای کاهش هزینه در ایران و سایر کشورها برای ساخت لمبه از چوب درختانی مانند نراد، یولکا و ساسنا … که به چوب روسی نیز معروف هستند، استفاده می کنند.
الوارهای کاج در ضخامت‌های مورد نظر برش داده می‌شوند و با استفاده از دستگاه مولدر، شیار و زبانه مورد نظر در دو طرف ورق لمبه ایجاد می‌شود، که این ورق های لمبه به صورت طولی به هم اتصال فاق و زبانه دارند، یعنی از بغل با هم چفت می شوند.

انواع لمبه چوبی
عرض لمبه های استاندارد ۱۲ سانتی متر پشت و ۱۰ سانتی متر سطح نما است.
بعضی از مجموعه‌های تولید کننده لمبه برای جلوگیری از تنش لمبه در اثر خشک شدن دو شیار در پشت آن ایجاد می‌کنند.

لمبه برای در چه قسمت‌هایی استفاده می‌شود؟

برای نصب لمبه محدودیتی ندارید، برخی با لمبه سقف را پوشش می‌دهند و برخی دیگر دیوار را پوشش می‌دهند. شما می‌توانید با توجه به فضای مورد نیاز و قابلیت‌هایی که لمبه دارد، از آن استفاده کنید. حتی برخی از لمبه برای پوشش کف هم استفاده می‌کنند. در این مورد باید لمبه های سفارشی و با ضخامت بالا بسازید تا تحمل وزن بالا را داشته باشند. البته چوب کاج در برابر رفت و آمد زیاد مقاومت خوبی ندارد و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

✔ حتما بخوانید:  پاراوان چیست؟ و انواع آن

رنگ مناسب لمبه چوبی چیست؟

معمولاً در صنعت چوب ایران از رنگ‌هایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی استر برای پوشش لمبه استفاده می‌شود؛ اما با توجه به ورود نسل جدید رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب، پیشنهاد ما استفاده از این رنگ‌ها هست.

رنگ لمبه چوبی

  • اول: فضای سکونت خود را آلوده به مواد شیمیایی و سرطان‌زا نکنید.
  • دوم: زمان اجرای رنگ در روغن‌های گیاهی مخصوص چوب به‌مراتب سریع‌تر از رنگ‌های شیمیایی است.
  • سوم: هزینه اجرا تفاوت چندانی ندارد.

کاربرد چوب لمبه چیست؟

برای استفاده از لمبه چوبی محدودیتی وجود ندارد و با توجه به فضای مورد نیاز و قابلیت لمبه می توان از آن استفاده کرد.

کاربرد لمبه چوبیمعمولا از لمبه برای دیوارکوب، سقف کاذب، ساخت سونا ، آلاچیق، درب، نمای ساختمان و … استفاده می شود.
حتی برخی از چوب لمبه برای پوشش کف هم استفاده می‌کنند؛ که در این مورد باید لمبه هایی ضخامت بالا بسازید تا تحمل وزن بالا را داشته باشند.

ابعاد چوب لمبه چگونه است؟

لمبه را در ابعاد و ضخامت مختلفی می‌توانید سفارش دهید. به‌عنوان مثال از ۸ میلی متر تا ۶۰ میلی متر…

یکی از پر کاربردترین ابعاد لمبه چوبی ابعاد ۱۲ * ۶۰۰ * ۱.۲ سانتی متر است. در این ابعاد عرض لمبه ۱۲ سانتی متر است که ۱۰ سانتی متر مفید خواهد داشت و ۱۲ میلی متر هم ضخامت آن است و ۶۰۰ سانتی متر هم طول این ورق‌های چوبی هست. در این ابعاد کمترین تنش ایجاد می‌شود و حمل و نصب آن آسان‌تر است.

ابعاد و سایز لمبه چوبی

لمبه چوبی در دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی، عنصر چوب سالیان درازی است که مورد استفاده قرار می گیرد و می توان به جرات گفت که هیچ وقت از مد نمی افتد.
لمبه چوبی نیز استفاده های بسیاری در طراحی فضای داخلی دارد. می توان از این لمبه ها برای سقف، دیوار، کف و… استفاده کرد.
در ادامه به برخی از موارد استفاده و کاربردهای لمبه چوبی در فضای داخلی می پردازیم.

✔ حتما بخوانید:  چطور رادیاتور خانه خود را تزیین کنیم؟

لمبه چوبی

لمبه سقف

سقف چوبی یکی از طراحی های جذاب در فضای داخلی است.با وجود لمبه چوبی این کار به راحتی و با سرعت خوبی انجام می پذیرد لمبه سقف برای طراحی و اجرای سقف چوبی استفاده می شود که در سال های اخیر نیز مورد استقبال قرار گرفته است.
ایجاد سقف کاذب با لمبه چوبی یکی از موارد استفاده این متریال است که از محبوبیت زیادی برخوردار است.

برای کفپوش

می توان از لمبه چوبی برای کفپوش استفاده کرد که بسیار زیبا و مقاوم هستند.البته برای استفاده از این محصول برای کفپوش باید از ضخامت های بیشتر استفاده کنید که پیشنهاد می شود با یک معمار متخصص یا تیم مهندسی مشاوره داشته باشید.

لمبه چوبی پشت تلویزیون

یکی از محبوب ترین متریال ها برای طراحی فضای داخلی لمبه چوبی پشت تلویزیون می باشد.
با استفاده از این لمبه ها می توان یک تی وی وال بسیار شیک و مدرن طراحی و اجرا کرد.همچنین با استفاده از لمبه می توان اقدام به ساخت ترمووال ها کرد.
ترمووال ها پانل های چوبی هستند که به عنوان دیوارپوش مورد استفاده قرار می گیرند و اکثر اوقات نصب ترمو وال برای دیوار پشت تلویزیون است.
لمبه چوبی استفاده های گوناگون زیادی در محل های مختلفی دارد و موارد استفاده از این لمبه ها محدود به موارد ذکر شده نیستند.

ابزار مورد نیاز برای نصب لمبه

برای نصب لمبه به ابزار زیادی احتیاج ندارید. یک فارسی بر برای برش لمبه، یک کمپرسور هوا و میخکوب برای میخ نمودن لمبه به دیوار یا زیر کار، یک اره چکشی برای برش لمبه و یک مداد روی گوشتان!

البته برای یک نصب اصولی و تمیز به ابزارهای دیگری هم نیاز پیدا خواهید کرد که با توجه به نوع پروژه قابل تهیه هستند. هدف از معرفی این ابزارها، سهولت در اجرای کار و نصب لمبه است.

لمبه چوبی

زیر کار مورد نیاز برای نصب لمبه چیست؟

برای نصب لمبه باید زیر کار مناسب داشته باشید. با چیدن لمبه ها روی هم و کلیک شدن آن‌ها به یک سطح صاف و یکنواخت دست نخواهید یافت. باید حتماً لمبه چوبی را به دیوار یا سقف میخ کنید. استفاده از پیچ برای نصب لمبه مناسب نیست و در صورت نیاز به استفاده از پیچ، باید قبل از پیچ نمودن چوب، با استفاده از مته روی لمبه را سوراخ کنید تا چرخش پیچ روی چوب، باعث ایجاد ترک می‌شود.

✔ حتما بخوانید:  آینه دکوراتیو چیست؟ و انواع آن

در صورت وجود گچ در زیر کار لمبه، نصب آسانی خواهید داشت و به راحتی این کار انجام خواهد شد؛ اما در صورتی که زیر کار سیمانی داشته باشید، باید با استفاده از چوب‌های ۲*۳ زیر کار برای نصب لمبه را فراهم کنید.

حتما برای نصب لمبه باید زیر کار مناسب داشته باشید و باید لمبه را به دیوار یا سقف میخ کنید.

مزایای لمبه چوبی چیست؟

  • دکوراسیون چوبی می تواند فضای خانه را دگرگون کند.چوب که متریالی از جنس طبیعت است می تواند احساسی خوشایندی برای افراد ایجاد کند که این امر با استفاده از لمبه چوبی در فضای داخلی خانه، میسر می شود.
  • نصب لمبه چوبی نسبت به سایر متریال ها از درد سر کمتری برخوردار است و آلودگی از خود بجای نمی گذارد.
  • به دلیل وجود شیار و برآمدگی ها بر روی این محصول، سهولت نصب لمبه چوبی یکی از مزایای بارز آن می باشد.
  • این محصولات رنگ پذیری خوبی دارند و می توانید آنها را در رنگ دلخواه خود سفارش دهید. البته استفاده از رنگ های گیاهی به دلیل آسیب زا نبودن برای انسان، بیشتر توصیه می شود.
  • در مقایسه با سایر متریال ها برای ساخت و ساز و طراحی دکوراسیون داخلی، قیمت لمبه چوبی به صرفه تر است.

قیمت لمبه چوبی

قیمت لمبه چوبی به دلیل وجود در ابعاد و ضخامت های مختلف و جنس آن یک قیمت ثابت ندارد و با توجه به موارد مختلفی تعیین می شود.
به علاوه قیمت چوب لمبه، هزینه های طراحی و اجرا و حمل و نقل نیز می تواند بر قیمت لمبه چوبی اثر گذار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.