مهندسی معماری

9 ایستگاه زیبا مترو جهان

زیباترین ایستگاه های مترو جهان

امروزه مترو بعنوان یک وسیله نقلیه بسیار کارآمد و البته شریان اصلی حمل و نقل عمومی در سطح جهان است و برای همین راحتی و جابجایی آسان، بسیاری از کشورها برای داشتن مترو هزینه هایی بسیار زیادی می پردازند.

لذا با این تفاسیر می توان گفت مترو در زندگی شهری امروز و سفرهای درون شهری یکی از ارکان مهم کشورها است پس برای همین در طراحی ایستگاه های مترو، طراحان و مهندسین طراح سعی بر این دارند تا به گونه ای زیبا و هنرمندانه این نمادهای زندگی شهری را طراحی و ایجاد نمایند.

در این مطلب ۹ ایستگاه مترو در سطح جهان که زیبایی خاص و مبهوت کننده ای در معماری آن بکار رفته را می بینید که امیدوارم مفید بوده و لذت ببرید. پس همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

ایستگاه مترو تهران

 

مترو تهران
نمایی از مترو تهران

در حال حاضر ایستگاه‌های متروی تهران هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و فقط تابلوی ایستگاه است که مشخص می‌کند در چه ایستگاهی هستید. مساله غم‌انگیزتر در این مورد این است که اخیراً دیده شده در ساخت ایستگاه‌های متروی شهرهای دیگر هم از همین الگوی متروی تهران استفاده می‌شود.

یعنی همه ایستگاه‌های متروی ایران شبیه هم خواهند بود. فکر می‌کنم حداقل در این یک مساله می‌‌توانیم رکورد دار باشیم. کاش می‌شد کمپینی در حمایت از طراحی داخلی در ایران تشکیل داد. چرا در کشورمان هیچ کس به فکر معماری نیست؟

زیباترین ایستگاه های مترو جهان 

زیبایی یک ایستگاه مترو بستگی به طراحی، معماری و هنری که در آن استفاده شده است دارد. در زیر، ۹ ایستگاه زیبا مترو جهان که به عنوان زیباترین‌ها مشهور هستند را برای شما آورده‌ام:

✔ حتما بخوانید:  طراحی آپارتمانی با متراژ 33 متر مربع در مسکو

ایستگاه مترو Arts et Metiers در پاریس

مترو Arts et Metiers
ایستگاه Arts et Metiers در پاریس

ایستگاه مترو Arts et Metiers یکی از ایستگاه‌های متروی شهر پاریس در فرانسه است. این ایستگاه در منطقهٔ ۳ پاریس واقع شده و به خط ۳ و ۱۱ متروی پاریس متصل است.

ایستگاه Arts et Metiers در نزدیکی مرکز پاریس و در محلهٔ Le Marais قرار دارد. نام این ایستگاه از موزهٔ Arts et Metiers الهام گرفته شده است که در نزدیکی آن قرار دارد. این موزه به مجموعه‌ای از اشیاء و اختراعات علمی و صنعتی از جمله ابزارها، ماشین‌آلات و دستگاه‌های علمی معروف است.

در صورتی که شما قصد دارید از مترو استفاده کنید و به ایستگاه Arts et Metiers برسید، می‌توانید از خط ۳ یا خط ۱۱ استفاده کنید. اطلاعات دقیق‌تر در مورد ساعات کاری و روزهای عملکرد مترو ممکن است با توجه به تاریخ فعلی تغییر کند، بنابراین بهتر است قبل از سفر خود، از منابع رسمی یا وب‌سایت متروی پاریس برای اطلاعات به‌روز و قطعی استفاده کنید.

 

ایستگاه مترو Burjuman در دبی 

مترو Burjuman
ایستگاه Burjuman در دبی

ایستگاه مترو Burjuman یکی از ایستگاه‌های متروی شهر دبی در امارات متحده عربی است. این ایستگاه در منطقهٔ Bur Dubai واقع شده و به خط‌های قرمز (خط ۱) و سبز (خط ۲) متروی دبی متصل است.

ایستگاه Burjuman در نزدیکی مرکز خرید BurJuman Centre قرار دارد، که یکی از مراکز خرید معروف در دبی است. این ایستگاه به عنوان یکی از ایستگاه‌های مهم مترو در شهر دبی شناخته می‌شود و به راحتی قابل دسترسی است.

در صورتی که شما قصد دارید از مترو استفاده کنید و به ایستگاه Burjuman برسید، می‌توانید از خط ۱ (قرمز) یا خط ۲ (سبز) استفاده کنید. اطلاعات دقیق‌تر در مورد ساعات کاری و روزهای عملکرد مترو ممکن است با توجه به تاریخ فعلی تغییر کند، بنابراین بهتر است قبل از سفر خود، از منابع رسمی یا وب‌سایت متروی دبی برای اطلاعات به‌روز و قطعی استفاده کنید.

✔ حتما بخوانید:  مراحل ساخت ویلا و هر آنچه که باید بدانید

ایستگاه مترو Formosa Station در تایوان

مترو Formosa Boulevard Station
ایستگاه Formosa Boulevard Station در تایوان

ایستگاه مترو Formosa در تایپه، پایتخت تایوان واقع شده است. این ایستگاه به خط ۴ متروی تایپه (معروف به خط Xinzhuang) تعلق دارد و در منطقهٔ Wanhua قرار دارد.

ایستگاه Formosa به عنوان یکی از زیباترین ایستگاه‌های مترو در جهان شناخته می‌شود. طراحی این ایستگاه بر اساس مفهوم جزیرهٔ تایوان استوار است. سقف ایستگاه با استفاده از نمایشگرهای چراغ‌های LED طراحی شده است، که تصاویر متنوعی از جزیرهٔ تایوان را به نمایش می‌گذارد. این طراحی منحصر به فرد و هنری احساس می‌شود و تجربهٔ مسافران را در سفر با مترو تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با توجه به تاریخ برش‌گیری دانش من، اطلاعات دقیق در مورد ایستگاه Formosa در تاریخ فعلی ممکن است تغییر کرده باشد، بنابراین بهتر است قبل از سفر خود، از منابع رسمی یا وب‌سایت مترو تایپه برای اطلاعات به‌روز و قطعی استفاده کنید.

 

ایستگاه مترو Komsomolskaya در مسکو

مترو Komsomolskaya
ایستگاه Komsomolskaya در مسکو

ایستگاه مترو Komsomolskaya یکی از زیباترین و مشهورترین ایستگاه‌های مترو در مسکو، پایتخت روسیه است. این ایستگاه در خط‌های ۱ (سوخوملینسکایا)، ۳ (آرباتسکو-پوکروفکا) و ۵ (کالوگا) متروی مسکو قرار دارد.

ایستگاه Komsomolskaya یکی از چهار ایستگاه متروی مرکزی در مسکو است که به نام میدان Komsomolskaya شناخته می‌شود. طراحی این ایستگاه بسیار باشکوه و لوکس است. سقف ایستگاه با استفاده از سنگ‌های مرمر و طرح‌های معماری زیبا تزئین شده است. نمای داخلی ایستگاه نیز با استفاده از آرم‌ها، شیرجه‌ها و نقشه‌های تزئینی به شکلی باروک و گران‌قیمت طراحی شده است.

ایستگاه Komsomolskaya به عنوان یک آثار هنری متروی مسکو شناخته می‌شود و محلی برای عکاسی و دیدن زیبایی‌های معماری است. این ایستگاه همچنین به راحتی به دسترسی به برج‌ها و هتل‌های معروف در مسکو می‌دهد.

 

ایستگاه مترو Olayash در لیسبون

مترو Olayash
ایستگاه Olayash در لیسبون

 

ایستگاه مترو Tekniska Hogskolan در استکهلم

مترو Tekniska Hogskolan
ایستگاه Tekniska Hogskolan در استکهلم

ایستگاه مترو Tekniska Högskolan در استکهلم، پایتخت سوئد واقع شده است. این ایستگاه در خط متروی سبز (خط ۱۹) استکهلم قرار دارد.

✔ حتما بخوانید:  10 دلیل برای تجربه کاری معماران در دفاتر بزرگ معماری

ایستگاه Tekniska Högskolan برای طراحی و معماری خاص خود شناخته می‌شود. طراحی این ایستگاه توسط معماران آرتور فون مانتز و ایان آگنر صورت گرفته است. ویژگی بارز این ایستگاه طراحی سقف بلند و منحنی است که از چوب روسی ساخته شده است. این سازه بسیار زیبا و منحصر به فرد است و به ترکیبی از هنر و علم اشاره می‌کند.

ایستگاه Tekniska Högskolan همچنین به عنوان یکی از تجسم‌های هنری در متروی استکهلم شناخته می‌شود و باعث می‌شود مسافران از سفر با مترو لذت ببرند.

 

ایستگاه مترو ٱوتوو در سن پترزبورگ

مترو ٱوتو سن پترزبورگ
ایستگاه ٱوتوو در سن پترزبورگ

بله، ایستگاه مترو “ٱوتوو” (به روسی: Автово) در شهر سن پترزبورگ، روسیه واقع شده است. این ایستگاه در خط ۱ (لنینسکایا) متروی سن پترزبورگ قرار دارد.

ایستگاه ٱوتوو به عنوان یکی از ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ با طراحی زیبا و بارز شناخته می‌شود. طراحی این ایستگاه توسط معماران یوری ولکوف و یولیان شلیموف صورت گرفته است. ویژگی بارز آن طراحی سقف برجسته و بزرگ‌ترین ستون مرکزی در سیستم متروی سن پترزبورگ است که با استفاده از موزائیک‌های زیبا و طرح‌های هنری تزئین شده است.

ایستگاه ٱوتوو به عنوان یکی از نمادهای متروی سن پترزبورگ شناخته می‌شود و مکانی برای دیدن و عکاسی است. همچنین، این ایستگاه به راحتی به دسترسی به مناطق دیدنی مهمی از جمله باغ‌های پطراپالوفسکی و عمارت‌های تاریخی در سن پترزبورگ کمک می‌کند.

 

ایستگاه مترو Westfriedhof در مونیخ

مترو Westfriedhof
ایستگاه Westfriedhof در مونیخ

ایستگاه مترو Westfriedhof در مونیخ، پایتخت ایالت بایرن در آلمان، قرار دارد. این ایستگاه در خط U1 (U-Bahn) مونیخ قرار دارد.

ایستگاه Westfriedhof یکی از ایستگاه‌های متروی مونیخ است که در سال ۱۹۹۷ افتتاح شده است. طراحی این ایستگاه توسط معماران Alexander von Branca و Jan van der Meer صورت گرفته است. یکی از ویژگی‌های بارز این ایستگاه، طراحی سقف آن است که به شکل راستوان، چوبی و منحنی است.

ایستگاه Westfriedhof به عنوان یکی از ایستگاه‌های متروی مونیخ با طراحی خاص و ظاهری زیبا شناخته می‌شود. این ایستگاه در نزدیکی قبرستان Westfriedhof قرار دارد و نام خود را از آن به‌دست آورده است. ایستگاه Westfriedhof همچنین به راحتی به دسترسی به مناطق دیدنی دیگر مونیخ، از جمله مرکز شهر و محله‌های معروف، کمک می‌کند.

✔ حتما بخوانید:  دیوار بتنی هوشمند سه بعدی

 

ایستگاه مترو Toledo در ناپل

مترو Toledo
ایستگاه Toledo در ناپل

ایستگاه مترو Toledo در شهر ناپل، ایتالیا، قرار دارد. این ایستگاه در خط ۱ (لینیا ۱) متروی ناپل قرار دارد.

ایستگاه Toledo یکی از ایستگاه‌های متروی ناپل است و در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد. طراحی این ایستگاه توسط معماران استودیو آرتورو یانگیلو و روبرتو تشینی صورت گرفته است. ویژگی بارز این ایستگاه طراحی هنری و استفاده از رنگ‌های زنده و زیبا در دیوارها و سقف است که توسط هنرمند ناپلی ویلیام کندریلیانو انجام شده است. این طراحی منحصر به فرد به ایستگاه زیبایی بخشیده است و آن را به یک آثار هنری زنده تبدیل کرده است.

ایستگاه Toledo به عنوان یکی از نمادهای متروی ناپل شناخته می‌شود و به دلیل طراحی هنری خاص و فضای زیبایی که ایجاد می‌کند، بسیار محبوب است. این ایستگاه به راحتی به دسترسی به مناطق مهم و دیدنی ناپل، از جمله بازار اسپانیا و کاستل نوووو، کمک می‌کند.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.