بیوگرافی معماران

بیوگرافی و آثار مژگان و گیسو حریری

مژگان و گیسو حریری، دو خواهر ایرانی-آمریکایی هستند که به عنوان یکی از برجسته ترین معماران جهان شناخته می شوند. در ادامه از پورتال جامع مهندسین ایران، به بیوگرافی و آثار مژگان و گیسو حریری می‌پردازیم.

بیوگرافی مژگان و گیسو حریری

در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲، خواهران ایرانی-آمریکایی حریری به عنوان برترین معماران جهان شناخته شدند. مژگان حریری، خواهر بزرگتر، در سال ۱۹۵۵ در ایران به دنیا آمد. او مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۸۱ از دانشگاه کرنل دریافت کرد. در دوران تحصیلات خود، به خاطر دستاوردهای چشمگیر، مژگان موفق شد جایزه الکساندر اشویلر را دریافت کند. سپس او تحصیلات خود را در زمینه طراحی شهری تحت نظارت کالین راو ادامه داد و در سال ۱۹۸۳ مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه کرنل دریافت کرد. قبل از تأسیس شرکت حریری و حریری، او در دفتر جیمز استوارت پلشک و شرکا مشغول به کار بود.

مژگان حریری
گیسو حریری، خواهر کوچکتر، در سال ۱۹۵۶ در ایران به دنیا آمد. او در سال ۱۹۸۰ لیسانس خود را از دانشگاه کرنل دریافت کرد و در طول تحصیلات دانشگاهی، همراه با خواهرش، در برنامه مطالعاتی در زمینه معماری هلند و خانه‌سازی مدرن زیر نظر پروفسور گریگوری لسنیکو شرکت کرد. پروژه‌های دانشجویی او در گالری فیلیپه بونافونت در سان فرانسیسکو به نمایش گذاشته شدند و همچنین در مجله دانشگاه کرنل منتشر شدند. علاوه بر آن، او در دفتر جنینگز و شتوت نیز به عنوان معمار مشغول به کار بود.

گیسو حریری

شرکت حریری-حریری

در سال ۱۳۶۵، مژگان و گیسو حریری به نام شرکت “حریری-حریری” را در شهر نیویورک تأسیس کردند. یکی از ویژگی‌های برجسته در سبک معماری این دو خواهر، نوآوری و نمود نوعی شاعرانگی در طراحی ساختمان‌ها بود که آنها را از اکثر معماران هم زمان خود متمایز می‌کرد. پروژه‌های شرکت حریری-حریری به دلیل کیفیت و نوآوری آنها، از جمله دریافت جوایز متعدد از جمله جایزه معتبر آکادمی آمریکا، شناخته شده‌اند. همچنین، این پروژه‌ها در نمایشگاه “خانه غیرخصوصی” (Un-Private House) موزه هنرهای معاصر نیویورک نیز به نمایش گذاشته شده‌اند.

✔ حتما بخوانید:  آثار و بیوگرافی هوشنگ سیحون

 

مژگان و گیسو حریری

خانه دیجیتال

یکی از پروژه‌های موفق و جذاب خواهران حریری، پروژه “خانه دیجیتال” بود. در سال ۱۳۷۹، آنها یک خانه دیجیتال مفهومی به نام “خانه غیرخصوصی” را در موزه هنر مدرن آمریکا ارائه کردند. این خانه که از فولاد و کریستال و صفحه‌های نمایش ساخته شده بود، یکی از سازه‌های منحصربه‌فرد و برجسته در زمان خود بود و موفق به دریافت جوایز بسیاری شد. این اثر هنری مفهومی به سرعت توجه همگان را به خود جلب کرد. در آشپزخانه این خانه دیجیتال، غذاها با همکاری سرآشپز مجازی تهیه می‌شد.

یکی از ویژگی‌های جذاب این خانه، مجهز بودن هر اتاق خواب به پنل ضبط رویا بود. مژگان حریری در یکی از مصاحبه‌هایش می‌گوید: “این ایده‌ها شبیه شعری است که درون ما نهفته است. شعر در DNA ما ایرانی‌هاست. با استفاده از کلمات کمتر می‌توانید جهان را توصیف کنید. بنابراین، با استفاده از زبان معماری و با چند عنصر ابتدایی، می‌توانید تمام جهان خود را توصیف کنید.”

جوایز خواهران مژگان و گیسو حریری:

مژگان و گیسو حریری، با نگاه تازه و سبک نوین خود در زمینه معماری، توانستند توجه استادان فعال در این حوزه را به خود جلب کنند. آن‌ها با الهام از معماری ایرانی و تلفیق آن با علم و استفاده از متریال نو و طبیعی، شیوه‌ای معماری منحصر به فرد ایجاد کردند. این دو خواهر نه تنها موفق به دریافت جوایز بسیاری شدند، بلکه آثار آن‌ها بارها در موزه هنرهای معاصر آمریکا به نمایش گذاشته شده است. خواهران حریری به عنوان معماران برجسته در همایش‌های معتبر معماری سخنرانی کرده‌اند و به این ترتیب، نام و شهرت آن‌ها به عنوان یکی از معماران مشهور در صنعت معماری به‌شمار می‌آید. به جوایزی که به خواهران حریری اهدا شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی تالار مشاهیر، مجله اینتریور دیزاین، ۲۰۰۵
 • فرهنگستان هنر و ادب آمریکا، جایزه معماری فرهنگستان، ۲۰۰۵
 • جایزه­ ی طراحی مهمان ­نوازی (کافه مرکزی خوان والدس، نیویورک)، ۲۰۰۵
 • صد طراح و معمار برتر جهان، جایزه­ ی آرکیتکچرال دیزاین، ۲۰۰۴
 • دهکده سنت مارک (فینالیست مسابقه)، تورنتو، ۲۰۰۴
 • صد معمار برتر شهر، نیویورک مگزین، ۲۰۰۲
 • ۴۰ معمار زیر ۴۰ سال، ۱۹۹۶
 • آرکیتکچرال رکورد، خانه­ های ماندگار، ۱۹۹۵ (پروژه کلبه خلیج باری)
 • انجمن معماری نیویورک، ۱۹۹۵
 • نهمین دوسالانه معماری پان­امریکن، ۱۹۹۴ (پروژه خانه گورمان)
 • طراحی سالانه اینتریور دیزاین ، جایزه محیط، ۱۹۹۳ (پروژه کارگاه های موسیقی JSM)
 • انتخاب سازندگان، جایزه بزرگ طراحی ۱۹۹۳ (پروژه خانه نیوکنان)
 • آرکیتکچرال رکورد، خانه های ماندگار، ۱۹۹۳ (پروژه خانه نیوکنان)
 • معماران پیشرو، معماران جوان، ۱۹۹۰
 • انجمن معماری نیویورک، گردهمایی معماران جوان، ۱۹۹۰
✔ حتما بخوانید:  معرفی و زندگینامه ماریو بوتا

این جوایز و اقدامات تشویقی نشان از شهرت و قدرت خواهران حریری در زمینه معماری و هنر دارد و نشانگر تأثیرگذاری آنها در عرصه معماری است.

راه‌های ارتباطی با مژگان و گیسو حریری

تلفن‌های تماس:
تلفن: ۲۱۲.۷۲۷.۰۳۳۸
فکس: ۲۱۲.۷۲۷.۰۴۷۹
سایت: www.haririandhariri.com
ایمیل: info@haririandhariri.com
اینستاگرام: haririandhariri

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.