ویدیومهندسی معماری

اولین شهرک مسکونی پرینتی در جهان

ساخت خانه با 3d پرینت

نخستین شهرک مسکونی پرینتی

 

 

 

همکاری مشترک میان سه موسسه خیریه ی Newstory، شرکت فن آوری ICON و استودیو طراحی Fuseprject منجر به حذف معضل جهانی بی خانمانی شد و یا لااقل قدمی مثبت در راستای به پایان رسانیدن آن برداشته شد!
این گروه اخیرا از اولین نمونه پرینتر سه بعدی جهت احداث ساختمان در منطقه ی Tabasco در مکزیکوی جنوبی پرده برداری کرده اند. آقای Yves Behar و استودیو طراحی او به نام Fuseproject خانه هایی را طراحی کرده اند که حاصل همکاری مستقیم آنها و ساکنان این منازل است.

 اولین شهرک مسکونی پرینتی
ساخت خانه با 3d پرینت

به گفته ی Beher

“بر مبنای مذاکراتی که با ساکنان این منازل داشتیم متوجه شدیم که آنها تمایلی به زندگی در مسکن های فردی را نداشته و این امر پاسخ گوی نیاز آنها نمی باشد. بلکه آنها ترجیح می دهند تا خانه های شان در کنار یکدیگر احداث شده و به صورت یک اجتماع بزرگ زندگی کنند”
همین مهم ما را بر آن داشت تا سیستمی طراحی کنیم که قابلیت تطبیق پذیری با عوامل گوناگونی نظیر شرایط آب و هوایی، افزایش تعداد افراد خانواده و متراژ فضاها و سایر برنامه های گوناگون را دارا باشد. به همین جهت ساکنان این خانه ها در طی روند انتخاب زمین و پروسه های برنامه ریزی دخالت داده می شوند تا اطمینان لازم جهت برآورده شدن کلیه نیازهایشان فراهم گردد.

 اولین شهرک مسکونی پرینتی
ساخت خانه با 3d پرینت

نتیجه احداث خانه های یک طبقه

نتیجه شامل احداث خانه هایی یک طبقه با مساحتی معادل 45 متر مربع است که در اختیار فقیر ترین اقشار جامعه ای قرار می گیرد که همیشه در زمره ی آخرین افرادی بوده که از اختراعات و تکنولوژی روز بهره می برند. در همین راستا استودیو ICON چاپگر سه بعدی خود به نام Vulcan II را به این منطقه ارسال کرد.
روند کار این پرینتر سه بعدی به این صورت است که در عرض 24 ساعت خانه هایی بر روی بستری بتنی به همراه دیوار های آن پرینت می کند و سایر اجزاء نظیر درب ها، سقف ها و پنجره ها در مرحله بعدی به آن اضافه می گردد.

✔ حتما بخوانید:  عجایب باورنکردنی اپل پارک
ساخت خانه با 3d پرینت
ساخت خانه با 3d پرینت

Vulcan II

Vulcan II به شیوه ای ساخت و طراحی شده است که در برابر بارندگی، نوسانات برق و سایر عوامل بازدارنده که در مناطق محروم و روستایی وجود دارد به خوبی عمل می کند.
خانه های پرینت شده شامل فضاهایی نظیر دو اتاق خواب، نشیمن، آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشند. دیوارها های خارجی با رنگ هایی ملایم به همراه بام شیب دار یک طرفه از جمله عناصری هستند که نمای خارجی این خانه ها را رقم می زنند. بام های یک طرفه محافظ مناسبی در برابر باران های شدید می باشد. همچنین بستر بتنی اجراء شده به همراه دیواره ها، سازه را در برابر فعالیت های لرزه ای ایمن می سازند.

ساخت خانه با 3d پرینت
ساخت خانه با 3d پرینت

مساکن با متریال شرکت ICON

احداث این مساکن با متریال شرکت ICON که به شکل ماگما های مذاب شده بتنی هستند تضمینی ست در جهت استحکام و قدرت این بنا ها.
یک پاسیو کوچک به همراه سایه بانی در ایوان وروردی تبدیل به فضایی جهت تعامل اجتماعی ساکنان خانه با سایرین گردیده است.

ساخت خانه با 3d پرینت
ساخت خانه با 3d پرینت

Beher فضاهای داخلی را جهت تهویه مطبوع به صورت باز طراحی کرده است. کلیه این ساختمان ها به سیستم برق رسانی و آب رسانی مجهز می باشند. هزینه اقامت در این خانه ها معادل 400 پرو مکزیک در ازای هر ماه است که این رقم جهت 7 سال و بدون هیچ گونه سود و ودیعه ای در نظر گرفته شده است.
ساکنان این خانه ها پناه گاه امنی دارند که در حال گسترش برای نسل های آتی است. پیش بینی می شود که تا سال آینده در حدود 50 خانه دیگر به همین شیوه احداث گردد تا ما را یک قدم دیگر در جهت به پایان رساندن معضل جهانی بی خانمانی یاری رساند.

ساخت خانه با 3d پرینت
ساخت خانه با 3d پرینت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.