مهندسی نقشه برداریویدیو

آموزش برنامه توجیه دوربین توتال

Free Station یا Resection ترفیع

آموزش برنامه توجیه دوربین توتال Free Station یا Resection ترفیع

در این مطلب، به آموزش برنامه توجیه دوربین با استفاده از برنامه Resection ترفیع می‌پردازیم. این برنامه یکی از برنامه‌های مهم و پرکاربرد در زمینه نقشه‌برداری با دوربین‌های توتال استیشن است.

دوربین‌های توتال دارای سه حالت توجیه مختصاتی، ارتفاعی و زاویه‌ای هستند.

برنامه Resection ترفیع، که یکی از روش‌های پرکاربرد توجیه دوربین است، بر اساس استقرار دوربین در یک ایستگاه آزاد و ناشناخته قرار دارد.

به این معنی که در یک پروژه مانند ساختمانی، هنگامی که می‌خواهیم صفحه ستون‌ها را پیاده‌سازی کنیم، برای تعیین دقیق مختصات نقشه فاز ۲ اجرایی روی زمین، ابتدا باید با استفاده از برنامه فری‌استیشن یا توجیه ایستگاه آزاد، دوربین را با حداقل دو ایستگاه مشخص یا بنچ‌مارک ست کنیم. سپس می‌توانیم به پیاده‌سازی صفحه ستون‌ها، رامکای دیوار برشی یا هر عملیات دیگری بپردازیم.

اهمیت این برنامه به حدی است که قبل از هرگونه برداشت، پیاده‌سازی یا استفاده از برنامه‌های رفرنس لاین و آرک، باید ابتدا دوربین را توجیه کنیم تا با ایستگاه‌های پروژه، دوربین توتال ست شود، سپس می‌توانیم به سایر کارهای اجرایی نقشه‌برداری بپردازیم.

برنامه برداشت Survey در نقشه‌ برداری با دوربین‌های توتال استیشن لایکا مانند ts02، ts03، ts06، ts07، ts09، tcr407، tcr805 و tcr705، سندینگ سری آرک و پلاس، استونکس، نیکون، پنتاکس و تریمبل بسیار پرکاربرد است.

در این آموزش، به صورت کاربردی و جامع به منوی برنامه توجیه دوربین Free Station یا Resection ترفیع پرداخته شده است.

 

مدت زمان فیلم: ۲۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه
موضوع فیلم: آموزش نقشه برداری دوربین توتال استیشن لایکا – آموزش توجیه
مدرس دوره : مهندس محمد جواد رضوان طلب

منبع: icivil

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.