مصالح ساختمانی

آجر بلوک سفالی توخالی و ویژگی های آن

آجر بلوک سفالی توخالی یکی از مصالح پرکاربرد و در دسترس است که در امر ساختمان سازی امروزه از آن استفاده های گوناگون می شود و مورد توجه بسیاری از انبوه‌سازان در صنعت ساختمان سازی میباشد. آجر بلوک سفالی در ابعاد گوناگون به تولید می‌رسد و بسته به نیاز و کاربردی که از آن انتظار می رود خریداری می‌شود و توسط ملات های مخصوص ایجاد یک بنای مستحکم و قابل سکونت را فراهم می‌آورد. در ادامه همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

تعریف آجر بلوک سفالی توخالی

بلوک سفالی توخالی با خاک رس ، لای و ماسه ، بدون افزودنی یا با افزودنی (مانند مواد حباب ساز) شکل دهی و پخته می شود . آجر رسی سبک با سوراخ های قائم عمدتا در بنایی برای ساختن دیوارهای داخلی و خارجی باربر و غیرباربر استفاده می شود . آجر سبک غیر باربر با سوراخ های افقی (آجر تیغه ای) و پنل آجری رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی برای دیوار چینی غیرباربر و دیوار داخلی کاربرد دارند .

آجر بلوک سفالی توخالی

دسته بندی بلوک سفالی توخالی

بلوک های سفالی توخالی به دو دسته اصلی تقسیم می شود :

  1. بلوک سقفی : برای پر کردن بین تیرچه ها
  2. بلوک دیواری یا آجر رسی سبک :

این آجرها بر سه نوع است :

  • آجر رسی سبک باربر و غیرباربر ، با سوراخ های قائم : آجری با سوراخ های عمود بر سطح بستر .
  • آجر رسی سبک غیرباربر ، با سوراخ های افقی : آجری با سوراخ های به موازات سطح بستر ، با ارتفاع اسمی کمتر از عرض اسمی .
  • پنل آجری رسی سبک غیرباربر ، با سوراخ های افقی : آجری با سوراخ های به موازات سطح بستر ، با ارتفاع اسمی بیشتر از ضخامت اسمی ، بدون الگوی مشخص سوراخ .
✔ حتما بخوانید:  معرفی قالب یوبوت و انواع آن

ویژگی‌های آجر بلوک سفال توخالی؟

بلوک سفال تو خالی سبک بار بر و غیر باربر با سوراخ های قائم باید طبق استانداردهای ویژه ملی ۷۱۲۱ باشد و آجر رسی سبک غیر باربر با سوراخ های افقی و آجر رسی سبک غیر باربر با سوراخ های افقی طبق استانداردهای ویژه ملی ۷۱۲۲ می باشند.

این بلوک سفالی ها مطابق با آزمایشهای استاندارد و لازم مثل تعیین طول و ارتفاع، دیواره ها، چگالی ظاهری بلوک، مقاومت فشاری، میزان مواد منبسط شده و نمکهای قابل حل و اندازه سوراخ ها روانه بازار می‌شوند.

آجر رسی سبک دارای جرم مخصوص ظاهری خشک کمتر از 1000 کیلوگرم بر متر مکعب و شکل مکعب مستطیل است .

بلوک سفال توخالی اثر بدی بر مصالح نمی گذارد و تحت تاثیر مواد شیمیایی قرار نمی‌گیرد.

آجر بلوک سفالی توخالی

آزمایش های استاندارد

آزمایش های لازم بر روی بلوک های سفالی شامل تعیین طول و عرض و ارتفاع و اندازه ی سوراخ ها ، دیواره ها و جدارها ، چگالی ظاهری بلوک ، چگالی ظاهری بدنه بلوک ، مقاومت فشاری ، میزان مواد منبسط شونده و نمک های قابل حل در آب هستند .

استانداردهای مرجع

  • استاندارد ملی ایران شماره ۷۱۲۱ ، ” ویژگی ها – آجرهای رسی سبک باربر و غیرباربر با سوراخ های قائم ” .
  • استاندارد ملی ایران شماره ۷۱۲۲ ، ” ویژگی ها – آجرهای رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی و پنل های آجری رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی ”
  • استاندارد ملی ایران شماره ۷۱۳۴ ، ” روش های آزمون – آجرهای رسی سبک غیرباربر با سوراخ های افقی و آجرهای رسی سبک با سوراخ های قائم “

ایمنی ، بهداشت و ملاحظات زیست محیطی

استفاده از بلوک های دارای خواص مناسب عایق کاری حرارتی نقش مهمی در صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی دارد ودرکاهش آلودگی محیط زیست نیز مؤثر است . استفاده از مواد سوختنی در خاک موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی هنگام پخت می شود .
نظر به محدودیت ذخایر خاک رس مناسب ، برای تولید آجر و سفال ، باید تا حد امکان از مصرف بی رویه این ذخایر جلوگیری کرد ، پیشنهاد می شود :

  1. با به کارگیری روش های صحیح تولید ، حمل و استفاده ، مانع از اتلاف و دور ریز مصالح شد .
  2. با تولید بلوک های نیمه و چارک ، اتلاف مصالح هنگام اجرا را کاهش داد .
✔ حتما بخوانید:  جدیدترین مصالح ساختمانی

آجر بلوک سفالی توخالی

سازگاری

بلوک های سفالی توخالی تحت تأثیر شیمیایی سایر مصالح قرار نمیگیرد و اثر بدی نیز بر آنها ندارد .

بسته بندی ، حمل و نگه داری

برای جلوگیری از شکستن و اتلاف بلوک ها در حمل و نقل ، باید از طبق (پالت) استفاده شود . هنگام حمل بلوک ها ، باید تمهیداتی به کار برد تا احتمال شکستن و ضایع شدن آنها به کمترین حد ممکن برسد .
برای کنترل کیفیت ، لازم است بر روی یکی از سطوح راسته ی آنها ، یا بر روی بسته بندی ، یا برچسب الصاق شده ، مطابق استاندارد ، ویژگی فراورده نشانه گذاری شود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.