مهندسی مکانیک

شرایط قبولی در آزمون مهندسی مکانیک در ایران

اگر دانشجویی هستید که به دنبال شغلی در مهندسی مکانیک هستید، باید درک خوبی از شرایط لازم برای قبولی در آزمون در ایران داشته باشید. عناصر مختلفی وجود دارد که در این آزمون نقش دارند و درست کردن همه آنها می‌تواند چالش برانگیز باشد. در این پست وبلاگ، به الزامات کلیدی قبولی در آزمون مهندسی مکانیک در ایران و آنچه برای تبدیل شدن به یک مهندس خبره در کشور نیاز است، خواهیم پرداخت. ما همچنین نکات مفیدی را ارائه خواهیم کرد که می‌تواند به شما کمک کند تا برای امتحان بهتر آماده شوید و مطمئن شوید که با رتبه های درخشان قبول می‌شوید. پس در ادامه مطالب همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

شرایط قبولی در رشته مهندسی مکانیک

برای آوردن درصد های مورد نیاز برای قبولی در رشته مکانیک لازم است که:

 • برای دروس عمومی به طور میانگین ۱۵ درصد از هر درس را باید بزنید.
 • برای دروس اختصاصی نیز باید به طور میانگین ۵ درصد از هر درس اختصاصی را پاسخ دهید.

درصد های گفته شده برای قبولی در دانشگاه های دولتی کافی است، اما برای دانشگاه های با رتبه علمی بالاتر باید درصد های بیشتری را بزنید.

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه ها

نام دانشگاه : دانشگاه صنعتی شریف – تهران

 • ظرفیت رشته : ۹۰
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۰۸
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۹۷
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۵
✔ حتما بخوانید:  ترمودینامیک چیست؟ و قوانین thermodynamic

نام دانشگاه : دانشگاه صنعتی اصفهان

 • ظرفیت رشته : ۱۲۰
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۱۸۲۲
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۱۳۲
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۲۶۳

نام دانشگاه : دانشگاه شیراز

 • ظرفیت رشته : ۷۰
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۱ : ۲۰۲۵
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ : ۱۳۵۷
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ : ۵۴۶

نام دانشگاه : دانشگاه تبریز

 • ظرفیت رشته :۴۲
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۱: ۳۰۶۵
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۲: ۱۸۹۴
 • آخرین رتبه قبولی منطقه ۳: ۳۰۰

همینطور که می‌بینید رتبه مورد نیاز هر دانشگاه برای قبولی متفاوت است و اگر دانشگاه مورد نظر شما بهتر است باید به همان مقدار تلاش خود را افزایش دهید و ساعات بیشتری را مطالعه داشته باشید.

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه ها

نحوه مطالعه در آزمون مهندسی مکانیک

برای قبولی در آزمون مهندسی مکانیک در کنکور، باید سخت مطالعه کنید و به خوبی آماده شوید. بهترین روش مطالعه برای امتحان، استفاده از منابع مختلف از جمله کتاب، منابع آنلاین و آزمون های تمرینی است. حتما به خودتان زمان کافی برای مطالعه اختصاص دهید و تا آخرین لحظه منتظر نمانید.
چند نکته برای مطالعه در آزمون مهندسی مکانیک:

 1. از منابع متنوع استفاده کنید. علاوه بر استفاده از کتاب های درسی، به دنبال منابع آنلاین و آزمون های تمرینی باشید. این به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از مطالب داشته باشید و شما را برای انواع مختلف سوالاتی که ممکن است در امتحان وجود داشته باشد، آماده کنید.
 2. یک برنامه مطالعه ایجاد کنید. سعی نکنید در لحظه آخر همه چیز را جمع کنید. در عوض، یک برنامه مطالعه ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. این به شما کمک می‌کند مطالعات خود را متمرکز کنید و مطمئن شوید که زمان کافی برای پوشش دادن همه مطالب دارید.
 3. در امتحانات عملی شرکت کنید. امتحانات تمرینی می‌تواند در سنجش میزان درک شما از مطالب و شناسایی مناطقی که نیاز به بررسی بیشتری دارید بسیار مفید باشد. سعی کنید حداقل یک امتحان تمرینی قبل از روز آزمون واقعی بدهید تا بدانید چه انتظاری دارید.
✔ حتما بخوانید:  آینده مهندسی مکانیک و بررسی آن

ساعات مطالعه مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک

مهندس مکانیک شدن کار کوچکی نیست. این نه تنها به فداکاری و جاه طلبی نیاز دارد، بلکه به مطالعه و کار سخت نیز نیاز دارد. اگرچه تعداد دقیق ساعاتی که برای تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک نیاز دارید می‌تواند متفاوت باشد، اما الزامات مطالعه ضروری خاصی وجود دارد که باید رعایت شوند. در این پست وبلاگ ما ساعات مطالعه مختلف مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک و آنچه را که باید در این راه انتظار داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

برای مهندس مکانیک شدن به چند ساعت مطالعه نیاز است؟

برای تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک، باید به مدت چهار سال در یک دانشگاه معتبر تحصیل کنید. در طول این چهار سال، شما در کلاس های فیزیک، ریاضیات و مهندسی شرکت خواهید کرد. شما همچنین حداقل دو دوره تعاونی را تکمیل خواهید کرد که دوره های کاری با حقوق است که هر کدام چهار تا هشت ماه طول می کشد. در مجموع، شما باید انتظار داشته باشید که حداقل ۲۰۰۰ ساعت را  در یک سال صرف مطالعه کنید تا مهندس مکانیک شوید.

انواع مختلف مهندسی مکانیک

سه نوع اصلی مهندسی مکانیک وجود دارد: محصول، فرآیند و انرژی هر نوع بر جنبه متفاوتی از طراحی و تولید دستگاه های مکانیکی تمرکز دارد.
مهندسان مکانیک محصولات بر طراحی تک تک قطعات یا محصولات تمرکز دارند. آنها از نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) برای ایجاد مدل ها و نمونه های اولیه استفاده می‌کنند. آنها همچنین محصولات را برای اطمینان از رعایت استانداردهای ایمنی و کیفیت آزمایش می‌کنند.
مهندسان مکانیک فرآیند بر طراحی و بهبود فرآیندهای تولید تمرکز دارند. آنها از نرم افزار CAD برای ایجاد مدل های تجهیزات تولیدی استفاده می‌کنند. آنها همچنین از تجزیه و تحلیل آماری برای بهبود کارایی و کنترل کیفیت استفاده می‌کنند.
مهندسان مکانیک انرژی بر طراحی دستگاه های مولد نیرو مانند موتورها، توربین ها و ژنراتورها تمرکز می کنند. آنها از اصول ترمودینامیکی برای بهینه سازی تبدیل انرژی به کار مفید استفاده می‌کنند.

✔ حتما بخوانید:  چه نرم افزارهایی را برای ورود به بازار کار مهندسی مکانیک یاد بگیریم؟

آنچه که باید در یک برنامه تحصیلی یاد بگیرید

در یک برنامه مدرک، می توانید انتظار داشته باشید که اصول مهندسی مکانیک را بیاموزید. این شامل دروس ریاضی و فیزیک و همچنین در خود مهندسی می‌شود. همچنین فرصت گذراندن دوره های تخصصی در زمینه هایی مانند مکانیک حرارتی و سیالات، ساخت و ساز یا علم مواد را خواهید داشت. علاوه بر دوره، شما ملزم به تکمیل کار آزمایشگاهی و کارآموزی نیز خواهید بود.

چشم انداز شغلی برای مهندسان مکانیک در خارج از کشور

چشم انداز شغلی مهندسان مکانیک بسیار خوب است. در واقع، اداره آمار کار پیش بینی می کند که استخدام مهندسان مکانیک از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ به میزان ۹ درصد رشد خواهد کرد که سریعتر از میانگین برای همه مشاغل است. علاوه بر این، متوسط ​​دستمزد سالانه برای مهندسان مکانیک ۸۴,۱۹۰ دلار در ماه مه ۲۰۱۷ بود که بسیار بالاتر از میانگین دستمزد سالانه برای همه مشاغل ۳۷,۶۹۰ دلاری است.

چگونه یک مهندس مکانیک موفق شویم؟

هیچ فرمولی برای موفقیت به عنوان یک مهندس مکانیک وجود ندارد. با این حال، چند کار کلیدی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا خود را برای موفقیت در این زمینه آماده کنید:

 1. یک منبع آموزش خوب تهیه کنید. تنها به یک منبع آموزشی بسنده نکنید و به دنبال یک مدرک از یک دانشکده مهندسی برتر باشید، در کنفرانس‌ها شرکت کنید، نشریات صنعتی را بخوانید و از منابع آنلاین استفاده کنید تا مهارت‌های خود را به روز نگه دارید.
 2. ایجاد یک شبکه قوی از مخاطبین فعال در این حوزه در سمینار های حرفه ای شرکت کنید، در رویدادهای صنعت شرکت کنید و با سایر مهندسان ارتباط برقرار کنید. این روابط به پیشرفت در حرفه شما کمک کننده خواهند بود.
 3. در مورد فناوری به روز باشید: رشته مهندسی مکانیک به طور مداوم در حال پیشرفت است، بنابراین مهم است که در جریان تحولات جدید باشید. با گذراندن دوره ها و شرکت در سمینارهای فناوری های جدید، مهارت های فنی خود را قوی و به روز نگه دارید.
 4. خارج از چارچوب فکر کنید. بهترین مهندسان مکانیک کسانی هستند که می‌توانند مشکلات را از زوایای مختلف ببینند و راه حل های ابتکاری بیابند. در تفکر خود خلاق باشید و از ریسک کردن نترسید. این امر می‌تواند به پیشرفت هایی در حرفه شما منجر شود.
✔ حتما بخوانید:  آشنایی با گیربکس sew

نتیجه

مهندس مکانیک شدن نیاز به فداکاری و کار سخت دارد. برای درک پیچیدگی های این رشته باید ساعت های زیادی مطالعه، تمرین و تحقیق بگذرانید. با برنامه ریزی و سازماندهی مناسب، در صورتی که زمان و انرژی کافی برای یادگیری موارد ضروری اختصاص دهید، می توانید به عنوان یک مهندس مکانیک به موفقیت های بزرگ دست یابید. اطمینان حاصل کنید که قبل از شرکت در هر آزمون صدور گواهینامه یا درخواست برای موقعیت های شغلی، درک درستی از تمام موضوعات مرتبط دارید تا بهترین شانس را برای موفقیت در حرفه خود داشته باشید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.