معرفی نرم افزار

معرفی نرم افزار اتوکد – AutoCAD

معرفی نرم افزار اتوکد – AutoCAD

 

پورتال جامع مهندسین ایران – اتوکد (به انگلیسی: AutoCAD) نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود. این نرم‌افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیط‌های دو و سه بعدی را دارند.

نرم افزار AutoCAD یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. در واقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم افزار مخففی است از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم افزار است. البته در منابع مختلف دیگر CAD را بعنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم افزار نیز معرفی کرده اند.

 

تاریخچه

نرم افزار اتوکد برگرفته از برنامه ای بود که در سال ۱۹۷۷ آغاز شد و در سال ۱۹۷۹ با عنوان Interact CAD عرضه شد. در اسناد اولیه شرکت اتودسک به این برنامه MicroCAD هم اطلاق شده بود و پیش از تاسیس شرکت Autodesk (در آن زمان Marinchip Software Partners نام داشت) توسط یکی از موسسان آن به نام مایک ریدل نوشته شده بود.

اولین نسخه از نرم افزار اتوکد توسط شرکت Autodesk در سال ۱۹۷۷ در نمایشگاه Comdex نمایش داده شده و در دسامبر همان سال عرضه شد. نسخه ۲۰۱۶ این نرم افزار، سی مین نسخه اصلی نرم افزار اتوکد برای سیستم عامل Windows است. نسخه ۲۰۱۴ این نرم افزار، چهارمین نسخه متوالی برای سیستم عامل Mac می باشد.

 

معرفی نرم افزار اتوکد – AutoCAD

فرمت های فایل و ورژن ها

فرمت اصلی نرم افزار اتوکد dwg است. این فرمت و تا حدودی هم فرمت DXF، تبدیل به استانداردهایی برای قابلیت همکاری داده های CAD شده اند، مخصوصا برای تبادل نقشه های دو بعدی. نرم افزار AutoCAD از فایل های dwf هم پشتیبانی می کند که توسط شرکا اتودسک برای چاپ داده های CAD توسعه یافته است.

 

DWG-PJMI

نسخه های مختلفی دارد:

AutoCAD Architectureبرای رشته معماری
AutoCAD Electricalبرای رشته برق
AutoCAD Mechanicalبرای رشته مکانیک
AutoCAD Civil 3Dبرای عمران و راهسازی
AutoCAD Map 3Dبرای جغرافیا و شهرسازی
AutoCAD Plant 3Dطراحی صنعتی و کارخانجات
AutoCAD MEPبرای تاسیسات ولوله کشی
AutoCAD P&IDابزار آلات و نقشه های تاسیساتی

 

نسخه های مختلف آن به شرح زیر هستند:

 

نام رسمینسخه
AutoCAD Version 1.0۱٫۰
AutoCAD Version 1.2۱٫۲
AutoCAD Version 1.3۱٫۳
AutoCAD Version 1.4۱٫۴
AutoCAD Version 2.0۲٫۰
AutoCAD Version 2.1۲٫۱
AutoCAD Version 2.5۲٫۵
AutoCAD Version 2.6۲٫۶
AutoCAD Release 9۹٫۰
AutoCAD Release 10۱۰٫۰
AutoCAD Release 11۱۱٫۰
AutoCAD Release 12۱۲٫۰
AutoCAD Release 13۱۳٫۰
AutoCAD Release 14۱۴٫۰
AutoCAD 2000۱۵٫۰
AutoCAD 2000i۱۵٫۱
AutoCAD 2002۱۵٫۲
AutoCAD 2004۱۶٫۰
AutoCAD 2005۱۶٫۱
AutoCAD 2006۱۶٫۲
AutoCAD 2007۱۷٫۰
AutoCAD 2008۱۷٫۱
AutoCAD 2009۱۷٫۲
AutoCAD 2010۱۸٫۰
AutoCAD 2011۱۸٫۱
AutoCAD 2012۱۸٫۲
AutoCAD 2013۱۹٫۰
AutoCAD 2014۱۹٫۱
AutoCAD 2015۲۰٫۰
AutoCAD 2016۲۰٫۱
AutoCAD 2017۲۱٫۰
AutoCAD 2018۲۲٫۰

 

سازگاری با دیگر نرم افزارها

نرم افزار ESRI ArcMap 10 اجازه استخراج به عنوان فایل های نقشه AutoCAD را می دهد. نرم افزار Civil 3D اجازه استخراج به عنوان Object های اتوکد و همچنین LandXML را می دهد. مبدل های فایل ثالث برای فرمت های خاصی وجود دارند، مانند افزونه Bentley MX GENIO، افزونه PISTE (فرانسه)، ISYBAU (آلمان)، OKSTRA و Microdrainage (انگلیس). همچنین تبدیل فایل های PDF ممکن است، اما دقت نتایج بدست آمده ممکن است غیرقابل پیش بینی یا تحریف شده باشد، مانند لبه های ناهموار. و همچنین طراحی پیشرفته.

زبان ها

نرم افزار AutoCAD و AutoCAD LT برای زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، ژاپنی، کره ای، چینی ساده، چینی سنتی، پرتقالی برزیلی، روسی، چک، لهستانی و مجارستانی موجود است (همچنین از طریق بسته های زبان افزوده). میزان بومی سازی تفاوت دارد و ممکن است محصول به طور کامل یا تنها اسناد ترجمه شده باشند. مجموعه دستورات اتوکد هم بومی سازی شده اند.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن