مهندسی مکانیک

معرفی رشته مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک یکی از پر درآمدترین رشته‌های گروه ریاضی که بازار کار بسیار خوبی دارد. این رشته جزو رشته‌های پردرآمد و محبوبی است که بیشتر داوطلبان به سراغ آن می‌روند. البته به این نکته توجه داشته باشید که این رشته بسیار سخت است و داوطلبان باید برای درک بهتر مفاهیم، تمرین و تکرار زیادی داشته باشند. در ادامه مطلب همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

فهرست مطالب

رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک به واقع، شکل عملی کاربرد اصول فیزیکی علم مکانیک است. علم مکانیک به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آن‌ها بر اساس مفاهیم بنیادی علم فیزیک و ابزار آن یعنی ریاضی می‌پردازد و عموماً در سه حوزه مکانیک کلاسیک (نیوتنی)، مکانیک کوانتوم و مکانیک نسبیت مطالعه می‌شود. در حقیقت، مهندسی مکانیک بستری برای پیاده‌سازی اصول فیزیکی علم مکانیک و کاربرد آن در صنعت روز با در نظر گرفتن ملاحظات تئوری، عملی و اقتصادی است و عمده توجه آن روی مکانیک کلاسیک قرار دارد.

مهندسی مکانیک طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهد و علوم و فنونی را در بر می‌گیرد که با تولید، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌آلات، به کارگیری مواد مختلف در ساخت ماشین آلات و همچنین طراحی و کنترل سیستم‌های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی مرتبط هستند.

از مهم‌ترین دستاوردها و جایگاه این رشته در دنیا می‌توان به انواع محاسبات و تحلیل‌های فنی، انواع مدلسازی و شبیه‌سازی‌های نرم‌افزاری و تجربی، طراحی و تهیه نقشه‌های ساخت، تدوین روش و استاندارهای ساخت، تولید و آزمایش تمامی ماشین‌آلات، سازه‌ها و … اشاره کرد.

کار مهندس مکانیک

مهندس مکانیک، اصول اساسی نیرو، انرژی، حرکت و گرما را می‌آموزد و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرایندهای گرمایی را طراحی کرده و می‌سازد. 

مهندس مکانیک گستره وسیعی از دستگاه‌ها، فرآورده‌ها و فرایندها را تولید می‌کند؛ از قالب ساخت سوزن ته‌گرد تا مدل‌سازی حرکت ماهواره‌ها در فضای خارج از جو، موتورها و سیستم‌های کنترل خودرو و هواپیما، نیروگاه‌های الکتریکی، دستگاه‌های پزشکی و اجزا و قطعه‌های گوناگون و….

مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک در کدام زیرگروه قرار دارد؟

کنکور سراسری با تغییرات زیادی مواجه شده است. یعنی داوطلبان مانند سال های اخیر خود را برای کنکور آماده نمی کنند. مهم ترین تغییرات کنکور را می توان به سه قسمت مختلف تقسیم کرد. این تغییرات تاثیر بسیار مهمی بر نحوه مطالعه داوطلبان دارد. قبل از رفتن به مقدمه مهندسی مکانیک بهتر است با مهم ترین تغییرات کنکور سراسری آشنا شوید. اولین تغییر کنکور مربوط به حذف دروس عمومی از این آزمون می باشد. داوطلبان در کنکور به سوالات عمومی و دفترچه شماره یک پاسخ نمی دهند. اما دروس عمومی برای همیشه از برنامه درسی داوطلبان حذف نمی شود. داوطلبان برای بهبود سوابق تحصیلی باید دروس عمومی را مطالعه کنند.

در صورت حذف دروس عمومی از کنکور سراسری داوطلبان باید به سوالات چه دروسی در کنکور سراسری پاسخ دهند؟ داوطلبان تمامی گروه های آموزشی باید در کنکور سراسری به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند. یعنی داوطلبان رشته ریاضی برای گذراندن رشته مهندسی مکانیک و پاسخگویی به سوالات این دروس در کنکور سراسری باید سه درس تخصصی ریاضی، فیزیک و شیمی را مطالعه کنند.

ما هنوز پاسخ یک سوال مهم را نمی دانیم. رشته مهندسی مکانیک در کدام زیرگروه ریاضی قرار دارد؟ یکی دیگر از تغییرات مهم در آزمون سراسری حذف زیرگروه ها است. یعنی رشته مهندسی مکانیک در هیچ زیرگروهی نیست. با توجه به این شرایط ضرایب دروس تخصصی رشته مهندسی مکانیک چگونه محاسبه می شود؟ هر سه درس تخصصی گروه ریاضی دارای ضرایب تخصصی مشخص هستند. ضرایب دروس تخصصی آزمون ریاضی برای تمامی رشته های گروه ریاضی یکسان می باشد. یعنی رشته مهندسی مکانیک و رشته مهندسی معماری دارای ضرایب تخصصی یکسان در کنکور هستند. یعنی ضرایب دروس تخصصی با توجه به رشته های گروه ریاضی تغییر نمی کند. در قسمت زیر می توانید با آخرین ضرایب دروس تخصصی بیشتر آشنا شوید:

ضرایب جدید دروس تخصصی در کنکور

نام درس ضریب
ریاضی ۱۲
فیزیک ۹
شیمی ۷

منابع کنکور ریاضی برای قبولی در رشته مهندسی مکانیک

تغییرات کنکور سراسری را می‌توان از جوانب مختلفی بررسی کرد. برخی از این تغییرات به صورت مثبت بر روی عملکرد داوطلبان تاثیر خواهند داشت و برخی از آن‌ها تاثیر منفی دارند. البته تغیرات کنکور سراسری بر روی هر داوطلبی تاثیر مختلفی دارد. اما یک تغییر در کنکور سراسری وجود دارد که برای تمامی داوطلبان مناسب است. یکی دیگر از تغییرات کنکور سراسری، زمان برگزاری کنکور سراسری است. با توجه به آخرین تغییرات کنکور سراسری این آزمون به صورت دو بار در سال برگزار می‌شود.

برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف از جنبه‌های زیادی برای داوطلبان مناسب است. داوطلبان با برگزاری کنکور در دو نوبت استرس کمتری در کنکور خواهند داشت. شاید برای برخی از داوطلبان این سوال پیش آید که کدام رتبه در کنکور برای آن‌ها محاسبه می‌شود؟ داوطلبان بهترین رتبه خود را می‌توانند به عنوان رتبه نهایی خود در کنکور سراسری انتخاب کنند. از طرفی دیگر داوطلبان امکان شرکت در یک نوبت و دو نوبت کنکور را با توجه به شرایط خود دارند.

✔ حتما بخوانید:  ترمودینامیک چیست؟ و قوانین thermodynamic

با توجه به این تغییر یک سوال مهم به ذهن داوطلبان می‌آید. آیا منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم کنکور یکسان هستند؟ اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند. این بدین معنی است که داوطلبان باید تمامی کتاب‌های درسی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را از سطر اول تا سطر آخر برای کنکور سراسری مطالعه کنند. منابع کنکور ۱۴۰۲ برای کنکور ریاضی کتاب‌های ریاضی پایه دهم، هندسه دهم، هندسه یازدهم، آمار و احتمال پایه یازدهم، حسابان پایه یازدهم، حسابان پایه دوازدهم، هندسه پایه دوازدهم، ریاضی گسسته پایه دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم هستند.

منابع کنکور ریاضی

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
هندسه ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
هندسه ۲: پایه یازدهم ۱۴۰۰
آمار و احتمال: پایه یازدهم ۱۴۰۰
حسابان ۱: پایه یازدهم ۱۴۰۰
حسابان ۲: پایه دوازدهم ۱۴۰۱
هندسه ۳: پایه دوازدهم ۱۴۰۱
ریاضیات گسسته: پایه دوازدهم ۱۴۰۱

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
فیزیک ۲: پایه یازدهم ۱۴۰۰
فیزیک ۳: پایه دوازدهم ۱۴۰۱

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
شیمی ۲: پایه یازدهم ۱۴۰۰
شیمی ۳: پایه دوازدهم ۱۴۰۱

کارشناسی رشته مهندسی مکانیک چند سال است؟

رشته مهندسی مکانیک یکی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود که داوطلبان زیادی را سالانه به خود جذب می‌کند. تمامی داوطلبان گروه ریاضی امکان انتخاب این رشته تحصیلی را دارند. یکی از سوالاتی که داوطلبان در مورد رشته مهندسی مکانیک دارند در مورد تعداد واحدهای درسی این رشته است. کارشناسی رشته مهندسی مکانیک چند ترم تحصیلی دارد؟ داوطلبان پس از چند سال می‌توانند مدرک کارشناسی خود را کسب کنند؟ ما در این بخش به تمامی سوالات داوطلبان در مورد رشته مهندسی مکانیک پاسخ می‌دهیم. اکثر رشته‌های مهندسی در یک مدت زمان ۴ ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرند. رشته مهندسی مکانیک نیز مانند سایر رشته‌های گروه ریاضی در یک مدت زمان ۴ ساله به داوطلبان ارائه می‌شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که حداقل زمان مطالعه این رشته ۴ سال است و داوطلبان باید حداکثر تا ۶ سال از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شوند.

داوطلبان در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک باید در مدت زمان ۴ سال ۸ ترم تحصیلی را سپری کنند. مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک شامل ۱۴۰ واحد درسی است. داوطلبان در این دوره دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس تخصصی، دروس اختیاری و کارآموزی را سپری می‌کنند. رشته مهندسی مکانیک گرایش‌های مختلفی دارد. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان در هر گرایش دروس تخصصی خاصی را مطالعه کنند. مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک شامل ۲۰ واحد دروس عمومی، ۲۵ واحد دروس پایه، ۶۱ واحد دروس اصلی، ۲۸ واحد دروس تخصصی و ۶ واحد کارآموزی  پروژه است. داوطلبان در این دوره واحدهای درسی زیر را سپری می‌کنند:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد
 • دروس پایه: ۲۵ واحد
 • دروس اصلی: ۶۱ واحد
 • دروس تخصصی: ۲۸ واحد
 • کارآموزی، کارگاه و پروژه: ۶ واحد

دروس رشته مهندسی مکانیک

دروس مهندسی مکانیک به صورت زیر هستند:

دروس عمومی: ۲۰ واحد

مبانی نظری اسلام انقلاب اسلامی تاریخ و تمدن اسلامی
آشنایی با منابع اسلامی اخلاق اسلامی ادبیات فارسی
زبان انگلیسی تربیت بدنی ۱ تربیت بدنی ۲

دروس پایه: ۲۵ واحد

ریاضی عمومی ۱ ریاضی عمومی ۲ معادلات دیفرانسیل
برنامه‌نویسی کامپیوتر محاسبات عددی فیزیک ۱
فیزیک ۲ آزمایشگاه فیزیک ۱ آزمایشگاه فیزیک ۲
شیمی عمومی

دروس اصلی: ۶۱ واحد

ریاضی مهندسی مبانی مهندسی برق ۱ نقشه کشی صنعتی ۱
استاتیک مبانی مهندسی برق ۲ دینامیک
ترمودینامیک ۱ علم مواد ترمودینامیک ۲
آزمایشگاه ترمودینامیک مقاومت مصالح ۱ مکانیک سیالات ۱
مقاومت مصالح ۲ آزمایشگاه مکانیک سیالات مکانیک سیالات ۲
آزمایشگاه مقاومت مصالح طراحی اجزاء ۱ طراحی اجزاء ۲
انتقال حرارت ۱ دینامیک ماشین ارتعاشات مکانیکی
آزمایشگاه دینامیک ماشین کنترل اتوماتیک

دروس تخصصی: ۱۲ واحد (گرایش طراحی جامدات)

مکانیک شکست مقدماتی مواد مرکب شناخت فلزات صنعتی
روش‌های تولید و کارگاه مقاومت مصالح ۳ پلاستیسیته عملی و تغییر شکل فلزات
طراحی مخازن تحت فشار درس تخصصی اختیاری ۱ آزمایشگاه علم مواد
درس تخصصی اختیاری ۲ تکنولوژی روش‌های جوشکاری درس تخصصی اختیاری ۳

 دروس تخصصی: ۱۲ واحد (گرایش ساخت و تولید)

تکنولوژی روش‌های جوشکاری آزمایش‌های غیر مخرب NDT روش‌های تولید و کارگاه
طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر ماشین‌های کنترل عددی پلاستیسیته عملی و تغییر شکل فلزات
طراحی و ساخت قید و بست ها و فرامین شناخت فلزات صنعتی طراحی و ساخت قالب‌های پرس
آزمایشگاه علم مواد رباتیک و آزمایشگاه کارگاه ریخته‌گری
سیستم‌های اندازه‌گیری و آزمایشگاه سیستم‌های هیدرولیک و نیوماتیک و آزمایشگاه دروس تخصصی اختیاری ۱
دروس تخصصی اختیاری ۲ دروس تخصصی اختیاری ۳

دروس تخصصی: ۱۲ واحد (گرایش حرارت و سیالات)

انتقال حرارت ۲ سوخت و احتراق طراحی مبدل‌های حرارتی
سیستم‌های انتقال آب طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع ۱ نیروگاه‌ها
توربو ماشین ها دینامیک گازها موتورهای احتراق داخلی
کنترل آلودگی محیط زیست طراحی سیستم‌های تبرید و سردخانه مقدمه‌ای بر سیالات محاسباتی
ماشین‌های آبی کاربرد‌های انرژی خورشیدی آزمایشگاه انتقال حرارت
آزمایشگاه ماشین‌های حرارتی مکانیک سیالات زیستی مهندسی اقیانوس
دروس تخصصی اختیاری ۱ دروس تخصصی اختیاری ۲ دروس تخصصی اختیاری ۳

کارآموزی، کارگاه و پروژه: ۷ واحد

گرایش‌های مقطع لیسانس

رشته مهندسی مکانیک دارای سه گرایش «طراحی جامدات ، حرارت و سیالات، ساخت و تولید» در مقطع لیسانس می‌باشد که البته دانشگاه صنعتی شریف دارای گرایشهای دیگری نیز هست.

در شروع آموزش مهندسی در ایران ، مهندسی مکانیک با مهندسی برق یکی بود و «الکترومکانیک» نامیده می‌شد. اما این دو رشته حدود ۴۵ سال پیش از هم جدا شدند و به مرور رشته‌های دیگری مانند مهندسی شیمی و مواد نیز از مهندسی مکانیک جدا شد و مهندسی مکانیک به عنوان رشته مهندسی مکانیک عمومی ارائه گردید.

✔ حتما بخوانید:  شرایط قبولی در آزمون مهندسی مکانیک در ایران

ولی با پیشرفت صنعت و نیاز صنایع به تخصص‌های مختلف در این زمینه، از مهندسی مکانیک عمومی دو گرایش «طراحی جامدات» و «حرارت و سیالات» و بعد از آن «ساخت و تولید» بیرون آمد و بالاخره باید به مهندسی دریا اشاره کرد که هنوز در دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از گرایشهای مهندسی مکانیک ارایه می‌شود. ما در این‌جا به معرفی اجمالی هر یک از گرایشهای فوق می‌پردازیم.

الف – گرایش مکانیک در طراحی جامدات

هدف تربیت آزمایشگاهی متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه‌ها اجزاء و مکانیزم ماشین‌آلات مختلف را طراحی کنند.

دروس این دوره شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، کارگاه و پروژه و کارآموزی است. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کارخانجات مختلف نظیر خودروسازی ، صنایع نفت، ذوب فلزات و صنایع غذایی و غیره مشغول شوند و برای این دوره امکان ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور وجود دارد.

موفقیت داوطلبان به آگاهی آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فیزیک و مکانیک همچنین آشنایی و تسلط آنان به زبان خارجی بستگی فراوان دارد. از جمله دروس این دوره می‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحی و دینامیک را نام برد.

در این رشته زمینه اشتغال و بازارکار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصیل برای دانشجویان محسوس و قابل لمس است.

مهندسی مکانیک

ب – گرایش مکانیک در حرارت و سیالات

این رشته در به کاربردن علوم و تکنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سیستمهایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارآیی لازم را می‌دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مکانیک در رشته حرارت و سیالات (نظیر مولدهای حرارتی، انتقال سیال نیروگاههای آبی، موتورهای احتراقی و … ) آماده می‌سازد. فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستمها در بخشهای عمده‌ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی ، نیروگاههای حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند.

فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیک تسلط داشته و با یک زبان خارجی آشنا باشند. دروس این رشته شامل مطالبی در زمینه‌های حرارت و سیالات ، می‌باشد.

نظر دانشجویان: با توجه به اینکه اصولا تحصیلات دانشگاهی به خصوص در زمینه‌های مهندسی نیاز صد در صد به علاقه‌مندی داوطلب دارد، بنابراین عدم داشتن علاقه‌ و همچنین عدم تقویت دروس اساسی و پایه‌ای در بخش مکانیک مانند ریاضی، فیزیک – مکانیک ، شیمی ، رسم فنی (تجسم بالا داشتن) و هوش نسبتا خوب و عدم روحیه تجزیه و تحلیل در مسائل باعث دلسردی و از دست‌دادن انگیزه تحصیل و رکورد شدید در تحصیلات خواهد شد.

ج – گرایش مکانیک در ساخت و تولید

هدف تربیت کارشناسانی است که با به کاربردن تکنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته‌گری ، جوشکاری، فرم دادن فلزات ، طرح کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع (کشاورزی ، نظامی، ماشین‌سازی، ابزارسازی ، خودروسازی و … ) باشند.

فارغ‌التحصیلان این دوره قادر خواهند بود در صنایعی مانند ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی ، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولیدی ماشین‌آلات، طراحی کارگاه و یا کارخانه تولیدی بپردازند و نظارت و بهره‌برداری و اجرای صحیح طرحها را عهده‌دار شوند.

داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی، فیزیک و مکانیک از آگاهی کافی برخوردار باشند. دروس این دروه شامل مطالبی در مورد نحوه تولید، طراحی قالبهای پرس، طراحی قید و بندها، کار و برنامه‌ریزی با ماشینهای اتوماتیک، اصول کلی و نحوه کار با ماشینهای دستی و تعمیر و نصب تمام سرویسهای صنعتی می باشد و درصد نسبتا بالایی از آنها به صورت عملی ارائه می‌گردد.

داوطلب باید سالم باشد تا بتواند کارهای کارگاهی را به خوبی انجام دهد و استعداد کارهای فنی را داشته باشد. با توجه به خودکفایی صنایع کشور این رشته دارای بازار کار خوبی است.

گرایش مهندسی دریا

یکی از گرایش‌های مهندسی مکانیک که تنها در دانشگاه صنعتی شریف ارائه می‌گردد، مهندسی دریا (کشتی‌سازی) است چرا که در دانشگاههای دیگر از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه سیستان و بلوچستان، مهندسی دریا به عنوان یک رشته مستقل با سه گرایش مهندسی کشتی‌سازی ، مهندسی کشتی و دریانوردی ارائه می‌شود.

مهندسی دریا

مهندسی مکانیک، جامع ترین مهندسی 

مهندسی مکانیک که از زمان انقلاب صنعتی اروپا به صورت مستقل شناخته شد، ارتباط و اشتراکات زیادی با بسیاری از حوزه های مهندسی دیگر دارد.

دکتر محمد دورعلی از اساتید مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف در معرفی شغل مهندسی مکانیک می‌گوید: مهندسی مکانیک را شاید بتوان از نقطه‌نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع‌ترین مهندسی به شمار آورد.

مهندسی مکانیک

چون مهندسی مکانیک در برگیرنده تمامی علوم و فنونی است که با تولید، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌آلات و به کارگیری مواد مختلف در ساخت آنها و همچنین طراحی و کنترل سیستم‌های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی مرتبط می‌باشد.

مهندسی مکانیک به انگلیسی

داوطلبان گروه ریاضی قبل از انتخاب رشته مهندسی مکانیک به دنبال پاسخ تمامی سوالات خود در مورد این رشته هستند. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که داوطلبان در مورد این رشته تحصیلی دارند به کلمات انگلیسی این رشته مربوط می‌شود. مهندسی مکانیک به انگلیسی چیست؟ این رشته چه اصطلاحاتی به انگلیسی دارد؟ پاسخ تمامی این سوالات برای داوطلبان بسیار پر اهمیت است. داوطلبان باید این موضوع را بدانند که این رشته جزو رشته‌های محبوب در سراسر جهان است. بنابراین آن‌ها امکان مهاجرت کاری و تحصیلی برای این رشته را دارند.

اما قبل از هر چیزی داوطلبان باید با کلمات انگلیسی این رشته در طول دوران تحصیل آشنا شوند. مهندسی مکانیک یه انگلیسی mechanical engineer است. داوطلبانی که به دنبال موفقیت در این رشته هستند باید با مهم‌ترین اصطلاحات این رشته تحصیلی آشنا شوند. شما می‌توانید در قسمت زیر با مهم‌ترین اصطلاحات انگلیسی این رشته بیشتر آشنا شوید:

✔ حتما بخوانید:  چه نرم افزارهایی را برای ورود به بازار کار مهندسی مکانیک یاد بگیریم؟
انرژی پتانسیل Potential energy مدل‌سازی یک بعدی ۱D modeling
انفجار ساینده abrasive blasting ذرات ساینده abrasive particles
سیستم ترمز ضد قفل abs (anti lock brake system) فشار مطلق absolute pressure
درجه حرارت مطلق absolute temperature یاتاقان برنزی absorbent bronze
صفحه جاذب absorber plate شتاب acceleration
شتاب سنج accelerometer نمونه‌گیری پذیرش acceptance sampling
دامنه amplitude دقت accuracy
زاویه‌ angular همانندسازی analogy

مهارت های مهندس مکانیک

 
به طور کلی محاسبات فنی، طراحی، تهیه نقشه، روش‌های تولید، ساخت قطعات مختلف، آزمایش ماشین‌آلات مختلف، محاسبه و ساخت خودروها، قطارها، هواپیماها، ساخت و طراحی دستگاه‌های فاضلاب، گرم کننده‌های ساختمان، موتورهای احتراق، فناوری لیزر و … ساخت تمامی تاسیسات صنعتی در دنیا از جمله مهارت‌های مهندسان مکانیک می باشد.

وظایف مهندس مکانیک

زمینه های مختلف فعالیت یک مهندس مکانیک عبارتند از :

 • طراحی : ماشین‌ها و دستگاه‌هایی که هر نوع محصولی را ساخته و بسته‌بندی می‌کنند، تجهیزات گردنده مانند پمپ‌ها، فشرده‌سازها (کمپرسورها)، دمنده‌ها، توربوماشین‌ها (توربین‌ها و …)، موتورهای درون‌سوز، مخزن‌های تحت فشار، رآکتورها، مبادله‌کن‌های گرمایی، دیگ‌های بخار، سامانه‌های لوله‌کشی، وسیله‌های نقلیه مانند خودرو، کامیون، اتوبوس، هواپیما، قطار وغیره، تجهیزات حمل مواد مانند تسمه‌نقاله‌ها، روبات‌ها و طراحی کنترلر برای سیستم‌های دینامیکی.
 • تحلیل : شکست و فرسودگی دستگاه‌ها، بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان قطعات، سیستم‌های انتقال حرارت، ارتعاشات مکانیکی، آکوستیک و پیزوالکتریک.
 • ساخت و تولید : فرایندهای ماشین‌کاری سنتی، فرایندهای ماشین‌کاری غیر سنتی، فرایندهای شکل‌دهی شامل شکل‌دهی ورقی و حجمی، طراحی و ساخت قالب‌ها و قیود، روش‌های اتصال و جوشکاری، عملیات حرارتی، روش‌های ریخته‌گری، مترولوژی و سیستم‌های اندازه‌گیری.
 • کنترل کیفیت : آزمایش کیفیت، امنیت و قابلیت اطمینانِ فرآورده‌ها، دستگاه‌ها و فرایندها،
 • زمینه های نوین : فناوری نانو، سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (حسگری و عملگری)، سیستم‌های دارو‌رسانی در ابعاد نانو، سیستم‌های میکرو و نانو سیالاتی، نانو‌روبات‌ها

مهندسی مکانیک

شغل های مهندسی مکانیک

درامد مهندس مکانیک در ایران به عوامل زیادی بستگی دارد. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند با توجه به مهارت و تجربه‌های خود در صنایع مختلفی مشغول به کار شوند. این رشته یکی از پردرآمدترین رشته‌های گروه ریاضی است زیرا دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در صنایع مختلفی می‌توانند دست به کار شوند. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در یکی از صنایع زیر فعالیت کنند:

 • صنایع خودروسازی
 • صنایع مربوط به نفت و گاز
 • صنایع دفاعی
 • صنایع نیروگاهی
 • طراحی و ساخت ماشین آلات
 • طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی
 • طراحی و ساخت تجهیزات دفاعی
 • طراحی و ساحت تجهیزات حمل و نقل
 • فعالیت در شرکت‌های تولید مکانیزم صنعتی
 • و …

نرم‌افزارهای کاربردی مهندسی مکانیک

مهندسان مکانیک علاوه بر مهارت‌ها و توانایی‌های مهم باید با نرم‌افزاری مختلط نیز آشنا باشند. نرم‌افزاری مهندسی زیادی وجود دارند که مهندسان مکانیک باید نحوه کار با آن‌ها را بدانند. نرم‌افزارهای کاربردی مهندسی مکانیک به صورت زیر هستند:

 • نرم‌افزار Solidworks
 • نرم‌افزار Abaqus
 • نرم‌افزار Ansys
 • نرم‌افزار fluent
 • نرم‌افزار Catia
 • نرم‌افزار pro-engineer
 • نرم‌افزار Working Model
 • نرم‌افزار Marc
 • نرم‌افزار Gambit
 • نرم‌افزار C-Mold
 • نرم‌افزار EdgeCAM
 • نرم‌افزار Power shape
 • نرم‌افزار Cosmos
 • نرم‌افزار EES
 • نرم‌افزار FeatureCAM
 • نرم‌افزار NISA
 • نرم‌افزار FEHT
 • نرم‌افزار OpenFoam
 • نرم‌افزار MSC Dytran

کدام دانشگاه‌ها برای رشته مهندسی مکانیک دانشجو قبول می‌کنند؟

دانشگاه بناب دانشگاه اراک دانشگاه اصفهان
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه الزهرا دانشگاه تبریز
دانشگاه اردکان دانشگاه ایلام دانشگاه ارومیه
دانشگاه تهران دانشگاه تربت حیدریه دانشگاه خوارزمی
دانشگاه بزرگمهر قاینات دانشگاه جهرم دانشگاه زابل
دانشگاه بین‌المللی امام خمینی دانشگاه آیت اله بروجردی دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی دانشگاه بجنورد دانشگاه بیرجند
دانشگاه جیرفت دانشگاه تفرش دانشگاه دامغان
دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار دانشگاه حکیم سبزواری دانشگاه سمنان
دانشگاه رازی دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعت نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی ارومیه دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه صنعتی اراک
دانشگاه صنعتی بابل دانشگاه شهرکرد دانشگاه صنعتی بیرجند
دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه صنعتی سهند
دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه صنعتی قم دانشگاه صنعتی سیرجان
دانشگاه صنعتی کرمانشاه دانشگاه علم و صنعت ایران دانشگاه فسا
دانشگاه گلستان دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاه گیلان
دانشگاه لرستان دانشگاه کردستان دانشگاه مازندران
دانشگاه کاشان دانشگاه قم دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه ملایر دانشگاه ولایت دانشگاه ولی عصر(عج)
دانشگاه یزد مجتمع آموزش عالی بم مرکز آموزش عالی شهرضا
دانشگاه یاسوج دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه هرمزگان
مرکز آموزش عالی لار مرکز آموزش عالی فیروز آباد مجتمع آموزش عالی گناباد

بهترین دانشگاه‌ها برای رشته مهندسی مکانیک در جهان

 • مؤسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه فناوری دلفت
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی
 • امپریال کالج لندن
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • دانشگاه میشیگان

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود داوطلبان به سراغ انتخاب رشته مهندسی مکانیک بروند، بازار کار این رشته است. بازار کار رشته مهندسی مکانیک بسیار مناسب است و موقعیت‌های شغلی زیادی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. بنابراین داوطلبان به هیچ عنوان نباید نگران بازار کار رشته مهندسی مکانیک باشند. اما در این میان یک موضوع مهم وجود دارد که داوطلبان باید توجه زیادی به آن داشته باشند.

هر داوطلبی پس از فارغ‌التحصیلی باید مجموعه‌ای از مهارت‌ها و تخصص‌ها را داشته باشد. این بدین معنی است که فارغ‌التحصیلانی به سرعت وارد بازار کار می‌شوند که مهارت و هوش بالایی دارند. رشته مهندسی مکانیک به دنبال افرادی است که با استعداد باشند. بنابراین اگر داوطلبان این شرایط را داشته باشند به سرعت وارد بازار کار می‌شوند. با توجه به تمامی این موارد داوطلبان رشته مهندسی مکانیک برای ورود به بازار کار مشکل خاصی ندارند.

درآمد رشته مهندسی مکانیک

به نظر شما مهم‌ترین معیار برای انتخاب یک رشته تحصیلی چیست؟ داوطلبان هنگام انتخاب رشته دانشگاهی به کدام معیارها بیشتر توجه می‌کنند؟ پاسخ این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد. هر داوطلبی پاسخ‌های متفاوتی برای این سوال دارد. برخی از داوطلبان به بازار کار، شرایط تحصیل، درآمد و دشواری هنگام انتخاب رشته توجه می‌کنند. اکثر داوطلبان دو معیار مهم برای انتخاب رشته دارند. معیار اول بازار کار و معیار دوم درآمد آن رشته است. همان طور که در بخش بالا مطالعه کردید رشته مهندسی مکانیک از بازار کار بسیار مناسبی برخوردار است. موقعیت‌های شغلی این رشته بسیار زیاد هستند و فارغ‌التحصیلان با توجه به مهارت خود می‌توانند یک موقعیت شغلی مناسب داشته باشند. یک سوال مهم در مورد رشته مهندسی مکانیک به ذهن داوطلبان می‌آید. آیا درآمد رشته مهندسی مکانیک مانند بازار کار آن مناسب است؟

✔ حتما بخوانید:  آشنایی با گیربکس sew

درآمد رشته مهندسی مکانیک مانند بازار کار این رشته بسیار مناسب است. این بدین معنی است که مهندسان مکانیک به هیچ عنوان نباید نگرانی در مورد حقوق و درآمد خود داشته باشند. مهندسان مکانیک با توجه به گرایش و موقعیت شغلی خود درآمدهای متفاوتی دریافت می‌کنند. افرادی که تخصص و مهارت بالایی دارند در مقایسه با سایر مهندسان مبالغ بیشتری را به عنوان حقوق دریافت می‌کنند. بنابراین رشته مهندسی مکانیک در کنار بازار کار مناسب درآمد خوبی را نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. رشته مهندسی مکانیک دشواری‌های خاص خود را دارد، اما بازار کار و درآمد آن موجب می‌شود که داوطلبان با خیال راحت به سراغ این رشته تحصیلی بروند.

مزایا و معایب رشته مهندسی مکانیک

داوطلبان تمامی گروه‌های آموزشی باید قبل از انتخاب رشته تحصیلی به تمامی نکات توجه داشته باشند. کسب اطلاعات کافی در مورد رشته تحصیلی از جنبه‌های زیادی برای داوطلبان مفید است. داوطلبانی که با معایب و مزایای رشته تحصیلی آشنا می‌شوند شانس بیشتری برای موفقیت در آن رشته دارند. به عنوان مثال داوطلبانی که به دنبال تحصیل در رشته مهندسی مکانیک هستند باید اطلاعات زیادی در مورد این رشته داشته باشند. ما در این بخش تعدادی از مهم‌ترین معایب و مزایای رشته مهندسی مکانیک را به داوطلبان معرفی می‌کنیم تا داوطلبان با شناخت بیشتری به سراغ این رشته تحصیلی بروند. اولین و مهم‌ترین مزایای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک آینده مطمئن این رشته است. رشته مهندسی مکانیک یکی از رشته‌های گروه ریاضی است که بازار کار بسیار مناسبی دارد. این بدین معنی است که داوطلبان با خیال راحت پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند یک موقعیت شغلی مناسب برای خود پیدا کنند.

یکی دیگر از مزایای مهم رشته مهندسی مکانیک درآمد بالای این رشته است. مهندسان مکانیک از حقوق و درآمد بالایی برخوردار هستند. همین دلیل نیز موجب می‌شود که داوطلبان گروه ریاضی این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. مهندسی مکانیک طیف وسیعی از موضوعات جدید را شامل می‌شود. این بدین معنی است که مهندسان مکانیک روزانه اطلاعات زیادی را یاد می‌گیرند و با توجه به دانش روز دنیا فعالیت می‌کنند. امکاناتی مانند شرایط مناسب برای ادامه تحصیل، وجهه اجتماعی بالا، نوآوری و محیط‌های کاری هیجان انگیز از سایر مزایای رشته مهندسی مکانیک هستند. همان طور که مطالعه می‌کنید رشته مهندسی مکانیک مزایای زیادی دارد و همین موضوع نیز موجب انتخاب این رشته می‌شود. آیا این رشته معایبی نیز دارد؟ بله رشته مهندسی مکانیک با دو چالش دشوار روبه‌رو است. چالش اول به رقابت سخت برای قبولی در این رشته مربوط می‌شود و چالش دوم حجم زیاد کار است.

مهاجرت کاری و تحصیلی مهندس مکانیک

برخی از داوطلبان مهندسی مکانیک پس از فارغ‌التحصیلی به فکر مهاجرت کاری و تحصیلی هستند. آیا داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی امکان مهاجرت کاری یا تحصیلی را دارند؟ اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که رشته مهندسی مکانیک نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای جهان یک رشته محبوب است. بنابراین داوطلبان به راحتی پس از فارغ‌التحصیلی امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. البته به این نکته توجه داشته باشید که داوطلبان با سوابق تحصیلی درخشان شانس بیشتری برای کسب بورسیه تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های جهان را دارند. هر کشور و دانشگاهی شرایط خاص خود را برای بورسیه تحصیلی دارد. بنابراین داوطلبان باید برای ادامه تحصیل به سایت دانشگاه‌ مورد نظر خود مراجعه کنند و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را مطالعه نمایند. فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی مکانیک در کنار نمرات عالی باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند. داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دریافت بورسیه الزامی است.

شرایط مهاجرت کاری برای رشته مهندسی مکانیک با شرایط دریافت بورسیه تحصیلی متفاوت است. بهترین کشورها که درآمد بالایی برای رشته مهندسی مکانیک پرداخت می‌کنند کشورهای کانادا، نیوزلند، سوئیس، آلمان، انگلستان، هند، ژاپن و چین هستند. شغل رشته مهندسی مکانیک یکی از مشاغل مورد نیاز در کشور کاناداست. بنابراین داوطلبان با شرایط بسیار مناسب امکان مهاجرت کاری به این کشور را دارند. افرادی که برای شغل مهندسی مکانیک در کشورهای خارجی به دنبال مهاجرت هستند باید مدرک تحصیلی مرتبط با این رشته را داشته باشند. مهندسان مکانیک در کنار مدرک تحصیلی و زبان انگلیسی باید دانش بالای فنی، توانایی انجام کار تیمی، خلاقیت و ابتکار نیز داشته باشند.


سوالات متداول رشته مهندسی مکانیک

✔ رشته مهندسی مکانیک در کدام زیرگروه ریاضی قرار دارد؟

رشته مهندسی مکانیک در زیرگروه ۱ گروه ریاضی قرار دارد. درس ریاضی با ضریب ۴، درس فیزیک با ضریب ۳ و درس شیمی با ضریب ۲ تراز داوطلبان را در کنکور مشخص می‌کند.

✔ آیا تحصیل در رشته مهندسی مکانیک بدون شرکت در آزمون سراسری امکان‌پذیر است؟

بله این رشته جزو رشته‌هایی است که داوطلبان می‌توانند بدون کنکور در آن پذیرش شوند. پذیرش رشته مهندسی مکانیک بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی و نمرات داوطلبان صورت می‌گیرد.

✔ این رشته در مقطع کارشناسی چه گرایش‌هایی دارد؟

این رشته در مقطع کارشناسی دارای گرایش‌های طراحی جامدات، حرارت و سیالات، ساخت و تولید، تاسیسات حرارتی و برودتی و مکانیک خودرو است.

✔ آیا دانشجویان می‌توانند در مقاطع ارشد و دکتری نیز به ادامه تحصیل بپردازند؟

بله این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در گرایش‌های متنوع دانشجو قبول می‌کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.