مصالح ساختمانی

آهک ساختمانی چیست؟ و انواع آن

آهک ساختمانی چیست ؟

آهک در معادن به صورت کربنات کلسیم با فرمول CaCO3 یافت می شود. آهک از گذشته های دور تا به امروز به اشکال مختلف در ساختمان سازی و راه سازی استفاده می شود. با توجه به کاربردهای مختلف آهک ساختمانی می توان آن را هم معدنی و هم خام مصرف نموده و با فرآیندهای مختلفی مانند اکسید کلسیم و هیدروکسید کلسیم مورد استفاده قرار داد. همچنین می توان با توجه به نوع کاربرد آهک ساختمانی در بخش های مختلف ساخت و ساز نظیر تهیه ملات و ساروج ، تولید سیمان و بتن ، شفته کاری و پی ریزی ، نماسازی و … می توان از آهک کلوخه ، پودری و میکرونیزه استفاده نمود. البته نوع خاصی از آهک به نام آهک دولومیت با فرمول CaMg(CO3)2 وجود دارد که از تجزیه موجودات مرده ایجاد می شود و برای استفاده در ساختمان سازی مناسب نیست.
آهک ساختمانی

آهک زنده یا آهک هوایی

آهک پرمایه ای که ۹۰تا ۱۰۰درصد caO دارد و بخش عمده ی آن اکسید کلسیم یا اکسید کلسیم همراه با اکسید منیزیم است . این آهک بسیار زود شکفته می شود و در موقع شکفته شدن مقدار زیادی حرارت آزاد می کند و ازدیاد حجم آن در این موقع زیاد است . آهک زنده در مجاورت هوا خود را می گیرد و سفت می شود .

– آهک شکفته یا آهک هیدراته

پودر خشکی که از ترکیب caO با آب به دست می آید . به طور عمده از هیدروکسید کلسیم ca(OH)2 ، یا مخلوطی از هیدروکسید کلسیم و اکسید منیزیم یا هیدروکسیدمنیزیم یا هر دو ساخته می شود . آهک شکفته CO2 موجود در هوا را جذب می کند و به سنگ آهک تبدیل می شود .

– آهک هیدرولیک هیدراته (آهک آبی) 

این نوع آهک از کلسینه شدن سنگ آهک حاوی سیلیس و آلومینا ساخته ، در دمای نزدیک به ذوب حاصل می شود . به بیان دیگر ، آهک کم مایه ای است که ۶۵تا ۷۵ درصد caO و ۲۵تا ۳۵ درصد خاک رس دارد . به کندی شکفته می شود و افزایش حجم آن اندک است . از نظر ترکیب شیمیایی و گرفتن ، بسیار شبیه به سیمان پرتلند است ، ولی مقداری آهک زنده به حالت آزاد دارد و مقاومت آن از سیمان پرتلند کمتر و از آن دیرگیر تر است . نفوذ آب در ملات آن بیش از ملات سیمان است .

– آهک نیمه آبی 

که داری ۷۵تا ۸۵ درصد caO و ۱۵تا ۲۵ درصد خاک رس است . به تدریج شکفته می شود و حجم آن افزایش کمی دارد . مانند آهک آبی در زیر آب گرفته و سفت می شود ، ولی مقاومت آن کمتر از آهک آبی است .
آهک ساختمانی

انواع آهک هیدرولیک

آهک شدیدا هیدرولیک

هر چه حالت هیدرولیکی آهک شدید تر باشد ، خلوص آن کمتر و میزان ناخالصی ها نظیر خاک رس بیشتر خواهد بود. این نوع مواد آهکی بسیار دیرتر سفت می شوند بخصوص در شرایط مرطوب و در مناطق پر بارش که عملکرد بهتری دارد. آهک به شدت هیدرولیکی دارای حداقل ۲۵ درصد خاک رس است.

آهک نیمه هیدرولیک

از این محصول برای تهیه بتن و شفته استفاده می شود و در حدود ۱۵ درصد آن را خاک رس تشکیل می دهد.

آهک غیر هیدرولیک

این نوع آهک ساختمانی دارای بیشترین خلوص است. این محصول که آهک چرب هم نام دارد به سرعت شکفته می شود و سریع تر سفت شده و از آن می توان برای سفید کاری استفاده نمود.

آهک ساختمانی چه مزایایی دارد؟

ایجاد تنفس در ساختمان : مصرف آهک باعث ایجاد نفوذپذیری در مقابل بخار شده و خطر صدمه دیدن بر اثر تجمع رطوبت را کاهش می دهد.
مزایای زیست محیطی : تولید آهک به نسبت تولید سیمان ، انرژی کمتری مصرف نموده و به محیط زیست زیان کمتری وارد می سازد.
حفاظت از دیگر مصالح ساختمانی : حالت متخلخل آهک موجب هدایت بهتر رطوبت شده و دیگر مصالح را از خطر رطوبت محافظت می نماید.
خاصیت خود ترمیمی : چنانچه در ساختار آهک ترک هایی ایجاد شود ، با جذب رطوبت محیط به طور خود به خود این ترک ها را ترمیم می نماید.
همچنین آهک دارای ویژگی های ماندگاری زیاد ، زیبا سازی ساختمان ها و عملکرد مناسب است.

فروش آهک ساختمانی

قیمت آهک ساختمان بر اساس کیفیت، بسته بندی و زمینه کاربری آن محاسبه می شود. آهک ساختمانی به صورت فله و کیسه ای، پودری، کلوخه ای و میکرونیزه و با کیفیت عالی جهت استفاده در کلیه امور ساختمانی توسط کارخانه ها به فروش می رسد. ارسال کالا در کیسه های ۲۵ تا ۱۰۰۰ کیلوگرمی، وانت، کامیون و تریلر انجام می گیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.