معرفی دانشگاه های ایران

معرفی دانشگاه شهید باهنر کرمان

در شهر کرمان که در جنوب شرق ایران واقع شده است، دانشگاهی با نام دانشگاه شهید باهنر کرمان به وسعت ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ متر مربع وجود دارد. این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های بزرگ ایران و قطب ریاضیات و فراوری مواد معدنی این کشور شناخته می شود. با داشتن امکانات و تجهیزات پیشرفته، دانشگاه شهید باهنر کرمان باعث آموزش و پرورش دانشجویان و تولید دانش و تحقیقات علمی در بسیاری از رشته های مختلف شده است.

البته این دانشگاه به خصوص در رشته های فنی و مهندسی و همچنین علوم پایه مانند ریاضیات شهرت بسیاری دارد و در این زمینه ها به عنوان یکی از برترین دانشگاه های ایران شناخته می شود. به طور کلی، دانشگاه شهید باهنر کرمان یکی از بزرگترین و پرآوازه ترین دانشگاه های ایران است که در حوزه های مختلف علمی-تحقیقاتی نقش بسزایی دارد.

 

فهرست مطالب

تاریخچه دانشگاه شهید باهنر کرمان

در تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۳۵۱ شورای گسترش آموزش عالی اجازه تاسیس دانشکده علوم و دانشکده فنی را برای موسس دانشگاه کرمان “مرحوم علیرضا افضلی پور” صادر کرد تا مقدمات تهیه طرح‌های ساختمانی انجام شود. پس از انجام پاره‌ای مذاکرات بین مهندسان مشاور پیرراز(زنده یاد سیدمحسن میرحیدر مدیر عامل سابق) و موسس دانشگاه(روان شاد مهندس علیرضا افضلی پور) درمورد نحوه انجام طرح، قراردادی در تاریخ ۱۷ دیماه سال ۱۳۵۱ جهت تهیه طرح‌های ساختمانی دانشگاه منعقد و سرانجام تمامی تلاش‌های بنیان‌گذار دانشگاه در کرمان(مرحوم علیرضا افضلی پور) در ۲۸ مردادماه سال ۱۳۵۳ به نقطه عطفی رسید و کلنگ زده شد و احداث نخستین بناهای دانشگاه آغاز گردید.

دانشگاه شهید باهنر کرمان

این دانشگاه در جنوب شرقی شهر کرمان و در زمینی به مساحت ۵۰۰۰۰۰۰ مترمربع بنا گردیده و فعالیت آموزشی خود را باپذیرش ۹۰  دانشجو در سال ۱۳۵۴ آغاز نمود.  دانشگاه کرمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نام یکی از فرزندان انقلاب، شهید محمدجواد باهنر، دانشگاه شهیدباهنر نامیده شد.  براساس فعالیت های آموزشی و پژوهشی چشمگیر دانشگاه در طول ۴۰سال گذشته، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه شهیدباهنر کرمان را در زمره دانشگاه­های برتر ایران می شناسد.  فضای آموزشی و پژوهشی دانشگاه در ابتدای تأسیس ۲۵۰۰۰ مترمربع برای تعداد ۵۰۰۰ دانشجودر نظر گرفته شده بود اما در حال حاضر این فضا در مجموع به بیش از۲۳۰۰۰۰ متر مربع و تعداد  دانشجویان به بیش از ۱۴۰۰۰ دانشجو افزایش یافته است.

سال تحصیلی

تعداد

دانشکده

رشته

دانشجو

هیأت علمی

کارکنان

۱۳۵۴-۵۵

۳

۴

ادبیات-علوم پایه-فنی و مهندسی

۹۰

زبان انگلیسی-شیمی-فیزیک-برق و الکترونیک

۲۷

۶۲

۱۳۵۷-۵۸

۳

۷

۳۱۷

۴۱

۹۶

 

مرحوم مهندس علیرضا افضلی پور از نیکوکاران و خیرین به نام ایرانی، گرچه کرمانی نبود اما با تاسیس دانشگاه شهید باهنر کرمان، نامش در تاریخ کرمان ماندگار شد.

ازدهه پنجاه، شادروان افضلی پور با آمدن به کرمان، ساخت دانشگاه را آغاز کرد. بیش از یک دهه کار ساخت این مجموعه بزرگ آموزشی – فرهنگی طول کشید تا اینکه در تاریخ ۱۳۶۴/۴/۲۴ در دفترخانه شماره ۴۱ کرمان واقع در میدان باغ (ارگ یا همان توحید فعلی) با حضور روانشاد افضلی پور، دکتر اسدالله رضوی به‌عنوان موکل مردم کرمان و رئیس وقت دانشگاه، سند هدیه و صلح بلاعوض دانشگاه تنظیم شد.

در زمان اهداء ساختمان دانشگاه چهار مرد که تاریخ کرمان هیچگاه نامشان را از یاد نمی‌برد، شاهد این اتفاق فرخنده و مبارک بودند: مهندس علیرضا افضلی پور ، دکتراسدالله رضوی رئیس وقت دانشگاه، پیش کسوت روزنامه نگاری کرمان و مدیر دفترخانه ۴۱ زنده یاد محمد محمدی و سید جمال الدین مودب خوشنویس به نام و خالق اثر مجموعه پریشانی که سند مصالحه بیست و پنج هزار متر مربع ساختمان محکم و نوساز در زمینی به مساحت پنج میلیون متر مربع به ازای ۵ گرم نبات را با خط زیبایش نوشت و این سند به مردم کرمان تقدیم شد.

دانشگاه شهید باهنر کرمان

جایگاه دانشگاه شهید باهنر در رتبه بندی های معتبر بین المللی

 • رتبه بندی جهانی تایمز در سال ۲۰۱۹ دانشگاه شهید باهنر کرمان را جزء ۲۹ دانشگاه برتر ایرانی و در جمع ۱۲۵۸ دانشگاه برتر دنیا قرار داد.
 • رتبه بندی جهانی تایمز در سال ۲۰۲۰ دانشگاه شهید باهنر کرمان را جز ۴۰ دانشگاه برتر ایرانی و در جمع ۱۳۹۶ دانشگاه برتر دنیا قرار داد.
 • رتبه بندی جهانی لایدن در سال ۲۰۱۸ دانشگاه شهید باهنر کرمان را جزء ۲۳ دانشگاه برتر ایرانی و در جمع ۹۳۸ دانشگاه برتر دنیا قرار داد.
 • رتبه بندی جهانی لایدن در سال ۲۰۱۹ دانشگاه شهید باهنر کرمان را جز ۲۶ دانشگاه برتر ایرانی و در جمع ۹۶۳ دانشگاه برتر دنیا قرار داد.

رشته های دانشگاه باهنر کرمان

تعداد رشته‌های موجود به تفکیک گروه‌های عمده تحصیلی:

 • علوم انسانی: ۶۷ رشته و گرایش
 • علوم پایه: ۸۶ رشته و گرایش
 • فنی و مهندسی: ۶۲ رشته و گرایش
 • علوم کشاورزی: ۴۵ رشته و گرایش
 • هنر: ۹ رشته و گرایش
 • پردیس دانشگاهی: ۳۴ رشته و گرایش

مراکز آموزشی و پژوهشی

دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده، ۱ مجتمع آموزش عالی، ۲ مرکز آموزش عالی، ۱ پردیس دانشگاهی، ۵ پژوهشکده، ۱ مرکز پژوهشی و ۶۴ گروه آموزشی بوده و دانشجویان در بیش از ۳۰۰ رشته و گرایش، مشغول به تحصیل هستند. همچنین دانشگاه در بیش از ۱۹۰ رشته و گرایش در دوره­ های کارشناسی­ ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشکده فنی و مهندسی  دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشکده علوم پایه

دانشکده فیزیک زمینه و مبنای تاسیس دانشکده فیزیک، با ایجاد بخش فیزیک همزمان با شروع فعالیتهای آموزشی دانشگاه در سال ۱۳۵۴ پایه ریزی شد. بخش فیزیک از اولین گروه های علمی دانشگاه است که فعالیت خود را با ۱۲ دانشجو و ۴ عضوهیات علمی از بزرگان صاحب شهره فیزیک در اولین دانشکده دانشگاه (دانشکده علوم) آغاز نموده است. این گروه علمی با تلاش، کوشش و برنامه ریزی همکاران متبحرو پیش کسوتان ارزشمند همواره در زمره بخشهای پیشتاز علمی دانشگاه خصوصا” درمورد کسب مجوز های ایجاد دوره های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قرار داشته است.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی، فعالیت آموزشی خود را از سال تحصیلی ۵۵-۱۳۵۴ با پذیرش ۱۶ دانشجو در رشته زبان انگلیسی شروع کرد و به مرور زمان به ویژه پس از انقلاب اسلامی ایران گسترش یافت. به طوری که در حال حاضر (پایان ترم دوم سال تحصیلی ۹۳-۹۲) تعداد ۸۴ نفر عضو هیئت علمی و مجموعاً ۲۲۵۶ دانشجو شبانه و روزانه در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی (۱۹۷۱ نفر)، کارشناسی ارشد (۲۰۰ نفر) و دکتری (۸۵ نفر) در ۸ بخش آموزشی به تحصیل اشتغال دارند. دانشکده علوم انسانی پس از دانشکده علوم پایه، قدیمی ترین و موفق ترین دانشکده دانشگاه می­باشد. دانشکده مدیریت و اقتصاد تا آغاز سال تحصیلی ۱۳۷۵ – ۱۳۷۴ به صورت بخش های اقتصاد، حسابداری و مدیریت جزو خانواده دانشکده علوم انسانی بود که بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به صورت دانشکده­ای مستقل درآمد. همچنین بخش فرهنگ و معارف اسلامی تا ابتدای سال تحصیلی ۷۸- ۱۳۷۷ در شمار بخش های دانشکده علوم انسانی بود که هم اکنون به صورت بخشی مستقل زیر نظر معاونت آموزشی دانشگاه فعالیت می­کند. بخش های حقوق، علوم سیاسی و معارف اسلامی نیز در سال ۱۳۹۱ از این دانشکده منفک شده و به صورت یک دانشکده جدید فعالیت خود را آغاز نمودند.

دانشکده حقوق و الهیات

دانشکده حقوق و الهیات از مهرماه ۱۳۹۱ با تفکیک از دانشکده ادبیات و علوم انسانی تشکیل گردید. این دانشکده متشکل از چهار بخش الهیات، حقوق، علوم سیاسی و معارف اسلامی می باشد. دانشکده حقوق و الهیات دارای ۴۷ نفر عضو هیأت علمی که ۳ نفر در مرتبه دانشیاری، ۳۳ نفر استادیار و ۱۱ نفر مربی می باشند. همچنین این دانشکده از ۳۰ نفر مدرس مدعو نیز استفاده می نماید. گرایش های مربوط به گروه های آموزشی دانشکده به شرح زیر می باشد:

۱-گروه الهیات در سه مقطع کارشناسی در گرایش « فقه و مبانی حقوق اسلامی» ، « فقه و حقوق اسلامی» و «علوم قرآن و حدیث»و دو مقطع کارشناسی ارشد در گرایش « فقه و مبانی حقوق اسلامی» و «علوم قرآن و حدیث» دانشجو پذیرش می نماید.

۲-گروه حقوق نیز در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته در دو گرایش «حقوق خصوصی» و «حقوق جزا و جرم شناسی» دانشجو پذیرش می نماید.

۳-گروه علوم سیاسی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در دو گرایش «علوم سیاسی» و «دیپلماسی و سازمان های بین المللی» دانشجو می پذیرد.

۴-گروه معارف اسلامی در هر نیمسال تحصیلی با ارائه ۱۳۵ گروه درسی از دروس عمومی را به حدود ۷۰۰۰ نفر دانشجو ارائه می نماید.

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

این دانشکده که ابتدا با نام گروه تربیت بدنی در دانشگاه فعالیت داشت ، در سال ۱۳۶۳ با پذیرش ۱۰ دانشجو در رشته دبیری تربیت بدنی در مقطع کارشناسی فعّالیّت خود را آغاز کرد . دانشکده تربیت بدنی هم اکنون ؛ با استفاده از امکانات ورزشی در دو محل فعلی دانشکده تربیت بدنی در خارج از پردیزه افضلی پور و امکانات داخل پردیزه افضلی پور به فعّالیّت آموزشی و پژوهشی مشغول است .

امکانات ورزشی : دو سالن چند منظوره ، سالن صبا ، زمین چمن فوتبال ، پیست دو میدانی ، زمین والیبال ساحلی ، زمین های تنیس ، سالنهای تندرستی خوابگاهها ، مجموعه زمینهای والیبال ، هندبال و بسکتبال روباز .

امکانات آموزشی و پژوهشی : کلاسهای آموزشی ، مرکز کامپیوتر ، آزمایشگاهها ، شامل : پنج کلاس آموزشی با امکانات ( اپک ، ویدئو پرژکتور ، اسلاید ، تلویزیون ، نوارهای آموزشی ، آزمایشگاههای فیزیولوژی ورزشی ، رفتار حرکتی ، آسیب شناسی ، مرکز کامپیوتر با تعداد ۲۰ کامپیوتر متصل به شکبه اینترنت )

واحدهای تابعه : اداره آموزش ، اداره انتشارات ، اداره امور عمومی , اداره سمی و بصری ، کتابخانه ، مرکز کامپیوتر ، آزمایشگاههای فیزیولوژی ورزشی .امکانات دروس عملی : سالن چند منظوره ، کلوپ ، سالن ژیمناستیک ، سالن بدنسازی ، کشتی ، تنیس روی میز ، پیست دو میدانی ، استخر شنا

دانشکده کشاورزی

در حال حاضر این دانشکده یکی از بزرگترین و گسترده ترین دانشکده های دانشگاه به حساب می آید. تاریخچه این دانشکده برمی­گردد به سال تحصیلی ۶۳-۶۲ که به صورت آموزشکده کشاورزی با امکانات بسیار محدود با پذیرش ۸۰ دانشجو در ۳ رشته کاردانی (امور زراعی ، امور فنی و امور دامی) فعالیت­های آموزشی خود را آغاز کرد. مجوز گشایش دانشکده کشاورزی و پذیرش دانشجو برای دوره کارشناسی در دو رشته مهندسی آبیاری و مهندسی زراعت در سال ۱۳۶۴ و مهندسی اقتصاد کشاورزی در سال ۱۳۶۸ از سوی شورای عالی گسترش آموزش عالی صادر گردید و آموزشکده کشاورزی به شهرستان جیرفت انتقال یافت. در سال تحصیلی ۷۱-۷۰ با بهره برداری از ساختمان جدید و مجهز این دانشکده (ساختمانQ) و به کارگیری نیروهای کارآمد آموزشی، دانشکده کشاورزی دامنه فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را گسترش داد. درحال حاضر این دانشکده دارای ۱۰ گروه آموزشی است که در مقاطع مختلف تحصیلی شامل مقطع کارشناسی در ۹ رشته، مقطع کارشناسی ارشد در ۱۲ رشته و مقطع دکتری در ۹ رشته دانشجو می پذیرد.

دانشکده دامپزشکی

گشایش دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال ۱۳۶۷ فراهم گردید که موافقت اصولی آن در همان سال و موافقت قطعی آن در سال ۱۳۷۰ از سوی شورای گسترش آموزش عالی صادر گردید . فعّالیّتهای آموزشی این دانشکده از مهرماه ۱۳۷۱ با پذیرش دانشجو در مقطع دکتری عمومی دامپزشکی (D.V.M) آغاز گردید. دانشکده دامپزشکی با گروه های آموزشی علوم پایه ، پاتوبیولوژی ، بهداشت و کنترل مواد غذایی و علوم درمانگاهی در این در دانشگاه فعالیت دارد. در حال حاضر این دانشکده در رشته های دکتری عمومی دامپزشکی در دوره های روزانه و شبانه ، رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته انگل شناسی دامپزشکی، فیزیولوژی، بافت شناسی و میکروبیولوژی و همچنین در دوره های دکتری تخصصی در رشته های میکروبیولوژی، انگل شناسی، جراحی دامپزشکی و بیماریهای داخلی دامهای بزرگ دانشجو می پذیرد. دانشکده دامپزشکی با همکاری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در دوره دکتری تخصصی آناتومی نیز پذیرش دانشجو دارد.

دانشکده هنر و معماری صبا

دانشکده هنر و معماری در سال ۱۳۷۲ به خانواده بزرگ دانشگاه شهید باهنر کرمان اضافه شد . ابتدا با تاسیس رشته های معماری و هنرهای سنتی در مقطع کاردانی ، سپس رشته های مرمت ابنیه و نقاشی در مقطع کارشناسی ( ۱۳۷۶ ) ، فرش در مقطع کارشناسی ( ۷۷) مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ( ۱۳۸۱ ) و هنر اسلامی در مقطع کارشناسی ( ۱۳۹۰ ) به جذب دانشجو و توسعه کیفی و کمی خود ادامه داد. کلیه این رشته ها به لحاظ میزان قبولی در مقاطع بالاتر و توفیق حرفه ای فارغ التحصیلان از کارنامه مناسبی برخوردار بوده و تلاش اعضای هیئت علمی و مدرسین برای ارتقای هر چه بیشتر سطح آموزشی دانشکده استمرار داشته است. نظر به حسن سابقه رشته مهندسی معماری در این دانشکده و احراز شرایط از سال ۱۳۹۲ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معماری آغاز گردیده و با بهره گیری از اعضای هیئت علمی ذیصلاح و همکاری جمعی از برجسته ترین استادان معماری کشور، تربیت مهندسین معمار ارشد صاحب اندیشه و صالح در دستور کار گروه معماری قرار گرفته است. با ادامه تحصیل جمعی از اعضای هیئت علمی رشته های مختلف دانشکده در مقطع دکتری تخصصی ، زمینه برای گشایش دوره ارشد در سایر رشته ها نیر فراهم گردیده است.مجموعه فعالیتهای آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی اعضای هیئت علمی ، مدرسین و دانشجویان دانشکده هنر و معماری در کلیه رشته ها ، با وجود همه مشکلات موجود تا کنون رشد داشته و نوید بخش حیات پویای سجیه فرهنگی کرمان در عرصه معماری و هنرهای تجسمی و سنتی و احیای شخصیت گران سنگ فرهنگ ایرانی – اسلامی در حیطه فضای کالبدی جامعه است.

دانشکده ریاضی و کامپیوتر

دانشکده ریاضی و کامپیوتر مرکب از بخش ریاضی، بخش آمار و بخش کامپیوتر و مرکز پژوهشی ریاضی ماهانی در تاریخ ۲۱/۹/۷۳ به تصویب شورای گسترش آموزش عالی کشور رسید و از ابتدای سال ۱۳۷۴ این دانشکده در دانشگاه شهید باهنر کرمان تأسیس گردید . بخش ریاضی از فروردین ۱۳۹۲ بر اساس مصوبه هیئت رییسه دانشگاه به سه بخش ریاضی محض، بخش ریاضی کاربردی، بخش آموزش ریاضی تقسیم شد. بنابراین در حال حاضر دانشکده دارای پنج بخش، بخش ریاضی محض، بخش ریاضی کاربردی، بخش آموزش ریاضی بخش آمار و بخش کامپیوتر و مرکز پژوهشی ریاضی ماهانی است.

دانشکده ریاضی و کامپیوتر علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان ریاضی، کامپیوتر و آمار (در مقاطع مختلف از کاردانی تا دکترا) ، در هر سال به بیش از ۶۰۰۰ دانشجو خدمات آموزشی ارائه می کند .اعضای هیأت علمی دانشکده ریاضی و کامپیوتر

علاوه بر تدریس یا پژوهش در شاخه های گوناگون ریاضی، آمار و کامپیوتر و عضویت در انجمن های علمی داخلی و خارجی و همکاری با آنها در ارائه مقاله همواره در سمینارها و کنفرانسهای داخلی و خارجی شرکت دارند . کیفّیت خدمات آموزشی و پژوهشی بخش ریاضی به عنوان خیلی خوب ارزیابی شد و به دریافت لوح افتخار از مقام وزیر محترم فرهنگ و آموزش عالی وقت (دکتر مصطفی معین)( و نماینده علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ایران مفتخر گردید .

دانشکده مدیریت و اقتصاد

در سال ۱۳۷۴ دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد رسماً فعالیت خود را با سه رشتۀ اقتصاد، حسابداری و مدیریت در مقطع کارشناسی روزانه و شبانه آغاز کرد. به دلیل نقش برجستۀ دوره‌های تحصیلات تکمیلی و نیاز بازار کار به متخصصین این سه رشته درسال ۱۳۸۲ کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی راه‌اندازی و سپس کارشناسی ارشد اقتصاد و حسابداری نیز به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ ایجاد شدند. خوشبختانه به دلیل اهمیت رشته‌های مدیریت در کشور، دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد توانسته است رشته‌های کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی ، مدیریت بحران و مدیریت کارآفرینی را که تعداد معدودی دانشگاه در کشور دارا هستند را تا سال ۱۳۸۷ راه اندازی نماید. همچنین با همت و تلاش اعضای هیئت علمی و همکاران اداری دانشکده در سال ۱۳۹۰ دوره‌های دکترای حسابداری و اقتصاد نیز راه‌اندازی شده به طوری که هم اکنون در مجموع ۲۸۰ نفر دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده فیزیک

زمینه و مبنای تاسیس دانشکده فیزیک، با ایجاد بخش فیزیک همزمان با شروع فعالیتهای آموزشی دانشگاه در سال ۱۳۵۴ پایه ریزی شد. بخش فیزیک از اولین گروه های علمی دانشگاه است که فعالیت خود را با ۱۱ دانشجو و ۴ عضوهیات علمی از بزرگان صاحب شهره فیزیک دراولین دانشکده دانشگاه (دانشکده علوم) آغاز نموده است. این گروه علمی با تلاش، کوشش و برنامه ریزی همکاران متبحرو پیش کسوتان ارزشمند همواره در زمره بخشهای پیشتاز علمی دانشگاه خصوصا” درمورد کسب مجوز های ایجاد دوره های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قرار داشته است.

مرکز آموزش عالی کشاورزی بردسیر

مرکز آموزش عالی کشاورزی بردسیر وابسته به دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال ۱۳۸۸ تأسیس شد.این مرکز فعالیت آموزشی خود را با پذیرش ۳۷ نفر دانشجو در رشته های شیلات و صنایع غذایی در مقطع کارشناسی ناپیوسته آغاز کرد و در سال تحصیلی ۹۱- ۹۰ پذیرش دانشجو در رشته جدیدمهندسی تولیدات گیاهی جایگزین رشته شیلات گردید و در حال حاضر حدود ۸۰ دانشجو در این مرکز در دو رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی و مهندسی تولیدات گیاهی مشغول به تحصیل می باشند.

واحد پردیس دانشگاه

دانشگاه شهید باهنر کرمان، یکی از برجسته ترین دانشگاه های کشور می باشد که به پشتوانه بیش ار نیم قرن فعالیت مؤثر آموزشی پژوهشی موفق، موفق به راه اندازی پردیس دانشگاهی با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردید. پردیس دانشگاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان با اتکا به عنایت الهی و با بهره مندی از سوابق علمی و تحقیقاتی بسیار گسترده این دانشگاه، اعضای هیئت علمی ، پژوهشکده های متنوع و افتخارآمیز آن که همه ساله جزء مراکز تحقیقاتی برجسته کشور اسلامی برگزیده می شوند؛ در نظر دارد که با جذب دانشجو برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های گوناگون علوم پایه، کشاورزی، فنی و مهندسی، دامپزشکی، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد و مدیریت، تربیت بدنی و منابع طبیعی ؛ جایگاه بسیار والائی را در منطقه ایجاد نماید.

مرکز آموزش عالی فرش راور

مرکز آموزش عالی فرش راور با مصوبه هیئت دولت نهم در این شهرستان شکل گرفته است و در سال ۱۳۹۱در رشته کاردانی فرش موفق به جذب دانشجو شده است. رشته فرش در این مرکز در سال ۱۳۹۲ از کاردانی به کارشناسی ارتقاء یافته است. با توجه به سابقه و توانمندیهای این شهرستان در زمینه فرشبافی، این مرکز در راور تأسیس شد و بخشی از دانشجویان از بومیان این شهرستان و بخشی دیگر از اقصی نقاط کشور میباشد. شهرستان راور مرکز مهم تولید قالی در استان کرمان است. قالی‌های بافت راور شهرت جهانی دارند.

مراکز پژوهشی دانشگاه

پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی

با توجه به نقش برجسته تولیدات گیاهی استان کرمان و رتبه اول آن در صادرات غیرنفتی ایران ، به ویژه رتبه برتر تولید در چندین محصول گیاهی از جمله خرما، پسته، گردو، مرکبات، صیفی جات و جالیز، غلات، گیاهان علوفه ای، صنعتی و دارویی، در سال ۱۳۶۹ انستیتو تحقیقاتی خرما در دانشگاه شهید باهنر کرمان شکل گرفت و ایستگاه تحقیقاتی خرما در بم استقرار یافت. سپس در سال ۱۳۷۳ با موافقت اصولی شورای گسترش آموزش عالی، پژوهشکده باغبانی با سه گروه گیاهان دارویی، خرما و مرکبات ایجاد گردید و در ادامه در سال ۱۳۸۳ موافقت قطعی پژوهشکده دریافت شد. با توجه به اهمیت این پژوهشکده در جنوب شرق ایران و ماموریت این پژوهشکده در خصوص تولید گیاهان مقاوم به کم آبی در جنوب شرق ایران، در سال ۱۳۸۸ طی مصوبه هیئت دولت، تبدیل این پژوهشکده از نوع دو به نوع یک موافقت بعمل آمد و با پیگیری انجام شده در سال ۱۳۹۲ این امر تحقق یافت. سپس در سال ۱۳۹۵ به جهت لزوم انجام تحقیقات در زمینه های مختلف تولیدات گیاهی، عنوان پژوهشکده از باغبانی به پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی با سه گروه: به نژادی، تکثیر و زیست فناوری گیاهی –فیزیولوژی و تنش های گیاهی – گیاهان دارویی تغییر نام یافت و هم اکنون به عنوان پژوهشکده عرضه محور در حوزه تولیدات گیاهی و در راستای همکاری های ملی و بین المللی یکی از موفق ترین پژوهشکده های کشاورزی در کشور می باشد.

پژوهشکده صنایع معدنی

این پژوهشکده فعالیت خود را در چهار چوب سه گروه پژوهشی و با مشارکت بیش از ۴۰ عضو هیئت علمی سازماندهی نمود. خلاصه فعالیت های علمی و تحقیقاتی پژوهشکده در ذیل آمده است: ۱. انتشار نشریه علوم و مهندسی جداسازی با همکاری انجمن مهندسی شیمی از سال ۱۳۸۸ و کسب اعتبار علمی پژوهشی از وزارت علوم ۲. اجرا بیش از ۱۳ طرح کلان پژوهشی ملی با اعتبار بیش از ۱۰ میلیارد ریال و عقد قرارداد و تفاهم نامه برای اجرای طرح های صنایع نوین با اعتبار حدود بیست میلیارد ریال. ۳. چاپ بیش از ۲۰۰ مقاله با نمایه ISI فقط در سه سال اخیر، چاپ ۷ کتاب و ارایه بیش از ۳۰۰ مقاله در همایش های معتبر علمی ۴. برگزاری موفق اولین و دومین همایش علوم و مهندسی جداسازی (سال ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹)، اولین همایش صنایع معدنی (سال ۱۳۸۹) و همچنین اولین همایش ملی مس (سال ۱۳۹۰) ۵. پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در سه رشته مهندسی فرآوری و بازیافت مواد، مهندسی فناوری نانو و مهندسی محیط زیست.

پژوهشکده فرهنگ اسلام و ایران

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۹ ، به دنبال پیشنهاد آقایان مهندس شاهرخ و فاداری و دکتر محمد علی میرزایی مبنی بر تقویت مطالعات علمی و دانشگاهی در خصوص فرهنگ و زبانهای باستانی ایران، مقرر شد با حمایت ایشان ،مرکزی پژوهشی در این زمینه در دانشگاه شهید باهنر کرمان به وجود آید. بدین ترتیب مرکز پژوهشی فرهنگ و زبانهای باستانی ایران در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید باهنر کرمان از تاریخ ۲۶/۱۱/۱۳۷۹ کارخود را آغاز کرد و عملیات ساختمانی محل این مرکز در تاریخ ۳/۱۲/۱۳۷۹ به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع در اراضی دانشگاه واقع در پردیزه افضلی پور شروع شد و درسال ۱۳۸۶ به پایان رسید به دنبال سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان کرمان در اردیبهشت سال ۱۳۸۴ و تاکید ایشان بر راه اندازی مرکزی علمی و فرا گیر ، که به پژوهشهای فرهنگ غنی اسلام وایران مبادرت ورزد، مقرر گردید جایگاه این مرکز به پژوهشکده ارتقاء یابد و باهدف فعالیت های پژوهشی در حوزه فرهنگ اسلام و ایران،کار خود را با قوت بیشتر ادامه دهد .از این رو، اساسنامه پژوهشکده با ۶ گروه پژوهشی به نام های “قران و حدیث” ،” فقه و اصول اسلامی “،”ادیان و مذاهب اسلامی “،”تاریخ و میراث فرهنگی ایران”،”فرهنگ و زبان های باستانی “و “گویش شناسی ،فرهنگ و ادبیات عامه ” به وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری پیشنهاد شد و با عنوان “پژوهشکده فرهنگ اسلام و ایران” به تصویب رسید. در سال ۱۳۹۱ ،به دلیل نیازی که به پژوهش های مستقل در زمینه دفاع مقدس وجود داشت و با عنایت به ظرفیت و توان ممتاز محققان و استادان دانشگاه شهید باهنر کرمان ،گروه پژوهشی ” دفاع مقدس ” نیز به گروه های پژوهشکده اضافه گردید.

مرکز پژوهشی ریاضی ماهانی

این مرکز در سال ۱۳۶۹ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۰ به نام ابوعبدالله محمد بن عیسی ماهانی ریاضیدان کرمانی قرن نهم تغییر نام داد. این مرکز در زمینه‌های آمار، آموزش ریاضی، ریاضی، علوم کامپیوتر، و سخنرانیهای هفتگی، سمینارها، کارگاه‌ها و پروژه‌های مشترک بین متخصصین داخل و خارج ایران فعالیت می‌کند.

مرکز پژوهشی زلزله

مرکز پژوهشی زلزله در سال ۱۳۷۶ در دانشگاه شهید باهنر کرمان تأسیس شد. در تاریخ ۱۳۹۰ موافقت اصولی خود را از وزارتخانه اخذ نمود. دارای ۲ گروه پژوهشی ژئودینامیک و پیش بینی الکترومغناطیس زمین لرزه ها می باشد. هم اکنون مرکز پژوهشی دارای ۲ دستگاه لرزه نگاری و یک ایستگاه لرزه نگاری (واقع در جنگل قائم ـ کرمان) می باشد.

گروه پژوهشی زنان وخانواده
گروه پژوهشی میکروبیولوژی

پژوهشکده انرژی و محیط زیست

مرکز تحقیقات ژئومکانیک کاشی‌گر که مجهزترین آزمایشگاه مکانیک سنگ (دستگاه برش مستقیم تمام اتوماتیک، دستگاه بارگذاری تک محوری و سه محوری تمام اتوماتیک، دستگاه جامع بارگذاری جهت انجام آزمون‌های خمش، کشش و فشار) در جنوب کشور را دارا می‌باشد و آماده خدمت‌رسانی به تمامی معادن کشور در خصوص تعیین پارامترهای مکانیکی سنگ‌های معدنی می‌باشد.

دانش آموختگان سرشناس

 • اسحاق جهانگیری
 • محمد شریعتمداری تحصیل نیمه تمام
 • امید طبیب زاده
 • مجید نامجو
 • محمدحسن دوگانی آغچغلو
 • محمدمهدی زاهدی
 • مهناز میرزایی
 • مسعود ابکا
 • علیرضا رزم حسینی
 • رضا انصاری
 • علی چنگیزی
 • علی زادسر
 • حمید حاجی زاده

معماری دانشگاه

معماری منحصر به فرد این دانشگاه بر عهده مهندسان مشاور پیرراز (قبل از انقلاب بنیان) بوده‌ است.

معماران: امیر نصرت منقح، یوسف شریعت زاده، محسن میرحیدر، یدالله رزاقی، ب فره وشی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.