مهندسی معماری

معرفی رشته مهندسی معماری

مهندسی معماری یک دانش میان رشته‌ای به حساب می‌آید. این بدین معنی است که معمای مجموعه‌ای متشکل از فن و هنر محسوب می‌شود. با اینکه مهندسی معماری را در زیر مجموعه ریاضی و فیزیک قرار می‌دهند اما این رشته در واقعیت دارای دو جنبه هنری و فنی است.

معماری یک هنر است و مباحث درسی این رشته ترکیبی از فن و هنر است. مواردی که برای تبدیل فرد به یک معمار خوب نیاز است شامل کمی ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی می باشد. مهندس در لغت به معنای هندسه دان است و به فردی می گویند که با هندسه و مباحث هندسی سر و کار دارد و معمار هنرمندی ست که به کمک مباحث هندسی بنایی می سازد که گاه تا هزاران سال باقی ست و گاها حتی هویت یک جامعه می شود. در ادامه مطلب آشنایی با رشته معماری ، معرفی رشته معماری با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

رشته مهندسی معماری در کدام زیرگروه قرار دارد؟

قبل از کنکور در سال ۱۴۰۲، حوزه فناوری ساختمان زیر گروه گروه تدریس ریاضیات بود. اما وضعیت فعلی در این حوزه متفاوت است. کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ و کنکور سال های بعد با تفاوت های زیادی روبرو بود. یعنی داوطلبان مانند سال های اخیر برای کنکور سراسری آماده نمی شوند. برای مثال تاثیر معدل ۱۴۰۲ به صورت نهایی محاسبه می شود. رتبه نهایی کنکور ۶۰ درصد محاسبه شده است. امتیاز و سوابق تحصیلی نامزدها – ۴۰٪. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور حذف دروس عمومی از دفترچه شماره یک است. داوطلبان در کنکور سراسری به سوالات موضوعی عمومی پاسخ نمی دهند. بنابراین دیگر سوالات دروس عمومی در جزوه وجود ندارد. اما این دوره ها بر مدارک تحصیلی متقاضیان تاثیر خواهد گذاشت. با توجه به این شرایط داوطلبان باید فقط به سوالات کنکور سراسری دروس تخصصی پاسخ دهند.
در این شرایط نامزدها با یک سوال مهم روبرو هستند. با توجه به اصطلاحات جدید رشته مهندسی معماری در چه زیرمجموعه ای از ریاضیات قرار دارد؟ رشته مهندسی معماری جزء هیچ زیرگروهی نیست. یکی از مهم ترین تغییرات کنکور سراسری حذف زیر گروه ها از کنکور است. یعنی دیگر در کنکور سراسری با مفهوم زیرگروه سر و کار نداریم. داوطلبان گروه ریاضی باید با توجه به تعداد جدید رشته های ویژه به سوالات کنکور پاسخ دهند. همه دروس در یک گروه هستند و همه دروس دارای ضرایب مشخص هستند. دروس تخصصی گروه ریاضی، ریاضی، شیمی و فیزیک می باشد. تمامی دروس گروه ریاضی دارای ضریب ۹ برای کلاس های ریاضی می باشند. یعنی مهندسی شیمی، عمران و همه رشته های دیگر برای ریاضی ضریب یکسانی دارند. اطلاعات بیشتر در مورد ضرایب سه درس اختصاصی گروه ریاضی را می توانید در قسمت زیر بدست آورید:

✔ حتما بخوانید:  اکسنت وال چیست؟ کاربردهای دیوار شاخص در طراحی داخلی

ضرایب دروس تخصصی در کنکور سراسری

نام درس ضریب
ریاضی ۱۲
فیزیک ۹
شیمی ۷

معرفی رشته مهندسی معماری

مهندسی معماری رشته ایست که علوم هنری و فنی را با هم تلفیق میکند. و در واقع دو جنبه ی هنر و فن در کنار هم این رشته را شکل میدهند.دروس علمی و فنی در این رشته در کنار دروس هنری مانند طراحی و … اهمیت پیدا میکنند و بدون دروس هنری ، دروس علمی جایگاه مناسبی در این رشته نخواهند داشت .

معماری در لغت به معنای علم بنايی و ابعاد سازي آمده است و معمار به معنای بسيار عمارت كننده آنكه عمارت كند و موجب رونق و تعالي گردد و عمارت نيز به معنی آبادی است. لغات هم ريشه معماری و عمارت نيز همه معنايی از آبادانی و زندگی و حيات را درخود دارند. معمر به معنای طويل العمر، معمر به معناي منزل فراخ با آب و گياه و مردم است. معمور يعنی آبادان آباد مسكون و داراي جمعيت از مردمان ( لغت نامه دهخدا).

فرق یک مهندس عمران و یک مهندس معماری

مهندسین عمران به جنبه ی فنی یک سازه بسیار بیشتر اهمیت میدهند در حالی که یک مهندس معمار بیشتر طراحی و زیبایی یک سازه برایش در اولویت قرار دارد .

درواقع کار مهندس معمار و مهندسی عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل کرده است. یعنی گاهی به جای مهندس معمار از مهندس عمران و برعکس استفاده می شود. البته به طور کلی حوزه کاری مهندس معمار از یک مهندسی عمران محدودتر است.

معرفی رشته مهندسی معماری

منابع کنکور ریاضی در سال ۱۴۰۲

داوطلبان رشته ریاضی باید قبل از شرکت در بررسی الزامات مهندسی معماری با منابع امتحانی ریاضی آشنا شوند. اما داوطلبان قبل از آشنایی با منابع کنکور ریاضی باید از تغییر مهم دیگری در کنکور دولتی آگاه شوند. با توجه به شرایط جدید، کنکور دولتی دو بار در سال برگزار می شود. یعنی داوطلبان باید در دو نوبت مختلف به سوالات دروس تخصصی در کنکور سراسری پاسخ دهند. نوبت اول کنکور سراسری دی ماه و نوبت دوم در تیرماه برگزار می شود. در این شرایط داوطلبان استرس کمتری در کنکور خواهند داشت. برای بسیاری از داوطلبان می توان این سوال را مطرح کرد که کدام نتیجه از کنکور به عنوان نتیجه نهایی درج می شود؟ نمره نهایی کنکور با توجه به میل داوطلب انتخاب می شود. داوطلبان می توانند بالاترین امتیاز را به عنوان رتبه نهایی خود انتخاب کنند.

✔ حتما بخوانید:  طراحی آپارتمانی با متراژ 33 متر مربع در مسکو

برگزاری کنکور سراسری در دو نوبت مختلف برای داوطلبان سوالات مختلفی ایجاد می‌کند. برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف چه تاثیری بر روی منابع کنکور ریاضی دارد؟ آیا منابع کنکور برای نوبت اول دی و نوبت دوم تیر ماه یکسان هستند؟ بله منابع کنکور ریاضی در نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند. این بدین معنی است که داوطلبان باید کتاب‌های درسی را از سطر اول تا سطر آخر برای کنکور مطالعه کنند. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که منابع کنکور برای نوبت اول کنکور یعنی دی ماه نیز شامل تمامی مفاهیم کتاب درسی است. داوطلبان برای کنکور سراسری باید کتاب‌های ریاضی پایه دهم، هندسه دهم، هندسه یازدهم، آمار و احتمال پایه یازدهم، حسابان پایه یازدهم، حسابان پایه دوازدهم، هندسه پایه دوازدهم، ریاضی گسسته پایه دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم را مطالعه کنند.

 

منابع کنکور ریاضی

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
هندسه ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
هندسه ۲: پایه یازدهم ۱۴۰۰
آمار و احتمال: پایه یازدهم ۱۴۰۰
حسابان ۱: پایه یازدهم ۱۴۰۰
حسابان ۲: پایه دوازدهم ۱۴۰۱
هندسه ۳: پایه دوازدهم ۱۴۰۱
ریاضیات گسسته: پایه دوازدهم ۱۴۰۱

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
فیزیک ۲: پایه یازدهم ۱۴۰۰
فیزیک ۳: پایه دوازدهم ۱۴۰۱

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی ۱: پایه دهم ۱۳۹۹
شیمی ۲: پایه یازدهم ۱۴۰۰
شیمی ۳: پایه دوازدهم ۱۴۰۱

رشته معماری به انگلیسی

در ادامه معرفی رشته مهندسی معماری بهتر است به سراغ سوالات مکرر داوطلبان در مورد این رشته بروید. داوطلبان سوالات زیادی در مورد کلمه معماری در زبان انگلیسی دارند. معماری انگلیسی چیست؟ آیا این صنعت در سایر کشورهای جهان نیز رواج دارد؟ در این بخش به تمامی سوالات داوطلبان پاسخ می دهیم. رشته مهندسی معماری معماری به زبان انگلیسی می باشد. این صنعت در سایر کشورهای جهان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است و مفاهیم و اصطلاحات این صنعت در بسیاری از کشورهای جهان مشابه است. داوطلبانی که قصد تحصیل در کشورهای مختلف جهان را دارند باید وضعیت این اصل را درک کنند تا در هنگام تحصیل در خارج از کشور مشکلی پیش نیاید. در بخش های زیر می توانید با برخی از اصطلاحات رایج رشته مهندسی معماری آشنا شوید:

 • معماری: Architectural
 • اثر معماری: architectural artwork
 • آثار هنری: artworks
 • سبک معماری: architectural style
 • اشکال معماری: architectural forms
 • بتن معماری: architectural concrete
 • پاسیو: Patio
 • بیان هنری: Expression
 • معماری مصری: Egyptian architecture
 • معماری یونان: Greek architecture
 • معماری ایرانی: Persian architecture
 • معماری اسلامی: Islamic architecture
 • رنسانس: Renaissance
 • سبک بین‌المللی: International style
 • معماری ارگانیک: Organic architecture
✔ حتما بخوانید:  طراحی و معماری چند حسی

رشته مهندسی معماری چند واحد است؟

دانشجویان در مقطع کارشناسی رشته مهندسی معماری یا معماری مهندسی باید در مجموع ۱۴۰ واحد را سپری کنند. دانشجویان در یک دوره ۴ ساله و ۸ واحد ترمی دروس زیر را مطالعه می‌کنند:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد
 • دروس پایه: ۲۹ واحد
 • دروس اصلی: ۶۰ واحد
 • دروس تخصصی: ۲۷ واحد
 • دروس اختیاری: ۴ واحد

دروس رشته معماری

دروس پایه رشته مهندسی معماری
هندسه کاربردی کارگاه مصالح
درک و بیان محیط بیان معماری ۱و۲
هندسه مناظر ریاضیات و آمار
انسان ، طبیعت ، معماری مقدمات طراحی معماری ۱و۲

 

دروس اصلی رشته مهندسی معماری
مبانی نظری معماری آشنایی با معماری جهان
برداشت از بناهای تاریخی آشنایی با معماری معاصر
نقشه برداری تنظیم شرایط محیطی
تاسیسات الکتریکی (نور و صدا) مقاومت مصالح و سازه های فلزی
تاسیسات مکانیکی سازه های بتنی
ایستایی متره و برآورد
مدیریت و تشکیلات کارگاه مصالح ساختمانی
ساختمان ۱و۲ روستا ۱ و ۲
طرح معماری ۱و۲و۳

 

دروس تخصصی رشته مهندسی معماری
آشنایی با مبانی برنامه ریزی کالبدی تحلیل فضاهای شهری
آشنایی با مرمت ابنیه طرح معماری ۴ و ۵
طراحی فنی طرح نهایی

مهندسی معماری

گرایش های معماری

 • معماری
 • معماری منظر
 • مدیریت پروژه و ساخت
 • طراحی شهری
 • برنامه ریزی شهری
 • تکنولوژی معماری
 • انرژی معماری
 • مرمت ابنیه سنتی
 • مطالعات معماری ایران
 • معماری اسلامی

نقش و توانائی

فارغ‌التحصيلان اين رشته با توجه به آنچه گذشت و بر اساس توانايی هايی كه در روند آموزش كسب نموده‌اند می توانند در زمينه‌های زير ابقاء نقش نمايند:

 1. طراحی (تك بنا يا مجموعه‌هاي زيستي كوچك)، از طرحهای اوليه تا مراحل اجرايی كار و طراحی اجزاء و عناصر تشكيل دهنده بنا، اين زمينه از كار معمار در حقيقت وظيفه محوری او را تشكيل می دهند.
 2. راهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری و شهرسازی
 3. نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام كار در عمليات اجرايی ساختمانی مديريت و هماهنگی های اجرايی پروژه‌های معماری و شهرسازی (تا حد بناهای عمومی متوسط) و توانايی مشاركت در مديريت اجرايی پروژه‌های معماری گسترده

مهندسی معماری

صنعت رشته معماری

فارغ‌التحصیلان رشته معماری در زمینه‌های زیر می توانند مشغول به کار شوند:

 1. طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا.
 2. رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور)
 3. نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
 4. مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)
 5. تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان.
 6. همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و. . . .
 7. طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی.
 8. مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی.
 9. طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی.
 10. انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست.
✔ حتما بخوانید:  لاندری روم چیست؟

بازار کار در ایران‌

در مقطع کارشناسی‌ به‌ جنبه‌های‌ فنی‌ معماری‌ بیشتر توجه می شود و فارغ‌التحصیل‌ان این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ ساختمان‌ سازی‌ (طراحی‌ فنی‌ ساختمان‌های‌ مختلف‌) مشغول شوند. ولی فارغ‌التحصیل‌ کارشناسی‌ ارشد بیشتر به جنبه‌های‌ هنری‌ معماری‌ می پردازند.

مهندس‌ معمار در کنار طراحی‌ بناها به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ هم میتواند مشغول باشد. فارغ‌التحصیل‌ معماری‌ آمادگی‌ کار در رشته‌های‌ مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی‌ را هم دارد.

کسانی که از دانشکده معماری فارغ التحصیل می شوند پروانه نظام مهندسی نمی گیرند و نمی توانند یک دفتر مهندسی راه اندازی کنند. ولی با توجه به پیشرفت ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و غیره بازار کار خوبی منتظر فارغ التحصیلان است.

درآمد و حقوق

حقوقی که مهندس معمار دریافت می کند نسبت به خیلی از مشاغل بهتر است و اگر این افراد پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشند بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی می گیرند. اگر این افراد در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. اگر در شرکت های خصوصی کار کنند که طبق سابقه کار و سطح تحصیلات حقوقشان متفاوت خواهد بود.

 


سوالات متداول رشته مهندسی معماری

✔ آیا پذیرش در مهندسی معماری بدون کنکور امکان‌پذیر است؟

دانشگاه‌های سراسری برای این رشته بدون آزمون دانشجو قبول نمی‌کنند. اما دانشگاه‌های آزاد و علمی کاربردی با توجه به سوابق تحصیل برای این رشته بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند.

✔ رشته معماری برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که به ساخت و ساز علاقه دارند و در کنار آن از قوه تخیل و هنر خود نیز استفاده می‌کنند باید به سراغ این رشته بروند.

✔ رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی معماری چیست؟

برای این سوال یک جواب قطعی وجود ندارد اما داوطلبانی که تراز بالایی در درس ریاضی و فیزیک دارند و رتبه زیر ۱۰۰۰ کسب کردند در این رشته تحصیل می‌کنند.

 

۵/۵ - (۴ امتیاز)

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. سلام مهندس جان
  دنبال این سوالات بودم تو گوگل با سایت شما آشنا شدم . هر چی سوال تو ذهنم بود تو مقاله بود

  – مهندس معماری در چه رشته ای است؟
  – آشنایی با رشته معماری
  – رشته مهندسی معماری چیست
  – درآمد رشته معماری
  – حقوق مهندس معمار در ایران
  – معرفی رشته معماری
  – اطلاعات درباره رشته معماری
  – درباره رشته مهندسی معماری
  – دروس رشته معماری

  سپاسگزارم از شما

  1. سلام زیبا نامدار عزیز
   از این که توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم بسیار خرسندیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.