معرفی نرم افزارمهندسی پزشکی

معرفی نرم افزار میمیکس Mimics

در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از پرطرفدار ترین نرم افزارهای مهندسی برای مهندسی پزشکی با گرایش بیومکانیک و بیومتریال می پردازیم.همواره طراحی و اعمال نیرو بر روی بافت های زنده مثل استخوان یکی از چالش های بزرگ برای مهندسین پزشکی به شمار می آید، چراکه شرایط داخل بدن موجودات زنده با شبیه سازی های مکانیکی قابل قیاس نیست، بنابرین نیاز به نرم افزاری که بتوان به کمک آن تا مرز بسیار نزدیکی به شرایط داخلی بدن موجودات زنده نزدیک شد و آزمایش های اعمال نیرو را انجام داد به شدت محسوس بود. در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

نرم افزار میمیکس (Mimics)

میمیکس (به انگلیسی: Mimics) یک نرم‌افزار برای پردازش تصاویر پزشکی و ایجاد مدل‌های سه بعدی است. این نرم‌افزار از تصاویر سطح مقطع دو بعدی پزشکی مانند توموگرافی محاسباتی و تصویربرداری رزونانسی مغناطیسی، برای ایجاد مدل‌های سه بعدی استفاده می‌کند. این مدل‌های سه بعدی می‌توانند مستقیماً برای ساخت نمونه سازی سریع، مدل CAD، شبیه‌سازی‌های جراحی و تحلیل‌های مهندسی مورد استفاده قرار گیرند.

 این نرم افزار توسط کمپانی بلژیکی متریالایز (Materialise)در سال ۱۹۹۱ منتشر شده است. ساختمان این کمپانی در شهر لاون بلژیک واقع شده و در سال ۱۹۹۰ بنا شده است. نماد انحصاری آن در شکل زیر مشخص است.

کاربردهای Mimics 

Mimics به صورت تخصصی برای کارهای تحقیق و توسعه رشته‌های مهندسی پزشکی و پزشکی تولید شده و در زمینه‌های پزشکی مانند:

نرم افزار میمیکس

  • ارتوپدی
  • قلب و عروق
  • ریه و تنفس
  • جمجه و فک و صورت

و دیگر موارد قابل استفاده است.

اهمیت این روش مدل سازی زمانی آشکار می‌شود که بدانیم به کمک آن می‌توان مدل های سه بعدی هر فرد را ایجاد کرده و ایمپلنت ها و لوازم مورد نیاز فرد را مبتنی بر مدل‌های سه بعدی و با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد او تولید کرد. مانند تولید قلب مصنوعی 

و یا این که برای درک بهتر فرایندهای بیومکانیکی استفاده شود. همچنین صنایع غیر پزشکی مانند علم مواد در مراحل تحقیق و توسعه خود نیز از تصاویر Mimics استفاده می‌کنند.

 Mimics

 توانایی‌های این نرم افزار

 امکان مش بندی در انواع مختلف، انتخاب لایه های تصویر و نوع داده خروجی از نظر نوع و فرمت، مشاهده تصویر به صورت همزمان در سه برش مختلف و مشاهده تغییرات هر یک حین انجام ویرایش (Edit)، حـذف نـویـز در تصـویـر و اجرای هـمــزمــان چـنــدیــن فـیلتـر تصـویـری و مشـاهـده تـغـیـیـرات آنی بـر مـدل مربوط و … اشاره داشت.

قــابـلـیــت‌هــای ایــن نـرم افـزار بـه طـراحـی‌هـا محدود نشده و در انجام جراحی‌هایی چون جراحی عروق و اعصاب و جراحی‌های مغز مثل خارج کردن تومورها از نواحی مختلف مغز و دیگر نقاط بدن نیز کاربرد داشته و جهت به‌دست آوردن تصویر سه بعدی و دقیق از محل تومور و شکل تومور به کمک پزشکان می‌آید.

در نرم افزار Mimics می توان بافت نرم، عــضــلــــه، عــــروق، اعـصـــاب و بـــافـــت سـخـــت (استخوان) را به تفکیک از یکدیگر به‌دست آورد و مدل سه بعدی از آن‌ها ترسیم کرد. از طرفی می‌توان مانند شکل زیر از نرم افزارهای دیگری مانند Any Body جهت تکمیل فرآیند طراحی و تحلیل استفاده کرد.

قابلیت‌های کلیدی نرم افزار 

– پردازش عکس‌های رادیولوژی
– ساخت مدل‌های سه بعدی از قسمت‌های مختلف بدن
– ابزار مش بندی و ساخت CAD از روی اطلاعات آناتومیک
مهندس پروژه و انجام محاسبات مهندسی جهت بهبود یک مورد خاص
– چاپ مدل‌های سه بعدی محسوس، دقیق و واقعی
– انجام محاسبات CFD و FEA
– کاربرد در شاخه‌های دیگر علوم مهندسی و پزشکی

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.