رپورتاژ آگهی

اجرای ساختمان؛ حلقه گمشده مهندسین عمران و معماری

فرهنگ مدرک‌گرایی به ویژه در طول سال‌های گذشته به معضل بزرگی تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که متاسفانه جایگاه افراد در جامعه نیز بر اساس مدرک و تحصیلات دانشگاهی، مشخص می‌شود نه تخصص و مهارت آن‌ها. صنعت ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ غافل از اینکه مهارت، تخصص و دریافت آموزش ساختمان سازی اصولی و کاربردی حرف اول را می‌زند و مدرک، اهمیت زیادی در بازار کار ندارد و یکی از مهم‌ترین دلایل بیکاری بیشتر فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران و معماری هم، همین مسئله است. اما راه حل چیست؟ اگر در هر شاخه‌ای از صنعت ساختمان فعالیت می‌کنید و به دنبال پاسخ این سوال هستید، این مطلب برای شماست.

مهم‌ ترین ویژگی مجری ساختمان حرفه‌ای و موفق چیست؟

اجرای ساختمان

دغدغه تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران یا معماری، بدست آوردن شغل مناسب در بازار کار ساختمان سازی است. در واقع زمانی که وارد جامعه می‌شوند، متوجه نقطه ضعف بزرگی در خود خواهند شد و آن هم، نداشتن تخصص و مهارت کافی در اجرای ساختمان است. مهندسینی که دانش خود را به صورت تئوری کسب کرده‌اند و تقریبا  تجربه عملی و درک مناسبی از اجرای ساختمان ندارند.

در صورتی که از مهم‌ترین ویژگی‌های مجری ساختمان حرفه‌ای و موفق یا فردی که در این صنعت فعالیت می‌کند، از مهندس عمران و معمار گرفته تا کارشناس دفتری فنی، مجری ذیصلاح و پیمانکار، تسلط کامل بر اجرای ساختمان است. زیرا اجرای ساختمان پایه تمامی مشاغلی است که در این صنعت وجود دارد و اگر کسی تخصص، مهارت یا به طور کل درکی از اجرای ساختمان نداشته باشد، قطعا موفق نخواهد شد و پیشرفتی هم نخواهد کرد.

پس به یقین می‌توان گفت که تنها درس‌خواندن و داشتن مدرک دانشگاهی، ضامن یافتن شغل مناسب نیست! بلکه بازار کار آینده برای یک مهندس عمران یا معماری، بازار کار مهارت محور است. از این روست که نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهایی که متقاضی جذب نیروی کار هستند، بیش از مدرک، مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و تخصص فرد را درنظر می‌گیرند.

اجرای ساختمان شامل چه مهارت‌ ها و تخصص‌ هایی است؟

تاکید کردیم که با توجه به بازار کار، شواهد و تجربیات فعالان صنعت ساختمان، مهارت و تخصص اصلی‌ترین ویژگی برای موفقیت در این صنعت است. اما این مهارت‌ها و تخصص‌ها چیست؟ افرادی که بخواهند در اجرای ساختمان موفق شوند، چه مهارت‌هایی را باید بیاموزند؟ یادگیری اجرای ساختمان آمیخته با مهارت‌های مختلفی از جمله مهارت‌های زیر است:

  1. مهارت نقشه خوانی: تخصص و توانایی پایش نقشه‌های سازه، معماری و تاسیسات و انطباق با عملیات اجرایی؛
  2. شناخت مصالح: مهارت تشخیص انواع مصالح استاندارد توسط مهندسین صنعت ساختمان؛
  3. شناخت ابزارها: آشنایی و مهارت کامل نسبت به ضوابط و طرز استفاده از تمامی ابزارها و ماشین‌آلات ساختمانی؛
  4. آشنایی با مباحث حقوقی ساختمان سازی: اطلاع از حدود اختیارات، توانایی در نوشتن قرارداد با افراد، توانایی انجام مکاتبات لازم؛
  5. آشنایی با مباحث فنی ساختمان سازی: آشنایی کامل با هر مرحله از ساختمان و تسلط کامل بر صفر تا صد اجرای ساختمان و نظارت بر آن؛

آموزش حرفه ای اجرای ساختمان با تیم باتجربه فنون عمران

اهمیت لزوم داشتن تخصص و مهارت در صنعت ساختمان به ویژه بر فعالان این حوزه، کاملا مشخص است. شواهد نشان می‌دهد که بازار کار برای مهندسین عمران و معماری متخصص، ماهر و کاربلد مناسب است و افرادی که فقط مدرک دانشگاهی دریافت کرده‌اند، شانسی برای کسب شغل مناسب در این صنعت، نخواهند داشت. برای این افراد که فقط به صورت تئوری دانشی مرتبط با صنعت ساختمان سازی را کسب کرده‌اند، دریافت آموزش‌های کاربردی مانند فیلم مراحل ساخت ساختمان، آموزش صفر تا صد اجرای ساختمان بتنی، فیلم آموزشی نکات اجرایی ساختمان و…، کمک می‌کند تا مسیر مهارت و تخصص در این صنعت برایشان هموارتر شود و شانسشان در بازار کاری که مهارت محور است، افزایش یابد.

در صورتی که شما هم بخواهید در اجرای ساختمان حرفه‌ای، متخصص و ماهر شوید، سیات آموزشی فنون عمران، با تفکر آموزش پروژه محور در شاخه‌های مختلف مهندسی عمران، بستری مناسب را برای آموزش حرفه‌ای شما، فراهم کرده است.

فنون عمران با بهره‌گیری از اساتید حرفه‌ای و مجرب،  آموزش‌های مهارتی خود را به صورت آنلاین و با توجه به نیازهای کاربران ارائه می‌دهد. شما می‌توانید در دوره اجرای ساختمان این سایت آموزشی، تمامی مهارت‌ها و تخصص‌های لازم از جمله مهارت نقشه‌خوانی، شناخت مصالح، شناخت ابزارها، آشنایی با مباحث حقوقی ساختمان سازی و آشنایی با مباحث فنی ساختمان سازی را در کنار مدرسان حرفه‌ای و باتجربه کسب کنید.

کیفیت قابل توجه دوره‌های آموزشی، از مهم‌ترین نقاط تمایز اصلی فنون عمران با سایرین است و مطمئن باشید که با خرید این دوره‌ها، آموزشی کاربردی، باکیفت، به‌روز و کاملا اورجینال را دریافت خواهید کرد. برای خرید پکیج صفر تا صد اجرای ساختمان و سایر دوره‌های آموزشی ارائه شده از فنون علوم، کافی است روی لینک زیر کلیک کنید.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.