مهندسی برق

علت برق گرفتی توسط بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که وقتی دست خود را به بدنه لپ تاپ یا کیس کامپیوتر می‌گذارید، الکتریسیته ساکن شما را تحریک کرده و شوک الکتریکی به شما وارد می‌شود. این مشکل برای انسان معمولاً مشکل ساز نمی‌باشد، زیرا جریان و ولتاژ این شوک الکتریکی نسبتاً کم است. با این حال، استرس و نگرانی ناشی از وقوع این شوک الکتریکی همواره همراه افراد است. در ادامه مقاله از پورتال جامع مهندسین ایران، به بررسی علت برق گرفتی توسط بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر می پردازیم با ما همراه باشید.

علت برق گرفتگی توسط بدنه لپ تاپ و کامپیوتر

ببینید ما یه شبکه سراسری برق داریم که سهم خونه‌های ما از این شبکه یه سیم فاز و یه سیم نول هست. همیشه یادتون باشه که برای ایجاد برق یا همون جریان الکتریکی، الکترون باید از یه جا (فاز) شروع به حرکت کنه و از یه جای دیگه (نول) برگرده به شبکه مرکزی، پس وجود دو تا سیم واجبه.

به زبون ساده برق از فاز میره تو دستگاه برقی مثل کامپیوتر و لپ تاپ و از سیم نول دوباره به شبکه بر میگرده. اگر بنا به هر دلیلی بخشی از این برق به شبکه بر نگرده به صورت معلق روی بدنه فلزی دستگاه می‌چرخه و از هر طریقی می‌خواد به زمین (شبکه) برگرده. اینجاست که مبحثی به نام ارثینگ یا ارتینگ Earthing یا زمین کردن مدار الکتریکی پیش میاد تا جلوی این اتفاقات رو بگیره.

کابل زمین در شبکه برق

در واقع سیستم ارتینگ بیشتر برای حفاظت جان انسان‌ها و همچنین جلوگیری از صدمه دیدن وسائل الکتریکی طراحی شده. از سیستم ارتینگ تو خونه‌ها استفاده میشه و احتمالا میله‌های بلندی رو روی پشت بوم‌ها دیدید که بی خود و بی جهت (از نظر شما) رفتن بالا، اما این میله برای خنثی کردن صاعقه استفاده میشه و باعث تخلیه بار الکتریکی صاعقه به سمت زمین میشه. اگه اون میله یا کلا سیستم ارتینگ نباشه، احتمال داره موقع رعد و برق تلویزیون خونه شما بسوزه، به همین راحتی.

✔ حتما بخوانید:  سیم چین کابل چیست؟ و کاربرد آن

موقعی که کامپیوتر روشنه، اگه سیستم ارتینگ نباشه یا خوب کار نکنه روی بدنه برق میفته، در مورد لپ تاپ بیشتر در مورد لپ تاپ با بدنه آلومینیومی یا کلا فلزی این مسئله صدق میکنه. ضمنا موقعی که لپ تاپ به شارژر وصله این اتفاق میفته، چون شارژر مستقیم به برق مرکزی وصله وگرنه تو حالتی که از باتری استفاده میشه اینجوری نمیشه. اگه بشه باید عمیقا بررسی بشه، چون واقعا دیگه مشکل داره.

بدن انسان مقاومت الکتریکی داره، اما نه به اندازه‌ای که مارو مصون نگه داره، وقتی شما دست به بدنه فلزی لپ تاپ می‌زنید، مسیری برای تشکیل مدار الکترونیکی بسته میشه یعنی شما جزئی از مدار میشید و بار الکتریکی در بدن شما و زمین تخلیه میشه.

در کشور ما فعلا از سیستم ۳ شاخه استفاده نمیشه و ۲ شاخه داریم، در بعضی کشورا سیم ارت رو هم اضافه کردن و شده ۳ شاخه، یعنی هم سیم برق سه تا پایه داره و هم پریزهاشون ۳ تا سوراخ دارن. این مشکل یعنی برق داشتن بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر به خاطر اینه که بنا به دلایل مختلف بخشی از جریان الکتریکی داخل دستگاه به صورت سرگردان میچرخه و زمین هم نمیشه.

علت برق گرفتگی توسط بدنه لپ تاپ

راه حل مشکل برق دار بودن کیس کامپیوتر و بدنه لپ تاپ

اگه لپ تاپ یا تبلت جدید گرفته باشید حتما دیدید که دوشاخه دارن، ۳ شاخه هم دارن مخصوصا لپ تاپ‌ها. به خاطر همین مسئله است.

راه حلش اینه که ایران هم از سیستم ارتینگ سراسری استفاده کنه یعنی به جای اینکه تو خونه‌ها دوشاخه داشته باشیم ۳ شاخه باشه که یکی از اونا سیم ارت هست.

یه راه حل موقتیش هم اینه که خودتون یه زمین مجازی درست کنید به این شکل که بدنه لپ تاپ یا کیس کامپیوتر رو از طریق یه سیم به یه شی فلزی که داخل ساختمون یا زمین فرو رفته وصل کنید، امتحان کنید احتمالا مشکل تون رفع میشه. این روش استاندارد نیست و از طرفی توصیه قطعی نمیشه یعنی مسئولیت عواقبش پای خودتون، اما اگه به مسائل اینجوری آشنایی دارید امتحانش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.