مهندسی کامپیوتر

آموزش پارتیشن بندی هارد اکسترنال

در این مطلب به وسیله یکی از برنامه های داخلی ویندوز به شما روش پارتیشن بندی آسان و بی دردسر یک هارد اکسترنال را آموزش می دهیم تا بدون هیچ مهارت و تخصصی بتوانید از هارد دیسک خود استفاده بهینه تری کنید. با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

پارتیشن بندی چیست؟

پارتیشن بندی تقسیم بندی فضای یک هارد دیسک است. تمام هارد درایوها خواه اینترنال یا اکسترنال حداقل یک بار به پارتیشن بندی نیاز دارند و معمولا این کار یک بار در کارخانه سازنده انجام می شود تا شما بتوانید راحت تر با آنها کار کنید.

آموزش پارتیشن بندی

روی My Computer کلیک راست کرده و Manage را انتخاب کنید.

پارتیشن بندی هارد اکسترنال

سپس وارد Disk Management شوید.

آموزش پارتیشن بندی هارد

روی درایو مربوط به هارد اکسترنال خود راست کلیک کرده و گزینه‌ی Shrink Volume را انتخاب نمایید. پس از انجام این کار هارد اکسترنال شما به فضای اختصاص نیافته یا همان Unallocated Space مجهز خواهد شد. به این ترتیب شما می‌توانید عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود را آغاز نمایید. چرا که حافظه‌ی خارجی شما اکنون برای انجام این کار کاملا مهیا و آماده شده است.

آغاز عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال

عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال شما با انجام کلیک راست روی درایو مجهز به فضای اختصاص نیافته و انتخاب گزینه‌ی New Simple Volume آغاز می‌شود. در واقع اگر روی درایو مورد نظر شما نوار سیاه رنگ مشاهده شود به طور مستقیم به این مرحله وارد می‌شوید و از انجام مرحله‌ی Shrink Volume بی‌نیاز خواهید بود.

پس از انتخاب گزینه‌ی مذکور یا همان New Simple Volume صفحه‌ای مطابق تصویر زیر در کامپیوتر شما فعال می‌شود. صفحه‌ای که می‌توانید با انتخاب گزینه‌ی Next به مرحله‌ی بعد آن بروید و مراحل را دنبال کنید.

پارتیشن بندی هارد دیسک

در مرحله بعد و پنجره شبیه به شکل زیر باید حجم پارتیشن ها را مشخص کنیم. برای مثال اگر دیسکی به حجم ۲۰ گیگابایت در اختیار دارید و پارتیشن هایی به اندازه ۱۰، ۵ و ۵ گیگ نیاز دارید باید حجم آنها را با مگابایت مشخص کنید. بنابراین برای پارتیشن ۱۰ گیگابایتی باید ۱۰۰۰۰ مگابایت را در قسمت اندازه پارتیشن وارد کنید و روند برنامه را تا انتها برای ساخت پارتیشن ادامه دهید و این کار را برای دو پارتیشن ۵ گیگابایتی نیز ادامه دهید. اما اگر تمایل دارید که یک دیسک تک پارتیشنی داشته باشد تنها لازم است عدد مقابل maximum disk space را در کادر روبروی simple volume size کپی کرده و سپس روی Next کلیک کنید.

آموزش پارتیشن بندی

در مرحله بعد یکی از حروف انگلیسی را برای نشان دادن آن درایو که در My Computer نمایش داده می شود انتخاب کنید و یک نام و فرمت FAT32 را برای درایو مورد نظر انتخاب نمایید و در پنجره New Simple Volume Wizard تیک perform a quick format را بزنید.

پارتیشن بندی هارد دیسک

روی Next کلیک کنید و در انتها نیز finish را بزنید. حال اگر هارد اکسترنال را به سیستم وصل کنید و از طریق My Computer آن را باز کنید مشاهده خواهید کرد که پارتیشن های هارد اکسترنال همانند پارتیشن های هارد سیستم شده اند.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن