مطالب عمومی

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

بازار مسکن و نوسانات قیمت مسکن، تاثیر زیادی بر زندگی افراد و رشد اقتصادی کشور دارد. نرخ ارز و تورم، از فاکتورهای اساسی در پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ محسوب می شوند. در ماه های اخیر دولت و بانک مرکزی با استفاده از سیاست های مختلف مانند سیاست گذاری پولی، مقررات قیمت گذاری، کنترل اجاره بها و اعمال مالیات های مختلف بر معاملات مسکن، سعی در تثبیت بازار نموده اند. با اینحال، ثبات قیمت مسکن در ماه های اخیر و کاهش معاملات، موجب رکود تورمی بازار مسکن شده است. این ارتباط تنگاتنگ بین سیاست های ارزی و بازار مسکن، نشان دهنده اهمیت آن است و دولت باید به این امور توجه کند، تا تاثیرات منفی در زندگی افراد را کاهش دهد و بازار مسکن را در مسیری پایدار قرار دهد.

بسیاری از کارشناسان، ثبات قیمت مسکن را ناشی از سیاست های انقباظی دولت می دانند. همچنین اظهار می دارند که با توجه به افزایش نرخ تورم و نرخ ارز، در نهایت افزایش قیمت مسکن اجتناب ناپذیر است و بازار مسکن در آینده، شاهد افزایش قیمت محسوسی خواهد بود. با توجه به همبستگی نرخ ارز و قیمت مسکن، جهش قیمت مسکن با جهش قیمت دلار شروع می شود. در این مقاله از وبسایت کیلوتن، به عنوان مرجع قیمت آهن آلات، به بررسی عوامل تاثیرگذار در قیمت مسکن و پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ می پردازیم. 

تخمین قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳

به ندرت پیش می آید که قیمت املاک و مستغلات کاهش یابد و همیشه شاهد افزایش قیمت مسکن بوده ایم. قیمت مسکن در ماه های اخیر اندکی کاهش یافته است، اما آمارهای رسمی نشان می دهد که حجم معاملات در سال ۱۴۰۲، نسبت به سال قبل کاهش زیادی داشته است.

با توجه به آمارهای منتشر شده، نرخ تورم در آذرماه امسال ۴۴ درصد افزایش یافته است.  افزایش قیمت مسکن، در اواخر هر سال به شکل سنتی رخ می ‌دهد و می‌ تواند منجر به نوسانات قیمت ‌ها شود. همچنین، انتظار می ‌رود که بعد از انتخابات، قیمت مسکن و سایر محصولات نیز افزایش یابد. شرایط فعلی ساختمان سازی و افزایش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد و تیرآهن، موجب کاهش میزان ساخت و ساز مسکن از ۳۰۰ هزار واحد، به ۲۰۰ هزار واحد نسبت به سالهای قبل شده است. بنابراین، احتمال کاهش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳، بسیار بعید است و قیمت مسکن در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت. مردم باید انتظار داشته باشند که سهم زیادی از درآمدشان از طریق خرید و اجاره مسکن خرج شود.

سیاست های انقباظی دولت در بازار مسکن

سیاست انقباضی دولت در حوزه مسکن، به مجموعه تدابیری اشاره دارد که با هدف کنترل تورم و مهار حباب قیمت در بازار مسکن اجرا می‌ شود. این سیاست‌ ها شامل افزایش نرخ بهره، که موجب افزایش هزینه تسهیلات بانکی برای خرید مسکن می‌ شود و می‌ تواند تقاضای اعتباری را در بازار مسکن کاهش دهد. همچنین، محدودیت‌ های اعتباری برای وام‌ های مسکن به منظور کنترل میزان پول در گردش در این بخش تعیین می‌ شود.

در این سیاست، دولت با اعمال نظارت بیشتر بر ساخت و سازهای جدید، سعی در کنترل ناگهانی عرضه مسکن دارد. همچنین، اجرای مالیات بر خانه‌ های خالی، می‌ تواند انگیزه فروش یا اجاره املاک خالی را افزایش داده و در نتیجه قیمت‌ ها را کاهش دهد. تنظیم بازار اجاره نیز با وضع قوانین مشخص به منظور کنترل اجاره‌ بها، از پیامد‌های منفی در بازار مسکن جلوگیری می‌ کند.

این سیاست‌ ها، با هدف کاهش فشار اقتصادی بر خانوارها و جلوگیری از افزایش نامتعادل قیمت‌ ها در بازار مسکن اتخاذ می‌ شوند. تاثیر این سیاست‌ ها می‌ تواند به صورت کوتاه‌ مدت و بلندمدت بر تعادل بازار مسکن اثرگذار باشد.

عوامل تحقیقاتی موثر بر پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳

عوامل مختلفی بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر دارند که در ادامه به تشریح هر یک می پردازیم، اما مهم ترین و اصلی ترین عامل، کنترل رفتار متقاضی مسکن و فروشنده است. به طور کلی تقاضای مسکن برای استفاده است، اما متاسفانه مشکلاتی مانند تورم و مشکلات اقتصادی، متقاضیان مسکن را مجبور به خرید این نوع ملک برای سرمایه گذاری کرده است.

از سوی دیگر، سودجویان تا زمانی که قیمت ها بالا نرود، خانه را نمی فروشند تا از سود، اجاره و دلالی سود بیشتری ببرند. سایر عوامل مرتبط با پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ عبارتند از:

  1. وضعیت تورم در بازار مسکن ۱۴۰۳

با وجود اینکه نرخ ارز طی ماه های اخیر تغییر زیادی نداشته است، قیمت مسکن از شروع سال ۱۴۰۲ نوسان زیادی داشته است. قیمت مسکن در خردادماه به اوج خود رسید و هر مترمربع مسکن در تهران، ۷۸ میلیون تومان معامله شد. این قیمت طی ماه های بعد سیر نزولی گرفت و متوسط قیمت مسکن در پائیز ۱۴۰۲، به ۷۷ میلیون تومان برای هر مترمربع در تهران رسید. که نسبت به سال ۱۴۰۱، ۷۹ درصد افزایش قیمت داشته است. این در صورتی است که تورم سایر کالاها حدود ۴۶ درصد می باشد.

این تورم، باعث عدم ثبات در بازار مسکن و افزایش قیمت کالاها به ویژه فلزات مربوط به ساخت و ساز مانند قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد می شود. در واقع قیمت مسکن ۲ برابر سطح نرمال اقتصاد کشور می باشد و موجب کاهش قدرت خرید مردم در این حوزه شده است.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1403

  1. هزینه خرید مواد و مصالح ساختمانی

همانطور که گفته شد، رکورد بازار در نتیجه تورم ایجاد شده است. بنابراین قدرت خرید مردم کاهش یافته و معاملات زیادی در بازار مسکن انجام نمی شود. این موضوع بر قیمت تمام شده مصالح و مواد اولیه برای ساخت خانه نیز تاثیر می گذارد. افزایش قیمت محصولات فولادی در ماه اخیر، موجب افزایش قیمت تمام شده ساخت و ساز و افزایش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ می شود. از جمله این موارد می توان به قیمت خرید میلگرد، بتن، سیمان، گچ، سنگ، چوب، مخروط، پروفیل، ماشین های کف سازی و … اشاره کرد که هر کدام از اهمیت خاصی در بازار برخوردارند. 

  1. قیمت تیرآهن و قطعات فولادی

عامل اصلی در نوسان و پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳، قیمت فولاد مصرفی در ساختمان است. به طور کلی ماده اصلی برای ساخت و ساز، محصولات فولادی تولید شده از شمش آهن می باشد، که از فرآوری سنگ آهن تولید می شود. تاثیرات قیمت آهن آلات، بر بازار مسکن در سال ۱۴۰۳ موضوع بحرانی است. تحریم ‌ها و شرایط سیاسی پیچیده، به همراه نوسانات زیاد در قیمت آهن، چالش ‌هایی برای صنعت ساختمان ‌سازی ایجاد کرده ‌اند. نرخ دلار نیز تاثیر زیادی در تعیین قیمت آهن آلات دارد. فعالان صنعت باید نوسانات را با دقت مدیریت کرده و برنامه‌ های استراتژیک مناسب را برای مقابله با چالش‌ ها اجرا کنند.

سخن پایانی

در پایان، می‌ توان نتیجه گرفت که با توجه به نقش بسیار حیاتی آهن آلات در پروژه‌ های ساختمانی و تاثیر آن بر قیمت مسکن، اطلاعات دقیق و بروز در زمینه قیمت آهن آلات می‌ تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در پیش‌ بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ موثر باشد. وبسایت کیلوتن این امکان را فراهم می‌ کند که خریداران آهن آلات، اطلاعات دقیق و جامعی را به صورت آنلاین به دست آورده و حتی اقدام به خرید آنلاین نمایند. این گام نه‌ تنها به بهبود برنامه‌ ریزی در پروژه‌ های ساختمانی کمک خواهد کرد، بلکه به بهبود شرایط بازار مسکن نیز کمک می کند. در نهایت، افزایش آگاهی در زمینه قیمت‌ ها و فرآیند خرید آهن آلات، اقتصاد ساخت و ساز را بهبود می‌ بخشد و به توسعه صنعت ساخت و ساز در سال ۱۴۰۳ کمک می‌ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.