رپورتاژ آگهی

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

اگر شما هم در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارید و به دنبال خرید میلگرد هستید، حتما کلمه بندیل میلگرد را شنیده‌اید. پس از اتمام فرآیند تولید میلگرد، باید محصول برای حمل و نقل بسته‌بندی شود. بندیل میلگرد فرآیندی است که برای بسته بندی میلگردهای تولیدی به کار می‌رود. ظرفیت بسته بندی میلگرد در کارخانه‌های مختلف متفاوت است. جهت بسته بندی این میلگردها از طریق بندیل، باید آنها را به صورت شاخه قرار داد. بنابراین ما در ادامه این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که هر بندیل میلگرد چند شاخه دارد و شرکت آیرومارت را جهت اطلاع از قیمت میلگرد امروز در بازار معرفی کنیم. همراه ما باشید.

بندیل میلگرد چیست؟

پیش از بررسی تعداد شاخه ها، ابتدا باید کمی بیشتر در مورد بندیل توضیح دهیم. در کارخانه‌های میلگرد از وسیله‌ای به نام بندیل جهت بسته بندی میلگرد برای ارسال به مشتری استفاده می‌کنند. برای بندیل بندی، به دور تعداد مشخصی میلگرد نوار یا بندیل پلاستیکی و یا فلزی می‌بندند. استفاده از این روش برای بسته بندی میلگرد، اقتصادی است. استفاده از بندیل از آسیب دیدن میلگرد در مسیر تحویل به مشتری جلوگیری می‌کند. نکته‌ای که در بسته بندی میلگرد باید به آن توجه کرد، طول هر شاخه میلگرد است. تنها زمانی می‌توان از این نوع بسته بندی استفاده کرد که تمام میلگردها دارای طول یکسان باشند.

کسانی که در زمینه ساخت و ساز مشغول به فعالیت هستند، کلمه بندیل را به عنوان شاخص و مقیاسی جهت خرید خود در نظر می‌گیرند. به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که فعالان این حوزه، از واحدهای بندیل برای ثبت سفارش خرید میلگرد استفاده می‌کنند. به عنوان مثال سه بندیل میلگرد ۸ یا دو بندیل میلگرد ۱۶ و …. .

بندیل میلگرد

تعداد شاخه های هر بندیل میلگرد

در هر بندیل میلگرد تعداد مشخصی میلگرد شاخه‌ای قرار می‌گیرد. برای اینکه بدانیم تعداد بندیل میلگرد در هر شاخه چه قدر است، باید وزن هر بندیل و هر شاخه را داشته باشیم. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم، اما در مورد معیارهای بسته بندی میلگرد باید بدانید که این قوانین با توجه به گرید فولاد و قطر آنها متفاوت است. به طور کلی میلگردها با توجه به انعطاف‌پذیری و مکانیکی که دارند، از ۳ نوع فولاد ساخته می‌شوند:

۱. فولاد نرم  (S240)
۲. فولاد نیم‌سخت (S340,S400)
۳. فولاد سخت (S500)

بسته‌بندی میلگرد گرید S240،S340 و S400 و قطر برابر یا کمتر از ۱۲ میلی‌متر، به هر دو صورت کلاف یا شاخه انجام شده و میلگرد گرید S240، S340 و S400 با قطر ۱۴ میلی‌متر یا بیشتر تنها به‌صورت شاخه بسته‌بندی می‌شود. همچنین تمامی میلگردهای گرید S500 تنها به‌صورت شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌شوند.

وجود دو پلاک فلزی روی بندیل‌ها یکی دیگر از معیارهای بسته بندی میلگرد به حساب می‌آید. اطلاعات زیر باید به صورت خوانا بر روی این دو صفحه حک شوند:

• شماره بسته
• نوع میلگرد
• نمره میلگرد
• وزن بسته بندی
• شماره ذوب
• علائم تایید کنترل کیفیت از سمت سازنده
• نام سازنده یا علامت تجاری
• نماد استاندارد ملی ایران
• آرم سازنده، نوع آج و روش تولید نیز باید به صورت یکی درمیان در داخل هر بندیل حک شده باشند.

بندیل میلگرد

وزن هر بندیل میلگرد

پاسخی قطعی برای این سوال که وزن هر بندیل میلگرد چند است، وجود ندارد؟ تناژ هر بندیل میلگرد با توجه به برند سازنده و سایز میلگرد متفاوت است، اما به طور کلی وزن هر بندیل بین ۲ تا ۵.۵ تن خواهد بود. امروزه در بازار، هر بندیل میلگرد ذوب آهن بین ۴ تا ۵.۵ تن وزن دارد. همچنین وزن بندیل میلگرد نیشابور، قزوین، بافق یزد و حسن رود با وزنی بین ۲ تا ۲.۵ تن بسته بندی می‌شوند.

محاسبه تعداد میلگرد در هر بندیل

همانطور که اشاره کردیم، تعداد میلگردها در هر بندیل به سازنده آن بستگی دارد. جهت محاسبه دقیق تعداد میلگرد کارخانه‌های گوناگون، باید وزن هر بسته را بر وزن یک شاخه میلگرد آن کارخانه تقسیم کرد. مثلا اگر بخواهید تعداد شاخه های هر بندیل میلگرد اصفهان را با نمره ۱۶ محاسبه کنید، باید وزن کل هر بندیل میلگرد ۱۶ این کارخانه که ۴۷۰۰ کیلوگرم است را بر وزن یک شاخه میلگرد ۱۶ تقسیم کنید. در صورت انجام این محاسبه، نتیجه این عدد حدود ۲۴۷ شاخه است.

نکات نگهداری از بندیل میلگرد 

برای مثال پس از آنکه خریدار از قیمت میلگرد سایز ۸ اطلاع پیدا کرد و خرید خود را انجام داد، بار میلگرد برای وی ارسال می‌شود. خریدار باید بعد از دریافت بار، آن را بررسی کرده و در صورت اطمینان از اصالت و کیفیت محصول، سفارش تخلیه کالا را بدهد. همچنین جهت اطمینان بیشتر، باید وزن بار دریافتی را اندازه‌گیری و با وزن ذکر شده در فاکتور مقایسه کرد. پس از گذراندن این مراحل نوبت به نگهداری میلگرد می‌رسد. برای نگهداری بندیل میلگرد به نکات زیر توجه کنید:

۱) پس از دریافت میلگردها، باید آنها را در مکانی تمیز و بدون رطوبت نگهداری کنید. زیرا میلگرد در تماس با رطوبت زنگ می‌زند.
۲) آنها را می‌توان با برزنت یا پلاستیک پوشاند تا آسیب نبینند. در صورت عدم استفاده از پوشش روی میلگرد و زنگ زدگی آنها، چسبندگی میلگرد به بتن کاهش یافته و میزان زنگ‌زدگی افزایش می‌یابد. در نهایت این موضوع باعث کاهش مقاومت ساختمان می‌شود.
۳) در صورت تماس میلگرد با موادی مثل گریس، روغن، رنگ و … این مواد باید قبل از استفاده از روی میلگرد پاک شوند.
۴) همچنین میلگرد باید در جایی قرار داده شود تا از هر گونه آسیب، ضربه یا بریدگی در امان باشد.
۵) هنگام حمل میلگرد باید از خم شدن آنها جلوگیری کنید.
۶) هنگام نگهداری میلگردها، مراقب باشید که آنها را مستقیما روی زمین قرار ندهید. از چوب برای جلوگیری از تماس میلگرد با خاک و آب استفاده کنید.
۷) بهتر است میلگردها با قطرهای مختلف به طور جداگانه در انبار نگهداری شوند.
۸) نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، نگهداری جداگانه میلگردهایی است که از کارخانه‌های مختلف تهیه شده‌اند. زیرا ممکن است پس از کنترل کیفیت مشکلاتی را ایجاد کنند. اگر این میلگردها را جدا کنید، شناسایی آنها راحت‌تر خواهد بود.
۹) نصب یک تابلو کوچک برای ثبت نوع، اندازه و شرکت تولید کننده میلگرد می‌تواند برای نگهداری بهتر آنها مفید باشد.
۱۰) هنگام برش، خم کردن و بستن میلگرد و همچنین هنگام کار با ابزارهای برش مکانیکی، خم کاری برقی و دستی، نکات ایمنی را رعایت کنید.

سفارش و خرید میلگرد در آیرومارت 

ما در این مطلب به بررسی بندیل میلگرد و نحوه محاسبه وزن آن پرداختیم، شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۴، ۸، ۱۶ و ..، وارد سایت آیرومارت به نشانی iromart.com شوید. در این سایت، قیمت‌های به روز بازار به همراه نمودار تغییرات نمایش مشاهده می‌شوند و شما می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌های رایگان، کافیست با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.