مطالب عمومی

روش های تشخیص پشم سنگ مرغوب چیست؟

پشم سنگ نوعی عایق صوتی و حرارتی با الیاف معدنی می باشد و ماده اولیه ی تشکیل دهنده آن، بازالت است که از گروه سنگ های آذرین و بازمانده فعالیت های آتشفشانی می باشد. برای تولید پشم سنگ، بازالت را در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می کنند و با استفاده از روشها و تکنیک های خاص آن را به الیافی بسیار ریز با قطر میکرونی تبدیل می کنند. ۹۷ درصد پشم سنگ را الیاف معدنی و ۳ درصد باقی مانده از رزین و روغن می باشد.

عموما عملکرد این نوع عایق صوتی و حرارتی بسیار بهتر از عایق های مشابه دیگر می باشد. عایق پشم سنگ نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد و این مساله در کشور ما برای جلوگیری از هدر رفت انرژی، اهمیت بسیار بالایی دارد. امروزه، عایق حرارتی پشم سنگ به شکل های متنوعی ساخته می شوند و عملکرد متنوعی هم دارند. برای نمونه پشم سنگ لحافی، پشم سنگ تخته ای و پشم سنگ پتویی که از پرکاربردترین پشم سنگ ها در صنعت به شمار می آیند. از سویی هم بر اساس تحقیقات انجام شده در زمینه پشم سنگ مشخص شده است که این نوع عایق صوتی و حرارتی ضرری برای محیط زیست ندارند، و در واقع، می توان گفت پشم سنگ به عنوان مفیدترین و پاک ترین نوع عایق صوتی و حرارتی می باشد. پشم سنگ مرغوب ویژگی های زیر را دارد.

۱- ضد حریق و غیر قابل اشتعال بودن  پشم سنگ

فیبرهای پشم سنگ مرغوب ضد حریق هستند یعنی مشتعل نمی شوند و آتش گیر هم نیستند و قابلیت ایستایی در برابر آتش دارند. نقطه ذوب بیش از ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد دارند و همین امر مانع از گسترش آتش در سازه می شود و در صورت ایجاد حریق حتی تا ده ساعت هم هیچ مشکلی برای سازه های ساختمان به وجود نمی آید.

۲- ضریب هدایت حرارتی پایین پشم سنگ 

 از دیگر ویژگی های عایق پشم سنگ مرغوب ایران عایق پایین بودن ضریب انتقال هدایت حرارتی آن است، که حتی با ضخامت کم نیز عایق خوبی در برابر انتقال حرارت باشد.

۳- محدوده دمایی کارکرد پشم سنگ

محدوده دمایی کارکرد عایق پشم سنگ بین دمای ۲۵۰- تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد می باشد، که این محدوده بستگی به نوع عایق پشم سنگ نیز دارد. الیاف پشم سنگ می تواند تا ۴ ساعت در مقابل شعله مستقیم آتش مقاومت کند.

۴- عایق صوتی

 پشم سنگ مرغوب علاوه بر اینکه یک نوع عایق حرارتی است برای جذب و کنترل صدا هم بسیار مناسب می باشد و به سبب بازده جذب صوت بالایی که دارد به عنوان عایق صوتی هم استفاده می شود. البته جذب صوت هم به ضخامت عایق به کار رفته بستگی دارد و به همین دلیل در فرکانس های کم با افزایش ضخامت، ضریب جذب عایق پشم سنگ نیز افزایش می یابد.

پشم سنگ مرغوب - عایق صوتی

۵- ویژگیهای بیولوژیکی پشم سنگ

عایق پشم سنگ مرغوب از نظر بیولوژیکی استریل و بی اثر است و محیطی برای رشد باکتری ها، کپک ها، قارچ ها و … نمی باشد و به عنوان یک ماده معدنی در برابر انگل ها مصونیت دارد.

۶- سازگاری با محیط

عایق پشم سنگ مرغوب با محیط زیست سازگار است و از بی ضررترین عایق هایی است که تا به حال ساخته شده است و با مواد واکنش نمی دهد و باعث خوردگی فلزات و یا از بین رفتن ترکیبات نرم کننده به کار رفته در روکش کابل های برق و لوله های پی وی سی نمی شود، و در تماس با دیگر اجزاء و مصالح ساختمان و صنایع مشکلی به وجود نمی آورد.

۷- بهداشت و ایمنی پشم سنگ

برخلاف عایق های دیگر عایق پشم سنگ باعث سوزش پوست و چشم نمی شود، همچنین در هنگام وقوع حریق، دود و ترکیبات مسموم کننده ای هم از آن خارج نمی شود. سازمان بهداشت جهانی هم تایید کرده که برای سلامتی انسان ضرری ندارد.

۸- قابلیت رسانایی حرارتی پشم سنگ

قابلیت رسانایی از مهمترین ویژگی های عایق های حرارتی پشم سنگ است که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و سبب خنک شدن ساختمان ها در فصل تابستان و گرم شدن ساختمان در فصل زمستان می شود.به طور کلی هر چه قابلیت رسانایی حرارتی عایق کمتر باشد، کیفیت عایق هم بهتر می شود.

پشم سنگ

۹- دوام پشم سنگ

پشم سنگ ویژگی های خود را به عنوان عایق موثر حرارتی سال ها حفظ می کند و کهنه و خراب هم نمی شود.

۱۰- ویژگی های آکوستیکی پشم سنگ

ساختار عایق پشم سنگ به صورتی است که به دو طریق می تواند به کاهش صدا کمک می کند، از طریق کاهش انتقال صدا در میان اجزا متشکله و یا با جذب صدا در سطح خود به کاهش صدا کمک می کند. به طور کلی عایق پشم سنگ را می توان در دیوارها، سقف ها، پشت بام ها و کف ساختمان و یا در تاسیسات و صنعت و خودرو ها و…. به کار برد و اثر به سزایی در جلوگیری از ورود و خروج صدا ایجاد کرد.

۱۱- رابطه بین نصب و کیفیت بهره وری از عایق پشم سنگ

برای تعیین کیفیت پشم سنگ بایستی به چگونگی قرار گرفتن عایق ها هم در هنگام نصب توجه داشته باشیم. این که عایق پشم سنگ را کجا و چگونه نصب کنیم از نکات بسیار مهم برای رسیدن به کارایی و عملکرد بهتر است. این که عایق ها را به دور از رطوبت نصب کنیم یا در محیط هایی که لوازم الکتریکی قرار دارد از نصب عایق  پرهیز کنیم و در سطوح  شیب دار از نصب عایق ها پرهیز کنیم ، همه ی این موارد برای استفاده بهینه از محصول نقش بسزایی دارد.

عایق پشم سنگ

انواع پشم سنگ

پشم سنگ ها انواع مختلفی دارند و به عنوان عایق حرارتی و صوتی کاربرد دارند. پشم سنگ ها از بی ضررترین و بهترین عایق های حرارتی و صوتی می باشند. از اینرو تلاش می کنند تا انواع مختلفی از آن را بسازند و بتوانند در جاهای مخصوص به کار بگیرند. پشم سنگ ها از هر نوعی که باشند، می توانند به صورت روکش دار و بدون روکش تولید شوند.

  • پشم سنگ لحافی یا عایق فنوفلت
  • پشم سنگ تخته ای یا عایق ایزوبلانکت
  • پشم سنگ پتویی یا عایق فنوپانل
  • پشم سنگ لوله ای یا عایق ایزوپایپ
  • پشم سنگ فله ای یا عایق ایزوترم

پشم سنگ لحافی  یکی از بهترین انواع پشم سنگ ها است که  ویژگی های متعددی دارد. استحکام و انعطاف پذیری بالایی دارد و عموما به صورت رولی تولید و عرضه می شود. پشم سنگ لحافی به صورت روکش دار و بدون روکش مورد استفاده قرار می گیرند. روکش پشم سنگ های لحافی از جنس آلومینیوم و یا کاغذ کرافت می باشد شما و به راحتی می توانید از آنها در هر بخشی از منزل استفاده کنید.

منبع : ایران عایق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.