رپورتاژ آگهی

0 تا 100 اجرای جرثقیل سقفی با اعتمادسازه

یکی از ماشین‌آلات پرکاربرد و مهم که بیشتر در محیط‌ها، سالن‌ها، انبارها و کارخانه‌های صنعتی سرپوشیده برای جا به جایی اجسام و بارهای بسیار سنگین با وزنی بالای هزار کیلوگرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، جرثقیل سقفی (Overhead crane) نام دارد. این ابزار کارآمد در تمام صنایع بزرگ و کوچک کاربرد دارد. برای اینکه از فضای سوله یا انبار صنعتی بهینه‌ترین استفاده شود، اجرای جرثقیل سقفی یکی از نیازهای بااهمیت است، زیرا به افزایش بهره‌‌وری نیروی کار و جا به جایی راحت اجسام کمک زیادی می‌کند و به انجام رضایت بخش یک کار گروهی در سوله سازی کمک زیادی می‌کند. در این مقاله قصد داریم درباره انواع جرثقیل سقفی و نحوه اجرای جرثقیل سقفی توضیح دهیم.

اجرای جرثقیل سقفی چه نقشی در صنعت ایفا می‌کند؟

اولین کسانی که در جهان با استفاده از اجرای جرثقیل سقفی تخته سنگ‌های بسیار بزرگ را برای ساخت اهرام ثلاثه جا به جا کردند، مصریان باستان بودند. در آن دوره از تاریخ اجسام سنگین با وزن بسیار بالا به کمک ابزارهایی مانند قرقره، طناب؛ قلاب و با استفاده از نیروی حیوانات یا نیروی انسانی از محلی به محل دیگر انتقال می‌یافتند. جرثقیل‌های دوران باستان ساختاری ساده و ابتدایی داشتند و برای حفر چاه و ساخت ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به مرور زمان با پیشرفت علم و تکنولوژی جرثقیل‌ها نیز پیشرفته شدند و با قابلیت‌های منحصر به فرد تولید می‌شوند.

این ماشین‌آلات حتی قادرند اجسامی با وزن بین دو الی صد تن را نیز جا به جا کنند. اجرای جرثقیل سقفی در انبارها، سالن‌ها، سیلوها و سوله‌های صنعتی در صنایع مختلف برای جا به جایی اجسام سنگین کاربرد زیادی دارد. جرثقیل سقفی دارای انواع متنوعی است و که هر یک از این دستگاه‌ها با توجه به طراحی و نوع ساختارشان کارایی متفاوتی دارند و به افزایش بهره‌وری کمک می‌کنند. از نام جرثقیل سقفی به راحتی می‌توان تشخیص داد که این دستگاه روی سقف سوله‌ها، انبارها و سالن‌های صنعتی نصب و اجرا می‌شود. در زمان نصب می‌توان مسیر حرکت جرثقیل را به صورت عرضی یا طولی تنظیم کرد.

چرا اجرای جرثقیل سقفی انقدر اهمیت دارد؟

شناسایی کردن نیازهای یک پروژه صنعتی و متناسب بودن نحوه اجرای جرثقیل صنعتی با موقعیت جغرافیای ساختمان یا مکان مورد نظر یکی از نکات بسیار مهمی است که هست حتما باید مورد توجه قرار گیرد. سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که چرا اجرای جرثقیل سقفی تا این حد اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به دلایل مختلفی مانند جا به جایی راحت اجسام سنگین با وزن بالای هزار کیلوگرم یا یک تن، کمک به جا به جا کردن کانتینرها در بندرها، کمک به جا به جایی قطعات در صنایع تولید خودرو، جا به جایی مواد اولیه در کارخانه‌های تولید ماشین‌های صنعتی، جلوگیری از ورود آسیب یا ضربه به قطعات و متریال‌های جا به جا شده اجرای جرثقیل سقفی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دلیل مهم دیگری که استفاده از جرثقیل سقفی را پرطرفدار کرده است، محافظت از کارکنانی است که در محیط‌ها و سوله‌های صنعتی مشغول فعالیت هستند. کاهش تصادفات، افزایش سلامت و ایمنی، کاهش آسیب به محصولات، مقرون به صرفه بودن، عدم نیاز به داشتن مهارت برای استفاده، کاهش هزینه‌های مصرف انرژی از مزایای دیگر اجرای جرثقیل سقفی به شمار می‌روند.

تقسیم بندی انواع جرثقیل سقفی از لحاظ نوع ریل

خرید جرثقیل سقفی از اعتمادسازه

جرثقیل‌های سقفی از لحاظ نوع ریل عبارتند از:

جرثقیل سقفی تک پل

این نوع جرثقیل سقفی بیشتر در سوله‌ سازی کاربرد دارد و اجسام سنگین تا وزن ۲۰ تن را جا به جا می‌کند‌.‌ از مزایای این دستگاه می‌توان به پایین بودن وزن، ارزان بودن و قابلیت نصب به شکل راهرویی تعمیراتی، نبود محدودیت در نصب چنگگ، مگنت و کابین اشاره کرد.

جرثقیل سقفی دوپل

این دستگاه سرعت و قدرت بالایی دارد و میزان بهره‌وری نیز در آن بیشتر است. بیشتر بودن ارتفاع قلاب مفید نسبت به انواع تک پل، امکان استفاده در صنایع مختلف مانند ماشین سازی، فولاد، نیروگاه‌ها و غیره، جا به جایی اجسام بسیار سنگین در سالن‌های عریض و سازه‌هایی با ارتفاع بالا از مزایای این دستگاه است.

جرثقیل سقفی آویز

این دستگاه در محوطه سالن‌هایی که امکان نصب تیر حمال و ستون ندارند، به کار می‌رود. بالابر در این نوع در هر مسیری قادر به حرکت است و اجسامی با وزن بین پنج الی ده تن را جا به جا می‌کند‌. جرثقیل‌های آویز دارای دو نوع آویز منحنی و آویز مستقیم هستند‌.

جرثقیل سقفی مونوپل

این دستگاه در دو جهت افقی و عمودی حرکت می‌کند و دارای انواع سبد دو نفره یا تک نفره است. همه حرکت‌های این دستگاه را می‌توان از داخل سبد کنترل کرد. وجود سنسورهای داخل پلتفرم در این جرثقیل باعث جلوگیری از خطاهای اپراتور می‌شود.

معرفی انواع جرثقیل سقفی از لحاظ کاربرد در صنعت

انواع جرثقیل سقفی از نظر کاربرد در صنعت شامل موارد زیر است.

جرثقیل سقفی دروازه ای

برای نصب جرثقیل سقفی در محیط‌های باز مانند کارخانه سنگ بری از جرثقیل سقفی دروازه‌ای استفاده می‌شود. این دستگاه از تیرک افقی مشبک و غیرمشبک، پایه دو یا چهار پایه و لوازم جانبی مانند کابل، قرقره و غیره تشکیل شده است‌. این دستگاه در سه جهت عمودی، طولی و عرضی حرکت می‌کند و به دو گروه تک پل و دوپل تقسیم می‌شود‌. دهانه این نوع جرثقیل دارای ۷۰ متر طول است و محدوده وزنی اجسام سنگین تا  ۳۰ تن را جا به جا می‌کند‌.

جرثقیل سقفی نیم دروازه‌ای

اجرای جرثقیل سقفی با اعتمادسازه

عملکرد این نوع جرثقیل سقفی درست شبیه عملکرد نوع دروازه‌ای است و فقط شعاع کاری بیشتری دارد. میزان قدرت و توانایی این دستگاه از نوع دروازه‌ای کمتر می‌باشد. قرقره آن به صورت برقی یا دستی کار می‌کند و زاویه گردش تیرک در آن معمولا ۱۸۰ یا  ۳۶۰ درجه است.

جرثقیل سقفی بازویی

این نوع جرثقیل سقفی روی یک ستون نصب می‌شود و در شش جهت حرکت می‌کند‌. این دستگاه دارای دو نوع دستی و اتوماتیک است. این جرثقیل قابلیت جا به جایی اجسام سنگین تا وزن پنج الی ده تن و تا ۱۸۰ درجه توان چرخش دارد. طول بازویی این دستگاه ۶ متر است.

جرثقیل سقفی دیواری

یکی از پرکاربردترین نوع جرثقیل دیواری که بیشتر در کارخانه‌های مونتاژ ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد، جرثقیل دیواری است و اجسام سنگین تا وزن پنج تن را جا به جا می‌کند. طول بازوی این دستگاه ده متر و با سرعت‌های متفاوت در شش جهت حرکت می‌کند‌ و به راحتی می‌توان آن را در ارتفاع‌های مختلف نصب کرد.

 اجرای جرثقیل سقفی را به شرکت اعتمادسازه بسپارید

یکی از معتبرترین برندهای سوله سازی کشور که در استان کرمان واقع شده است و خدماتی مانند طراحی وساخت پل عابر پیاده، سوله سازی و اجرای جرثقیل سقفی را ارائه می‌دهد، برند اعتمادسازه است. برای دریافت خدمات شرکت اعتمادسازه می‌توانید به آدرس اینترنتی https://etemadsazeh.com مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش اجرای جرثقیل سقفی با شماره تلفن ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.
این مطلب چقدر مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.