رپورتاژ آگهی

افزایش عمر روف گاردن با 3 تکنیک ساده

طراحی روف گاردن هزینه اولیه بالایی داره و اگر به درستی ازش مراقبت نشه می‌تونه هزینه‌های دوره‌ای متعددی به ساختمان تحمیل کنه. برای همین نمی‌شه بعد از اجرای روف گاردن اون رو به‌ حال خودش رها کرد و منتظر موند تا خرابی‌ها به مرور آثار خودشون رو نشون بدن. در این مطلب شرکت طراحی روف گاردن ایده سبز سه راهکار رو با شما درمیون می‌ذاره که با کمک اون‌ها می‌تونید عمر روف گاردن رو تا حد زیادی ارتقاء بدید و هزینه‌های تعمیرات رو به حداقل برسونید. تا انتها همراه ما باشید. 

اهمیت نگهداری اصولی از روف گاردن

روف گاردن یک ارگانیسم زنده است و نمی‌شه با اون مثل دیگر بخش‌های معماری ساختمان رفتار کرد. بام سبز مثل هر ساختار زنده دیگه نیازهای اولیه خودش رو داره و با تامین اون‌ها شادابی، شکوفایی و کارایی رو در سطح عالی به نمایش می‌ذاره. فکر کنم این نکته لازم به یادآوری نباشه که هرگونه ساده‌انگاری یا سهل‌انگاری در نگهداری از روف گاردن می‌تونه زیبایی و اثرات مثبت زیست‌محیطی اون رو تقلیل بده و برای ساختمان هزینه ‌تراشی کنه.

در مراقبت از روف گاردن می‌تونیم یک سری فعالیت‌های دوره‌ای تعریف کنیم و یک برنامه زمان‌بندی بچینیم و حتماً به اون برنامه وفادار بمونیم. ضمناً برای پیگیری یا اجرای این برنامه باید یک مسئول مستقیم وجود داشته باشه که اون شخص می‌تونه مالک ساختمان، مدیر یا حتی مسئول خدمات و نگهداری ساختمان باشه. این برنامه با توجه به اهمیت هر فعالیت در فواصل زمانی مشخص به اجرا درمیاد.

مثلاً آبیاری پوشش گیاهی که قلب روف گاردن رو تشکیل می‌ده ممکنه روزانه یا هفتگی برنامه‌ریزی بشه یا هرس و نظافت به شکل فعالیت‌هایی هفتگی یا ماهانه تعریف بشن. همه این اقدامات مراقبتی رو باتوجه به اهمیت‌شون و سبک طراحی روف گاردن می‌شه برنامه‌ریزی و اجرا کرد. چیزی که این‌جا مهمه تعهد به برنامه و ایجاد یک سیستم مؤثر برای پیگیری مداوم وضعیت بام سبز ساختمانه تا مشکلات رو به حداقل برسونه و یا قبل از جدی شدن، اون‌ها رو شناسایی و رفع کنه.

خُب؛ همه این مقدمه چینی‌ها رو انجام دادیم تا اهمیت نگهداری از روف گاردن رو برای شما روشن کنیم. الآن دیگه زمانش رسیده تا به سراغ ۳ اصل اساسی در مراقبت از بام سبز بریم.

۱-احیای پوشش گیاهی

قطب اصلی روف گاردن رو پوشش گیاهی اون تشکیل می‌ده و گیاهان هستن که یک ساختار معمولی رو به ساختاری زنده و پویا تبدیل می‌کنن. فارغ از اینکه سبک اجرای روف گاردن چه بوده و چه عناصری در اون به‌کار رفته، حفظ پوشش گیاهی یکی از اصول اساسی در نگهداری از روف گاردن محسوب می‌شه.

افزایش عمر روف گاردن

ممکنه بودجه‌ای که برای پوشش گیاهی صرف شده خصوصاً در روف گاردن‌های تجاری، بخش کوچکی از بودجه کل پروژه باشه اما این اهمیت گیاهان بام سبز رو زیر سؤال نمی‌بره. در صورت آسیب دیدن پوشش گیاهی یا از بین رفتن اون، نه فقط زیبایی که کارایی روف گاردن هم زیر سؤال می‌ره. در بحث نگهداری پوشش گیاهی روف گاردن نکات زیر رو به خاطر داشته باشید:

💧 آبیاری

سیستم آبیاری روف گاردن رو باتوجه به ابعاد اون تعریف می‌کنن. در روف گاردن‌های تجاری، سیستم آبیاری به صورت اتوماتیک پیاده می‌شه که این بحث برنامه‌ریزی و اجرا رو آسان‌تر می‌کنه؛ فقط مهمه که به صورت دوره‌ای سلامت سیستم آبیاری و کارکرد اون مورد بررسی متخصص قرار بگیره. در بام سبز نیمه متمرکز و پروژه‌های خصوصی که ممکنه همه یا بخشی از آبیاری به صورت دستی انجام بشه، متعهدانه برخورد کنید و متناسب با نیاز هر گیاه و طبق نظر کارشناس، آبیاری رو در فواصل زمانی مشخص انجام بدید.

‼️ توجه: اگر فکر می‌کنید نگهداری از گیاهان حساس در بام سبز برای شما سخته، بهتره همان ابتدای کار به سراغ گونه‌های گیاهی بومی و مقاوم برید تا از مشکلات بعدی در امان باشید. یا اینکه در زمان بازدید دوره‌ای، از شرکت طراح روف گاردن خودتون درخواست کنید تا گیاهان مناسب رو جایگزین کنن.

🌱 خاک و مواد مغذی

گیاهان بخشی از مواد حیاتی خودشون رو از خاک برداشت می‌کنن؛ درسته که خاک سرشار از مواد مغذیه اما بعد از مدتی این مواد توسط گیاه به مصرف می‌رسه و خاک کیفیت خودش رو از دست می‌ده. با نظر متخصص دوره‌هایی رو برای کوددهی و تقویت خاک یا حتی تعویض اون درنظر بگیرید که می‌تونه بازه‌های فصلی یا سالانه داشته باشه.

۲- مقاوم‌سازی و تعمیر سازه‌ها

المان‌ها و سازه‌های متنوعی در روف گاردن استفاده می‌شه که راحتی ما رو در این فضای سبز نیمه خصوصی تضمین می‌کنن. این سازه‌ها به دلیل قرارگرفتن در معرض عوامل محیطی و تابش مستقیم آفتاب، عمر مفید پایینی دارن و باید به طور مرتب بررسی، تعمیر، تقویت یا تعویض بشن.

افزایش عمر روف گاردن

برای مقاوم‌سازی سازه‌های فلزی روف گاردن، اون‌ها رو با پرایمر و ضد زنگ در برابر رطوبت و خوردگی ایمن کنید. در صورت شکستگی یا آسیب دیدگی این سازه‌ها، تعمیرات‌شون رو با اولویت بالاتری پیگیری کنید چون هزینه فلز زودبه‌زود بالا می‌ره و خطرات ناشی از خرابی یک سازه فلزی هم می‌تونه خیلی جدی باشه.

برای سازه‌های چوبی هم می‌تونید از روکش‌های چوب پلاست و شاسی‌کشی اصولی با متریال باکیفیت و مرغوب کمک بگیرید. اگر در روف گاردن عناصر و تجهیزاتی از جنس ترمووود وجود داره، در بازه‌های زمانیِ مثلاً دو یا سه ساله، با رنگ و رزین مخصوص، در برابر آب و آفتاب مقاوم سازی کنید.

۳- تمیز نگه‌داشتن فضا

بام سبزتون رو همیشه تمیز نگه‌دارید. اینکار فقط یک توصیه دوستانه نیست بلکه روشی برای طولانی شدن عمر روف گاردن و حفظ نظم محیط اونه. عدم رعایت نظافت و بهم ریختگی، می‌تونه بهره‌وری رو در چنین فضایی به شدت کاهش داده و سلامت جسمی و آرامش بهداشت روان شما رو به مرور تحت تاثیر قرار بده.

افزایش عمر روف گاردن

آلودگی اجازه نمی‌ده اون‌طور که باید از فضای سبز روف گاردن لذت ببرید. این موضوع منجر به جمع شدن حشرات می‌شه که برای بام سبز خطر بزرگیه و شما رو مجبور می‌کنه هزینه‌های زیادی برای سم‌پاشی و خلاص شدن از شر اون‌ها پرداخت کنید. همین‌طور آلودگی محیط باعث بروز حساسیت‌های مختلف در افراد می‌شه که اصلاً خوش‌آیند نیست.

درآخر، تمیز نگه‌داشتن محیط روف گاردن فقط به معنای نظافت اون نیست و فعالیت‌های مختلفی رو شامل می‌شه. حفظ چیدمان عناصر، هرس کردن دوره‌ای و شکل دادن به بوته‌ها و درختان، چمن زنی، سمپاشی، رنگ‌آمیزی و … رو می‌تونیم تو این دسته قرار بدیم. از طرف دیگه تمیز کردن المان‌هایی مثل آتشدان و باربیکیو بعد از هر بار استفاده، می‌تونه از راهکارهایی باشه که هم عمر اون وسیله رو بالا می‌بره و هم به زیبایی همیشگی روف گاردن کمک می‌کنه. ✨

خدمات طراحی، تعمیرات و نگهداری روف گاردن

تو همین متن کوتاه به کلی نکته برای نگه‌داری از روف گاردن اشاره کردیم البته موارد دیگه‌ای هم هست که بعد از ساخت روف گاردن و در طول زمان باهاش مواجه می‌شید. این فعالیت‌ها رو می‌تونید خودتون برنامه‌ریزی و اجرا کنید و یا اینکه از شرکت‌های ثالث کمک بگیرید.

در حقیقت شرکت‌هایی هستن که تخصصی تو همین زمینه یعنی نگهداری روف گاردن و مراقبت از فضای سبز کار می‌کنن. شرکت‌هایی مثل شرکت ایده سبز که علاوه‌بر ساخت روف گاردن در تهران خدمات نگهداری از روف گاردن رو هم انجام می‌ده و طی یک قرارداد به‌صورت فصلی یا در بازه‌ی مورد نظر مشتری، به فضای سبز بام رسیدگی می‌کنه و تعمیرات جاری رو انجام می‌ده. برای ارتباط با این مجموعه می‌تونید با شماره‌های ۰۹۱۲۶۴۹۴۹۲۶ و ۰۲۱۷۷۲۴۵۲۹۵ تماس بگیرید یا از سایت‌شون به آدرس www.idehsabz.co بازدید کنید. 🙂

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.