رپورتاژ آگهی

ارز لیدو دائو و استیکینگ، هدف از خلق ldo چه بود؟

بلاکچین اتریوم، بستر بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز در حوزه دیفای است. تا قبل از سپتامبر ۲۰۲۲ اتریوم از اجماع اثبات کار در بلاکچین خود استفاده می‌کرد که سرعت کم و کارمزدهای زیادی در پلتفرم را به همراه داشت. پس‌ازاین تاریخ، بلاکچین اتریوم اجماع اثبات سهام را جایگزین اثبات کار کرد تا تحولی عظیم را در بستر خود رقم بزند.

در روش اثبات سهام، اعتبارسنج‌های بلاکچین دیگر نیازی به حل پازل‌های محاسباتی ندارند و تنها باید ۳۲ عدد اتریوم را استیک کنند تا در فرآیند تائید تراکنش‌ها شرکت داده شوند. استیکینگ اتریوم‌ها باعث می‌شد که کاربران دیگر دسترسی به دارایی‌های خود نداشته باشند.

ارز لیدو دائو در راستای حل مشکلات استیکینگ در بلاکچین اتریوم خلق شد. اگر شما نیز به اعتبارسنجی در بلاکچین اتریوم علاقه دارید یا می‌خواهید در ارز دیجیتال لیدو دائو سرمایه‌گذاری کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال LDO چیست؟

لیدو مجموعه‌ای از ابزارهای نرم‌افزار همتا به سیستم منبع باز است که در بلاکچین‌های اتریوم، سولانا و پلی‌گان مستقر است. نرم‌افزارها کاربران را قادر می‌سازند تا توکن‌های قابل استیکینگ را با اعتبارسنج‌ها به اشتراک بگذارند و درنهایت پاداش استیکینگ را دریافت کنند. این اتفاق در حالی می‌افتد که توکن‌ها قابل‌انتقال به دیگر بلاکچین‌ها و زنجیره‌ها هستند.

لیدو به کاربران نقدینگی می‌دهد تا در فرآیند استیکینگ شرکت کنند، اما توکن‌ها را در لایه اجرا نگهداری می‌کند تا کاربران امکان انتقال را داشته باشند. لیدو امکان برداشت ۱ به ۱ را به کاربران ارائه می‌دهد. این عمل باعث می‌شود تا نقدینگی‌هایی که در فرآیند اثبات سهام استیک شدند، هر زمان به‌راحتی قابل‌برداشت باشند.

لیدو دائو اولین پلتفرمی است که امکان دسترسی به نقدینگی را برای استیک کنندگان اتریوم فراهم کرد. لیدو دائو به کاربران خود توکن stETH اهدا می‌کند تا برای استفاده در برنامه‌های حوزه دیفای استفاده کنند. ارزش توکن stETH ترکیبی از سرمایه اولیه کاربر به‌علاوه پاداش استیک است.

هدف از خلق LDO چیست؟

بلاکچین‌های بیتکوین و نسخه اولیه اتریوم از روش اجماع اثبات کار برای تائید تراکنش‌های خود استفاده می‌کردند. روش کار به این صورت بود که ماینرها معادلات ریاضی پیچیده‌ای را حل می‌کردند تا بلاکی را استخراج کنند و تراکنش‌های کاربران در بلاک‌ها تائید شوند. درنهایت ماینرها به ازای هر بلاک استخراج‌شده مقداری توکن بومی بلاکچین را پاداش می‌گرفتند.

اما در بلاکچین‌های دارای روش اجماع اثبات سهام، ماجرا به گونه دیگری رقم می‌خورد. در این روش اعتبارسنج‌هایی وجود دارند که تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند. برای تبدیل‌شدن به اعتبارسنج نیاز است که مقدار زیادی توکن را استیک کرد. پس از فرآیند استیکینگ، دارایی دیگر قابل‌برداشت نخواهد بود که دردسرهای زیادی را به همراه دارد.

لیدو با ارائه راه‌حل تأمین نقدینگی استیکینگ در بلاکچین‌های اتریوم، سولانا، پولکادات، پالیگان و کوساما در سال ۲۰۲۰ وارد بازار ارز دیجیتال شد. تمامی این بلاکچین‌ها از روش اجماع اثبات سهام استفاده می‌کنند. هم‌اکنون کاربران می‌توانند با توکن‌های LDO هم‌زمان با دریافت پاداش استیکینگ، از سایر خدمات پروتکل‌های دیفای نیز استفاده کنند.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال لیدو دائو

لیدو مانند رابطی میان استیک کنندگان و بلاکچین‌های اثبات سهام عمل می‌کند. استیک کنندگان نمی‌خواهند سرمایه خود را در بلاکچین قفل کنند و امکان برداشت را تا مدتی از دست بدهند. از سوی دیگر، بلاکچین‌ها نیز برای تکمیل فرآیندهای خود نیاز به اعتبارسنج‌هایی دارند که استیکینگ کنند.

در این میان ارز دیجیتال لیدو دائو با ایجاد یک استخر استیکینگ فرصت بهره‌برداری را به هر دو طرف می‌دهد. استیک کنندگان می‌توانند نقدینگی خود را به لیدو واریز و درازای آن توکن stETH یا LDO دریافت کنند. توکن stETH بر مبنای استاندارد ERC-20 ساخته شده است. ارزش این توکن‌ها دقیقاً برابر با اتریوم اصلی است.

استخر استیکینگ لیدو دائو دارایی‌های کاربران را در کنار یکدیگر می‌گذارد تا قدرت استیکینگ را افزایش دهد. هر کاربر باید ۳۲ عدد اتریوم داشته باشد تا به اعتبارسنج تبدیل شود و بتواند پاداش استیکینگ را دریافت کند، اما در استخر هر کاربر به میزان توانایی خود نقدینگی واریز می‌کند و به همان میزان نیز پاداش دریافت می‌کند.

استیک کنندگان دارای stETH می‌توانند توکن‌های خود را در سراسر برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای استفاده کنند. توکن‌های stETH هنگام واریز نقدینگی ضرب می‌شوند تا کاربران بدون استیک ۳۲ عدد اتریوم به پاداش‌های استیکینگ دست پیدا کنند. هنگام برداشت نقدینگی نیز توکن‌ها سوزانده می‌شوند.

ارز لیدو

لیدو دائو و استیکینگ

فرآیند استیکینگ به معنای نگهداری دارایی‌هایی ارز دیجیتال در کیف پول یا پلتفرمی خاص به‌منظور دریافت پاداش و تأمین امنیت تراکنش‌های شبکه است. برخی از بلاکچین‌ها دوره‌های مشخصی را برای استیکینگ مشخص می‌کنند و زودتر از زمان از پایان دوره نمی‌توان توکن‌ها را برداشت کرد.

استیک کنندگان در زمان استیک به اعتبارسنج تبدیل می‌شوند که فرآیندهای بلاکچین مبتنی بر اجماع اثبات سهام را انجام می‌دهند. برخی از اعتبارسنج‌ها با ایجاد استخرهای استیکینگ، راه‌حلی جدید را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. این استخرها فرآیند استیکینگ را بسیار آسان کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران برای فرار از قوانین دست‌وپا گیر رو به این استخرهای استیکینگ می‌آورند. سرمایه‌گذاران در این روش دیگر به اعتبارسنج تبدیل نمی‌شوند و نیازی به قفل‌کردن سرمایه ندارند. استخرهای استیکینگ همان راه‌حل ارز دیجیتال لیدو دائو برای کاربران است. کاربران در صرافی خرید لیدو دائو سرمایه‌های خود را به ارز دیجیتال LDO تبدیل می‌کنند تا در استخرهای استیکینگ مشارکت کنند.

استخرهای استیکینگ LDO با قراردادهای هوشمند اداره می‌شوند. قراردادهای هوشمند وظیفه مدیریت حساب‌های سرمایه‌گذاران را بر عهده دارند. مبالغ واریزی به لیدو با قرارداد هوشمند توکن بومی شبکه را ضرب می‌کنند، پاداش‌های استیکینگ به‌حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود و درنهایت سوزاندن توکن‌ها را نیز انجام می‌دهند.

ارز لیدو دائو

حرف آخر

بلاکچین اتریوم با آپدیت شانگهای اعلام کرده است که قصد دارد مشکل دوره‌های زمانی استیکینگ را حل کند. در آپدیت جدید اتریوم هزینه‌های گس کاهش پیدا می‌کند، امکان برداشت سرمایه‌های استیک‌شده در هر زمانی وجود دارد و قراردادهای هوشمند ارتقا خواهند یافت. انجام آپدیت شانگهای در اوایل سال ۲۰۲۳ قطعی شد و ماه مارس برای اجرای این به‌روزرسانی در نظر گرفته شد.

اما ارز دیجیتال لیدو دائو تنها متکی به بلاکچین اتریوم نبوده و در بلاکچین‌های دیگری نیز فعال است. راه‌حل استخر استیکینگ لیدو دائو ممکن است با آپدیت شانگهای کم‌ارزش شود، اما قطعاً از بین نخواهد رفت. لیدو دائو بسیاری از الزامات تبدیل‌شدن به اعتبارسنج را نیز از بین برده است تا کاربران بیشتری جذب پروژه‌های دیفای شوند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.