مطالب عمومی

کلید پریز اهرمی بهترین و جدیدترین مدل کلید و پریز

کلید پریز اهرمی همانطور که از نامش پیداست، با استفاده از یک اهرم قابل فشار امکان قطع یا وصل کردن جریان برق را وجود می‌آورد. این نوع کلید و پریز دارای طراحی ساده و کاربرد آسان بوده و به راحتی می‌تواند در دستگاه‌های الکتریکی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن معرفی کلید و پریز نوع اهرمی، موارد استفاده و مشخصات آن‌ها را بیان کنیم تا اطلاعاتی در این زمینه بدست آورید.

کلید پریز اهرمی به چه نوع کلید و پریزی گفته می‌شود؟

این نوع کلید و پریز به راحتی امکان کنترل جریان برق در خانه کار را به کاربر خواهد داد. همچنین می‌توان از آن در دستگاه‌های الکتریکی برای قطع و وصل جریان برق استفاده‌ کرد. استفاده آسان و راحت از این نوع کلید باعث می‌شود تا به راحتی بتوان در زمان بروز مشکلات ایمنی از قبیل برق گرفتگی، طی یک اقدام فوری جریان برق را قطع کرد.

کلید پریز اهرمی

تفاوت کلید و پریز اهرمی با انواع کلید و پریز لوکس چیست؟

از لحاظ کارکرد می‌توان این دو نوع کلید و پریز را مشابه یکدیگر در نظر گرفت. زیرا هر دو نوع برای روشن کردن لامپ و یا اتصال به شبکه برق خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سادگی استفاده از این تجهیزات از جمله ویژگی‌های اصلی آن‌ها به شمار می‌رود. اما مهم‌ترین تفاوت آن‌ها از نظر مصرف‌کنندگان مدرن، زیبایی و تناسب آن‌ها است که می‌تواند در هر فضایی به کار گرفته شوند.

طراحی کلید پریز اهرمی

کلید پریز اهرمی دارای طراحی کلاسیک بوده و تناسبی با دکوراسیون‌های مدرن و جدید امروزی ندارد. به همین دلیل در صورت استفاده از این نوع کلید و پریز‌ها، یک نوع ناهمگونی در دکوراسیون ایجاد خواهد شد. در واقع دلیل اصلی استفاده از انواع کلید و پریز، زیبایی و طراحی آن‌ها است. در صورتی که کارکرد فنی آن‌ها را در نظر نگیریم، زیبایی ایجاد شده توسط آن‌ها بیانگر تفاوت میان انواع کلید و پریز محسوب می‌شود. به همین دلیل دکوراسیو‌های لوکس و مدرن بیشتر به کلید و پریز‌های لاکچری و جدید استفاده نیاز دارند.

کاربرد کلید و پریز نوع اهرمی در کجاست؟

کارکرد این نوع کلید و پریز‌ها به گونه‌ای است که تنها با پایین بودن اهرم لامپ‌ها خاموش شده و با بالا رفتن آن می‌توان لامپ‌ها را روشن کرد. در حال حاضر شاید بتوان تنها این نمونه از کلید و پریز‌های ساده را در خانه‌های قدیمی و سنتی مشاهده کرد. مکانیسم خاصی در این نوع کلید و پریز‌ها وجود ندارد و کارکرد ساده‌ای دارند. البته انواع به روز این نوع کلید‌ها نیز تولید می‌شوند که تکنولوژی‌های بسیاری را ارائه می‌کنند.

هنوز هم بسیاری از کاربران و طرفداران دکوراسیون‌های کلاسیک و سنتی از این نوع کلید و پریز متناسب با طرح‌ها و نقش‌های آن همراه با هالوژن کلاسیک استفاده می‌کنند. دو ویژگی مهم این نوع کلید و پریز‌ها سادگی و خاص بودن آن‌ها است و همین دو مورد نیز باعث جلوه خاص آن‌ها شده است. برخی از ویژگی‌های موجود در این نوع کلید و پریز‌ها اعم از قابلیت‌های ویژه و هوشمند امروزی، باعث جلب توجه بسیاری از مشتریان شده است.

مهم‌ترین ویژگی‌های کلید و پریز نوع اهرمی

این نوع کلید و پریز‌ها ممکن است دارای ویژگی‌های زیر باشند.

  • طراحی ساده و جذاب و هماهنگ با فضا که می‌تواند باعث بکارگیری آن در فضا‌های مختلف شود.
  • وجود نشانگر‌های LED در کلید‌های امروزی که نشان دهنده اتصال به جریان برق خواهد بود.
  • وجود قابلیت‌های امنیتی برای تأمین امنیت از جمله قفل کودک که می‌تواند دسترسی به برق و خطرات آن را محدود‌ کند.
  • عملکرد بهینه و دسترسی به قابلیت‌های پیشرفته در این نوع کلید‌ها می‌تواند در زمان ایجاد خطر با قطع برق، از بروز مشکلات جدی جلوگیری کند.
  • دسترسی این نوع کلید‌ها بسیار آسان بوده و با طراحی کاربر پسند نظر مصرف‌کنندگان را جلب می‌کند.

جدیدترین مدل کلید و پریز

ویژگی‌های کلید پریز اهرمی مدرن

در حال حاضر همراه با کلید پریز اهرمی، انواع دیگر این تجهیزات نیز تولید می‌شود که در ادامه به برخی از جدیدترین مدل کلید و پریز اشاره شده است.

کلید‌های نوع لمسی: این نوع کلید‌ها علاوه بر زیباسازی محیط، دارای کاربری آسانی هستند. به طوری که تنها با لمس یک انگشت می‌توان آن‌ها را خاموش و روشن کرد. بنابراین نیازی به فشار دادن همانند کلید‌های سنتی در آن‌ها وجود ندارد.

کلید‌های دارای تایمر: نوع دیگری از کلید‌های مدرن وجود دارند که دارای قابلیت تنظیم زمان روشنایی بوده و می‌توان برای روشن شدن و روشن ماندن آن‌ها برنامه‌ریزی کرد. بدین ترتیب روشن ماندن آن‌ها و زمان آن قابل کنترل خواهد بود. این نوع کلید‌ها معمولاً در حیاط، راه پله و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلید‌های دارای سنسور حرکتی: جدیدترین نوع کلید‌های برق مجهز به سنسور حرکتی هستند که تنها با تشخیص حضور فرد روشن شده و به همین دلیل در بهینه‌سازی مصرف برق نیز نقش مهمی خواهند داشت. از این تجهیزات مدرن نیز در بخش‌هایی از ساختمان نظیر راهرو‌ها می‌توان استفاده کرد.

کلید‌های نوع تک پل، دو پل و سه پل: در صورتی که بخواهید در یک زمان دو مدار را قطع و وصل کنید، باید از کلید‌های دو پل استفاده کرد. این نوع کلید‌ها نیز زمانی به کار ‌می‌روند که تعداد لامپ‌ها بیشتر از دو عدد باشد.

کلید دیمر: این نوع کلید به‌گونه‌ای ساخته شده است که می‌تواند شدت نور را تنظیم کند و بیشتر در مکان‌هایی که به نور یکنواخت نیاز باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سالن تئاتر از جمله موارد به کارگیری این نوع کلید‌ها است.

کلید‌های دارای ارت: این نوع کلید‌ها نیز دارای سیم ارت هستند که با هدف تخلیه بار‌های الکتریکی به سمت زمین، درون آن‌ها قرار گرفته‌اند. کلید‌های ارت دار مانع از برق گرفتگی شده و به نوعی باعث تأمین ایمنی خواهند شد.

هالوژن کلاسیک

در زمان خرید کلید و پریز لاکچری به چه نکاتی توجه کنیم؟

تنها زیبایی و طراحی کلید و پریز دارای اهمیت نبوده و مسائل دیگری نیز در زمان خرید این تجهیزات دارای اهمیت هستند. یکی از این موارد توجه به نکات ایمنی به کار گرفته شده در کلید وپریز‌ها است. با توجه به اینکه این تجهیزات باید به شبکه برق خانگی متصل شوند، تأمین امنیت کافی بسیار حائز اهمیت است. همچنین مکانیزم به کار رفته در آن‌ها نیز باید امکان استفاده راحت و آسان آن‌ها را فراهم کند. در نهایت توجه به طرح و نقش کلید و پریز و هماهنگی آن با با دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد. امروزه انواع کلید و پریز پلاستیکی و کلاسیک، نوع فلزی با طرح‌های متفاوت در بازار موجود هستند و همگی آن‌ها می‌توانند برای سلائق مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب علاوه بر معرفی کلید و پریز اهرمی و نحوه کارکرد آن، به مقایسه آن با کلید و پریز‌های جدید و مدرن پرداخته شد. در حال حاضر این نوع کلید وپریز‌ها تنها در دکوراسیون‌های سنتی و با توجه به سلیقه مصرف‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید توجه داشت امروزه تولید این نوع کلید و پریز با قابلیت‌های بیشتری نسبت به گذشته انجام شده و می‌تواند با بسیاری از کلید و پریز‌های جدید از نظر فناوری رقابت کند. اما طرح‌های ساده و سنتی آن‌ها باعث می‌شود تا تنها در مکان‌های خاص مورد استفاده باشند. در صورتی که قصد خرید این نوع کلید و پریز را دارید بهتر است قابلیت‌های فنی و مکانیکی و نکات ایمنی به کار رفته در آن را نیز مورد توجه قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.