رپورتاژ آگهی

با استاندارد پمپ ها بیشتر آشنا شوید

با توجه به صنایع مختلفی که در حال حاضر در کل دنیا وجود دارد، استفاده از پمپ صنعتی کاربرد بسیاری دارد که البته لازم است استاندارد پمپ مورد نظر توسط صنعتگران در نظر گرفته شود. پمپ‌های صنعتی جزو محصولاتی به شمار می‌آیند که در ابعاد مختلف و برای صنایع گوناگون طراحی می‌شوند. ما در این مطلب سعی داریم ضمن معرفی و بررسی کاربرد پمپ صنعتی به مواردی که در خصوص استاندارد پمپ اهمیت دارد اشاره کنیم.

پمپ صنعتی به چه نوع پمپی گفته می‌شود؟

چنانچه در صنایع مختلفی که با انواع پمپ‌ها سروکار دارند فعالیت دارید می‌دانید که از پمپ برای انتقال سیالات مختلف مانند آب، روغن، نفت مواد شیمیایی و یا حتی مواد غذایی از یک مخزن به مخزن دیگر استفاده می‌شود. به همین جهت پمپ‌ها از تجهیزات مکانیکی گوناگونی تشکیل شده‌اند که بتوانند با فشار مشخصی سیالات مورد نظر را انتقال دهند.

در واقع پمپ‌ها نوعی ماشین به شمار می‌آیند که قادرند انرژی دریافت شده از موتور را به انرژی هیدرولیک تبدیل کرده و سیالات را انتقال دهند. بنابراین در چنین شرایطی استاندارد پمپ‌های به کار گرفته شده اهمیت پیدا می‌کند زیرا اگر قابلیت‌ها و ویژگی‌های مدنظر را نداشته باشند، نمی‌توانند کارکرد صحیحی را ارائه کرده و صنعت فوق دچار مشکلات فراوان عدیده‌ای خواهد شد.

نکته مهم دیگر در مورد پمپ‌ها آن است که اکنون در سرتاسر دنیا این محصول جهت انتقال مواد سیال به کار گرفته می‌شود و در حوزه‌های مختلفی از جمله صنایع غذایی، کشاورزی و فعالیت‌های صنعتی، آبرسانی و همچنین فاضلاب و تصفیه خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از انواع پمپ‌ها از انرژی برق یا همان انرژی الکتریکی استفاده می‌شود اما گاهی ممکن است در برخی صنایع از موتورهای دیزلی و بنزینی نیز جهت به کار افتادن پمپ‌ها استفاده شود.

پمپ‌های صنعتی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

استاندارد پمپ ها

تمامی پمپ‌های صنعتی با توجه به عملکردی که در صنایع مختلف دارند به دو دسته کلی پمپ دینامیکی و پمپ جابجایی مثبت تقسیم می‌شوند.

پمپ‌ دینامیکی

به این نوع پمپ صنعتی پمپ سرعتی هم گفته می‌شود. این دسته از پمپ‌ها با سرعت‌ بخشیدن به مایع مورد نظر و سیالات، آن را انتقال می‌دهند. تفاوت این نوع پمپ با سایر پمپ‌های صنعتی امکان انتقال سیال به طور پیوسته است. از جمله انواع پمپ‌های دینامیکی می‌توان به پمپ سانتریفیوژی، سانتریفیوژی عمودی و افقی، پمپ زیر آب و همچنین پمپ‌های مخصوص آتش نشانی اشاره کرد.

پمپ‌ جابجایی مثبت

این نوع پمپ صنعتی به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند مقدار مشخصی از مواد سیال را بدون تاثیرپذیری از ارتفاع، جابجا نماید. بدین صورت این جریان ممکن است مقطعی باشد در حالی که جریان حرکت سیالات در پمپ‌های سانتریفیوژی به صورت دائمی انجام می‌گیرد. پمپ‌های جابجایی مثبت شامل پمپ دیافراگم، پمپ دنده‌ای، پمپ پریستالیک، پمپ لوب و پمپ پیستونی می‌شود که برای هر دسته از این محصولات، استاندارد پمپ مشخصی در نظر گرفته شده که در ادامه ما به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

استاندارد پمپ‌ها بر چه اساسی در نظر گرفته می‌شوند؟

همان طور که می‌دانید وسیله‌ای در دنیا نیست که ساخته شود و استانداردهای خاصی برای آن در نظر گرفته نشده باشد و اهمیتی نداشته باشد. از کوچک‌ترین محصول مانند یک سوزن گرفته تا بزرگترین دستگاه‌ها و ماشین آلات باید استاندارد آن‌ها بررسی شود در غیر این صورت دستگاه فوق از رده تولید خارج شده و مردود اعلام می‌شود.

در مورد انواع پمپ صنعتی هم همین امر وجود دارد و لازم است استاندارد پمپ از جمیع جهات و قسمت‌های آن مورد بررسی قرار گیرد زیرا چنانچه این مورد بی‌اهمیت باشد، پس از نصب در کارخانجات صنعتی و تولیدی و یا کشاورزی و تامین آب و .. کاربران با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند که اصلاحات آن با هزینه‌های بسیاری همراه خواهد بود.

استاندارد پمپ ها

از مهم‌ترین موارد استاندارد پمپ که در چند مرحله مختلف از طراحی تا تولید و بررسی در نظر گرفته می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استاندارد API 610

این نوع استاندارد پمپ بیشتر در خصوص پمپ‌های گریز از مرکز مانند سانتریفیوژها که در صنایعی همچون نفت و گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد در نظر گرفته می‌شود. API مخفف موسسه نفت امریکاست که تحقیقاتی را درخصوص استانداردهای فنی برای صنایع نفت و گاز طبیعی انجام داده و آن‌ها را توسعه می‌دهد. به دلیل آن که این نوع پمپ‌ها در کل دنیا موارد مصرف بیشماری دارند، استانداردهای سختگیرانه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود و نیاز است شرکت‌های تولید کننده پمپ صنعتی حتما این موارد را رعایت نمایند.

استاندارد ISO 5199

این نوع استاندارد پمپ بیشتر برای پمپ‌های سانتریفیوژی در نظر گرفته می‌شود که بیشتر جهت مصارف عمومی به کار گرفته می‌شوند. بیشتر شرکت‌های پمپ سازی در دنیا از این استانداردها تبعیت می‌کنند.

استاندارد ANSI/ASME B 73.1/73.1M

این نوع استاندارد پمپ، جهت ساخت پمپ‌های سانتریفیوژ افقی مکش از انتها، که بیشتر در صنایع شیمیایی کاربرد دارند، در نظر گرفته می‌شود.

استاندارد ASNE/ASME B 73.2/73.2M

برخی از پمپ‌های صنعتی هستند که با توجه به کارکرد سانتریفیوژی عمودی خطی که دارند بیشتر در فرآیندهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع استاندارد پمپ برای این نوع پمپ‌ها در نظر گرفته می‌شود.

استاندارد NFPA 20

این نوع استاندارد پمپ بیشتر برای پمپ‌های آتش‎نشانی در نظر گرفته می‌شود زیرا لازم است این پمپ‌ها بتوانند در زمان استفاده با تامین حجم مورد نیاز آب، فشار پاشش آن را نیز تامین نمایند.

استاندارد API 674

این نوع استاندارد در خصوص ساخت و تست پمپ صنعتی جهت جابجایی مثبت رفت و برگشتی که بیشتر شامل پمپ‌های روتاری (دنده ای، اسکرو، لوب و پره‌ای) می‌شود در نظر گرفته شده است.

استاندارد API 675

این استاندارد پمپ بیشتر شامل پمپ‌های جابجایی مثبت با حجم کنترل شده می‌شود که اغلب جهت تزریق و پمپاژ مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در این استاندارد نکات فنی مورد نیاز جهت ساخت پمپ‌های دوزینگ جهت جابجایی مواد که در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پمپ‌های پیستونی و دیافراگمی دارای این نوع استاندارد هستند.

استاندارد API 676

این نوع استاندارد پمپ نیز جهت ساخت پمپ صنعتی و تست آن جهت جابجایی مثبت پمپ‌های روتاری مانند پمپ‌های (دنده‌ای، اسکرو، لوب و پره‌ای) در نظر گرفته می‌شود.

استاندارد API 685

این نوع استاندارد پمپ در خصوص نیاز پمپ‌های Sealless یا همانCanned Motor Pump می‌باشد. زیرا در این نوع پمپ‌ها از تکنولوژی کوپلینگ مغناطیسی استفاده شده است که جهت انتقال نیروی موتور به محور پروانه به کار می‌رود. به این ترتیب دیگر نیازی برای آب‌بندی آن‌ها وجود ندارد و در صنایع مختلف برای انتقال سیالاتی که نباید هیچگونه نشتی داشته باشند، از این نوع پمپ استفاده می‌شود.

سری استانداردهای H.I

این نوع استاندارد پمپ مخصوص پمپ‌های سانتریفیوژی بوده و برای جابجایی‌های مثبت به کار گرفته می‌شود.

استاندارد ISO 9906

این نوع استاندارد بیشتر در خصوص عملکرد پمپ‌های سانتریفیوژ در نظر گرفته می‌شود و می‌توان گفت سال‌ها این استاندارد به عنوان مرجعی برای تولیدکنندگان انواع پمپ صنعتی به شمار می‌آمد و ساختار چیدمان و تجهیزات اندازه‌گیری و بررسی خطاهای موجود طبق این استاندارد در نظر گرفته می‌شد. عموما این استاندارد جهت تست عملکرد پمپ‌های سانتریفیوژ (گرید ۱ و ۲) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استاندارد H.I 14.6

این نوع استاندارد پمپ نیز جهت تست عملکرد پمپ‌های سانتریفیوژی استفاده می‌شود.

خرید پمپ صنعتی با استانداردهای معتبر

چنانچه در زمینه‌های صنعتی فعالیت می‌کنید و نیاز دارید برای انتقال انواع مایعات و سیالات از پمپ‌های صنعتی با عملکردهای متفاوت استفاده نمایید، شرکت آبروان می‌تواند محصولات خود را با کیفیت بالا در اختیارتان قرار دهد. تمامی پمپ‌های صنعتی، کشاورزی و آبرسانی این مجموعه از استانداردهای معتبر برخوردار است. ضمن اینکه این شرکت توانسته محصولات خود را علاوه بر بازار داخلی به چندین کشور خارجی نیز صادر نماید زیرا محصولات تولید شده این مجموعه از استانداردهای DIN 24255 وISO 9001 ‏ برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تمامی محصولات و شرایط خرید وب سایت آبروان را به آدرس الکترونیکی www.abravanpump.com مشاهده کنید.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.