رپورتاژ آگهی

ورق آجدار پرسی یا ورق آجدار فابریک؛ کدام بهتر است؟

ورق ‌های آجدار فولادی کاربردهای بسیار زیاد و متنوعی در زمینه صنعت، امکانات درون‌شهری و ساختمان‌سازی دارند. این ورق‌ها در انواع، ابعاد، ضخامت مختلفی ساخته می‌شوند. اما بزرگ ترین ویژگی ورق های آجدار، فابریک و پرسی بودن آن است که باعث می شود هم در کاربرد و هم در قیمت تفاوت چشمگیری داشته باشند. تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک در نوع تولید آن است که بسته به همین ویژگی می تواند اسحکام بالایی نیز داشته باشد. از این رو می توان گفت ورق آجدار فابریک به دلیل استقامت بالاتر، کارایی بهتری برای بسیاری از صنایع خواهد داشت. 

ورق آجدار چیست ؟

به ورق‌های آجدار، ورق برجسته، ورق شطرنجی و ورق کف‌سازی نیز گفته می‌شود. این ورق‌های فلزی را به روش نورد گرم تولید می‌کنند.

بر روی یک سطح این ورق‌ها نقوش برجسته مختلفی مانند لوزی، بادام، الماس، قطره، عدس و دایره به‌صورت یک‌پارچه و منظم برای افزایش استحکام مکانیکی و کاهش اصطکاک آن‌ها ایجاد می‌کنند.

این برآمدگی آج نامیده می‌شود. از مزایای آج ها عدم لغزندگی و سهولت استفاده از آن‌ها است.

از مزیت‌های متعدد ورق آجدار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت فراوان
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • جوش‌پذیری عالی
 • اصطکاک بالا
 • قابلیت استفاده در صنایع مختلف

بررسی انواع ورق آجدار

انواع ورق آجدار از نظر ماده سازنده، شکل ظاهری و شیوه تولید به ۴ نوع ورق آجدار فولادی، ورق آجدار گالوانیزه، ورق آجدار آلومینیومی و ورق آجدار استیل تقسیم می‌شوند. این ورق‌ها را با روش فابریک یا پرسی تولید می‌کنند که همین روش تولید نیز خود نوعی دسته بندی است.

ورق آجدار پرسی چیست ؟

برای ساخت ورق‌های آجدار پرسی از فرایندهای نورد گرم یا سنبه‌زنی استفاده می‌کنند. غلتک‌های نورد و سنبه‌ها دارای الگوهایی هستند که بر روی ورق‌های آلومینیومی، فولادی و استیل پرس می‌شوند.

به همین دلیل، ورق‌های تولید شده به این شیوه، به‌عنوان ورق آجدار پرسی شناخته می‌ شوند. ورق‌های آجدار به‌دلیل اینکه تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند، در گذر زمان خاصیت اصطکاک خود را از دست می ‌دهند.

بررسی ویژگی ها و مزیت های ورق آجدار پرسی

برخورداری از سطح شفاف، درخشان، وزن کم، استحکام مناسب، عدم لغزندگی و وجود سوراخ‌های ریز در لایه زیرین از ویژگی‌ های این نوع ورق است.

ورق آجدار پرسی در محیط‌ هایی که عبور و فشار کمتری وجود دارد، دوام بالاتری خواهد داشت. این ورق‌ ها برای ساخت سطوح شیب‌ دار، کف ‌سازی اتاق ماشین ‌های سنگین و پل عابرپیاده بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

ورق آجدار فابریک چیست؟

برای ساخت ورق آجدار فابریک، الگوها را بر روی ورق فولادی، استیل و آلومینیومی ساده که فاقد هرگونه طرح هستند، متصل می‌کنند (این الگوها به صورت یک ورق شکل یافته است). در این شیوه، ورق‌ها تحت هیچ عملیات و تغییری قرار نمی‌گیرند، به همین دلیل فابریک نامیده می‌شوند.

ورق آجدار فابریک چه ویژگی ها و مزیت هایی دارد؟

شاخص ‌ترین ویژگی ورق آجدار فابریک، سطح مسطح پشت آن و وزن بیشتر در مقایسه با ورق پرسی است.

از دیگر ویژگی‌ ها و مزایای ورق فابریک می‌ توان به استحکام، دوام بالا و قابلیت استفاده در صنایع مختلف و ساخت تجهیزات و حفاظ برای مناطق امنیتی و نظامی اشاره کرد.

تفاوت ورق آجدار پرس و فابریک در چیست؟

تفاوت ورق آجدار پرسی با فابریک را در ۳ بخش ساختار و نحوه تولید، کاربرد و قیمت می ‌توان بررسی کرد.

 1. تفاوت ساختار و تولیدی ورق آجدار پرسی و فابریک

از نظر نحوه تولید، ورق آجدار فابریک برخلاف ورق پرسی تحت هیچ عملیاتی قرار نمی‌گیرد و الگوها را برروی صفحات فلزی بدون طرح متصل می‌کنند. معمولاً ورق ‌های آجدار فابریک به دلیل اینکه دارای الگوهایی بر روی سطح ورق نیستند، از ورق‌‌های آجدار پرسی سنگین ‌تر هستند.

 1. تفاوت کاربرد ورق آجدار پرسی و فابریک

از ورق ‌های آجدار فابریک به‌دلیل ویژگی‌ های ممتاز آن مانند مقاومت و وزن بالا در صنعت به‌ صورت گسترده استفاده می‌ کنند؛ این نوع ورق در صنایع پتروشیمی، نفت، گاز، راه‌ سازی، ماشین‌ سازی، کامیون‌ سازی و برای ساخت کف آمبولانس ها، کشتی ‌ها و وانت‌ بارها استفاده می‌ شود.

ورق پرسی نیز به ‌دلیل وزن کمتر و کیفیت مناسب برجستگی ‌های آن، اغلب برای ساخت پله ‌برقی، سطوح شیب‌ دار، پل عابر پیاده، کف ‌سازی ماشین ‌های باربری و امور تزیینی مانند طراحی نمای ساختمان،  مورد مصرف قرار می ‌گیرد.

تفاوت ورق آجدار پرس و فابریک

تفاوت قیمت ورق آجدار پرسی و فابریک

قیمت ورق آجدار به عوامل متعددی مانند جنس، روش تولید، وزن، ابعاد، گرید، ضخامت و کیفیت آن بستگی دارد. در میان این عوامل، جنس و روش تولید دارای تاثیر مستقیم و سایر موارد، دارای تاثیر غیرمستقیم بر هزینه ورق‌ آجدار هستند.

علاوه ‌بر این موارد، عواملی مانند قیمت دلار، قیمت مواد اولیه، قیمت فولاد و آلومینیوم در بازارهای جهانی نیز در افزایش یا کاهش قیمت ورق آجدار نقش دارند.

ورق فابریک به ‌دلیل وزن بیشتر نسبت به ورق پرسی، معمولاً قیمت بالاتری نیز دارد. به‌دلیل نوسانات بازار، برای خرید ورق آجدار باید روزانه قیمت آن را از نمایندگی‌ های معتبر فروش آن، استعلام کرد.

کدام ورق آجدار بهتر است؟ پرسی یا فابریک؟

ورق‌ های آجدار از استحکام و انعطاف‌ پذیری بسیار خوبی برخوردار هستند. ورق پرسی و فابریک ویژگی‌ ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

این ورق‌ ها در صورتی‌ که متناسب با قابلیت‌ هایی که دارند مصرف شوند، طول عمر بسیار خوبی خواهند داشت. ورق پرسی قیمت مناسب تر و حمل‌ و نقل آسان‌ تری نسبت به ورق فابریک دارد؛ اما در مواردی که به تجهیزات بسیار مستحکمی نیاز است، ورق فابریک گزینه مناسبی خواهد بود.

ورق آجدار فابریک را از کجا بخریم؟

یکی از بهترین ورق های آجدار فابریک، ورق آجدار فولاد مبارکه است که برای تولید این نوع ورق اصولا از ورق سیاه استفاده می گردد. ورق آجدار اصفهان در ضخامت های ۳، ۴، ۵، ۶، ۸ و ۱۰ میلیمتر و به صورت رول و شیت برشی تولید می گردد. ابعاد ورق آجدار فابریک مبارکه به شرح زیر می باشد:

 • ۱.۵ متر (رول)
 • ۱ در ۲ متر (شیت برشی)
 • ۱.۲۵ در ۲.۵ متر (شیت برشی)
 • ۱.۵ در ۶ متر (شیت برشی)
 • ۱.۲۵ در ۶ متر (شیت برشی)
 • ۱.۲۵ متر (رول)

کیفیت ورق آجدار فابریک مبارکه به نسبت دیگر برندهای موجود در بازار ، بسیار بالاتر است و می تواند یکی از گزینه هایی باشد که همواره در زمان خرید این نوع ورق، مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به اینکه گفته شد قیمت ورق آجدار فابریک به نسب نوع پرسی بیشتر است، حال باید به این مورد نیز دقت داشت، با توجه به کیفیت بالای این ورق از کارخانه فولاد مبارکه اصفهان و اسم برند، قیمت ورق آجدار فولاد مبارکه به نسبت بالاتر خواهد بود. البته برای خرید ورق آجدار اصفهان می بایست یا به صورت مستقیم سراغ کارخانه برید که این کار کمی دشوار است و یا سراغ شرکت های واسط خرید و فروش مقاطع فولادی بروید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمای پیش از خرید ورق آجدار به صفحه https://ahanmelal.com/contact-us مراجعه کنید. قطعا دریافت اطلاعات و نکات پیش از خرید، می تواند منجر به کاهش هزینه ها و خریدی به صرفه گردد.

در آخر باید گفت…

تفاوت ورق آجدار پرسی با ورق آجدار فابریک در نحوه تولید، کاربرد و قیمت آن است. انواع ورق آجدار دارای مقاومت و دوام قابل توجهی هستند. از ورق فابریک به ‌دلیل استحکام بالا در صنایع مختلف به‌ صورت گسترده استفاده می ‌شود. ورق پرسی برای ساخت پله‌ برقی، پل عابر پیاده، سطوح شیب‌ دار و تزیین نمای ساختمان به کار برده می ‌شود. از نظر قیمت هم ورق‌ های فابریک به‌ دلیل وزن بیشتر قیمت بالاتری نسبت به ورق پرسی دارند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.