معرفی دانشگاه های ایران

معرفی دانشگاه صنعتی شیراز

یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران، دانشگاه صنعتی شیراز است که همانند سایر دانشگاه‌های دولتی، دارای تاریخچه مستقلی است. تاریخچه این دانشگاه، شامل زمان تأسیس، وظایف، فعالیت‌ها و اهداف آن می باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه صنعتی شیراز، می‌توانید به مقاله‌ای به این موضوع در پورتال جامع مهندسین ایران مراجعه کنید که در آن به معرفی و تاریخچه دانشگاه صنعتی شیراز، همچنین آدرس سایت این دانشگاه پرداخته شده است.

تاریخچه دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه صنعتی شیراز، که در استان فارس قرار دارد، دومین دانشگاه دولتی در این منطقه است. این دانشگاه در اردیبهشت ماه سال 1383 توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت افتتاح شد. ساختمان این دانشگاه در گذشته به عنوان بخشی از دانشکده صنعت الکترونیک دانشگاه شیراز شناخته می‌شد، اما در سال 1383 به صورت مستقل به نام دانشگاه صنعتی شیراز شناخته شد.

این دانشگاه در بلوار مدرس شهر شیراز واقع شده است و در حال حاضر محوطه جدید آن در شهر جدید صدرا در شمال غرب شیراز در حال ساخت است. دانشگاه صنعتی شیراز در بیش از ۳۲ رشته تحصیلی، از جمله ۴ رشته دکتری، ۲۳ رشته کارشناسی ارشد و ۵ رشته کارشناسی، دانشجو می‌پذیرد.

این دانشگاه همچنین دارای دو پژوهشکده و یک مرکز تحقیقات است و هم اکنون بیش از ۱۱۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا دارد. در سال 1395، دانشگاه صنعتی شیراز در رده‌بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران، رتبه‌ی هفتم را کسب کرد.

این دانشگاه با نام دانشکده صنعت الکترونیک، بیش از ۴۰ سال پیش به عنوان یکی از دانشکده‌های مهم دانشگاه پهلوی شروع به کار کرد و در سال ۱۳۸۲ به دانشگاه صنعتی شیراز تغییر نام داد.

دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه صنعتی شیراز در حال حاضر هفت دانشکده مهندسی برق، مکانیک و هوافضا، علوم، مهندسی مواد، عمران و محیط زیست، صنایع و مهندسی شیمی نفت و گاز را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا فعالیت می‌کند.

رشته‎ های موجود در دانشگاه صنعتی شیراز

ردیف

نام دانشکده

مقطع

رشته

گرایش

۱

دانشکده مهندسی برق و الکترونیک

دکترا

مهندس برق –  قدرت

مهندسی قدرت

مهندسی سیستم های قدرت و انرژی

مهندسی الکترونیک قدرت و ماشینهای الکتریکی

مهندسی برق – مخابرات

مهندسی مخابرات سیستم

مهندسی مخابرات میدان

مهندسی مخابرات

مهندسی برق – الکترونیک

مهندسی الکترونیک

مهندسی برق – کنترل

مهندسی کنترل

کارشناسی ارشد

مهندسی برق- قدرت

مهندسی قدرت

مهندسی الکترونیک قدرت و ماشینهای الکتریکی

مهندسی سیستم های قدرت و انرژی

مهندسی برق- مخابرات

مهندسی مخابرات سیستم

مهندسی مخابرات میدان

مهندسی مخابرات

مهندسی برق – الکترونیک

مهندسی الکترونیک

مهندسی برق – کنترل

مهندسی کنترل

کارشناسی

مهندسی برق

مهندسی مخابرات

مهندسی الکترونیک

مهندسی کنترل

۲

دانشکده مهندسی فناوری اطلاعات

دکترا

مهندسی فناوری اطلاعات شبکه های کامپیوتری

کارشناسی ارشد

مهندسی کامپیوتر– نرم افزار

مهندسی فناوری اطلاعات شبکه های کامپیوتری

مهندسی کامپیوتر- معماری کامپیوتر

کارشناسی

مهندسی فناوری اطلاعات

مهندسی صنایع

کارشناسی ارشد

مهندسی صنایع – صنایع

کارشناسی

مهندسی صنایع – صنایع

۳

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست

دکترا

مهندسی عمران

مکانیک خاک و پی

کارشناسی ارشد

مهندسی عمران

زلزله

مکانیک خاک و پی

سازه های هیدرولیکی

۴

دانشکده مهندسی شیمی

کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی

مهندسی گاز

مهندسی شیمی

۵

دانشکده مهندسی  مواد

کارشناسی ارشد

مهندسی مواد

مهندسی مواد- سرامیک- الکتروسرامیک


خوردگی و حفاظت از مواد

۶ دانشکده  شیمی

دکترا


کارشناسی ارشد

شیمی


شیمی

شیمی- فیزیک


شیمی – شیمی آلی – شیمی دارویی

شیمی – فیزیک

۷

دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا

دکترا

مهندسی مکانیک

تبدیل انرژی

طراحی کاربردی(دینامیک جامدات)

کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک

تبدیل انرژی

طراحی کاربردی

مهندسی هوافضا

آئرودینامیک

۸

دانشکده ریاضی

دکترا

ریاضی کاربردی

تحقیق در عملیات

ریاضی کاربردی

کارشناسی ارشد

ریاضی محض

آنالیز ریاضی

ریاضی کاربردی

ریاضی کاربردی – آنالیز عددی

ریاضی کاربردی – معادلات دیفرانسیل

ریاضی کاربردی – معادلات دیفرانسیل و آنالیز عددی

ریاضی کاربردی – تحقیق در عملیات

ریاضی کاربردی- کاربردی

فیزیک

کارشناسی ارشد

فتونیک

فیزیک

فیزیک

اتمی مولکولی

دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شیراز 

دانشگاه دارای 7 دانشکده ‌است که عبارتند از:

 • دانشکده مهندسی برق و الکترونیک
 • دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا
 • دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • دانشکده مهندسی شیمی
 • دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست
 • دانشکده مهندسی مواد
 • دانشکده علوم پایه

دانشکده مهندسی برق

دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شیراز قدمت دیرینه‌ای دارد. این دانشکده که هسته اصلی و مرکزی دانشگاه در ابتدای تاسیس است و پیش­تر به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه شیراز شناخته می‌شد، از سال ۱۳۸۳ در مجموعه دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شیراز قرار گرفته است. این دانشکده اکنون در سه گرایش الکترونیک، کنترل و مخابرات در مقطع کارشناسی و شش گرایش الکترونیک، قدرت (سیستم و انرژی، الکترونیک قدرت)، کنترل و مخابرات (میدان و سیستم) در مقطع کارشناسی ارشد به تربیت دانشجو مشغول است.

دوره دکتری مهندسی برق نیز از بهمن ماه ۱۳۸۹ در این دانشکده دایر شدهاست و اکنون دانشجویان دکتری در چهار گرایش الکترونیک، قدرت، کنترل و مخابرات مشغول به تحصیل هستند. دانشکده مهندسی برق به عنوان بزرگترین دانشکده دانشگاه صنعتی شیراز مجهز به آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مناسب است و با توانایی‌های موجود نقش به سزایی در پرورش نیروهای متخصص مهندسی برق در منطقه جنوب کشور دارد. این دانشکده اکنون بالغ بر ۳۰ عضو هیأت علمی با مرتبه­های استادیاری و دانشیاری و استادی دارد.

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) در سال ۱۳۸۳ تأسیس گردید. این داشکده شامل سه گروه مهندسی کامپیوتر،مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی صنایع نیز می باشد. پذیرش دانشجو در رشته مهندسی فناوری اطلاعات، در مقطع کارشناسی در سال ۱۳۸۳، در رشته مهندسی صنایع در سال ۱۳۹۱ انجام شد. درمقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۸۹ در رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه های کامپیوتر، در سال ۱۳۹۰ در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ودر رشته مهندسی صنایع گرایش مهندسی صنایع، در سال ۱۳۹۲ در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری ودانشجوی دکترای تخصصی در رشته مهندسی فناوری اطلاعات برای تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور انجام شد.در حال حاضر بیش از ۳۵۰ دانشجو در این دانشکده در مقطع کارشناسی رشته مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی صنایع ودر مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند. این دانشکده مجهز به آزمایشگاه های شبکه، سیستم عامل،برنامه نویسی، پایگاه داده ،معماری، پردازش موازی و آزمایشگاه سیستم های چند رسانه ای می باشد. این دانشکده در مسابقات داخلی و خارجی ربوکاپ،جشنواره حرکت، قبولی بیش از ۴۰درصد از دانشجویان این دانشکده در کنکور ارشد در سالهای ۱۳۸۸ تا کنون، افتخارآفرین بوده است.

دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا

دانشکده مهندسی مکانیک و هوا فضا از تیرماه سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد و تعداد اعضاء هیئت علمی این دانشکده تا آذرماه سال ۱۳۹۳ به سه دانشیار و هشت استادیار افزایش یافت.در این دانشکده در مقطع دکتری در دو گرایش تبدیل انرژی و طراحی کاربردی و مقطع کارشناسی ارشد در سه گرایش تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و آیرودینامیک دانشجو می­پذیرد.این دانشکده با جذب اساتید مستعد، رشد بسیار مطلوبی داشته است و در حال ارتقاء جایگاه خود به عنوان یک دانشکده صنعتی در جنوب ایران است. همچنین با ایجاد تمهیداتی نظیر مرکز محاسبات سریع، آزمایشگاه تست تونل باد و آزمایشگاه مکاترونیک امکان بسیار خوبی را جهت انجام پروژهای محاسباتی و تجربی در اختیار دانشجویان و محققین قرار می دهد.

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست

دانشکده مهندسی عمران ومحیط زیست از مهرماه ۱۳۸۵ فعالیت خود را با جذب اولین هیات علمی آغاز نمود. در مهرماه ۱۳۸۷ با پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در گرایش مهندسی زلزله این دانشکده فعالیت آموزشی خود را شروع نمود و در حال حاضر دارای سه گرایش کارشناسی ارشد مهندسی زلزله، مکانیک خاک و پی و سازه­های هیدرولیکی و یک گرایش دکتری در مکانیک خاک و پی می­باشد.

این دانشکده علاوه بر فعالیت­های آموزشی در طرح های مختلف تحقیقاتی و پژوهشی و ارتباط با صنعت نظیر طراحی و ساخت سازه های فضاکار، مقاوم سازی ساختمان ها، مطالعات ژئوتکنیک و خطر پذیری زلزله، طراحی سازه های فولادی و بتنی و ساختمان های خاص، طراحی سازه های هیدرولیکی، مدیریت منابع آب، مدیریت پسماند ، طراحی تصفیه خانه های آب و فاضلاب و … فعال می­باشد.این دانشکده دارای آزمایشگاه­های مکانیک خاک وپی ، بتن ، هیدرولیک و زلزله مجهز به دستگاه میکروترومور می باشد و با سازمان هایی از قبیل شرکت آب و فاضلاب فارس ، سازمان آب منطقه ای ، شهرداری، سازمان بازیافت ، سازمان میراث فرهنگی ، راه و ترابری ، سازمان منطقه آزاد قشم، شرکت ملی صنایع مس ایران ، کارخانه سیمان فارس نو و اداره مخابرات همکاری دارد.

دانشکده علوم ریاضی

دانشکده ریاضی در اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ به عنوان یکی از گروه های آموزشی دانشکده علوم پایه دانشگاه صنعتی شیراز با هدف فعالیت در زمینه های مختلف کاربردی مورد نیاز جامعه رسماً شروع به فعالیت نمود. در راستای تحققق اهداف ریاضیات در سطح عالی و گسترش مرزهای دانش، این دانشکده از همان ابتدا اقدام به راه اندازی دوره کارشناسی ارشد نمود. به منظور گسترش پژوهش های بنیادی و با هدف تأمین اعضای هیأت علمی دانشگاه های کشور، در بهمن ماه ۱۳۸۹ اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری ریاضی نمود.

پردیس دانشگاه صنعتی شیراز

از سال ۱۳۹۲، پردیس دانشگاه صنعتی شیراز فعالیت خود را آغاز کرده است. این پردیس در حال حاضر در بیش از ۱۰ رشته تحصیلی از جمله مهندسی برق (گرایش‌های الکترونیک، مخابرات، کنترل و قدرت)، مهندسی شیمی، مهندسی گاز، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار)، مهندسی عمران (گرایش زلزله)، مهندسی مکانیک (گرایش طراحی کاربردی)، مهندسی و علم مواد (کارشناسی ارشد و خوردگی و حفاظت از مواد)، ریاضی (گرایش تحقیق در عملیات) و شیمی داروئی، حدود ۱۴۵ دانشجو را پذیرش می‌کند.

دانشگاه صنعتی شیراز

خوابگاه‌های دانشگاه صنعتی شیراز

این دانشگاه دارای دو خوابگاه جداگانه برای پسران و دختران است که هر دو در محوطه دانشگاه قرار دارند.

خوابگاه‌های پسرانه شامل چهار بلوک با نام‌های مدرس، رازی، ابن سینا و چمران هستند. این خوابگاه‌ها به مجموعه‌ای با زیربنای حدود 10500 متر مربع تبدیل شده‌اند و توانایی میزبانی حدود 430 نفر را دارا می‌باشند. امکانات این خوابگاه‌ها شامل سالن مطالعه، سالن تلویزیون، مرکز کامپیوتر، فضای سبز، چمن مصنوعی، بوفه و وسایل ورزشی مختص فضای سبز است.

خوابگاه‌های دخترانه نیز شامل دو بلوک با نام‌های یاس و نرگس هستند. این خوابگاه‌ها دارای زیربنایی به مساحت حدود 5200 متر مربع بوده و توانایی میزبانی حدود 190 نفر را دارند. امکانات این خوابگاه‌ها شامل سالن مطالعه، بوفه، فضای سبز، زمین ورزشی والیبال و بسکتبال، سالن تلویزیون و وسایل مختص فضای سبز است.

کتابخانه دانشگاه صنعتی شیراز

در حال حاضر، کتابخانه دانشگاه صنعتی شیراز در بخش‌های مخزن کتاب، نشریات، بخش مرجع و پایان‌نامه‌ها و سالن مطالعه فعالیت می‌کند. مخزن کتابخانه دارای 30,000 جلد کتاب به زبان‌های فارسی و لاتین است و بخش مرجع کتابخانه بیش از 2,000 جلد کتاب را شامل می‌شود. همچنین، بخش پایان‌نامه‌ها در حدود 1,200 پایان‌نامه را در خود جای داده است. در بخش نشریات نیز، تعدادی نشریه در زمینه‌های مختلف از جمله مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و غیره وجود دارد.

سالن مطالعه کتابخانه در طبقه اصلی قرار دارد و دارای دو طبقه است. طبقه پایین برای پسران و طبقه بالا برای دختران و به طور کلی ظرفیتی در حدود 140 نفر دارد.

افتخارات دانشگاه صنعتی شیراز

 • حضور دانشگاه صنعتی شیراز در نظام رتبه بندی جهانی تایمز (رتبه بین 601-800) در سال 1397(2018)
 • بهترین پایانامه ارشد مکانیک توسط انجمن مکانیک ایران در سال 95
 • پژوهشکر برتر کشوری در سال 94
 • پژوهشگر برتر IEEE در سال 93
 • کسب جایزه Usern
 • یک صدم درصد دانشمندان برتر (1 نفر)
 • یک درصد دانشمندان برتر (2 نفر)

سایت دانشگاه صنعتی شیراز

سایت دانشگاه صنعتی شیراز به آدرس www.sutech.ac.ir در دسترس است. این دانشگاه یکی از معتبرترین و بزرگترین دانشگاه‌های صنعتی کشور می‌باشد و در شهر شیراز واقع شده است. اگر به دنبال اطلاعات در مورد این دانشگاه هستید، می‌توانید با مراجعه به سایت آن، اطلاعات مفیدی را درباره رشته‌های تحصیلی، فضای آموزشی و پژوهشی، نحوه ثبت نام و … بدست آورید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.