رپورتاژ آگهی

سنگ تراورتن یا سنگ لایم استون؟ کدام بهتر است؟

معماران، طراحان، سازندگان و صاحبان خانه همیشه این سوال را می‌پرسند. پاسخ کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می‌رسد. در نهایت متوجه می‌شوید که پاسخ دادن به این موضوع به همان اندازه که یک «علم» است «هنر» است. شما باید بین این دو ماده تصمیم بگیرید. پس بیایید به طور کامل این دو سنگ را مقایسه کنیم.

چه در حال بازسازی آشپزخانه خود باشید و چه حمام، سنگ طبیعی راهی عالی برای ایجاد حسی ارگانیک به فضای شما است. بافت متنوع و سطحی بادوام به سنگ طبیعی جلوه‌ای منحصر به فرد می‌بخشد در حالی که رنگ‌های خنثی ملایم آن حس زیبایی به سنگ می‌بخشد. ما راهنمای متفاوتی از سنگ تراورتن و سنگ آهک را گردآوری کرده‌ایم، از جمله نکاتی در مورد بهترین مکان قرار گرفتن هر نوع سنگ. با ما همراه باشید تا مزایا و معایب سنگ تراورتن در مقابل سنگ آهک را بدانید.

از نظر زمین شناسی ساده است زیرا هر دو سنگ سنگ‌های رسوبی هستند. تراورتن در واقع نوعی سنگ آهک است! گذشته از نحوه‌ی شکل‌گیری، هر دو ماده معمولاً رنگ روشن دارند و قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ لایم استون معمولاً از نظر خصوصیات فیزیکی یکنواخت‌تر است. تراورتن اغلب با منافذ یا حفره‌هایی در سطح ظاهر می‌شود که ممکن است پر شده باشند یا نباشند. هر دو معمولاً صیقلی یا سابیده می‌شوند.

آیا سنگ تراورتن و سنگ آهک یکی هستند؟

اگرچه مشابه و هر دو از سنگ‌های طبیعی‌اند کاملاً متفاوت هستند. سنگ لایم استون سنگی رسوبی است و تراورتن در اطراف بستر رودخانه‌ها و چشمه های آب گرم تشکیل می‌شود. سنگ تراورتن سخت‌تر است و سوراخ‌هایی دارد. این سوراخ ها باید برای کاربردهای سنگ کف داخلی پر شوند. برای روکش دیوارهای خارجی یا سنگفرش‌های بیرونی، می‌توانید آنها را خالی بگذارید. این جلوه‌ی طبیعی‌تری ایجاد می‌کند. در حالی که سنگ کف سنگ آهکی گرم‌تر و خنثی‌تر است در واقع سنگ تراورتن تنوع رنگی بالاتری دارد.

سنگ تراورتن و سنگ آهک

به طور کلی، سنگ تراورتن، به ویژه سنگ‌های سفید در مقایسه با سنگ تراورتن گران‌تر است. با این حال، درجه و کیفیت آن تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. به طور خاص، تراورتن دارای انواع مختلفی است و همه نوع قیمتی وجود دارد. عواملی مانند تعداد سوراخ‌های طبیعی، اندازه سوراخ‌ها و کیفیت پر کردن، در قیمت تاثیر دارند. کاشی‌هایی با سوراخ‌های بیشتر و سوراخ‌های بزرگتر ارزان‌تر هستند. در عوض سنگ‌های لایم استون دارای تنوع رنگی کمتری هستند و قیمت کمتری دارند.

آیا سنگ لایم استون برای سنگ‌فرش مناسب است؟

به طور کلی سنگ آهک برای سنگفرش مناسب نیست. این سنگ نسبت به سنگ تراورتن نرم‌تر است و ممکن است در جاهایی که رفت و آمد زیادی باشد سریعتر سایش شود. علاوه بر این، جذب آب بیشتری دارد و مناطقی مانند راهروها ممکن است برای سنگفرش سنگ لایم استون مناسب نباشند، در حالی که سنگفرش‌های تراورتن برای هر کاربرد ایده آل هستند. سنگ‌های تراورتن فراوانی بیشتری دارند علاوه بر آن دامنه قیمتی بسیار متنوعی دارند شما با هر نوع بودجه‌ای می‌توانید سنگ تراورتن را تهیه کنید.

مقایسه دو سنگ از لحاظ نگهداری و مراقبت

تراورتن یک سنگ متخلخل است، بنابراین برای جلوگیری از رطوبت اضافی از منافذ آن به یک درزگیر نیاز دارد. تراورتن پر نشده تمیز نگه داشتن آن دشوار است و بیشتر مستعد جمع آوری رطوبت است. تراورتن به دلیل بافت متخلخلش باید هر چند سال یکبار آب بندی شود تا از تشکیل باکتری جلوگیری شود. آب بندی سنگ های طبیعی به حفظ سنگ، افزایش مقاومت در برابر لکه کمک می‌کند و تمیز کردن آنها را آسان‌تر می‌کند.

سنگ تراورتن

سنگ آهک نسبت به تراورتن متخلخل کمتری دارد و تمیز کردن آن آسان‌تر است. سنگ آهک با ظاهری سبک‌تر و دارای رگه کمتر، باید به طور مداوم تمیز شود تا ظاهر درخشان خود را حفظ کند. اگرچه سنگ آهک نسبت به تراورتن متخلخل کمتری دارد، اما برای جلوگیری از سایش، باید هر سه تا پنج سال یکبار آب‌بندی شود.

بهتر است که هرکدام را کجا استفاده کنید

اگر قصد استفاده از سنگ تراورتن را برای کف دارید باید منافذ آن را به خوبی با رزین ببندید زیرا ممکن است بر اثر رفت و آمد و یا شست و شو منافذ آن دوباره باز شود. در ضمن به دلیل تخلخل ممکن است که گرد و خاک در این منافذ گیر کند و باعث ایجاد لکه شود. ولی در کل در صورتی که از سنگ تراورتن با کیفیت استفاده کنید و به خوبی رزین شده باشد برای استفاده در سنگ کف به مشکل بر نمی‌خورید.

بیشترین کاربرد سنگ تراورتن برای نمای ساختمان است. اما برای دیوار، کف‌پوش حیاط، سنگ اطراف استخر و سنگ شومینه بسیار مناسب است.

سنگ لایم استون نسبت به سنگ تراورتن متخلخل کمتری دارد اما سنگ نرم‌تری است. استفاده از این سنگ در مکان‌های پر رفت و آمد توصیه نمی‌شود چون به راحتی خورده می‌شود. این سنگ بیشتر برای دیوارهای داخلی کاربرد دارد. همه‌ی سنگ‌های لایم استون برای استفاده در نمای ساختمان مناسب نیستند. چون جذب آب بالاتری دارند و در برابر رطوبت و باران ممکن است که آسیب ببینند.

مقاومت در برابر حرارت

هر دو سنگ در تابستان خنک می‌مانند و زیر پا راحت هستند. تفاوت در فرآیند پخش گرما است. سنگ لایم استون نور را منعکس می‌کند. منافذ ریز روی سطح آن گرما را به زیر منتقل می‌کند و حتی در گرمای شدید خنک می‌ماند. به طور مشابه، تراورتن خنکی زمین را در زیر خود جذب می‌کند و در خورشید خنک می‌ماند. به طور کلی، هیچ تفاوتی در مقاومت حرارتی هر دو سنگ وجود ندارد و بنابراین می‌توان آنها را در فضای باز نصب کرد.

رنگ و ظاهر

تراورتن دارای تنوع رنگی زیادی است. فرآیند تشکیل باعث وجود رگه‌ها یا سایه‌های مختلف در سطح آن می‌شود. این سنگ طبیعی با رنگ‌های زرد گرم و نقره‌ای سرد، کمی تیره‌تر از سنگ لایم استون است. سنگ لایم استون از نظر ظاهری یکنواخت‌تر است که هنگام نصب در راهروها یا پاسیوها تداوم بصری می‌بخشد. سنگ لایم استون معمولاً در رنگ‌های سفید و یا کرم موجود است و رنگ آن نسبت به سنگ تراورتن روشن‌تر است.

جمع‌بندی

در کل از لحاظ شکل‌گیری سنگ تراورتن و سنگ لایم استون کاملا شبیه هم هستند و هر دو سنگ رسوبی هستند. مهمترین تفاوت این دو سنگ این است که سنگ تراورتن متخلخل است و در درون ساختار آن منافذ وجود دارد در حالی سنگ لایم استون سنگی متراکم است ولی نسبت به تراورتن نرم‌تر است. بیشترین کاربرد سنگ تراورتن در نمای خارجی ساختمان است ولی می‌توان آن را در همه جا بکار برد ولی برای استفاده در سنگ کف بهتر است که منافذ آن با رزین پر شود. سنگ لایم استون با توجه به اینکه سنگ نرم‌تری است بهتر است که در دیوارهای داخلی ساختمان استفاده شود و یا برای پله و کف در جاهای کم رفت و آمد بکار برده شود.

در صورتی که نیاز به اطلاعات کاملی از این دو سنگ نیاز دارید به سایت همراه سنگ سر بزنید و از مشاوره رایگان در مورد این دو سنگ بهره‌مند شوید.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.