رپورتاژ آگهی

محاسبه داربست مثلثی

گذشت زمان، تمام عرصه‌ها را دست خوش تغییرات و پیشرفت‌های سودمند کرده است و صنعت ساختمان سازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. داربست مثلثی، از جمله سازه‌هایی است که در نتیجه پیشرفت صنعت ساخت و ساز جای خود را در این بازار باز کرده است. اگر شما هم تمایل دارید بیشتر سر از کار این داربست نوین و پرکاربرد دربیاورید، ادامه مطلب امروز ما را از دست ندهید؛ زیرا قصد داریم سازه‌ای را به شما معرفی کنیم که بسیاری از گره‌های موجود در صنعت ساخت و ساز را به جای دندان با دست باز می‌کند!

داربست مثلثی چیست؟

داربست مثلثی

داربست مثلثی یا اسکافلد که با نام داربست امگا و شورینگ نیز شناخته می‌شود، یک نوع داربست مدولار و سازه موقت است که با هدف افزایش مقاومت سازه و جلوگیری از ریزش بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داربست همچنین یک قالب بتن از نوع فلزی نیز محسوب می‌شود که امکان دسترسی به بالاترین بخش‌ها و نقاط در یک پروژه ساختمانی را فراهم می‌کند که به صورت طبیعی امکان دسترسی به آن‌ها وجود ندارد؛ بنابراین نگفته پیداست که اصلی‌ترین کاربرد این داربست در ارتفاعات بسیار بالا مانند پل‌هاست.

قیمت داربست مثلثی نسبت به سایر مدل‌های داربست مناسب‌تر است؛ از این رو می‌توان آن را یک سازه موقت مقرون‌به‌صرفه معرفی کرد که از استحکام و مقاومت بسیار بالایی هم برخوردار است.

اسکافلد

یکی از نکات مهم در استفاده از داربست امگا یا مثلثی، بحث زیرسازی، بررسی استحکام و میزان سفتی سطح زمینی است که داربست روی آن قرار می‌گیرد. اهمیت کسب اطمینان از سفت و مستحکم بودن زمین از این جهت است که چنانچه سطح زمین از استحکام و مقاومت کافی برخوردار نباشد، بعد از انجام فرآیند بتن ریزی، پایه‌های داربست اسکافلد در زمین فرو می‌روند. برای حل این مسئله و پیشگیری از هر گونه نشستِ پایه‌های داربست، مهندسان و کارگران ساختمانی در زیر پایه‌های داربست امگا تخته‌های زیرپایی قرار می‌دهند.

مزایای خرید داربست مثلثی چیست؟

 • قیمت داربست مثلثی نسبت به سایر داربست‌ها مناسب‌تر است و خرید این سازه موقت برای پروژه‌ها صرفه اقتصادی به همراه دارد.
 • این سازه موقت بسیار مستحکم و مقاوم است و تحمل بار آن به ۱۴ تن یا بیشتر هم می‌رسد.
 • وزن مناسبی دارد و می‌توان گفت در مقایسه با سایر مدل‌های داربست، سبک وزن محسوب می‌شود.
 • نصب و جمع کردن این داربست بسیار سریع و آسان است، نیازی به آچار یا ابزار اضافی و افراد متخصص ندارد.
 • استفاده از این سازه در پروژه‌های ساختمانی سرعت پیشروی را افزایش می‌دهد.

معرفی مشخصات و اجزای داربست اسکافلد (مثلثی)

داربست اسکافلد از قاب‌های مثلثی شکل و لوله‌های با اندازه‌های دقیق و معین ساخته شده که به صورت نر و ماده بهم جوش خورده و به یکدیگر متصل شده‌اند. نکته حائز اهمیت درباره لوله‌های سازه که باید به آن توجه داشته باشید، این است که این لوله‌ها نباید درز و شکاف داشته باشند؛ چون در این صورت داربست از استحکام کافی برای بتن ریزی برخوردار نخواهد بود و احتمال وقوع حوادث مختلف، بروز خسارات جانی و مالی در پروژه افزایش خواهد یافت!

قاب‌های مثلثی داربست اسکافلد عمدتا در سه مدل ۰.۵، ۰.۷۵ و ۱ متری تولید می‌شود؛ برای هر مدل، ارتفاع کاملا قابل تنظیم است. عرض قاب‌های مثلثی مورد استفاده در ساختار این داربست ۱.۲ متر است و می‌تواند برش‌هایی به شکل افقی، مثلثی یا مربعی داشته باشد.

مهم‌ترین اجزای سازنده داربست اسکافلد عبارت‌اند از:

 • کفشک
 • پیچ تنظیم
 • میل مهار افقی
 • میل مهار مایل
 • پین‌های داربست
 • جک تنظیم ۷۰ و ۴۰ سانتی

کاربردهای داربست مثلثی یا شورینگ

مهم‌ترین کاربردهای این سازه موقت عبارت‌اند از:

شورینگ

 • این سازه در کفراژبندی دال‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • داربست اسکافلد در ساخت سقف‌های بسیار مرتفع، عظیم و با وزن زیاد کاربرد دارد.
 • این داربست در ساخت انواع دالان‌ها و زیرسازی پل‌ها نیز نقش پررنگی را ایفا می‌کند.
 • به دلیل مقاومت بالای داربست مثلثی در برابر فشارهای فیزیکی، از این سازه به عنوان جک سقفی و به منظور تحمل وزن سقف هم استفاده می‌شود.

به صورت کلی و در مجموع، داربست اسکافلد یا مثلثی برای دسترسی به بیشترین ارتفاعات یک سازه مورد استفاده ساختمان‌سازان قرار می‌گیرد. کاربردهای این سازه موقت به هیچ وجه به یک حوزه یا پروژه خاص محدود نمی‌شود و شما می‌توانید از این داربست پرکاربرد در انواع پروژه‌های کوچک و بزرگ ساختمانی خود استفاده کنید.

محاسبات داربست امگا (مثلثی) چگونه انجام می‌شود؟

بسته به مساحت سازه در حال ساخت و ارتفاع سقف آن، داربست اسکافلد مورد نیاز پروژه متفاوت است. ظرفیت باربری داربست مثلثی با استفاده از یک سری فرمول‌های مشخص، همچون تنش مجازی محاسبه می‌شود. داده‌های مورد نیاز برای محاسبه ظرفیت شورینگ با استفاده از فرمول‌های موجود، طول پلان (مربع یا مثلث)، قطر و ضخامت لوله واقع در کنج هستند.

داربست امگا | داربست مثلثی

برای محاسبه وزن داربست امگا یا مثلثی دو روش وجود دارد:

 • در روش اول باید پایه‌های داربست امگا را در کل مساحت مورد نظر با فاصله معمول یک متر چینش کنید، سپس تعداد این پایه‌ها را در ارتفاع آن‌ها و ۴۰ (ضریب وزنی هر متر مکعب داربست اسکافلد) ضرب کنید تا در نهایت وزن مورد نیاز داربست به دست بیاید.
 • در روش دوم اول از همه باید سطح مقطع لازم برای کفراژ را محاسبه کرده و آن را در ارتفاع ۴۰ ضرب کنید، سپس عدد حاصل را بر ۴ تقسیم کنید تا در نهایت وزن داربست به دست بیاید.

قیمت داربست مثلثی چقدر است؟

بسته به نوع داربست مثلثی و ارتفاع دال، قیمت‌های متفاوتی برای این سازه موقت تعیین می‌شود، همچنین عوامل دیگری هم روی قیمت‌گذاری این سازه تاثیر می‌گذارند و امکان ارائه یک نرخ واحد را از ما سلب می‌کنند؛ از این رو اگر به دنبال استعلام قیمت به‌روز و آنلاین این سازه بر اساس نیاز پروژه خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم به وب‌سایت‌هایی همچون سیویل سان مراجعه کنید و ضمن اطلاع از قیمت، خرید داربست مورد نیاز خود را نیز انجام دهید.

به طور کلی عوامل موثر بر قیمت داربست اسکافلد عبارت‌اند از:

 1. قیمت ورق‌هایی که لوله‌های داربست با استفاده از آن‌ها ساخته می‌شوند.
 2. کیفیت لوله‌هایی که در ساخت داربست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. وزن و جنس داربست
 4. برند تولیدکننده سازه
 5. نو یا دست دوم بودن داربست

مسئله مهمی که شایسته است به آن توجه ویژه داشته باشید، این است که تمرکز روی قیمت به تنهایی باعث می‌شود از سایر ویژگی‌ها و مزایای داربست اسکافلد غافل شوید؛ از این رو هنگام خرید داربست مثلثی نیز نمی‌توانید یک داربست، دقیقا متناسب با نیاز خود خریداری کرده و به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب داربست اسکافلد یا مثلثی را به شما معرفی کردیم. گفتیم که این داربست امروزه کاربرد زیادی در پروژه‌های ساخت و ساز دارد و معمولا برای دسترسی به نقاط و بخش‌های با ارتفاع زیاد در یک پروژه از آن‌ها استفاده می‌شود. نصب داربست اسکافلد بسیار آسان و سریع، بدون نیاز به نیروی کار ماهر یا آچار و ابزار اضافی انجام می‌شود. داربست مثلثی سرعت پیشروی روند پروژه‌ را افزایش می‌دهد، قدرت تحمل وزن بالایی دارد و از استحکام و مقاومت کافی برخوردار است.

جهت خرید و استعلام قیمت این داربست بر اساس نیاز پروژه ساخت و ساز خود، می‌توانید به وب‌سایت‌هایی همچون سیویل سان با بیش از یک دهه سابقه مراجعه کنید و ضمن دریافت راهنمایی‌های لازم در کارشناسان فروشِ این مجموعه، خریدی بی‌نقص و دقیقا مطابق با نیاز خود را تجربه کنید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. محاسبه داربست مورد نیاز در پروژه ساختمانی به موارد زیادی بستگی دارد
  با این حال مطلب جامعی بود
  ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.