مطالب عمومی

انواع سبک های طراحی ویلا در دنیا

در میان شلوغی و هیاهوی بی پایان زندگی، اکثر ما می‌خواهیم یک فضای زندگی خصوصی و آرام و نزدیک به طبیعت داشته باشیم.

یک ویلا با سبک دلخواه و موردعلاقه  چیزی است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. به همین دلیل است که سبک معماری در طراحی ویلا بسیار مورد توجه طراحان قرار می‌گیرد.

طراحی ویلا بر اساس سبک های معماری

طراحی ویلا به سبک مدرن

اولین ویژگی غیر قابل انکار سبک مدرن توجه زیاد به فرم و معماری ویلا است. برای این سازه‌ها که شکل‌های آن‌ها بیشتر مکعب یا مستطیل است، هیچ زوایدی وجود ندارد، اما می‌تواند برای طراحی بیشتر، گرد و منحنی‌ها را ادغام کند.

معماری معاصر همچنین با استفاده از مصالحی مانند بتن، چوب، شیشه، آجر، سنگ طبیعی و فلزات مشخص می ‌شود. بدیهی است که استفاده از چندین ماده به طور همزمان در یک ساخت و ساز معاصر امکان پذیر است.

یکی دیگر از ویژگی ‌های کلیدی ویلای مدرن این است که تمام اتاق‌ها باید غرق نور باشد! به همین دلیل ویلاهای مدرن اغلب دارای پنجره‌های بزرگ و نرده شیشه ای در تراس هستند که به نور طبیعی اجازه می‌دهد تا در هر فصلی که باشد، اتاق ‌های داخلی را روشن کند. اما فراتر از جنبه بسیار خوشایندی که این امر ایجاد می ‌کند، به بهینه سازی بهره‌وری انرژی ساختمان نیز کمک می ‌کند.

علاوه بر این ویلاهای مدرن با استفاده از نمای شیشه ای تعادل مناسبی بین فضای درونی و بیرونی ایجاد می ‌کنند. یک عنصر کلیدی برای ایجاد حس ویلایی مدرن، ادغام درون و بیرون است؛ نمای شیشه ای به طور گسترده در طراحی های ویلا استفاده می ‌شوند زیرا به راحتی داخل را به بیرون متصل می‌ کنند.

طراحی ویلا به سبک کلاسیک

ساختمان‌ های معماری کلاسیک از تناسبات و بیشتر موارد متقارن استفاده می ‌کنند که عناصر ساختمانی مانند پنجره ‌های زیاد، ستون ‌های بلند، مجسمه‌های بزرگ و … را تشکیل می ‌دهند. این سبک معماری از دستورات مختلف یونانی مانند یونی، دوریک، کورنتی و  توسکانی استفاده می‌ کند. معماری کلاسیک از مصالح ساختمانی بادوام مانند بتن جامد، سنگ مرمر، آجر و سایر سنگ‌های جامد استفاده می‌کند.

ویلاهای سبک کلاسیک و سنتی برای ما ایرانی‌ها ناشناخته نیست و به خوبی با ویژگی ‌های این سبک آشنا هستیم زیرا اغلب ویلاهای ایرانی به سبک کلاسیک طراحی و ساخته می ‌شوند.

طراحی ویلا  به سبک تلفیقی

همانطور که از نام این سبک پیداست، تلفیقی از سبک ‌های گوناگون در معماری است. معماران می‌توانند سبک‌هایی که در با یگدیگر هماهنگ هستند و یا در نقطه مقابل هم قرار دارند را با خلاقیت در کنار یکدیگر استفاده کنند.

طراحی ویلا

سبک تلفیقی برای کسانی مناسب است که قصد دارند یک ویلای منحصربه فرد و طبق سلیقه خود داشته باشند. برای این سبک از طراحی ویلا نمی ‌توان المان و مشخصه ‌های خاصی را در نظر گرفت زیرا شما شاهد ویلای خاصی خواهید بود که از ترکیب چند سبک در کنار یکدیگر بدون اینکه همدیگر را نقض کنند، ایجاد شده و از قضا چشم انداز زیبا و خیره کننده‌ ای نیز دارد.

طراحی ویلا به سبک پست مدرن

معماری پست مدرن سبک جدیدی از ساخت و ساز است که به همان اندازه که به ظاهر ساختمان‌ها اهمیت می ‌دهد به عملکرد آنها نیز توجه ویژه دارد. این سبک طراحی ویلا روش‌های سنتی ساخت و ساز را به چالش می‌ کشد و از طرح‌ های غیر سنتی و غیر معمول، رنگ ‌های زنده و اشکال متنوع استفاده می ‌کند. جنبه‌ های مختلف سبکی را از ساختارهای مختلف وام گرفته و سپس آنها را ترکیب می ‌کند تا چیزی کاملا منحصر به فرد ایجاد کند. اگرچه از اشکال سنتی مدرن وام گرفته است، اما پیچ و تاب جدیدی به آنها می‌ دهد. ویلاهای پست مدرن، جدای از کاربردی و قابل استفاده بودن، کاملاً بصری هستند.

ویلاهای پست مدرن جدا از اینکه چشم بیننده را خیره می ‌کنند،  استحکام و پایداری  بنا را تضمین می ‌کنند،  همچنین در طراحی و ساخت ویلا در این سبک از مصالح با کیفیت خوب استفاده می ‌شود و کاملاً کاربردی و قابل زندگی هستند.

طراحی ویلا به سبک نئوکلاسیک

حجم ‌های بزرگ مقیاس، اشکال هندسی ساده، ستون‌ های بلند، جزئیات یونانی یا رومی دوریک، سقف ‌های گنبدی یا مسطح، بسته به سبک از مشخصه‌ های اصلی سبک نئوکلاسیک است. از مشهورترین ساختمان ‌های نئوکلاسیک می‌ توان به کاخ سفید در آمریکا اشاره کرد.

سبک های طراحی ویلا

ویلاهای نئوکلاسیک از سبک کلاسیک فاصله دارند و به سبک مدرن نزدیک‌تر هستند. این سبک معماری مناسب کسانی است که به بناهای کلاسیک و سنتی عرق دارند و در عین حال دوست دارند از مشخصه‌ های معماری جدید نیز بهره ببرند.

طراحی ویلای به سبک مینیمال

مفهوم اساسی معماری مینیمالیستی این است که سبک طراحی یک ساختمان را به موارد ضروری آن تقلیل داده و چیزهای اضافی را حذف کنیم. در کل سادگی در این سبک حرف اول را می ‌زند. نتیجه نهایی سقف ‌ها، کف ‌ها، دیوارها، پنجره‌ ها و درها عاری از هرگونه چیز اضافی  و غیر ضروری هستند و حداقل استفاده از فضاها می‌ شود. شما در این طراحی ساده هیچگونه پرتی در ویلا را شاهد نخواهید بود زیرا از کوچک ترین فضا، استفاده بهینه می شود.

طراحی ویلا به سبک  روستیک

طراحی روستیک در هسته خود، استفاده از عناصر ارگانیک در طبیعی ‌ترین حالت آنها است و حسی از زمانهای گذشته را القا می ‌کند که مردم اقلام را تغییر کاربری می ‌دادند یا آنها را از ابتدا می ‌ساختند. طراحی ساده و طبیعی است و  استفاده از مواد خام در آن رایج هستند. سبک روستیک زیبایی ناهموار و طبیعی را برجسته می ‌کند. در این مفهوم سنتی، طراحی روستایی ممکن است سنگین و تیره به نظر برسد. با این حال، امروزه سبک روستیک معاصرتری با زیبایی شناسی تازه و سبک ظاهر شده است.

چوب خام  یکی از رایج ‌ترین موادی است که برای ایجاد فضای داخلی به سبک روستیک استفاده می ‌شود. چوب را می ‌توان به عنوان پله چوبی یا به شکل تیرهای سقفی و تزئینات چوبی اطراف درها، پنجره‌ها و شومینه‌ها در فضای ویلا گنجاند.

 کلام آخر

از منظر تاریخی، سبک‌های معماری ارزشمند هستند زیرا در دوره‌های زمانی مختلف به شما نگاهی اجمالی به فرهنگ‌های خاص می‌ دهند. یک تصور غلط رایج این است که ساختمان‌ها اغلب برای انطباق با سبک‌های معماری خاص ساخته می‌ شوند. با این حال، معماران، از نظر طراحی، جلوتر از سبک های قابل توجهی هستند که در نهایت پروژه خود را تعریف می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.