دکوراسیون

نکاتی درباره‌ی شلف دیواری

شلف دیواری

شلف دیواری یکی از المان های زیبا و قدیمی برای به کار بردن در طراحی و دکوراسیون داخلی است. اگر به دنبال پر کردن فضای دیوارهای خالی هستید و علاقه ای به آویختن تابلو ندارید، شلف دیواری گزینه بسیار مناسبی است. در این مطلب به معرفی انواع شلف دیواری و سبک های مختلفی که برای آن وجود دارد، می پردازیم. در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

شلف دیواری و اهمیت آن

این محصول یکی از تجهیزات حیاتی خانگی هستند که از زمان‌های دور مورد استفاده قرار گرفته‌اند. شلف دیواری در هر خانه‌ای ضروری است؛ زیرا با ذخیره‌سازی چیزهای مختلف مانند کتاب، لباس و تعداد بی‌شماری از وسایل دیگر که در غیر این صورت روی زمین پراکنده می‌شدند، به شما کمک می‌کنند تا مکان را مرتب نگه دارید. علاوه بر تأمین فضای ذخیره‌سازی و نظم بخشیدن به خانه، یک سیستم قفسه‌بندی مناسب به شما امکان می‌دهد تا مواردی را که همیشه در انباری و یا اعماق کمدهای‌تان نگهداری می‌کردید، به بیرون آورده و در داخل شلف بگذارید. با این کار نه تنها نظمی اساسی به منزل‌تان خواهید داد، زیبایی آن را نیز چندین برابر می‌کنید.

در حالی که اولین استفاده از قفسه مربوط به قرن هشتم و شامل یک دال ساده بوده که به یک سطح عمودی متمرکز شده است، امروزه به طور واقعی تعداد بی شماری از شلف دیواری، در ابعاد، جنس و مدل‎‌های مختلف در دسترس است که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

بنابراین، اگر به دنبال گزینه‌های ذخیره‌سازی برای خانه خود هستید، این راهنمای جامع در مورد انواع شلف دیواری را که می‌توانید انتخاب کنید، بررسی کنید. در حالی که بررسی همه انواع قفسه‌ها به طور همزمان غیرممکن است، در مقاله زیر متداول‌ترین انواع طبقه بندی شده بر اساس مواد، سبک تثبیت و هدف استفاده، ذکر شده است.

شلف دیواری

 

انواع شلف دیواری براساس نصب و استایل

در این قسمت همراه ما باشید تا انواع شلف دیواری را براساس نصب و استایل بررسی کنیم.

  • شلف دیواری براکت
  • شلف دیواری شناور
  • شلف دیوار گوشه‌ای
  • قفسه‌های ساخته شده دیواری
  • قفسه آویز دیواری مدرن
  • قفسه‌های ایستاده آزاد
  • قفسه‌های شکاف دار قابل تنظیم
  • شلف دیواری کشویی

شلف دیواری براکت

قفسه‌های براکت ثابت، شاید قدیمی‌ترین نوع قفسه‌ای باشد که از زمان‌های دور، استفاده شده است(و امروزه نیز به همان اندازه رایج است). همانطور که از نامش پیداست، آن‌ها از “براکت”‌های جداگانه‌ای تشکیل شده‌اند و روی سطح خاصی که قفسه باید قرار گیرد “ثابت” می‌شوند.

شلف دیواری براکت چگونه ساخته می‌شود؟

به طور معمول براکت‌ها از فلز ساخته می‌شوند و مانند L شکل معکوس به نظر می‌رسند. آن‌ها به دیواره یا هر سطح عمودی محکم شده و سپس قفسه‌ها از طریق “بازوی” دیگر تکیه‌گاه پشتیبانی خواهند شد.

همانطور که اشاره کردیم ممکن است دسته‌ها با هم تداخل داشته باشند، در مورد قفسه‌های براکت ثابت نیز همین مورد وجود دارد. این دسته اغلب شامل انواع مختلف دیگری مانند قفسه‌های ذخیره سازی باز، قفسه‌های مکعب، قفسه‌های کتاب ، و هر چیز دیگری است که با استفاده از براکت و برای ذخیره موارد مختلف استفاده می‌شود. سیستم قفسه بندی براکت ثابت می‌تواند متشکل از یک واحد منفرد یا ترکیبی از دو یا چند قفسه باشد که از نزدیک با هم قرار گرفته‌اند (با استفاده از براکت‌های اضافی) و یک سیستم ذخیره‌سازی چند واحدی تشکیل می‌شود.

کاربرد شلف دیواری براکت

اتاق خواب، اتاق نشیمن، اتاق کار یا حتی دفاتر کار، دلیل استفاده معمول این نوع قفسه‌ها بسیار متنوع است. آن‌ها نه تنها در مواد مختلفی مانند فلز، چوب، پلاستیک و غیره موجود هستند، بلکه به سبک‌های مختلف نیز به فروش می‌رسند. قفسه‌های براکت ثابت را می‌توان به صورت موجود خریداری کرد (یعنی از قبل مونتاژ شده و آماده اتصال مستقیم به دیوار یا لولا شدن آن است) و یا می‌توان قفسه و براکت‌های دلخواه را خرید و سپس آن‌ها را به تنهایی فیکس کرد.

✔ حتما بخوانید:  چگونه فضای پاسیو خود را با پالت تزئین کنید

شلف دیواری شناور

نوع دیگری از شلف دیواری وجود دارد که مشابه با مدل براکت بوده و اغلب با آن اشتباه گرفته می‌شود. این نوع شلف، شلف دیواری شناور نام دارد.

تفاوت اصلی این است که در قفسه‌های شناور، نقطه تعلیق قابل مشاهده نیست در حالی که در سیستم‌های براکت ثابت، براکت اغلب برجسته است. این واقعاً چیز بدی نیست، خصوصاً به این دلیل که در حال حاضر طیف گسترده‌ای از براکت‌های شیک وجود دارد که صاحبان خانه می‌توانند از بین آن‌ها انتخاب کنند.

این نوع سیستم قفسه‌بندی با داشتن نوع مناسب مواد که با نوع مناسب براکت تکمیل می‌شود، می‌تواند عملکردهای زیادی را ارائه دهد.

قفسه‌های شناور با کلاس‌ترین و شیک‌ترین سیستم قفسه‌بندی هستند. این شلف دیواری که قفسه‌های جعبه پیچشی نیز نامیده می‌شوند، یک روش واقعا خارق‌العاده برای ذخیره وسایل شما به صورت سازمان یافته و در عین حال، تبدیل آن‌ها به تکه‌های دکوراسیون منحصر به فرد و جذاب هستند.

تفاوت شلف دیواری شناور با براکت

قفسه‌های شناور کاملاً شبیه براکت ثابت یا قفسه‌های معلق هستند به این معنا که در طرح‌ها و اشکال مختلف موجود بوده و باید به دیوار یا هر سطح مورد نیاز دیگری محکم شوند. اما تفاوت اصلی که قفسه‌های شناور را از قفسه‌های براکت ثابت جدا کرده و آنها را به گزینه‌ای بهتر از دیگری تبدیل می‌کند این است که برخلاف قفسه‌های ثابت که میخ‌ها و پیچ‌هایی برای اتصال قفسه به دیوار دارند، تجهیزات ثابت در قفسه‌های شناور پنهان شده است. ناگفته نماند که همین ویژگی مشخصه‌ای است که از این قفسه را متمایز خواهد کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز شلف دیواری شناور این است که آن‌ها معمولاً از چوب مهندسی ساخته می‌شوند که به آنها لطافت و ظرافت بیشتری می‌بخشد. این مجموعه توسط پیچ‌های داخلی، میخ‌ها و یا براکت‌هایی پشتیبانی می‌شود که قفسه‌های مختلف را با هم نگه داشته و از آن‌ها برای نصب سیستم کلی روی دیوار استفاده خواهد شد. مانند اکثر انواع دیگر قفسه‌ها، قفسه‌های شناور در یک آرایه از رنگ‌های مختلف و اندازه موجود هستند.

قفسه‌های ساخته شده دیواری

شلف‌ دیواری از نوع آماده نیز، محصول دیگری است که می‌توانید برای تزیین دیوارهای خود از آن استفاده نمایید. این مدل، در میان انواع دیگر قفسه‌ها نسبتاً ساده‌تر بوده؛ اما با این وجود بسیار کاربردی هستند؛ زیرا فضای کافی برای ذخیره‌سازی را بدون ایجاد ظاهری آشفته فراهم می‌کنند. همانطور که از اسم مشخص است، قفسه‎های ساخته شده قفسه‌هایی هستند که در گوشه گوشه یا فضای خالی خانه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

این نوع قفسه‌ها از همه ساده‌ترند زیرا در بیشتر مواقع، تنها چیزی که شما نیاز دارید این است که چند تخته چوب را به صورت افقی در شکاف دیوار و گوشه‌ها نصب کنید! ظرف چند دقیقه فضای ذخیره سازی دارید! با این حال، برای ظاهری زیباتر، می‌توانید قفسه‌هایی را بخرید که مخصوص این منظور ساخته شده‌اند.

قفسه‌های ساخته شده دیواری برای چه مواردی پیشنهاد می‌شود؟

اگر واقعاً می‌خواهید فضای ذخیره‌سازی در خانه خود را به حداکثر برسانید، قفسه‌های داخلی بهترین گزینه برای خرید هستند. آنها را می‌توان در چندین مکان مانند سوله، در فرورفتگی کنار سینه دودکش یا شومینه، بالای یا زیر کابینت‌های دیواری برجسته یا هر فضای باز کوچک قرار داد که در غیر این صورت خیلی هدفمند نیست. این سیستم قفسه‌بندی از این نظر محدود است که ابعاد آن نه می‌تواند از عرض و نه از عمق فرو رفتگی در دیوار فراتر رود. با این حال، آنها از برخی جنبه‌ها هنوز انعطاف پذیر هستند.

شما می‌توانید قفسه‌هایی با عرض و عمق مختلف را ترکیب کرده و همچنین آنها را در زوایای مختلف قرار دهید تا فضای ظاهری هدر رفته را به فضایی پرمخاطب تبدیل کنید. علاوه بر این، اگر رکود اقتصادی به اندازه کافی بزرگ باشد، می توانید فضای کمی را در پایین بگذارید و مبلمان یا یک صندلی کوچک را برای قابلیت‌های بیشتر تنظیم کنید.

شلف دیواری

شلف دیوار گوشه‌ای

بسیاری از صاحبان خانه این موضوع را درک نمی‌کنند؛ اما قفسه‌های گوشه‌ای راهی درخشان برای استفاده از فضای ذخیره سازی در خانه شما هستند. این قفسه‌ها در سبک‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی ارائه می‌شوند و گاهی اوقات نیز قابل تنظیم هستند تا بتوانند در مناطق مورد نیاز قرار بگیرند. در موارد دیگر، آنها می‌توانند با توجه به تنظیمات شما سفارشی شوند.

✔ حتما بخوانید:  نکات مهم هنگام انتخاب و خرید مبلمان

قفسه‌های گوشه‌ای می‌توانند از پلاستیک، فلز، چوب جامد و همچنین چوب مهندسی یا چند لایه برای عمر بیشتر و دوام بیشتر ساخته شوند. بعلاوه، آن‌ها می توانند به سبک آویز دیواری باشند تا بتوانید آن‌ها را در کنار کابینت‌هایی مانند آشپزخانه قرار دهید یا می توانند کف باشند، به این معنی که می‌توانید آن‌ها را در گوشه‌هایی مانند کمد لباس نصب کنید.

قفسه‌های گوشه‌ای یک روش عالی برای چیدمان وسایل در مکان‌هایی است که به راحتی قابل دسترسی باشد و آن فضاهای گوشه‌ای غیر مفید را در غیر این صورت به یک گزینه ذخیره‌سازی هدفمند تبدیل کند.

انواع شلف دیواری گوشه‌ای

این نوع قفسه‌ها را می‌توان به دو دسته گسترده‌تر تقسیم کرد: قفسه‌های گوشه‌ای ثابت و قفسه‌های گوشه‌ای قابل تنظیم. متناوباً، می‌توان آن‌ها را با توجه به سبکی که در آن‌ها ساخته شده طبقه‌بندی کرد. به عنوان مثال، شلف دیواری گوشه‌ای منحنی، شلف دیواری گوشه‌ای گوشه‌دار، شلف دیواری زاویه‌دار راست و همچنین شلف دیواری گوشه‌ای چرخان وجود دارد. در زیر شرح مختصر هر یک از انواع قفسه های گوشه ای آورده شده است.

راست گوشه
قفسه راست گوشه یا قفسه ۹۰ درجه ابتدایی‌ترین نوع قفسه گوشه‌ای است. این مدل به سادگی با اتصال دو قطعه قفسه یا قفسه (با طول یکسان یا متفاوت) در زاویه راست با یکدیگر ساخته می‌شود. این مجموعه عمود بسیار محبوب است زیرا کم هزینه‌ترین نوع ذخیره‌سازی گوشه‌ای است. به علاوه، ساخت آن بسیار آسان است، به این معنی که می‌توانید به راحتی یکی را بسازید.

منحنی
در قسمت‌هایی از منزل‌تان که قرار دادن قفسه یا شلف دشوار است، می‌توانید قفسه گوشه‌ای منحنی قرار داده و از آن استفاده کنید.

این شلف، برای افزایش فضای ذخیره سازی، در کابینت آشپزخانه برای چیدن ظروف اضافی و همچنین در کنار کمد لباس خود برای ایجاد یک دکوراسیون شیک استفاده خواهد شد.

زاویه‌دار
این نوع قفسه‌های گوشه‌ای کمی شبیه قفسه‌های گوشه‌ای خمیده بوده؛ اما تفاوت دارند؛ زیرا برخلاف قفسه‌های خمیده که دارای انحنای صاف و ملایم هستند، قفسه‌های زاویه‌دار دارای برش تیز و کاملاً مشخص در قفسه خواهند بود. آنها معمولاً به شکل یک مثلث متساوی الاضلاع هستند که به این معنی است که دو گوشه جلو در ۴۵ درجه قرار دارند و زاویه در عقب ۹۰ درجه است.

چرخان
طراح این مدل شلف دیواری، واقعاً شایسته تشویق و ستایش است،

بدون شک این طراحی هوشمندانه بهترین راه برای استفاده از هر اینچ فضای موجود در گوشه‌ها یا بین هر دو وسیله بزرگ است. این قفسه‌های گوشه‌ای از یک صفحه گردان یا چرخان تشکیل شده‌اند که کاملاً شبیه به طرح Lazy Susan است؛ زیرا شامل قفسه‌هایی است که می‌توانند یک پایه غیر متحرک را بچرخانند. با این حال، این قفسه‌ها به طور معمول به عنوان یک واحد فروخته نمی‌شوند ،بلکه به عنوان بخشی از یک مجموعه بزرگتر از قفسه‌های چرخان یا یک سیستم قفسه بزرگ هستند که دارای یک قفسه چرخش در گوشه می‌باشند. واحد معمولاً به چهار قسمت تقسیم می‌شود و می‌توان آن را به صورت دستی چرخاند تا با بخش‌های مختلف روبرو شود.

قفسه آویز دیواری مدرن

قفسه‌های آویزان روش دیگری برای ذخیره و نمایش وسایل شما به روشی منحصر به فرد است. نیازی به گفتن نیست که این نوع قفسه‌ها از سطح بلندی مانند سقف یا حتی از پایین کابینت یا واحد دیگری که در ارتفاع مشخصی نصب شده آویزان می‌شوند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند قفسه‌های آویز با درهای شیشه‌ای شفاف را در آشپزخانه (یا بالای جزیره آشپزخانه) نصب کنند تا علاوه بر افزایش فضای ذخیره سازی، مقداری جلوه نیز به آن اضافه نمایند.

کاربرد قفسه آویز دیواری مدرن

از این نوع قفسه‌ها معمولاً در کلاس‌ها و همچنین گاراژها برای نگهداری وسایل خاصی که در غیر این صورت دور و برتان قرار دارند و مکان را بهم می‌ریزند، استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر در خانه خود قفسه آویز داشته باشید، کتاب‌ها، مجلات، لوازم‌التحریر و سایر ابزارها را می‌توان در مکانی که به راحتی قابل دسترسی است ذخیره کرد.

اما توجه داشته باشید که قفسه‌های آویز نباید روی دیوارهای سبک نصب شوند. شما باید با دقت و توجه مناسب به حداکثر میزان باری که یک قفسه آویز می‌تواند تحمل کند، داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که در هر زمان مشخص سطح تحمل وزن بیشتر از میزان موردنظرتان نخواهد بود.

✔ حتما بخوانید:  نحوه استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

قفسه‌های ایستاده آزاد

برخلاف بسیاری از انواع شلف دیواری که در بالا گفته شد و باید از یک طریق یا روی سطح نصب شوند یا ثابت شوند، قفسه‌های ایستاده آزاد نیازی به اتصال به دیوار ندارند.

این قفسه‌ها معمولاً نوعی گزینه ذخیره‌سازی باز هستند؛ اما در موارد خاص می‌توانند همراه درب باشند تا وسایل یا کشوهایی را که در آن چیزهای خصوصی را نگهداری می‌کنید، پنهان کنید. بسته به نوع استفاده و در دسترس بودن، می‌توانید قفسه ایستاده‌ای را تهیه کنید که دارای قسمت‌های ذخیره سازی باز و بسته باشد. آنها نه تنها بسیار کاربردی هستند بلکه بسیار مدرن هم به نظر می‌رسند؛ زیرا می‌توانید لوازم جانبی تزئینی و سایر موارد مشابه را برای جلوه بخشیدن به فضای فضای زندگی خود به نمایش بگذارید.

مزایای شلف دیواری ایستاده

آنچه شلف دیواری ایستاده را به بیشترین گزینه مورد نیاز برای نگهداری تبدیل می‌کند، انعطاف‌پذیری این واحدها از نظر کاربرد و محل قرارگیری است. آیا قصد خرید میز تحریر بزرگ‌تری را دارید و باید فضای اتاق مطالعه خود را ایجاد کنید؟ آیا فرزندان شما همه بزرگ شده‌اند و دیگر نیازی به قفسه بزرگ برای نگهداری همه اسباب بازی‌های خود ندارند؟ می‌توانید یک قفسه ایستاده را به راحتی از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کنید؛ زیرا کاملاً قابل حمل است.

قفسه‌های ایستاده در انواع مختلف موجود است.

از مواد، طرح، سبک، شکل، اندازه و ابعاد مختلفی گرفته، می‌توانید از این قفسه‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، قفسه‌های مکعبی شکل، کتابخانه‌ها، کمدهای کوچک و غیره به عنوان قفسه‌های ایستاده در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین، مهم نیست که نیاز شما چیست، مطمئن باشید به راحتی می‌توانید قفسه ایستاده‌ای را پیدا کنید که مطابق با سلیقه و نیاز شما باشد.

قفسه‌های شکاف دار قابل تنظیم

شلف دیواری قابل تنظیم، یک سیستم ذخیره سازی است که از ریل‌های عمودی، براکت‌ها و خود قفسه تشکیل شده است. همانطور که از نام حدس زده‌اید، این نوع قفسه یکی از انعطاف‌پذیرترین گزینه‌های نگهداری در اختیار صاحبان خانه است. این به صورت یک کیت است که شامل تمام قطعات لازم است تا بتوانید آن را به تنهایی مونتاژ کنید.

شلف دیواری

نحوه نصب قفسه‌های شکاف دار قابل تنظیم

اول و مهمترین نکته این است که میخ‌های عمودی باید در فاصله مشخصی به دیوار محکم شوند، تا قفسه‌ها در این قسمت تعبیه شوند. بعد از محکم شدن این ریل‌ها به دیوار، براکت‌ها در شکاف‌های مناسب قرار می‌گیرند. ریل‌ها دارای سوراخ یا شکاف‌هایی هستند که در آن‌ها براکت ها قرار داده شده یا قطع می‌شوند. این براکت‌ها تقریباً شبیه شکل “L” معکوس با سیستم‌های قفسه بندی براکت ثابت هستند. در واقع می‌توانید قفسه‌های شکاف‌دار قابل تنظیم را به عنوان زیر‌مجموعه قفسه‌های براکت ثابت تصور کنید. در حالی که قفسه‌های یک سیستم براکت ثابت را نمی‌توان یک بار نصب کرد، قفسه‌های شکاف‌دار قابل تنظیم را می‌توان در صورت نیاز روی ریل‌ها به بالا یا پایین برد.

قفسه‌های شکاف دار قابل تنظیم چگونه ساخته می‌شوند؟

شلف دیواری قابل تنظیم معمولاً از فلز سبک ساخته می‌شوند، گرچه می‌توانید آن‌ها را از اسلب‌های چوبی نیز تهیه کنید. براکت‌ها و ریل‌ها یا از فولاد یا آلومینیوم ساخته شده‌اند تا استحکام و دوام کافی را ایجاد کنند. طراحان و تولیدکنندگان مختلف قفسه‌های شکافدار قابل تنظیم را در سبک‌ها و اندازه‌های مختلف ارائه می‌دهند تا بتوانید یکی از آن‌ها را متناسب با نیازهای خود پیدا کنید. اما توجه داشته باشید که قطعات آنها به طور معمول قابل تعویض نیستند.

این سیستم‌های قفسه‌بندی برای گاراژها به بهترین وجه مناسب هستند؛ زیرا توانایی افزودن، برداشتن یا جابجایی را فراهم می‌کنند.

شلف دیواری کشویی

قفسه‌های کشویی، یک گزینه عالی برای ذخیره‌سازی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود.شلف دیواری کشویی محصولی است که،با استفاده از لغزنده‌هایی که در هر دو طرف آن نصب شده، حرکت می‌کند. آن‌ها معمولاً در کمد، میز یا هر سیستم قفسه‌بندی دیگری نصب می‌شوند تا اینکه به سبک مستقل استفاده شوند. در ادامه به انواع، شلف دیواری کشویی بیشتر آشنا خواهیم شد.

قفسه کشویی کابینتی

این نوع قفسه کشویی سنتی نه تنها مقرون به صرفه‌ترین گزینه است، بلکه بسیار محتاطانه است. از قفسه کشویی استاندارد می‌توان در مکان‌های مختلفی که نیاز به فضای ذخیره‌سازی موقت دارد استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توانید یکی را در زیر پیشخوان، میز یا یک قفسه موجود نصب کنید که در صورت نیاز مخفی بماند و به عقب رانده شود.

قفسه‌ کشویی پله‌ای

فضای زیر پله‌ها گاهی هدر می‌رود. یک راه حل ایجاد شلف زیر پله است.

✔ حتما بخوانید:  کابینت های گلاس

انواع شلف دیواری براساس جنس

ما در موارد فوق سعی کردیم، انواع شلف دیواری را براساس کاربرد بررسی کنیم.

شلف دیواری چوبی

در بحث سیستم‌های قفسه‌بندی برای خانه، چوب محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین ماده است. دلیل این شهرت عظیم این است که چوب ماده‌ای بادوام بوده به علاوه از ظاهری پیچیده و باشکوه برخوردار است که با هیچ ماده دیگری قابل دستیابی نیست. همچنین، چوب را می‌توان با مواد دیگر ترکیب کرد یا به روش‌های مختلف پردازش کرد تا با نیازهای سیستم‌های قفسه‌بندی مختلف مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال، تخته خرده چوب به خاطر سطح سخت و محکم خود که با یک پوشش ظریف همراه است، شناخته می‌شود، تخته سه لا به دلیل گزینه‌ای مقرون به صرفه‌تر، در حالی که چوب کاج جامد به زیبایی و استحکام بسیار معروف مشهور است. چوب مهندسی شده به دلیل خواصی که شامل طول عمر بیشتر و ظاهری جذاب است، بیشتر مورد جستجو قرار می‌گیرد.

شلف دیواری شیشه‌ای

در حالی که شلف دیواری شیشه‌ای نسبت به چوبی دوام خیلی کمتری دارد؛ اما زیبایی بصری بسیار بیشتری خواهد داشت.

قفسه‌های شیشه‌ای در حمام‌های مدرن یک منظره معمول است؛ زیرا برای تحمل بارهای سبک گزینه ایده‌آل خواهد بود. با این حال، می توانید از قفسه‌های شیشه‌ای در اتاق‌های نشیمن و همچنین اتاق خواب برای قرار دادن زیور آلات مختلف و گلدان‌های کوچک برای زیبایی فضای داخلی خانه خود استفاده کنید.

شلف دیواری فلزی

قفسه دیواری فلزی واحدهای قفسه بندی مقاومی را ارائه می‌دهد که در مقایسه با قفسه‌های چوبی و شیشه‌ای تمیز کردن و نگهداری آن‌ها بسیار آسان‌تر است. آن‌ها می‌توانند مقدار قابل توجهی بار را تحمل کنند و بنابراین معمولاً در ادارات و آشپزخانه‌های تجاری و همچنین مغازه‌های خرده‌فروشی و انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در یک خانه متوسط​​، ممکن است یک یا دو قفسه فولادی در آشپزخانه برای ذخیره قابلمه‌های سنگین استفاده شود.

از طرف دیگر، در مقایسه با قفسه‌های استیل، قفسه‌های فلزی بیشتر در نقاط مختلف اطراف خانه دیده می‌شوند. به عنوان مثال، قفسه‌های براق و فلزی تزئینی در اتاق‌های نشیمن بسیار مرسوم به نظر می‌رسند در حالی که قفسه‌های فلزی قابل تنظیم منظره‌ای آشنا در گاراژها ، انبارها و اتاق‌های لباسشویی است.

قفسه‌های پلاستیکی

شلف دیواری پلاستیکی به طور معمول در واحدهای ذخیره‌سازی برای اتاق کودکان و همچنین برای تقسیم کننده‌های ذخیره‌سازی مختلف و واحدهای سازمان خانه استفاده می‌شود.

از قفسه‌های پلاستیکی می‌توان برای اهداف خاصی مانند نگهداری کفش، قفسه کتاب کوچک یا جایگاه مجله و مواردی از این دست در خانه استفاده کرد.

انواع شلف دیواری براساس هدف و کاربرد

در این قسمت با ما همراه باشید تا انواع شلف دیواری را براساس هدف و کاربرد بررسی کنیم.

شلف دیواری اتاق خواب

طیف گسترده‌ای از شلف دیواری اتاق خواب وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. قفسه‌هایی که برای اتاق خواب بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل قفسه‌های کتابخانه مستقل، قفسه‌های باز دیواری، قفسه‌های شناور به سبک‌های مختلف و همچنین قفسه‌های سربرگ و موارد دیگر است.

قفسه‌های حمام و کمد

قفسه‌های کمد به واحدهای قفسه‌بندی مخصوصی گفته می‌شود که در داخل کمد لباس قرار می‌گیرند. این محصول می‌تواند متناسب با ابعاد داده شده سفارشی شوند. این قفسه‌ها همچنین می‌توانند برای ذخیره منظم وسایل کوچک مانند جواهرات، کیف پول، ساعت مچی و سایر لوازم جانبی به محفظه‌های مختلفی تقسیم شوند.

به همین ترتیب، از قفسه‌های حمام برای نگهداری وسایل ضروری روزمره مانند مسواک، خمیر دندان، صابون، شامپو و مواردی از این دست استفاده شود. یک قفسه حمام معمولی در زیر یا کنار آینه دیواری نصب می‌شود.

قفسه‌های آشپزخانه

هیچ آشپزخانه‌ای بدون کابینت و فضای ذخیره‌سازی کافی، کامل نیست. در حالی که کابینت‌ها و کمدها قطعاً اولین چیزی است که باید برای این منظور در نظر بگیرید، یک سیستم قفسه‌بندی مناسب همچنین می‌تواند طراحی و عملکرد را به سطح کاملاً دیگری برساند. طرح‌های معاصر آشپزخانه به طور قابل توجهی به سمت استفاده از قفسه‌های ذخیره سازی باز تغییر جهت داده‌اند. قفسه‌های براق و کشیده‌ای که قسمت قابل توجهی از دیوار را پوشش می‌دهد، در آشپزخانه‌های مدرن‌تر گنجانده می‌شود.

این قفسه‌های آشپزخانه علاوه بر به حداکثر رساندن فضای موجود، جلوه زیادی به مکان می‌بخشند. چرا همه ظروف چینی و ظروف زیبا را در کمدهای بسته مخفی نگه دارید در حالی که می توانید از آنها به عنوان دکوراسیون داخلی شیک نیز استفاده کنید؟

این مطلب چقدر مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.