رپورتاژ آگهی

ورق استیل نازک چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق استیل نازک یکی از انواع ورق فولادی است که با آلیاژهای مخصوصی تولید می‌شود و کاربردهای منحصربه‌فردی هم دارد. گفتنی است که این ورق به‌خودی‌خود، در دسته‌بندی‌های متعددی قرار می‌گیرد و ویژگی‌های مثبت و منفی خود را دارد.

افزون بر این‌ها، ورق استیل نازک در ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شود. در این مقاله قصد داریم پس از پاسخ به سؤال ورق استیل نازک چیست، سایر اطلاعات مربوط به این محصول را به‌دقت بررسی کنیم.

ورق استیل نازک چیست؟

ورق استیل نازک همان‌طور که از اسم آن نیز مشخص است، با استفاده از آلیاژ استیل ضدزنگ تولید شده و ضخامت کمتری در مقایسه با سایر ورق‌های استیل دارد؛ همین دو ویژگی باعث می‌شود که این ورق نازک از سایر ورق‌های فولادی متمایز شود.

ورق استیل نازک مزیت‌های گوناگونی دارد؛ به نظر می‌رسد که بهتر است هریک از متخصصان و تکنسین‌های صنعتی با مزیت‌ها و کاربردهای این ورق آشنا شوند، تا بتوانند در موقعیت‌های لازم به بهترین شکل از این محصول استفاده کنند.

ورق استیل نازک معمولاً با ضخامت کمتر از یک میلی‌متر تولید می‌شود و ابعاد آن نیز باتوجه‌به خط تولید کارخانه و نیاز مشتری تعیین می‌شود؛ این محصول معمولاً در ابعادی مانند ۱ در ۲ متر، ۱ در ۲۲ متر، ۲ در ۴۴ متر و ۲ در ۶ متر ساخته می‌شود.

ورق استیل نازک چه مزیت‌هایی دارد؟

ورق استیل نازک

ماندگاری مثال‌زدنی و طول عمر بیشتر در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ورق استیل نازک است؛ ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا یک ورق نازک، ماندگاری بیشتری در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی دارد. همان‌طور که کارشناسان عرصه آهن‌آلات نیز به‌خوبی می‌دانند، آلیاژ استیل ضدزنگ که در ساخت ورق استیل نازک به‌کاررفته، باعث می‌شود که این محصول در برابر انواع خوردگی‌های شایع مانند آب، رطوبت و اکسیژن مقاوم شود. همین مسئله منجر به استحکام بیشتر این ورق می‌شود و در نهایت، طول عمر ورق استیل نازک را افزایش می‌دهد.

علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی‌ها، ورق نازک استیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری نیز دارد؛ استحکام در برابر ساییدگی و مقاومت کششی در این ورق بسیار مناسب است. همچنین این محصول امکان بازیافت را به تولیدکننده می‌دهند و همین نکته نیز موجب استقبال زیادی برای خرید ورق استیل نازک می‌شود.

ورق استیل نازک به چه مدل‌هایی تقسیم می‌شود؟

در بخش قبلی تلاش کردیم که به پرسش ورق استیل نازک چیست پاسخ دهیم اما نباید فراموش کنیم که شناختن این محصول، بدون کسب آشنایی کافی دربارهٔ انواع آن، غیرممکن است؛ این مسئله به ما کمک می‌کند که در زمان استفاده از این محصول، یا در زمان خرید، انواع گزینه‌ها را بشناسیم و بهترین انتخاب را داشته باشیم.

در بخش‌های قبلی نیز به این مسئله اشاره کردیم که ورق استیل نازک بر اساس ابعاد و ضخامت به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود؛ علاوه بر این‌ها، مؤلفه‌های دیگری نیز مانند کارخانهٔ تولیدکننده ورق و گرید آلیاژ به‌کاررفته در آن نیز، موجب تقسیم‌بندی این محصول به انواع متعدد می‌شوند. در ادامه، انواع ورق نازک استیل را بررسی می‌کنیم.

  • بر اساس گرید آلیاژ:

زمانی که قصد پاسخ‌دادن به سؤال “ورق استیل نازک چیست” را داشتیم، بیان کردیم که این محصول از آلیاژ استیل ضدزنگ تولید می‌شود. در این قسمت باید این نکته را هم اضافه کنیم که آلیاژ ضدزنگ صرفاً یک متریال نیست و بر اساس درصد عناصر شیمیایی به‌کاررفته در آن، به گریدهای گوناگونی تقسیم می‌شود؛ به‌عنوان نمونه، درصد عناصر کربن، نیکل و کروم، باعث می‌شود که استیل ضدزنگ به چندین گرید متفاوت تقسیم شود. گریدهای ۳۰۴ و ۳۱۶ جزو مشهورترین گریدهای این محصول هستند که در ساخت ورق استیل نازک نیز به کار می‌روند.

  • بر اساس عناصر شیمیایی تشکیل‌دهنده:

در بخش قبلی نیز اشاره کردیم که وجود داشتن عناصر شیمیایی متفاوت و میزان آن‌ها در یک آلیاژ، موجب ایجاد آلیاژهای جدید می‌شود. در برخی از موارد، عناصر شیمیایی تغییرات بسیار زیادی در آلیاژ استیل ایجاد می‌کنند و همین مسئله موجب می‌شود که ویژگی‌های کششی و فنی هرکدام از این آلیاژها بسیار متفاوت شود. به‌عنوان‌مثال می‌توانیم ورق استیل نازک آستنیتی را بررسی کنیم؛ در ترکیب این آلیاژ از نیکل و کروم به میزان زیادی استفاده شده و همین مسئله موجب می‌شود که ویژگی‌های خاصی مانند غیرمغناطیسی‌بودن در این ورق‌ها ایجاد شود.

نمونه دیگری که برای این دسته می‌توانیم بیان کنیم، ورق استیل نازک فریتی است که آلیاژ آن از میزان کمی نیکل برخوردار است اما معمولاً ۱۰ تا ۳۰ درصد کروم تشکیل می‌دهند. مجموع این ترکیبات موجب می‌شود که ویژگی‌های فنی نسبتاً متفاوتی در مقایسه با آلیاژ آستنیتی ایجاد شود؛ مثلاً آلیاژ فریتی بر خلاف آلیاژ آستینی، خاصیت مغناطیسی دارد.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله بیان کردیم، ورق استیل نازک باتوجه‌به اینکه از متریال خاصی تولیدشده و ضخامت متفاوتی نیز در مقایسه با سایر ورق‌های استیل دارد، خواص و ویژگی‌های مخصوصی را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان می‌آورد. با این تفاسیر، نباید فراموش کنیم که تاثیر یک استیل نازک باکیفیت بسیار بیشتر از محصول‌هایی است که با متریال نامناسب تولیدشده و فرایند ساخت را هم به‌خوبی پشت سر نگذاشته است.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.