رپورتاژ آگهی

چیلر اسکرال چیست؟ و تفاوت چیلر اسکرال با چیلر اسکرو

چیلرهای تراکمی، ماشین‌های تولید کولینگ و سرمایش هستند که در ساختمان‌های مسکونی و اداری و تجاری جهت تامین آب چیلد کولینگ هواسازها و فن کویل‌ها و در فرآیندهای صنعتی جهت تخلیه حرارت و جذب گرما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چیلر تراکمی مهمترین بخش و در عین حال قلب سیستم سرمایش و تهویه مطبوع است و لذا، بیشترین و هزینه و قیمت سیستم تهویه مطبوع مربوط به خرید چیلر است.

پرکاربردترین نوع چیلر که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، چیلر اسکرال و چیلر اسکرو است.

یکی از روش‌های دسته بندی چیلرها، نوع کمپرسور انتخاب شده توسط طراح و سازنده چیلر تراکمی است.

کمپرسور قطعه‌ای در سیکل تبرید چیلر است که از طریق تراکم و فشرده سازی مبرد گازی، جریان مبرد را درون سیکل تبرید چیلر به حرکت می‌اندازد و فرآیند جذب و تخلیه حرارت را در بخش‌های مختلف چیلر، مسیر می‌سازد. چیلرهای اسکرال و چیلرهای اسکرو، که به دلیل نوع کمپرسور مورد استفاده در آنها اینطور نامیده می‌شوند، دارای تفاوت‌های فراوانی با یکدیگر هستند.

در صورت عدم شناخت صحیح این دو نوع چیلر و عدم انتخاب صحیح در زمان خرید، می‌تواند کل پروژه سرمایش را تحت تاثیر قرار دهد و هزینه‌های مرتبط به آن، در نهایت بسیار زیاد باشد و برای بهره بردار خسارات متعدد مالی و معنوی داشته باشد.

با بررسی سلایق طراحان تاسیسات و سیستم‌های تهویه مطبوع و روند بازار، می‌توان به این نتیجه رسید که کمپرسورهای اسکرال و کمپرسورهای اسکرو به پرمصرف‌ترین و متداول‌ترین نوع کمپرسورهای برودتی در میان چیلرهای تراکمی تولیدی بدل شده است. چیلرهای اسکرال و چیلرهای اسکرو در بازه‌های ظرفیت برودتی مشخصی، همپوشانی دارند و در واقع هر دو انتخاب برای خریدار وجود دارد و لذا، شناخت تفاوت‌ها و ویژگی‌های چیلرهای اسکرو و چیلرهای اسکرال، می‌تواند به فرآیند خرید کمک شایانی نماید.

چیلر اسکرال چیست؟

چیلر اسکرال هواخنک الیماکول

چیلر اسکرال، نوعی چیلر تراکمی هواخنک و یا آب خنک است که از کمپرسورهای اسکرال یا Scroll در سیکل تبرید آنها استفاده شده است. این چیلرها در ظرفیت‌های برودتی کم و متوسط طراحی و تولید می‌شوند و می‌توان برای افزایش ظرفیت این چیلرها، تعدادی از کمپرسورهای اسکرال را با یکدیگر تاندم یا موازی کرد. البته بایستی در نظر داشت که این کمپرسورها تنها در صورتی که براساس دستورالعمل سازنده تاندم شود، به درستی کار می‌کند و در غیر اینصورت، دار مشکلی سوختگی ناشی از فرار روغن خواهند شد.

چیلر اسکرال مانند تمامی انواع چیلرهای تراکمی، بر اساس سیکل تبرید تراکمی بخار کار می کند.

کمپرسور اسکرال، از دو حلزون ثابت و متحرک ساخته شده است که بواسطه مکانیزم حرکتی بسیار دقیقی، در داخل یکدیگر قرار داده شده‌اند و سیال مبرد کم فشار با دمای کم را از اواپراتور چیلر اسکرال مکش می‌کند و در حین عبور از میان مسیرهای حلزون‌ها، فشار و دمای آن افزایش یافته و با انرژی جنبشی بسیار بالا، از کمپرسور به سمت کندانسور خارج می‌شود.

کمپرسورهای اسکرال جزو کمپرسورهای هرمتیک یا بسته به شمار می‌روند، بدین معنی که کل موتور الکتریکی و حلزون‌ها درون یک پوسته بسته قرار دارند و در صورت خرابی کمپرسورها، عملا امکان هیچگونه تعمیری در داخل کشور وجود ندارد. لذا، در این کمپرسورها، در صورت خرابی، بایستی کل کمپرسور تعویض گردد.

چیلر اسکرو چیست؟

چیلر اسکرو هواخنک الیماکول

چیلر اسکرو هوا خنک، نوعی از چیلرهای تراکمی هستند که کمپرسور آن از نوع اسکرو یا مارپیچی است. این چیلرها در ظرفیت‌های متوسط و بالا طراحی و تولید می‌شوند و به دلیل امکانات و ویژگی‌های خاص آن، دارای سیستم کنترل پیشرفته و پیچیده‌ای هستند. کمپرسور پیچی یا اسکرو، از دو روتور دوار یا مارپیچ که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است، ساخته شده است. با گردش روتور متحرک، مبرد کم فشار گازی، متراکم می‌شود و با افزایش فشار و دما آن، مبرد سوپرهیت گازی از آن خارج می‌شود.

کمپرسورهای اسکرو از نوع سمی هرمتیک یا نیمه بسته هستند. در واقع تمامی متعلقات کمپرسور شامل الکتروموتور و روتورها درون یک محفظه فولادی قرار دارند که به صورت پیچ و مهره‌ای است و قابلیت تعمیر کمپرسورها وجود دارد. لذا، در صورت خرابی کمپرسورها، این کمپرسورها تعمیر و سرویس می‌شوند.

کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای اسکرو دارای قابلیت کنترل ظرفیت 4 مرحله ای هستند. هر محله، 25 درصد ظرفیت کمپرسور را به خود اختصاص می‌دهد و توسط یک شیر برقی مخصوص آن مرحله بر روی کمپرسور، وارد مدار عملکرد می‌شود. این شیرها به واسطه جریان برقی که به آن برقرار می‌شود، مسیر روغن پشت اسلایدر را باز می‌کند و موقعیت اسلایدر را تغییر می‌کند و بخشی از ظرفیت کمپرسور را وارد مدار عملکرد می‌کند.

تفاوت چیلر اسکرو و چیلر اسکرال

کمپرسورهای اسکرو و کمپرسورهای اسکرال با یکدیگر تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر دارند.

در اینجا بخشی از مهمترین این تفاوت ها را به صورت خلاصه بررسی می‌کنیم:

ظرفیت برودتی چیلر اسکرال و چیلر اسکرو

عموماً از چیلرهای اسکرال تا ظرفیت‌های کمتر از 100 تن تبرید استفاده می‌شود. البته روی کاغذ و از نظر تئوری، می‌توان چیلرهای اسکرال با ظرفیت بسیار بالا هم طراحی و تولید کرد، اما به دلیل هزینه‌های نهایی دستگاه، این امر غیر قابل قبول خواهد بود. در چیلرهای اسکرو، ظرفیت‌های برودتی از 60 الی 800 تن تبرید، قابل دستیابی و تولید است. البته با توجه به مقتضیات پروژه‌های کوچک، پیشنهاد می‌شود که تا ظرفیت‌های 100 تن تبرید نیز از چیلر اسکرال استفاده کرد.

قیمت چیلر اسکرو و چیلر اسکرال

قیمت چیلرهای اسکرال در ظرفیت برابر با چیلرهای اسکرو، به دلیل کاهش پیچیدگی‌های سیستم‌های کنترلی، کمتر است.

در چیلرهای اسکرو به دلیل امکانات متعددی که به واسطه کمپرسورهای اسکرو وجود دارد و در طراحی چیلرها، بسیار مورد توجه است.

قیمت نهایی چیلرهای اسکرو بالاتر است. این امکانات شامل امکان افزودن اکونومایزر و تزریق مایع میانی، می‌توان چیلرهای پیشرفته‌ای طراحی و تولید نمود. البته باید در نظر داشت که آیا این امکانات مورد نیاز بهره بردار است و یا خیر.

مبرد چیلر اسکرال و چیلر اسکرو

در چیلرهای اسکرو، می‌توان از مبردهای R134a و R407c و R22 استفاده نموددر کمپرسورهای اسکرال، می‌توان از مبردهای R407c، R410a و R22 استفاده نمودلذا در مناطق گرمسیر و تروپیکال، احتمالا استفاده از چیلر اسکرال، نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

تعمیرات چیلر اسکرال و چیلر اسکرو

کمپرسورهای اسکرال به دلیل ساختار بسته و هرمتیک خود، عملاً امکان تعمیر و سرویس ندارند و کیفیت و میزان روغن آنها تنها توسط بازرسی چشمی امکان پذیر است. اما در کمپرسورهای اسکرو، امکان تعمیر و سرویس وجود دارد و از طرف دیگر، میزان و کیفیت روغن کاری توسط سنسورهای خاص کنترل و هشدار داده می‌شود.

از طرف دیگر، ابعاد و وزن کمپرسورهای اسکرال در مقایسه با ابعاد و وزن کمپرسورهای اسکرو کمتر است و لذا حمل و نقل و جابجایی آنها در زمان تعمیرات ساده تر است. ضمن اینکه به دلیل سیستم کنترل بسیار ساده تر کمپرسورهای اسکرال، عملا تعمیرات چیلر اسکرال به نیروی با درجه تخصص کمتر در مقایسه با چیلر اسکرو نیاز دارد.

خرید چیلر از الیماکول

شرکت الیماکول تولید کننده برتر چیلر با کیفیت جهانی، آیا شما به دنبال یک چیلر با کیفیت و استاندارد جهانی هستید؟ آیا در تلاش به دنبال یک راهکار موثر برای سیستم خنک کننده خود هستید؟ اگر پاسخ شما بله است، ما در شرکت الیماکول آماده به خدمت رسانی به شما هستیم.

شرکت الیماکول با سابقه‌ای نزدیک به دو دهه در تولید انواع چیلر با کیفیت بالا می‌باشد. ما به عنوان یکی از پیشروهای صنعت چیلر در سراسر ایران شناخته می‌شویم. جهت خرید انواع چیلر با الیماکول، شرکت طراح و تولید کننده انواع چیلر در تماس باشید.

خرید چیلر اسکرال هواخنک الیماکول

چیلرهای اسکرال هواخنک الیماکول به ویژگی‌های بی‌نظیری مجهز شده‌اند. این ویژگی‌ها به طور قابل توجهی عملکرد و کارایی سیستم چیلر را بهبود می‌بخشند.

یکی از ویژگی‌های برجسته این چیلرها، استفاده از کنترلرهای پیشرفته با الگوریتم‌های به‌روز مانند PID در کنترل دما و فشار در بخش‌های مختلف سیکل چیلر اسکرال هواخنک می‌باشد. این کنترلرها به دقت بالا و پایداری عالی در عملکرد چیلرها منجر می‌شوند.

همچنین، ما از کمپرسورهای با برند مطرح جهانی مانند کوپلند و دانفوس در تولید چیلرهای اسکرال هواخنک خود استفاده می‌کنیم.

در عملیات تولید، از ماشین‌آلات CNC برای تراشکاری و فرزکاری اواپراتورهای پوسته لوله استفاده می‌شود. این فرآیند تضمین می‌کند که لوله‌ها با دقت بالا و کیفیت عالی تولید شوند.

همچنین، شاسی و بدنه این چیلرها از ورق‌های گالوانیزه با سازگاری محیطی بالا تولید شده‌اند، که مانع از زنگ‌زدگی زودهنگام می‌شود. این ساختار مستحکم و با کیفیت به عمر طولانی و عملکرد پایدار چیلر اسکرال هواخنک می‌افزاید. در تولید شاسی و بدنه فلزی چیلرها، از ماشین آلات پانچ و برش لیزری و پرس برک CNC استفاده می‌شود تا بالاترین کیفیت تولید را برای خریداران به ارمغان بیاوریم.

اگر به دنبال یک چیلر با کارایی بالا و اعتماد به‌سازنده هستید، چیلرهای اسکرال هواخنک الیماکول بهترین گزینه برای شما هستند. جهت استعلام قیمت چیلر اسکرال هواخنک با کارشناسان الیماکول در تماس باشید.

خرید چیلر اسکرو هواخنک الیماکول

چیلر تراکمی اسکرو هواخنک الیماکول با ظرفیت برودتی بیش از 100 تن تبرید، برای ساختمان‌های بلند و فرآیندهای صنعتی طراحی و تولید می‌شود.

این چیلرها دارای کندانسور هوائی و کمپرسور اسکرو با قابلیت کنترل 4 مرحله‌ای هستند. کمپرسورهای این چیلرها با استفاده از اسکرو برای تراکم گاز مبرد از دو مارپیچ متجرو ثابت نر و ماده بهره می‌برند. این چیلرها به دلیل کمبود منابع آبی مناسب برای استفاده در تمامی مناطق آب و هوایی ایران بسیار مناسب هستند.

راهبری ساده و قابلیت کنترل ظرفیت برودتی، کاربردهای متنوع صنعتی و ساختمانی، قابلیت تولید آب با دمای زیر صفر،راندمان برودتی و COP بالا،نگهداری آسان و کم هزینه؛ تنها برخی از مزایای چیلر اسکرو هوا خنک الیماکول می‌باشد. جهت استعلام قیمت چیلر اسکرو هواخنک با کارشناسان الیماکول در تماس باشید.

الیماکول؛ کیفیتی ماندگار

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.