مهندسی برق

کاربرد توپ های رنگی روی خطوط برق

کاربرد توپ های رنگی رنگی روی خطوط انتقال برق

به این توپ های رنگی که معمولا از رنگ های قرمز , طلایی و یا نارنجی استفاده  می شود Marker Ball یا warning ball  گفته می شود. برای آشنایی بیشتر با warning ball در ادامه با  پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

توپ های رنگی خطوط برق

جنس آن از آلومینیم یا پلاستیک مقاوم و پلی اتیلن مقاوم به اشعه ماورای بنفش و ازن است و همچنین قطر آن را مهندسین در حدود ۵۰ تا ۸۰ سانتی متر اعلام نمودن و طبق توصیه های سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO)  نباید کمتر از ۶۰۰ میلی متر باشد.

 این گوی های رنگی بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع یا جاده ها نصب می شود.و فاصله بین هر دو گوی متوالی نباید از ۳۰ متر بیشتر باشد. اگر گوی ها از ۶۰۰ میلی متر بیشتر باشند میتوان فاصله بین دو گوی را بیشتر کرد.

مثلا برای گوی های ۱۳۰۰ میلی متری فاصله ۴۰ متری نیز قابل قبول است. ارتفاع بالاترین نقطه گوی نباید از بالاترین نقطه کابل پایین تر باشد. این گوی های رنگی بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع یا جاده ها نصب می شود. وزن آنها حدود ۷ کیلوگرم است.

اهداف اصلی استفاده از این توپ ها

۱- به دلیل این که مسیر حرکت بالگردها و گلایدرها معمولا از روی جاده ها می باشد و کابل های خطوط برق فشار قویبه صورت مستقیم روبروی خلبان قرار می گیرد،خلبان گاهی اوقات سیم های فشار قوی را نمی تواند به خوبی ببیند، لذا برای جلوگیری از برخورد با خطوط برق از گوی های رنگی هشدار دهنده استفاده می شود. وجود این توپ‌ها برای همخوانی با توصیه‌های ایکائو لازم است.

کاربرد توپ های رنگی

۲- در بعضی از مواقع که خطوط برق زیادی از یک مسیر عبور میکنند رنگ این گوی ها نشان دهنده سطح ولتاژ خطوط عبوری برای نیرو های عملیاتی و گروه تعمیرات نیز می باشد.

۳- در داخل نوعی از این گوی ها فنر فشرده ای نیز می باشد که برای تنظیم خودکار نیروی کشش سیم های برق در تابستان و زمستان (به دلیل تغییرات درجه حرارت و بوجود آمدن انبساط و انقباض در خطوط) به کار می رود. در ایران پیمانکاران کمتر از این مورد استفاده میکنند و این توپ های رنگی را بر روی خطوط گارد قرار میدهند که نشان دهنده این است که هدف اصلی آنها از قرار دادن این گوی ها همان مشخص کردن خطوط برای خلبان ها و جلوگیری از سوانح احتمالی می باشد.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.