مهندسی معماری

معماری ساختمان مسکونی شاباک

معماری ساختمان مسکونی شاباک توسط گروه معماری سروستان

 

  • معماری: استودیو سروستان
  • موقعیت: تهران، قیطریه
  • کارفرما: آقای رسولیان
  • مساحت: ۳۴۱ مترمربع
  • تعداد طبقات: ۵
  • سال: ۲۰۱۴

فینالیست جایزه ۲A در بخش مسکونی آپارتمانی سال ۱۳۹۴

گروه معماری و شهرسازی سروستان در شهریور ۱۳۸۷ توسط معماران معاصر مانلی افشنگ و مهفام کوشش پایه گذاری شد و فعالیت حرفه ای خود را در زمینه های معماری، معماری داخلی و شهرسازی بر اساس تجربیات قبلی آغاز کرد. در این مدت پروژه های متعددی در زمینه های مختلف توسط این گروه طراحی و اجرا شده است.

همچنین این گروه در پژوهش هایی با بخش معماری و شهرسازی دانشگاه تهران همکاری داشته است و در طی این سال ها موفق به دریافت مقام در مسابقات داخلی و خارجی شده است. هر دو معمار دانش آموخته کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، و کارشناسی ارشد طراحی شهری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشند. 

پروژه معماری ساختمان مسکونی

پروژه معماری ساختمان مسکونی شاباک به درخواست کارفرما در ۵ طبقه طراحی شد. کارفرما علاقه به استفاده از آجر به عنوان متریال اصلی ساختمان بودند. این علاقه باعث شد تا فرآیند طراحی استفاده از این متریال سنتی به عنوان پوسته دوم در نمای ساختمان همانند پرده نصب شود. آجر های لعابدار رنگی نیز به صورت ردیفی در نما به کار رفته اند. طراحان قصد داشتند تا یک روش جدید برای ترکیب نور، رنگ، و فضای روی نما ایجاد کنند.

بنابراین تصمیم گرفتند با ایجاد سوراخ هایی در پوسته آجری با نور بازی کنند که شاباک نامیده می شود. این حفره ها در جلوی بالکن ها و بالای پنجره ها قرار دارند تا بتوانند جذابیت خاصی از نور و سایه ایجاد کنند. در شب بازی نور از طریق لامپ های LED که بر روی نما نصب شده اند قابل دیدن می باشند. چنین ترکیبی از آجرها، قاب های آهنی و جزئیات تفسیری ساده از یک الگوی مدرن می باشد.

✔ حتما بخوانید:  ژورنالیسم معماری، بایدها و شایدها!

تصاویر معماری ساختمان مسکونی شاباک

ساختمان مسکونی شاباک
نمایی بیرونی ساختمان مسکونی شاباک

ساختمان مسکونی شاباک ساختمان مسکونی شاباک ساختمان مسکونی شاباک ساختمان مسکونی شاباک ساختمان مسکونی شاباک ساختمان مسکونی شاباک ساختمان مسکونی شاباک ساختمان مسکونی شاباک

پلان ها، دیاگرام، سکشن معماری ساختمان مسکونی شاباک

پلان معماری ساختمان مسکونی شاباک پلان معماری ساختمان مسکونی شاباک پلان معماری ساختمان مسکونی شاباک پلان معماری ساختمان مسکونی شاباک پلان معماری ساختمان مسکونی شاباک

منبع: خط معمار – Sarvestan studio

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.