ویدیومهندسی معماری

طراحی استادیوم فوتبال آتاترک برای بازی های یورو 2024

استادیوم فوتبال آتاترک

طراحی استادیوم فوتبال آتاترک برای بازی های یورو 2024

 

 

لینک مشاهده در آپارات

طراحی استادیوم فوتبال آتاترک ترکیه به عنوان ورزشگاه مهم  در افتتاحیه و اختتامیه مسابقات بازی های یورو 2024 که توسط گروه معماری AFL منتشر شد. یک ورزشگاه چندمنظوره که غالباً برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورزشگاه به نام آتاترک رهبر سابق و بنیانگذار ترکیه نوین نامگذاری شده‌است.

درباره استادیوم فوتبال آتاترک

اگر 10 سال قبل اعلام میشد که ترکیه برای میزبانی مسابقات فوتبال قاره اروپا در سطح ملی میزبان شده دور از ذهن بود. اما اقدامات وسیع مسئولین ورزشی ترکیه برای میزبانی یورو بسیار جدی بوده و از کشورهای مهمی به شمار می روند که احتمال گرفتن میزبانی توسط آنها بسیار زیاد می باشد.

طراحی استادیوم فوتبال آتاترک
استادیوم فوتبال آتاترک
طراحی مفهومی ورزشگاه اصلی آتاترک جزء شاخص ترین پروژه های بزرگ این کشور محسوب می شود. در این بخش به معرفی این ورزشگاه بزرگ پرداختیم و در ویدئویی کوتاه سایر ورزشگاه های آماده یا در حال ساخت برای مسابقات یورو 2024 را برای شما قرار داده ایم. 

طراحی ورزشگاه آتاترک

طراحی ورزشگاه آتاترک شامل بازسازی و سازگاری گسترده ساختار عملکردی و مفهومی شده است و بخش مهمی از پروژه های پیشنهاد شده ترکیه برای میزبانی مسابقات محسوب می شود.
گروه معماری EFL در همکاری با فدراسیون فوتبال ترکیه، آمادگی خود را برای طراحی و ساخت 7 ورزشگاه و بازسازی سه ورزشگاه دیگر اعلام کرد. طراحی استادیوم المپیک آتاترک ادغام تکنولوژی های مدرن با ساختارهای امروزی است.
طراحی استادیوم آتاترک
استادیوم فوتبال آتاترک
پوسته خارجی ورزشگاه از متریال بتن شیشه ای (GRC) تشکیل شده که با فناوری های تولید انرژی به عنوان یک منطقه پایدار عمل می کنند. حفره های پوسته بیرونی به نحوه طراحی شده تا نور و مسیر باد دقیقا از همین مناطق نفوذ کنند.

بهترین ویژگی ورزشگاه آتاترک

اما بهترین ویژگی این ورزشگاه ترکیب بندی و نمایش تصویر به صورت 360 درجه بر روی پوسته بیرونی و درونی ورزشگاه می باشد. با تعبیه یک دیوار 20 متری برای پخش مسابقه، هزاران نفر بیرون از ورزشگاه می توانند مسابقه را تماشا کنند و در جو داخل را در محیط اطراف شاهد باشیم.
طراحی نورپردازی درون ورزشگاه هم تغییرات عمده ای نسبت به کانسپت های مشابه با طراحی دوار داشته است. صفحه نمایش درون ورزشگاه هم مانند اسکوربورد های روتین عمل می کند و در حین مسابقه فقط به عنوان تابلو امتیازات مورد استفاده قرار می گیرد.
ورزشگاه آتاترک
تماشاگران فقط زمان پخش تصاویر آهسته و مصاحبه ها می توانند از LCD های دور ورزشگاه در داخل تصاویر را از نزدیک ببینند. این ورزشگاه با گنجایش 92 هزار نفر از بزرگترین استادیوم های فوتبال اروپا به شمار می رود.
 

 این مقاله هارو از دست ندهید:

✔ حتما بخوانید:  تفاوت نمای سنگ خارجی با داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.