مطالب عمومی

قیمت جعبه آتش نشانی چگونه محاسبه می شود؟

قیمت جعبه آتش نشانی

امروز در هر مکانی امکان آتش سوزی وجود دارد و یکی از وسایل ضروری در ساختمان های مسکونی، اداری، کارخانه ها، کارگاه ها، شرکت ها و… جعبه آتش نشانی است. جعبه آتش نشانی دارای انواع و اندازه های مختلفی می باشد و نسبت به هر مکان باید جعبه آتش نشانی متناسب با آن استفاده نمود. جعبه های آتش نشانی بر اساس اندازه، نوع و… دارای قیمت های مختلفی می باشد. در ادامه به بررسی کامل جعبه آتش نشانی می پردازیم و مواردی که در این مقاله توضیح داده می شود در قیمت آن تاثیر دارد. با گروه مزینانی همراه باشید.

قیمت جعبه آتش نشانی

 معرفی جعبه آتش نشانی

یکی از اصلی ترین وسایل برای اطفاء حریق جعبه آتش نشانی است که نام دیگر آن فایر باکس می باشد. این جعبه ها در زمان آتش سوزی بیشترین کاربرد دارد و می توانند از بیشتر شدن آتش جلوگیری کند تا نیرو های آتش نشانی برسند. البته ناگفته نماند که اگر آتش بسیار زیاد نباشد می توان با استفاده از همین جعبه های آتش نشانی، آتش را به صورت کامل خاموش کرد. یکی دیگر از کاربرد های این جعبه این است که مامورین آتش نشانی با استفاده از این جعبه ها می توانند به راحتی آب را به محل آتش سوزی انتقال دهند.

فایر باکس یک شبکه آب و همچنین یک لوله کشی است که از بالا تا پایین ساختمان کشیده شده است. این سیستم دو نوع است که عبارتند از:

سیستم خشک:

این سیستم در حالت عادی درون لوله ها آب وجود ندارد و در زمان آتش سوزی به وسیله تانکر های آب آتش نشانی آب این سیستم تامین می شود.

سیستم تر:

این نوع سیستم به آب شهری وصل است و داخل لوله ها به صورت دائم آب وجود دارد و هر کجا که فلکه آن باز شود آب از آن خارج می شود.

عوامل موثر در قیمت جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی دارد مدل های مختلف و همچنین اندازه های مختلف می باشد که تمام آنها روی قیمت آن تاثیر دارد. در ادامه به توضیح عواملی که روی قیمت جعبه آتش نشانی تاثیر دارند می پردازیم.

نوع جعبه آتش نشانی

به طور کلی جعبه آتش نشانی به دو دسته توکار و روکار تقسیم بندی می شود. جعبه آتش نشانی روکار با استفاده از پیچ و رولپلاک روی دیوار نصب می شود و جعبه آتش نشانی توکار دارای یک محفظه در درون دیوار می باشد که جعبه آتش نشانی در آن محفظه قرار می گیرد. معمولا ساختمان هایی که در حال ساخت هستند از جعبه آتش نشانی توکار استفاده می کنند و ساختمان هایی که ساخته شده اند دیگر نمی توان از توکار استفاده کرد باید و حتما از جعبه آتش نشانی روکار استفاده نمود.

ابعاد

جعبه آتش نشانی در اندازه و ابعاد مختلفی طراحی و ساخته شده اند که در هر ساختمان باید از ابعاد مورد نیاز آن استفاده نمود. البته باید بدانید بعضی از جعبه های آتش نشانی به صورت دو قلو ساخته می شوند که این نوع جعبه ها دارای ابعاد بیشتری می باشند و همچنین قیمت آنها نسبت به دیگر جعبه ها گرانتر است.

تجهیزات درون جعبه

هر جعبه آتش نشانی دارای تجهیزات متفاوتی می باشد ولی همه جعبه ها دارای تجهیزات اصلی برای خاموش کردن آتش هستند. به عنوان مثال داخل بعضی از جعبه ها کپسول آتش نشانی نیز قرار داده شده است که این جعبه ها نسبت به جعبه های دیگر گرانتر می باشند. البته باید بدانید جعبه هایی که داخل خود کپسول آتش نشانی دارند؛ دارای ابعاد بزرگتری نسبت به جعبه های دیگر نیز می باشند.

جنس جعبه آتش نشانی

بدنه جعبه آتش نشانی از ورق های گوناگون و با ضخامت های گوناگون ساخته می شود. امروزه معمولا ورق هایی که در ساخت جعبه های آتش نشانی استفاده می شود از جنس استیل، فایبر گلاس و فولاد می باشد؛ که قیمت هر کدام متفاوت است.

شکل ظاهری جعبه

جعبه آتش نشانی

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت جعبه آتش نشانی شکل ظاهری آن است. به طور کلی شکل ظاهری جعبه آتش نشانی به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

  1. جعبه آتش نشانی تک درب
  2. جعبه آتش نشانی دو درب
  3. جعبه آتش نشانی دو قلو
  4. جعبه آتش نشانی نورتاب
  5. جعبه آتش نشانی کرکره ای
  6. جعبه دکوراتیو

قیمت هر کدام باید یکدیگر متفاوت است.

کیفیت جعبه

یکی از مهمترین عوامل که تاثیر بسیار زیادی روی قیمت دارد کیفیت است. هر جعبه دارای کیفیت های متفاوتی می باشد که این موارد شامل کیفیت بدنه، کیفیت تجهیزات داخل جعبه، کیفیت یراق آلات و…. می باشد. به طور کلی همانطور که میدانید هرچقدر کیفیت بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می شود.

نتیجه گیری

همانطور که میدانید داخل ساختمان ها، کارگاه ها، بیمارستان ها، شرکت های صنعتی، کارخانه ها و… حتما باید جعبه آتش نشانی وجود داشته باشد تا در زمان آتش سوزی سریع اقدام به جلوگیری از پیشرفت آتش و همچنین در بعضی مواقع اقدام به خاموش کردن آتش نمایید. در مکان های مختلف از جعبه های آتش نشانی مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال در کارگاه های صنعتی باید از جعبه های بزرگتری نسبت به ساختمان های مسکونی استفاده نمود.

در نتیجه نمی توان به طور کلی قیمتی مشخص برای جعبه آتش نشانی تعیین کرد. قیمت جعبه آتش نشانی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب به طور کلی به معرفی این عوامل پرداختیم. نکته آخری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برند تولید کننده این محصول نیز روی قیمت آن تاثیر بسیار زیادی دارد که باید در هنگام خرید جعبه آتش نشانی به آن توجه داشته باشید. امیدواریم مقاله قیمت جعبه آتش نشانی برای شما فایده داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.