مصالح ساختمانی

هواساز هایژنیک چیست؟ کجا کاربرد دارد؟

هواساز هایژنیک یا هواساز بهداشتی در محیط های مختلفی مثل بیمارستان، آزمایشگاه ها و … کاربرد دارد. فرایند کاری این هواساز علاوه بر اجزای داخلی، برای انتقال هوای مطبوع در فضای مورد نظر، نیاز به نصب انواع دریچه گرد یا مستطیلی از جنس پلاستیک یا فلز دارد. عبور جریان هوای سالم از این دریچه ها باعث تازه شدن هوا و سلامت تنفس ساکنین خواهد شد.

ساختار هواساز هایژنیک تفاوتی با مدل های معمولی ندارد، یعنی این وسایل از نظر بخش های مختلف مثل دریچه فن کویل شباهت زیادی به هواسازهای معمولی دارند. درزبندی هواسازهای هایژنیک پیشرفته است و فیلتراسیون مخصوصی دارند که آلودگی های هوای اتاق را می گیرند و مانع از پخش آن ها در محیط می شوند. هواساز هایژنیک با پاکسازی ۹۹.۹۹ درصدی هوا از آلاینده های موجود، گزینه ای مناسب برای مراکز صنعتی و نیمه صنعتی محسوب می شود.

اما کاربرد هواساز هایژنیک چیست؟ از این دستگاه چه زمان هایی بیشتر استفاده می شود و چگونه باید آن را راه اندازی کرد؟

 

آشنایی با هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک یکی از بهترین ابزار برای فیلتراسیون محیط است که آن را با نام هایی مثل آنتی باکتریال یا بهداشتی نیز می شناسند. این ابزار به خوبی می توانند ذرات و عوامل بیماری زا را در هوا تصفیه کند و مانع پخش آن ها در محیط شود.

هواسازهای هایژنیک شبیه هواسازهای معمولی هستند، منتهی فیلتراسیون قدرتمندتری دارند؛ به همین منظور در محیط های خاصی تری استفاده می شوند.

معرفی ۹ کاربرد مهم هواساز هایژنیک

به دلیل فناوری خاصی که در ساخت هواسازهای هایژنیک استفاده می شود، این وسایل در محیط های مخصوصی استفاده می شوند که در ادامه نام آن ها را لیست می کنیم:

 1. بیمارستان
 2. آزمایشگاه
 3. شرکت‌های داروسازی
 4. صنایع غذایی
 5. صنایع الکترونیکی و نیمه هادی‌ها
 6. برخی از صنایع شیمیایی (صنعتی)
 7. اتاق تمیز
 8. دیتا سنترها
 9. صنایع هوافضا

آشنایی با نحوه عملکرد هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک

برای راه اندازی هواسازهای هایژنیک به منظور گرم یا سرد کردن محیط، باید آن ها را به دستگاه های چیلر یا بویلر وصل کنید. این دستگاه ها مخصوص گرم یا سرد کردن محیط اطراف هستند و از طریق هواسازها این کار را انجام می دهند.

دستگاه های هواساز کویل های مسی مخصوصی دارند که دستگاه های بویلر یا چیلر با اتصال به این کابل ها، باعث کاهش یا افزایش دمای محیط می شوند.

سازنده ها و تولیدکنندگان هواساز فیلترهای مخصوصی نیز برای کاربردهای مختلف این وسایل داخل اتاقک آن ها جایگذاری کرده اند. این فیلترها معمولا وظیفه پاکسازی هوای وارد شده به هواساز را دارند.

روش کار هواسازهای هایژنیک به این صورت است که ابتدا هوا وارد این دستگاه ها می شود، سپس طی مراحل مختلفی کاملا تصفیه شده و از طرف دیگر خارج خواهد شد. به هواسازها مسیرهای کانالی مختلفی نیز متصل می شود تا هوای خروجی به بخش های مختلف محیط برسد.

اجزای هواساز هایژنیک چیست؟

هواساز هایژنیک از بخش ها و اجزای مختلفی تولید می شود که در ادامه نام مهمترین اجزای آن ها را بیان می کنیم:

 • بدنه
 • کانال‌های ورودی و خروجی
 • تجهیزات تنظیم کننده رطوبت

مراحل کار هواساز هایژنیک

هواسازهای هایژنیک طی ۳ مرحله مختلف فرآیند تصفیه هوا را انجام می دهند، در ادامه مراحل مختلف تصفیه هوا در این وسایل را بررسی می کنیم:

 1. مرحله اول نوبت فیلتر کردن آلاینده های جامد و درشت است که هواساز این کار را توسط یک فیلتر فلزی مشبک انجام می دهد.
 2. اکنون نوبت عبور هوا از فیلترهای کیسه است. در این مرحله بیشتر آلاینده های هوا گرفته می شوند.
 3. مرحله ۳ قدم نهایی است که تا ۹۹.۹۹ درصد از آلایندگی های موجود در هوا در این مرحله از بین می روند. سازنده ها برای فیلتر کامل آلاینده ها از فیلترهای مخصوصی مثل اولپا و هپا استفاده می کنند.

روش ساخت هواساز هایژنیک

سازنده ها هواسازهای هایژنیک را با بدنه ای از جنس استیل تولید می کنند که هوابندی شده است و مانع پوسیدگی بدنه در طول زمان می شود. سازنده ها قطعات و اجزای داخلی این وسایل را از مواد فلزی ضد زنگ می سازند یا پوشش ضد خوردگی برای قسمت های فلزی دستگاه در نظر می گیرند تا از آسیب های احتمالی در آینده جلوگیری کنند.

اگر تولیدکننده ها دستگاه های هایژنیک را با برخی مواد غیر فلزی بسازند، این مواد باید قابلیت ایجاد کلونی‌های میکروارگانیسم را داشته باشند.

تولیدکنندگان در ساخت هواسازهای بهداشتی ازمواد بودار یا مواد شیمیایی پرخطر استفاده نمی کنند.

استانداردهای ساخت هواساز هایژنیک چیست؟

هواساز هایژنیک

در طراحی و ساخت انواع هواساز بهداشتی استانداردها و قوانین مختلفی مد نظر قرار می گیرند. در صورت رعایت تمامی استانداردهای ساخت، این دستگاه با کیفیت عالی و کارکرد مناسب تولید می شود. در ادامه استانداردهای ساخت این دستگاه را شرح  می دهیم:

استاندارد VDI 6022

براساس این استاندارد گوشه های هواساز باید به صورت گردو بدون زاویه تولید شوند. همچنین طبق این قانون اجزای این وسیله باید به گونه ای طراحی و تولید شوند که به راحتی بتوان آنها را از یکدیگر جدا کرد.

طبق استاندارد VDI 6022 دستگاه های هایژنیک باید بتوانند جلوی عوامل بیماری زا و میکروارگانیسم ها را بگیرند و مانع تجمع آن ها شوند.

دستگاه های هایژنیک بر اساس این استاندارد باید با کیفیت عالی تولید شوند و بدنه ای مستحکم و قدرتمند داشته باشند.

استادارد VDI 3803

بر اساس این استاندارد مشخصات فنی بخش های مختلف دستگاه هواساز هایژنیک تعیین می شوند. مثلا شما متوجه مشخصات فیلترهای انتخابی می شوید.

استاندارد EN 13053

برای تعیین شرایط تهویه مطبوع در محیط های غیر مسکونی از استاندارد EN 13053 استفاده می شود. این استاندارد به نکته های مهمی مثل میزان جریان هوا، سرعت جریان هوا و … تأکید دارد.

استاندارد EN 1886

تمامی مولفه و نکته های مهم در طراحی دستگاه های هواساز هایژنیک بر اساس استاندارد EN 1886 تعیین می شود.

قیمت هواساز هایژنیک چقدر است؟

عوامل مختلفی در تعیین قیمت هواساز هایژنیک تاثیرگذار بوده که شامل موارد زیر هستند:

 • جنس بدنه
 • نوع فن
 • خدمات پس از فروش
 • جنس کویل و ظرفیت آن ها
 • تعداد فیلترها و نوع آن ها
 • شرکت و برند تولیدکننده دستگاه
 • کیفیت ساخت قطعه های دستگاه

کلام آخر؛هواساز هایژنیک، از بین برنده تمام آلاینده های هوا!

هواساز هایژنیک چیست و چه کاربردی دارد؟دستگاه های هایژنیک قدرت بیشتری نسبت به دستگاه های معمولی دارند و می توانند مواد آلاینده را تا ۹۹.۹۹ درصد از بین ببرند. بنابراین اگر می خواهید محیط مورد نظرتان به طور کامل ضد عفونی شود و هیچ اثری از کثیفی و عوامل بیماری زا در آنجا نباشد، این هواساز را نصب کنید.

هواسازهای هایژنیک توسط برندها و شرکت های مختلفی تولید می شوند و قیمت های متنوعی دارند. شما باید بر اساس نیاز محیط، میزان بودجه، نوع آلاینده های موجود در محیط و … اقدام به خرید این دستگاه ها کنید. این هواسازها به خوبی قابلیت تمیز کنندگی هوا را دارند و با بازدهی مناسب می توانند در سریع ترین زمان محیط هایی پر از آلودگی را تصفیه و تمیز کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.