مصالح ساختمانی

پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402

در روزهای پایانی سال معمولا پیش‌بینی بازار فولاد برای مشتریان و کسانی که هنوز در انتظار بهبود قیمت هر شاخه میلگرد و خرید با نرخ معقول هستند، اهمیت پیدا می‌کند. بازار فولاد در سال ۱۴۰۱ با بحران‌های سختی روبرو شد و درحالی وارد سال جدید می‌شویم که هنوز چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای این بازار متصور نیستیم. هرچند پیش بینی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی برای سال ۱۴۰۲ کمی دشوار است ولی به دلیل اهمیت این موضوع سعی داریم به طورکامل درخصوص تمامی زوایای آن بحث کنیم. با ما همراه باشید تا با هم به بررسی بازار فولاد در سال ۱۴۰۱ و پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ بپردازیم.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲

قبل از پیش‌بینی قیمت هرمحصولی لازم است در ابتدا از عوامل موثر بر قیمت آن آگاه شویم. در ادامه به بررسی مهم‌ترین عوامل و پیش‌بینی تاثیر آن‌ها بر قیمت میلگرد خواهیم پرداخت.

نرخ دلار

همان‌طور که واضح است نرخ دلار یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر تمامی بازارهای کالایی اعم از بازار فولاد است. قیمت میلگرد نیز از این قاعده مستثنی نیست و در سال ۱۴۰۱ شاهد روند افزایشی نرخ این محصول با افزایش قیمت دلار بودیم. قیمت دلار در روزهای پایانی سال نیز همچنان روبه افزایش است و مشخص نیست این روند تاکجا ادامه خواهدداشت. همچنین هنوز واضح نیست که نرخ تورم تا پایان سال ۱۴۰۱ به چه درصدی رسیده و درسال آتی به چه میزانی خواهدرسید. بااین‌حال به نظر می‌رسد نرخ دلار تا سال آتی از میزان ۵۵ هزار تومان عبور کرده و از این رو شاهد افزایش قیمت میلگرد در سال آینده نیز هستیم. در ادامه نمودار قیمت میلگرد ۱۶ اصفهان را مشاهده خواهید کرد.

پیش بینی قیمت میلگرد

نرخ تورم

در سال ۱۴۰۱ شاهد نرخ تورمی ۴۸ درصدی در کشور بودیم که خود عاملی مهمی در افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی به حساب می‌آید. چنانچه با اصلاحات انجام شده در کشور شاهد کاهش نرخ تورم باشیم، احتمال کاهش نرخ دلار و به موجب آن کاهش قیمت میلگرد نیز وجود خواهدداشت. بااین‌حال بعید به‌نظر می‌رسد که در شرایط اقتصادی فعلی کشور نرخ تورم در سال ۱۴۰۲ کاهش یابد. بنابراین افزایش قیمت آهن و میلگرد در سال جدید دور از انتظار نیست.

عرضه و تقاضا

آهن و فولاد همواره یکی از پرمصرف‌ترین بازارهای کالایی کشور به حساب آمده و از تقاضای بالایی برخورداراست. طی سال‌های اخیر با افزایش میزان تقاضا در بازار مسکن و رشد جمعیت، شاهد افزایش میزان تقاضا در بخش فولاد نیز بوده‌ایم. با این‌حال طبق پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران، بازار مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ رشد چندانی نداشته و شاهد تورم در این بخش نیستیم. به همین دلیل با ثبات قیمت مسکن در سال جدید پیش‌بینی می‌شود میزان تقاضا برای خرید آهن در بخش مسکن نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش یابد. در سایر صنایع وابسته همچون خودروسازی نیز احتمال افزایش تقاضا در سال جدید وجود خواهدداشت. به همین دلیل در سال آتی احتمالا شاهد افزایش میزان عرضه و تقاضا و به موجب آن افزایش قیمت آهن و میلگرد خواهیم بود.

بازار جهانی

شش ماهه نخست سال ۲۰۲۳ می‌تواند برای بازار جهانی فولاد ماه‌های بسیار دشواری باشد. چراکه هزینه‌های مواد خام باردیگر در حال افزایش است و پیش بینی قیمت میلگرد پیش بینی قیمت میلگرد می‌رود قیمت انرژی حداقل تا مارس ۲۰۲۳ بالا باشد. همچنین موضع رسمی جدید احتمالی درمورد کووید در چین می‌تواند تقاضای فولاد را افزایش دهد. به‌نظر می‌رسد کووید در همه‌جا به‌جز چین تحت کنترل است. علائمی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد چین ممکن است سیاست ضدکووید خود را پس از تعطیلات سال نو چینی در ژانویه لغوکند. بااین حال چشم‌انداز بازار جهانی آهن بی‌ثبات فعلی، بسیار چالش‌برانگیز و غیرقابل پیش‌بینی است. وضعیت فعلی بازار آهن را می‌توان بسیار ناپایدار توصیف کرد. آنچه به‌نظر می‌رسد این است که چشم‌انداز سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ منفی است و می‌تواند بدترین سه ماهه در یک دهه اخیر باشد. مطمئنا این شرایط بر بازار فولاد ایران نیز تاثیرگذار خواهدبود. باید دید که تاثیر تمامی این عوامل بر قیمت نهایی فولاد چگونه است.
۴ عامل ذکرشده از مهم‌ترین عوامل موثر بر نرخ محصولات فولادی در سال آتی به شمار می‌آیند. بااین‌حال به غیر از این موارد، عوامل دیگری نیز همچون صادرات، قیمت نفت، بورس کالا، هزینه حمل و نقل و شرایط آب‌وهوایی نیز بر نرخ بازار فولاد تاثیرگذار هستند.

پیش بینی قیمت میلگرد

آیا قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ افزایش می یابد

برای پاسخ به این سوال نیاز به اطلاعات زیادی داریم و آنچه مشخص است و از روند نرخ تورم و دلار مشاهده می‌شود، در سال جدید شاهد افزایش قیمت میلگرد با شیب زیاد هستیم. هرچند این روند در دوره‌های زمانی مختلف بسته به شرایط آب‌وهوایی می‌تواند متغیرباشد. برای مثال در ماه‌های ابتدایی سال همواره میزان تقاضا بالاتربوده و نرخ محصولات نیز بالاتر خواهدبود. هرچند برخی عوامل سیاسی و طبیعی همچون سیل و زلزله غیرقابل پیش‌بینی بوده ولی بابررسی عوامل موجود به راحتی می‌توان بهترین زمان خرید میلگرد در سال ۱۴۰۱ را تخمین زد. درصورت به نتیجه نرسیدن برجام درسال آینده، شاهد روند افزایشی نرخ دلار و تورم در سال ۱۴۰۲ و درنتیجه شیب افزایشی قیمت میلگرد خواهیم‌بود. همچنین سیاست‌های جدید کشور چین در مهار ویروس کرونا نیز موجب افزایش تقاضا در بازار جهانی آهن شده و این امر یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش شیب قیمت فولاد به حساب می‌آید. بنابراین بررسی چهار عامل ذکرشده در بالا می‌تواند تاحد زیادی به خریداران در تخمین قیمت میلگرد در سال جدید کمک کند. یکی دیگر از ابزارهای تحلیل بازار فولاد، بررسی نمودار قیمت میلگرد در سال گذشته است. شما می‌توانید به راحتی بابررسی روند بازار طی سال گذشته تحلیل دقیقی از بازار سال آینده ارائه کنید. هرچند همان‌طور که بیان شد پیش‌بینی برخی وقایع غیرممکن است.

جمع‌بندی

باتوجه به شرایط این روزهای کشور، عدم توافق برجام، رشد نرخ دلار و روند متزلزل عرضه‌های بورس، پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ کار بسیار دشواری است. در این خبر به بررسی مهم‌ترین متغیرهای موثر بر روند قیمت این محصول در سال جدید پرداختیم. بااین‌حال برخی از این عوامل ممکن است مطابق پیش‌بینی‌ها نبوده و براساس شرایط حاکم بر جامعه تغییرکند. ما نیز براساس متغیرهای مختلف این متن را در روزهای آتی به‌روزرسانی خواهیم کرد. امیداست با بررسی تمامی عوامل موجود در بازار، بهترین و مناسب ترین محصول را خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.